tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
9,4866
EURO
11,0363
ALTIN
544,89
BIST
1.511
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
18°C
İstanbul
18°C
Parçalı Bulutlu
Perşembe Parçalı Bulutlu
15°C
Cuma Çok Bulutlu
16°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
17°C
Pazar Çok Bulutlu
19°C

KOSGEB Desteklenen Sektörler 2021 KOSGEB NACE Kodu

KOSGEB Desteklenen Sektörler 2021 KOSGEB NACE Kodu

KOSGEB desteklenen sektörler 2021 KOSGEB NACE Kodu KOSGEB en çok desteklediği sektörler, KOSGEB Geleneksel girişimcilik NACE kodları, KOSGEB İleri girişimcilik NACE kodları, KOSGEB desteklenen sektörler 2021, KOSGEB kadın girişimci desteği ve KOSGEB destek şartları gibi konular hakkında araştırma yapıp bilgi sahibi olmak isteyen kişiler içeriğimizden gerekli tüm bilgileri alabilirler.

KOSGEB Desteklenen Sektörler 2021 NACE Kodları

KOSGEB Desteklenen Sektörler; KOSGEB tarafından adaylara sunulan hibe, kredi, eğitim vb. Destekten yararlanmak isteyen KOBİ’ler ve aday girişimcilerin belirli sektörlerde faaliyet göstermesi gerekmektedir. Diğer bir ifadeyle Kosgeb, her projeleri destekler ve Kosgeb imkanlarından yararlandırılır gibi bir durum söz konusu değildir.

Fakat KOSGEB tarafından sunulan destekler yaşadığınız şehre göre değişiklik gösterebilir. Son olarak KOSGEB; Pozitif ayrımcılık çerçevesinde kadın girişimcilerin projelerine de öncelik vermektedir. Bu nedenle KOSGEB eğitimlerine katılmadan ve başvurmadan önce sektörünüzün desteklenip desteklenmediğini mutlaka kontrol etmelisiniz.

KOSGEB En Çok Desteklediği Sektörler 2021

Her şeyden önce yeni iş kuracak girişimciler için en çok merak edilen soru, hangi işletmelerin KOSGEB tarafından desteklendiğidir. Yani bir iş kuracaksınız ama KOSGEB bu işi destekliyor mu? merak ediyorsunuz. Peki hangi işlerin KOSGEB tarafından desteklendiğini nasıl bilebilirsiniz? bu gibi soruların cevabı NACE kodlarında yatmaktadır. İş fikrinizin hangi NACE kodunda olduğunu biliyorsanız, ne kadar hibe alacağınızı ve desteklenip desteklenmeyeceğinizi ve hangi girişimcilik eğitimini almanız gerektiğini bilebilirsiniz.

KOSGEB Geleneksel Girişimcilik NACE Kodları Nedir?

KOSGEB, desteklediği sektörlerin yanı sıra Geleneksel ve İleri Girişimcilik Destek Programı olmak üzere iki kola ayrılmıştır. Tüm geleneksel NACE girişimcilik kuralları, iş yapısının iş fikirlerini ifade eder. Örneğin bir restoran, bakkal veya güzellik salonu; bu sektörlerdeki herkes sadece “Geleneksel Girişimciliği Destekleme Programı” kapsamındaki hibe olanaklarından yararlanabilmektedir.

KOSGEB İleri Girişimcilik NACE Kodları Nelerdir?

KOSGEB ileri girişimcilik NACE kodlarında yer alan iş fikirleri, geleneksel girişimcilik NACE kodlarından çok daha avantajlı konumdadır. Bu avantaj aynı zamanda KOSGEB’den daha fazla hibe alacağı anlamına da geliyor. Ancak, kurum bu avantajı kademeli olarak İleri Girişimcilik NACE kodlarıyla yer alanlara veriyor. Bu seviye, iş fikrinin teknolojik boyutuna göre değerlendirilir. Buna göre belirlenen teknolojik boyutlar;

 • Düşük
 • Orta
 • Yüksek

olmak üzere 3’e ayrılır. Teknoloji boyutu yüksek olan iş fikirleri KOSGEB’den en fazla hibe almaya hak kazanan iş fikirleridir. 3 kısma göre ayrılan İleri Girişimcilik NACE Kodları yalnızca PDF formatı ile yeni girişimcilere paylaşılmıştır.

KOSGEB Nace Kodları ORTA-YÜKSEK TEKNOLOJİ

KOSGEB Yüksek Teknoloji NACE Kodları, KOSGEB Girişimcilik Destek Programından en çok hibe alan iş fikirlerini içeren kodlardan oluşmaktadır. Bu NACE kodları, oluşturulan listede yalnızca 10 başlıktan oluşur. 10 başlıktan oluşan yüksek teknoloji NACE kodları aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

59.12.01 Sinema filmi, video ve televizyon programları çekim sonrası faaliyetleri (ses-görüntü redaksiyonu, asıl kopyaların aktarımı, renk düzeltme, sayısal iyileştirme, görsel efekt, animasyon, alt yazı, başlıklandırma, grafik, vb. işler)
61.20.03 Kablosuz ağlar üzerinden İnternet erişiminin sağlanması
61.30.01 Uydu üzerinden telekomünikasyon faaliyetleri
61.90.04 Telekomünikasyon uygulamalarına yönelik radar istasyonlarının işletilmesi
61.90.90 Bys. diğer telekomünikasyon faaliyetleri (uydudan izleme, iletişim telemetresi vb. uzmanlık gerektiren telekomünikasyon uygulamalarının sağlanması, çevrim içi İnternet erişimi sağlanması, VOIP sağlanması, vb.)
62.01.01 Bilgisayar programlama faaliyetleri (sistem, veri tabanı, network, web sayfası vb. yazılımları ile müşteriye özel yazılımların kodlanması vb)
63.11.08 Veri işleme, barındırma ve ilgili faaliyetler (veri girişi, verinin işlenmesi, özel raporların oluşturulması, depolanması, vb.)
63.12.01 Web portalı faaliyetleri
72.11.01 Biyoteknolojiyle ilgili araştırma ve deneysel geliştirme faaliyetleri
72.19.01 Doğal bilimler ve mühendislikle ilgili diğer araştırma ve deneysel geliştirme faaliyetleri (tarımsal araştırmalar dâhil)

KOSGEB NACE Tipi Nedir?

Kosgeb nace tipi 2’ye ayrılmaktadır. Bunlara göre yeni girişimciler hibe miktarlarından ”Girişimcilik Destek Programı” kapsamında yararlanabilirler. İkiye ayrılan NACE tipleri ise;

 • Geleneksel Girişimcilik için oluşturulan NACE tipi
 • İleri Girişimciler için oluşturulan NACE tipi

Uygulamalı girişimcilik eğitimi dahil alacağınız hibe oranına kadar bu tür NACE, sahip olduğunuz iş fikrine göre belirlenir.

Hatırlatma! Geleneksel Girişimcilik nace koduna sahip iş fikirleri yalnızca Geleneksel Girişimcilik Eğitimi alması yeterliyken, İleri Girişimcilik nace koduna sahip iş fikirleri, Geleneksel Girişimcilik Eğitimine ve İleri Girişimcilik Eğitimlerini alması gerekmektedir.

Şimdi KOSGEB Desteklenen Sektörlere geçelim.

KOSGEB Desteklenen Sektörler Nelerdir? 2021

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelişmesi, büyümesi, faaliyetlerini başarıyla yönetmesi ve rekabet güçlerini artırması için oluşturulan KOSGEB’in desteklediği sektörler NACE kodları ile belirtilmektedir. KOSGEB, geçtiğimiz yıl olduğu gibi 2021 yılında da 13 farklı sektörde faaliyet gösteren şirketlere eğitim, kredi ve hibe sağlarken fırsatlarından yararlanma şansı veriyor.

KOSGEB tarafından desteklenen bu sektörleri “nace” kodlarıyla yazımızın devamında başlıklar halinde belirteceğiz. Faaliyet göstereceğiniz alanın nace kodlarını yazımızda kolaylıkla bulabileceksiniz.

İmalat sektörü 2021 Kosgeb Nace Kodu

Bilindiği gibi KOSGEB, imalat ve üretimi destekleyici meslek dallarına her zaman öncelik tanıyor. İmalat sektörünün nace kodu C olmakta ve gıda ürünlerinin imalatı, patatesin işlenmesi ve saklanması, süt ürünleri imalatı, dondurma imalatı, sıvı ve katı yağ imalatı, kümes hayvanlarının etlerinin işlenmesi ve saklanması, fırın ve unlu mamuller imalatı, makarna, şehriye, kuskus vb. unlu mamullerin imalatı, bira imalatı, tekstil ürünlerinin imalatı, ayakkabı, bot, terlik imalatları Kosgeb tarafından destekleniyor.

Gıda, mobilya, makine ve tekstil sektörünün çoğunlukla yer aldığı bu sektörde elektrikli ev aletlerinin imalatı, kauçuk ürünlerin imalatı gibi aklınıza gelebilecek diğer imalat sektörleri de bulunmaktadır.

Madencilik ve Taş Ocaklığı Nace Kodu

Madencilik ve taş ocaklığı desteği kendi içerisinde de alt kategorilere ayrılıyor. Bunlar; taş kömürü madenciliği, doğal gaz çıkarımı, ham petrol çıkarımı, tuz çıkarımı, turba çıkarımı, kum, kil ve taş ocaklığı, çakıl ve kum ocaklarının faaliyetleri, demir cevherleri madenciliği, kimyasal ve gübreleme amaçlı mineral madenciliği vb. meslek dalları olarak belirtebiliriz.

Elektrik, gaz, buhar, iklimlendirme üretimi ve dağıtımı

Sadece girişimcileri değil, ülke ekonomisinin gelişimini de destekleyen KOSGEB, elektrik, gaz, buhar ve gaz sektöründe hizmet vermek isteyenlere sunduğu destek ve faydalar ile tanınıyor.

Elektrik üretimi, iletimi ve dağıtımı, elektrik enerjisi ticareti, gaz üretimi, buhar ve iklimlendirme temini, şebekede gaz değişimi, şebekede gazlı yakıtların dağıtımı gibi mesleklerle ilgilenenler KOSGEB desteklerine başvurabilirler.

Su temini, kanalizasyon, atık yönetimi ve iyileştirme faaliyetleri

Nace E kodu ile bu sektörde, suyun toplanması, arıtılması ve dağıtılması, atıkların parçalanması, atıkların geri kazanılması ve bertarafı, tehlikeli olmayan atıkların toplanması, malzemelerin geri kazanılması, kirlilikten arındırma faaliyetleri ve diğer atık yönetimi gibi hizmetleri içerisinde barındırmaktadır.

KOSGEB Desteklenen Sektörler ve Nace Kodları 2021

KOSGEB Desteklenen Sektörler ve Nace Kodları 2021

İnşaat sektörü 2021 Nace Kodu

Bina inşaatı, köprü ve tünel inşaatı, demiryolu ve metro inşaatı, yıkım, yıkım ve şantiye hazırlama, sıva işleri, elektrik tesisatı, çatı kaplama işleri, marangoz montajı, hizmet projelerinin montajı, bina dışı yapıların yapımı gibi hizmetler İnşaat sektöründe F nace koduna sahiptir.

Toptan ve Perakende Ticaret, Motorlu Kara Taşıtlarının ve Motosikletlerin Onarımı

Nace G kodlu bu sektörde, motorlu taşıt ticareti, ücretli veya sözleşmeli toptan ticaret, motorlu kara taşıtları ve hafif motorlu taşıt ticareti, çiçek ve bitki toptan ticareti, toptan meyve ve sebze toptan ticareti, toptan giyim ve ayakkabı, atık ve hurda toptan ticareti gibi birçok ticari faaliyet vardır.

Ulaştırma ve Depolama

Nace H kodu ile bu kategoride, kara taşımacılığı ve boru hatları ile taşıma, taksiyle taşıma, karayolu ile eşya taşıma, uzay taşımacılığı, hava taşımacılığı, iç sularda malların taşınması, bireylere ve işletmelere sağlanan taşıma hizmetleri gibi faaliyetler bulunmaktadır.

Konaklama ve Yiyecek Hizmeti Faaliyeti 2021

I nace kodlu bu sektörde desteklenen faaliyetler; konaklama, otel ve benzeri konaklama, ikram ve gezici ikram faaliyetleri, kamp alanları, karavan ve karavan tipi otopark hizmetleri gibi aktiviteleri örnek gösterebiliriz.

Bilgi ve İletişim

J nace kodlu bilgi ve iletişimi kategorisinde kitap yayıncılığı, dergi ve süreli yayıncılık, bilgisayar oyunu yayıncılığı, televizyon yayıncılığı ve programlama faaliyetleri, bilgisayar programlama faaliyetleri, web portalları, bilgi hizmet faaliyetleri gibi faaliyetler bulunmaktadır.

Mesleki, Bilimsel ve Teknik Faaliyetler

İdari merkez faaliyetleri, mimarlık faaliyetleri, bilimsel araştırma ve geliştirme faaliyetleri, halkla ilişkiler ve iletişim faaliyetleri, reklamcılık, reklam ve pazar araştırmaları, fotoğrafçılık faaliyetleri gibi faaliyetler M nace kodlu bu sektörde yer almaktadır.

İdari ve Destek Hizmet Faaliyetleri 2021

Bu sektörde N kodlu, kiralama ve leasing faaliyetleri, hafif motorlu taşıt ve arabaların kiralanması ve leasingi, video kaset ve disk kiralama, istihdam faaliyetleri, temizlik faaliyetleri, ofis yönetimi ve destek faaliyetleri, paketleme gibi faaliyetler bulunmaktadır.

Kültür, Sanat, Eğlence, Dinlence ve Spor

R nace kodlu bu sektör, kütüphanelerin ve arşivlerin faaliyetlerini, müzelerin faaliyetlerini, tarihi yer ve yapıların ve turistik yerlerin işletilmesini, kütüphaneleri, arşivleri, müzeleri ve diğer kültürel faaliyetlerini kapsamaktadır.

Diğer Hizmet Faaliyetleri Nace Kodu

S nace koduyla Kosgeb tarafından desteklenen bu sektörde, saat ve mücevherlerin onarımı, kişisel ve ev eşyalarının onarımı, bilgisayar ve bilgisayar çevre birimlerinin onarımı, iletişim araç ve gereçlerinin onarımı, cenaze işleri ile ilgili faaliyetler, kuaförlük ve diğer güzellik salonu gibi faaliyetler hizmetler arasında yer almaktadır.

Kosgeb Desteklenmeyen Sektörler Nelerdir? 2021

Kosgeb desteklenen sektörleri açıkladıktan sonra sizlere Kosgeb tarafından desteklenmeyen sektörleri aşağıda maddeler halinde belirtiyoruz. Kendi iş alanınızın Kosgeb tarafından karşılanıp karşılanmadığının bilgisini umarız yazımızdan almışsınızdır İşte Kosgeb desteklenmeyen sektörler;

 1. Alkol ve tütün
 2. Birahane ve kahve
 3. Gayrimenkul ve emlak sektörü
 4. Hukuk ve muhasebe
 5. Hastane, diş yada özel hastane
 6. Sinema, video ve film yapımı
 7. Sigorta ve emeklilik fonları
 8. Eğitim, kursu yada sürücü kursu

Kosgeb tarafından destek almak isteyen kişiler nace kodları üzerinden destek alıp alamayacaklarını öğrenebilirler. Kosgeb desteklerinin olmazsa olmazı olan uygulamalı girişimcilik eğitimleri hakkında detaylı bilgi için KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Başvuruları 2021 (ONLİNE) başlıklı yazımıza tıklayınız. Konu hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse bilindiği gibi Kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimleri yüz yüze olmak yerine online olarak tamamlanabiliyor. Kosgeb yeni girişimci desteği ve bu destek şartları için KOSGEB Yeni Girişimci Desteği 2021 KOSGEB Destek Şartları başlıklı yazımızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

KOSGEB NACE Kodu

KOSGEB Nace kodlarını aşağıda sıraladık. Sektörünüzü bularak nace kodu ile KOSGEB şubelerine başvuruda bulunabilirsiniz. KOSGEB Nace kodları:

B MADENCİLİK VE TAŞ OCAKÇILIĞI

 • 05 Kömür ve linyit çıkartılması
 • 05.1 Taş kömürü madenciliği
 • 05.10 Taş kömürü madenciliği
 • 05.10.01 Taş kömürü madenciliği
 • 05.2 Linyit madenciliği

C İMALAT NACE Kodu

 • 10 Gıda ürünlerinin imalatı
 • 10.1 Etin işlenmesi ve saklanması ile et ürünlerinin imalatı
 • 10.11 Etin işlenmesi ve saklanması
 • 10.11.01 Sığır, koyun, keçi vb. hayvanların kesimi ve kesim sırasındaki etin işlenmesi (mezbahacılık)
  (taze, soğutulmuş veya dondurulmuş olarak saklanması dahil)
 • 10.12 Kümes hayvanları etlerinin işlenmesi ve saklanması
 • 10.12.01 Kümes hayvanları etlerinin üretimi (taze veya dondurulmuş) (yenilebilir sakatatları dahil)
 • 10.12.02 Kümes hayvanlarının kesilmesi, temizlenmesi veya paketlenmesi işi ile uğraşan mezbahaların
  faaliyetleri
 • 10.12.03 Kümes hayvanlarının yağlarının sofra yağına çevrilmesi
 • 10.12.04 Kuş tüyü ve ince kuş tüyü imalatı (derileri dahil)

https://webdosya.kosgeb.gov.tr/Content/Upload/Dosya/DesteklenenSektorler.pdf Bağlantıya tıklayarak sektörünüze uygun nace kodunu bulabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.