tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
32,2999
EURO
35,1037
ALTIN
2.411,00
BIST
10.408,77
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
31°C
İstanbul
31°C
Hafif Yağmurlu
Cuma Hafif Yağmurlu
26°C
Cumartesi Az Bulutlu
28°C
Pazar Az Bulutlu
30°C
Pazartesi Az Bulutlu
28°C

Köye Dönüş Destekleri (Köye Dönüş Projesi 2023 Başvuru)

Köye Dönüş Destekleri (Köye Dönüş Projesi 2023 Başvuru)

Köye Dönüş Kredisi 2023 başvuru, Köye dönüş Projesi 2023 nereye başvurulur, köye geri dönüş kredisi, Köye dönüş Projesi başvuru tarihleri, Köye dönüş Projesi hangi illeri kapsıyor, Köye dönüş ev projesi, Tarım ve Orman Bakanlığı köye Dönüş Projesi başvuru formu, Çevre ve şehircilik Bakanlığı köye dönüş Projesi, Köye ev yapana devlet yardımı 2023 gibi konular hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler içeriğimizden tüm bilgileri alabilirler.

Köye Dönüş Projesi 2023 Başvuru

Şehir hayatından bunalmış, geçimini tarım ve hayvancılık alanlarında geçirmek isteyen ve köye yerleşmeyi düşünen vatandaşlara devlet kredi desteği sağlamaktadır. Kişi köye geri dönüş için 30 bin TL hibe desteği alırken kendi işini kurmanın yanı sıra ekonomiye de canlılık getiriyor. Köye geri dönüş kredisi çeken kişilere verilen 30 bin TL hibe desteği çiftçilerden geri alınmıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2023 yılında verilmesi beklenen genç çiftçi projesi içerisinde ev projesi yer almamaktadır. Çiftçiler 30 bin TL hibe desteği ile kendi evlerini kendi yapmaktadır. Fakat Büyükşehirlerde yaşayan vatandaşlar köylerine geri dönebilmek için eşya taşıma masraflarını karşılamak için Belediye Başkanlıklarına başvuru yapabilmektedir. Yapılan bu başvuru sonrasında köye geri dönüş için eşya taşıma parası verilebilmekte aynı zamanda da ücretsiz bir şekilde nakliye imkanı da sağlanmaktadır.

Köye Ev Yapma Kredisi Veren Bankalar hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızı inceleyiniz.

Köye Geri Dönene Devlet Desteği Şartları 2023

Vatandaşların bilgisine sunulan apaçık bir şekilde belirtilen köye geri dönüş yayası bulunmuyor. Devlet, Tarımsal ve Kırsal kesimlerin desteklenmesi nedeniyle bazı dönemlerde hibe projelerini vatandaşların kullanımına açıyor. Bu projeler doğrultusunda tarımsal teşvikler veriliyor. Köye Dönüş Kredisi ve Hibe Destekleri:

 • 300 koyun projesi,
 • 5 gebe – düve hibe projesi,
 • 100 bin liraya kadar faizsiz kredi

BKZ: Ziraat Bankası Faizsiz Koyun Kredisi Şartları

Köye Dönüş Projesinden Kimler Yararlanabilir?

Köye dönüş projesi kapsamında verilen krediden yararlanmak için iyi bir projenin olması gereklidir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen bu desteğin en büyük amacı ise ülke üretimini geliştirmektir. Küçükbaş ve hayvancılık yetiştiriciliği yapan ve Çiftçi Kayıt Sistemine kaydı olan tarımla uğraşan çiftçilere verilen projeden yararlanacaktır. Tüm bunların yanında çiftçilerin aşağıdaki koşulları sağlıyor olmaları gerekir. Genç çiftçi projesi sayesinde köye geri dönüş yapan vatandaşlardan bazı şartlar istenmektedir. Köye Dönüş Projesi şartları:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • 18 – 41 yaş arası olmak,
 • Sigortalı çalışmıyor olmak,
 • Örgün öğretimde okuyor olmamak.
 • Köye dönüş yaparak projelerden birini seçmek ve başvurmak,
 • Projenin gerekliliklerine sahip olmak,
 • 3 yıl boyunca hayvanları ya da tarım ürünlerinin satılmadan faaliyetlerin sürdürülmesi gerekmektedir.

Köye Dönüş Projesi 2023 Nereye Başvurulur?

Köye geri dönüş projesi başvuruları şahsen Tarım Orman İl ve İlçe Müdürlüklerine yapılmaktadır. Başvurular başladığı tarihte önce sistem üzerinden kayıt olunmakta ve ardından ön başvurular tamamlanmaktadır. Başvurular geçen yıl tamamlanmıştı fakat 2023 yılında kesin olmasa da projenin devam edeceği değerlendiriliyor. Köyden şehirlere yapılan göçün azaltılması ve yerli üretimlerin desteklenmesi amacıyla devlet, belirli dönemlerde bu proje kapsamında farklı farklı destekleme ve teşvik, hibe vermektedir.

Köye Dönüş Projesi 2023 Yılında Devam Edecek mi?

Köye geri dönüş projesinde asıl hedeflenen istihdamın arttırılması, köyden kente göçün azaltılması ve yerli üretimlerin desteklenmesidir. Hiçbir şekilde sermayesi olmayan, Büyükşehirlerde yaşayan ve borçtan kafasını kaldıramayacak durumda olan kişilerin köylerine dönerek, üretim yaparak ülke ekonomisine katkı sağlaması amaçlanmaktadır. Bu yönde yapılan desteklerin 2023 yılına kadar Köye geri dönüş kredisi ve desteklerin devam edeceği yönünde söylentiler bulunmaktadır.

Köye Geri Dönüş Kredisi ve Hibe Destekleri

Köye Geri Dönüş Kredisi ve Hibe Destekleri 2023

Şehirden Köye Göç Devlet Yardımı

Köye geri dönüş yapan, köyünde tarım ve hayvancılık ile uğraşan genç çiftçilerde bu projeden yararlanabilmektedir. Bu proje sayesinde vatandaşlara 30 bin TL hibe ödemesi yapılmaktadır. Tarım ve hayvancılık sektöründe hibe verilecek alanları ikiye ayrılmaktadır. Buna göre hayvancılık sektöründe;

 1. Büyükbaş hayvancılık sektörü (inek, manda, sığır yetiştiriciliği)
 2. Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği (koyun, keçi yetiştiriciliği)
 3. İpekböceği yetiştiriciliği (ipekböceği ve koza üretimi)
 4. Kanatlı kümes hayvanı yetiştiriciliği (tavuk, hindi, kaz, ördek vb.)

için destek ödemesi yapılmakta, Tarım sektöründe ise;

 1. Fide, fidan, iç ve dış mekan süs bitkisi yetiştiriciliği,
 2. Kontrollü örtü altı yetiştiriciliği (sera hibe kredisi)
 3. Kültür mantarı üretimi,
 4. Meyve bahçesi tesisi yetiştiriciliği hibesi verilecektir.

Tüm bunlara ilave olarak tıbbi aromatik bitkiler için de aşağıdaki sektörler geçerli kabul edilmektedir;

 1. Coğrafi işaretli, yerli gen kaynaklarını kullanarak, organik veya iyi tarım uygulamalı bitkisel ve hayvansal üretim konulu projelere,
 2. Tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesi konulu projelerine 30 bin TL hibe kredi verilmektedir.

Köye Geri Dönüş Kredisi Nasıl Alınır?

Milli Tarım Projesi kapsamında çiftçilerimize, köy sakinlerimize ve köye dönenlere kredi verilmektedir. Bu projeler güncel olarak sürekli olarak devam etmektedir. Tarım ve Hayvancılığın durmaması ve yeterli üretimin sağlanması için ülkemizin halen köyde tarıma yatırım yapan gençlere ihtiyacı olmakta. Köye dönüp hibe ile işinize başlamak istiyorsanız, tarımsal yatırım başvurusunda bulunabilirsiniz.

Köyde İş Kurmak İstiyorum Diyenlere Karlı Projeler görüntülemek için tıklayınız.

Köye Geri Dönüş Yol Yardımı

Köye dönüş için yol yardımı 2 farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlardan biri Belediyeden göç yardımı almasını istemek, diğeri ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurmak. SYDV’nin böyle bir ödeneği olmamasına rağmen, belediyeler zaman zaman fırsatlar sunabilir. Örneğin İstanbul’dan Van iline göç edecek bir vatandaşa tek araç vermek yerine aynı bölgeye göç eden ve yol yardımı almak isteyen bir vatandaş aynı araçta ayarlanıyor. Belediye bütçesi yeterliyse, nakliye parası da verilebilmektedir.

Köye Dönüş Projesi Hangi İlleri Kapsıyor?

Köye geri dönüş projeleri kapsamında başlatılmış olan köy arsalarının değerlendirilme çalışması 81 ili kapsamaktadır. Ülke genelindeki illerin farklı farklı köye sahip olduğu için bölge veya yer ayrımı yapılmadan tüm illere hibe desteği verilmektedir. Fakat köyler arasında ise hibelerin verilebilmesi için 20 binden az nüfuslu köy olması şartı aranmaktadır. Bu projeye katılım gösteren vatandaşların yaş sınırı ve diğer koşullar sağlanmış olsa bile köyün nüfusu 20 binden fazla ise proje kapsamında hibe desteği verilmeyecektir.

Yorumlar

 1. Zeynel dedi ki:

  Köye dönük sigorta pirimlerini nasıl yatıracaz devletimiZ bunlar ilgi birsey susması lazım

 2. Nadir Çatalkaya dedi ki:

  Ev yapmak istiyorum. İnek besanesi yapmak istiyorum.inek almak yapmak istiyorum. Bunları devletimiz destek verirse tabiki koşa koşa giderim.

 3. Osman Ergin dedi ki:

  emekliyim köyümde yaşamak istiyorum Ev yapmak için köyümüzün arsalarından yararlanmak istiyorum AfyonKarahisar Evciler Bostancı köyü

  1. Sinan cengiz dedi ki:

   Nasıl alırız köyüme dönmek istiyorum

 4. Ecevit baytak dedi ki:

  Ben daha yeni emekli oldum koye gidip ev yapmak istiyorum ve hayvancılık yapmak istiyorum nereye baş vurmam lazım şu anda İstanbul dayim batman Kozluk gitmek istiyorum teşekkürler

 5. Eyup dedi ki:

  Niye yaş şartı var?….emekliler neden yararlanamıyor?….ety i çıkardınız bir çok kişi 45 yaşında emekli oldu….ben 7 yıl yaş bekledim….peki 7 yıl önce emekli olsaydım şuan köyde bin küçükbaş olurdu….emeklileri de destekleyin….ben hazırım 300 küçük baş için….yanında bin tavuk yaparım….

 6. Mansur sevgi dedi ki:

  Ben Siirt akyamac köy de yaşamak istiyordum koyde babam dan Kalan 80donum arazi var bun dan yarar lanmak istiyorum koyde olmadığım için tapum Yok ne yapa bilirim