tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
8,1550
EURO
9,7089
ALTIN
457,33
BIST
1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
13°C
İstanbul
13°C
Çok Bulutlu
Pazartesi Çok Bulutlu
12°C
Salı Parçalı Bulutlu
15°C
Çarşamba Gök Gürültülü
18°C
Perşembe Gök Gürültülü
14°C

Koruyucu Aile Nasıl Olunur? 2021 Koruyucu Aile Şartları

Koruyucu Aile Nasıl Olunur? 2021 Koruyucu Aile Şartları

Koruyucu aile nasıl olunur 2021, Koruyucu aile şartları, 2021 koruyucu aile ücretleri ne kadar oldu, Gönüllü aile nasıl Olunur 2021, Gönüllü aile nasıl olunur, Koruyucu aile çocuğu seçebilir mi, koruyucu aile ne yapar, koruyucu aile başvuru, koruyucu aile, evlat edinme gibi konular hakkında araştırma yapan kişiler 2021 koruyucu aile nasıl olunur, koruyucu aile şartları nelerdir gibi sorulara yanıt bulabilirler.

Koruyucu Aile Nasıl Olunur?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 2003 yılından bu yana yapılan istatistiki verilere göre 2003 yılından önce koruyucu aile sayısı 3.644 iken, bu sayı 2017 yılında 4.654’e yükseldi. Yine son yıllarda devlet koruması altındaki çocuk sayısı 18 bin 323 iken, evlat edinen çocuk sayısı 5 bin 004’tür.Türkiye genelinde binlerce çocuk koruyucu aile yanına yerleştirilmiştir. n elektronik, bin 230 bin 521 çocuğun koruyucu aile olarak belirlendikten sonra yerleştirildi.

Koruyucu Aile Nasıl Olunur: Evli ya da bekar herkes aşağıdaki koşulları sağladığı takdirde koruyucu anne, baba ya da aile statüsüne kavuşabilir, gerekli şartlar;

 • T.C. vatandaşı olma,
 • Sürekli Türkiye’de ikamet ediyor olma,
 • 25-65 Yaşları arasında olma,
 • En az ilkokul mezunu ve üstü olmak,
 • Düzenli bir gelire sahip olma,
 • Çocuğun biyolojik anne-babası ya da vasisi değilseniz koruyucu aile olabilirsiniz.

Koruyucu aile olmak isteyen kişi bekâr ise yerleştirilecek çocuğa diğer ebeveynin yoksunluğunu hissettirmeyecek akraba ilişkilerine sahip olması konusuna özellikle önem verilmektedir.

Bu istatistiklere bakıldığında, çocukların yüksek menfaatlerini korumak için gerekli tedbirleri alması gereken devletin bu sistemi yarattığı ve toplumu bu sisteme uydurmaya çalıştığı görülecektir. Son yıllardaki artış, koruyucu aile olmak isteyen ve anne-babası zor durumda olan ya da ölen çocuklarına destek olmak isteyen ailelerin farkındalığını ve toplumda ötekileştirilen çocukları daha iyi yetiştirme çabalarını sembolize ediyor.

Çalışan Annelere Kreş Yardımı 2021 Başvurusu hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Koruyucu Aile Nedir?

Biyolojik ailesiyle herhangi bir nedenle, uzun veya kısa süreli, ücretli veya gönüllü bir pozisyonda, yasal kontrol altında kalamayan çocukların eğitimi ve bakımıdır. Eşitli sosyal ve ekonomik zorluk yaşayan aileler veya zihinsel, fiziksel ve psikolojik sorunları nedeniyle aile bütünlüğünü sağlayamayan aileler, çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayamayabilir ve onlara bakamayabilir. Koruyucu Aile Nasıl Olunur?

Bazen çocuklar biyolojik aileleri tarafından ihmal, istismar edilir ve sağlıklı gelişimleri için biyolojik aileden acil olarak uzaklaştırılması gerekir. Herhangi bir nedenle ailelerinden ayrılarak devlet gözetimine alınan çocuklara verilebilecek en iyi hizmet, gerekli koşullar sağlanıncaya kadar başka bir ailenin bakımında olmaktır.

Ulusal bağlamda, Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesine uygun mevzuatımız bulunuyor. Çünkü amaç, çocuğu sadece uluslararası düzeyde değil, ulusal düzeyde de gerekli önlemleri alarak korumaktır. Bunlar;

 • 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu,
 • 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu,
 • 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu,
 • 633 Aile ve Sosyal Politika Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameler

ulusal mevzuatlarımıza örnek olmaktadır. Hakimler bu mevzuatları takip ederek kararlarını verirler.

Koruyucu Aile Nasıl Olunur? 2021 Koruyucu Aile Şartları

Koruyucu Aile Nasıl Olunur? 2021 Koruyucu Aile Şartları

Koruyucu Aile Şartları Nelerdir? 2021

 • Koruyucu aile olmak isteyen kişiler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak zorundadır.
 • Yaş bakımından bir çocuğa bakmak zor olduğundan 25-65 yaş arası aileler, sorumluk alma şartı arandığı için koruyucu aile olabilmektedir.
 • Özellikle koruyucu aile olmak isteyenler için “koruyucu” unvanı büyük önem taşıdığından, ailenin en az eğitim seviyesi ilkokul seviyesidir. Elbette bu soru tartışmalı, sevgiyle ve çabayla büyürken eğitim düzeyinin aranmaması gerektiği söylenebilir.
 • Ekonomik olarak, çocuğun zaten biyolojik ailesiyle sorunları olduğundan, sosyal, psikolojik, eğitimsel ve ekonomik refahı sağlamak gerekir.
 • Koruyucu aile olmak istenen çocuğun gerçek ailesi olmamak, koruyucu aile olmak için aranan kriterlerden biridir. Bu kriter, “koruyucu aile” nin sınırlarının keskin olduğunu yasal olarak garanti eder.

Koruyucu Aile Ücretleri 2021

Koruyucu aile olan kişiler 2021 yılında aşağıdaki ücretleri almaktadır. Bu ücretler her ayın 7’sinde peşin olarak  yapılmaktadır. Koruyucu Aile Nasıl Olunur?

 • 0-3 yaş arası çocuklar için 711 TL,
 • 4-5 yaş arası çocuklar için 1.066 TL.
 • Bu yaş gruplarından büyük çocuklar için ise ödenek ödenmesi ile 1.500 TL’ye kadar ödeme yapılmaktadır.

Koruyucu Ailede Süreç Nasıl İşler?

Yasal bir prosedür varsa, yani çocuk istismar veya zarar görmüşse, biyolojik anne ve babadan alınarak koruyucu aileye verilebilir. Çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişimi mahkeme tarafından tehlikede bulunur ya da çocuk ahlaki açıdan terk edilirse, hakim biyolojik anne ve babasının bakımına muhtaç çocuğu alıp bir aileye nakledebilir veya bir kuruma yerleştirebilir. Burada yanına verdiği aile, koruyucu ailedir. Mahkemede tehlikeli görülmesi halinde, yargıç, çocuğun kendi ebeveynleri çocuklarına iyi bakmadıklarını anlar ve benzer önlemleri alabilir.

Koruyucu Aile Başvurusu Nasıl Yapılır? 2021

 • Öncelikle koruyucu aile olmak isteyen aileler bu kararı dikkatle düşünmeli ve buna göre hareket etmelidir. Çünkü bu iş bir sorumluluk ve gönül meselesi olsa da yabancı bir çocuğun bakımı ve hayatıdır.
 • Başvuru yapacak kişi, nüfus cüzdanı fotokopisi, kimlik fotoğrafı, öğrenim diplomasının fotokopisi, gelirini gösterir maaş bordrosu, adli sicil kaydı, öğrenimini tamamladığını belgeleyen belgeler ve koruyucu aile için eğitim almışsa belgesi ve sağlık raporu ile başvuru yapabilirler.
 • Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı‘na yapılması gereken bu başvuruda bakanlık tarafından başka belgeler de istenebilir. Başka bir başvuru belgesi isteme hakkı Bakanlıkça saklıdır.
 • Bunun dışında her 2 yılda bir bakanlık tarafından sağlık raporu ve adli sicil kaydı istenmektedir.
 • Koruyucu aile başvurusu onaylanırsa ve bir çocuğa koruyucu aile olunduysa, koruyucu aile statüsünü korumak için sabıka kaydı ve sağlık raporu her 2 yılda bir Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına sunulmalıdır. Aksi halde koruyucu aile durumunuz konusunda sorunlar meydana gelebilir.  Bunun amacı hukuken korunmak istenen çocuğun, sistem içerisinde daha fazla mağdur edilmemesi, Bakanlıkça yapılan denetimin sağlam olması içindir.

Gönüllü Aile Nasıl Olunur? 2021

Koruyucu aile nasıl olunur sorusu dışında konu hakkında gönüllü aile nasıl olunur sorusu da vatandaşlar tarafından soruluyor. Gönüllü aile olduğunuzda, kişinin ilgi ve kapasitesine katkı sağlamak amacıyla, kurumda koruma ve bakım altında bulunan çocuklar, kurum tarafından uygun görülen süreler içerisinde ziyaret edilebilir. Bu ziyaretlere ek olarak hafta sonları, tatiller ve özel günlerde uygun çocukları evlerinde ağırlayarak gönüllü olarak hizmet verebilir. Gönüllü aile hizmeti, kuruluşlar tarafından sağlanır ve koruyucu aile kavramından daha esnektir ve yasal olarak daha az sorumluluk getirir.

Sonuç olarak, koruyucu aile kavramı, ebeveynlerinden iyi bakım alamayan çocukların geleceğini en iyi şekilde şekillendirebilecek idari bir önlemdir ve toplumdaki diğer aileleri teşvik eden devletin oluşturduğu bir sistemdir. Devlet statüsünde çocuğun yüksek yararının korunduğu bu sistemin ülkemizde daha da geliştirilmesi ve mağdur çocukların sistemde daha az ötekileştirilmemesi gerektiğini görüşündeyiz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.