tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
8,1550
EURO
9,7089
ALTIN
457,33
BIST
1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Yağışlı
11°C
İstanbul
11°C
Yağışlı
Pazar Çok Bulutlu
13°C
Pazartesi Çok Bulutlu
13°C
Salı Parçalı Bulutlu
15°C
Çarşamba Gök Gürültülü
18°C

Köpeklerde Gençlik Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerde Gençlik Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Gençlik hastalığı, köpeklerde bulaşıcı bir hastalıktır. Köpeklerde ölüme yol açabilen bu hastalık, periyodik iyileşme belirtileri gösteren ancak tedaviye yanıtı hemen reddedebilen semptomlar sergiler. Öyleyse genç hastalığı nedir ve hayvanlarda ve köpeklerde belirtileri nelerdir? Köpeklerde genç hastalığı insanlara bulaşır mı? Köpek hastalığına ne iyi gelir? Distemper aşısı fiyat, Köpek aşıları nelerdir? gelin beraber “Köpeklerde Distemper (Gençlik Hastalığı) Nedir?” isimli yazımızda inceleyelim.

Köpeklerde Gençlik Hastalığı Nedir? (Distemper)

Özellikle büyüme evresinde olan, yavruluktan çıkıp gençlik dönemine geçiş yapan ve köpeklerde oluşan hastalığın diğer adı Distamper’dir. Hastalığın nedeni olan Distemper’a Canine Distemper Virüsü’nün kısacası CDV sığır, manda gibi toynaklı hayvanlardaki sığır vebası, insanlardaki kızamık hastalığına neden olan virüs ile akraba olduğunu belirten İstanbul Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Profesör Doktor Murat ARSLAN, gençlik hastalığını solunum, gastro-intestinal ve merkezi sinir sistemlerini etkileyen, bulaşıcı ve tedavisi imkansıza yakın hastalık olarak belirtti. Genellikle ölümcül bir viral hastalık olarak tanımlayan Prof. Doktor Murat Arslan bilim dünyasında tedavi için çalışmalar sürdürüldüğünü belirtti.

Köpeklerde Gençlik Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Gençlik hastalığına yakalanan köpekler yavru ve yetişkin olanlarda farklı belirtiler gösterebilir. Gençlik hastalığı köpeklerde farklı şekillerde görüldüğü için tanı koymak çoğu zaman zorlaşır. Genel olarak belirtiler şu şekildedir;

 • İshal ve sindirim sorunu
 • Yüksek ateş
 • Ani kusma
 • Uyku sorunu (Çok uyuma)
 • İştah kaybı
 • Depresyon
 • Öksürük ve hapşırma gibi solunum sorunları
 • Göz, sinir ve deri problemleri
 • Halsizlik
Köpeklerde Distemper (Gençlik Hastalığı) Nedir?

Köpeklerde Gençlik Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Köpek Gençlik Hastalığına Nasıl Yakalanır?

Gençlik hastalığı, köpeğe enfekte olmuş diğer köpeklerden, hapşırma, öksürme, idrar, kan yoluyla, veya tükürük ile temaslarda bulaşır. Aynı zamanda gençlik hastalığına yakalanmış köpeğin yemek veya su kabından da geçme ihtimali çok yüksektir. Köpeğinizin aşılarını veteriner Doktorunuza zamanında yaptırmanız çok önemlidir. Enfeksiyonu önlemenin en iyi yolunun aşılama olduğunu vurgulayan Arslan,

“Veteriner yavruları bu hastalığa karşı 6 haftalıkken aşılamaya başlıyor ve hatta 12 veya 16 haftalıkken bile 3-4 haftalık aralıklarla devam etme eğilimindeler.”

Hastalık süreci genç köpekler için zor ve çok çeşitli semptomlara neden olabiliyor. Bazı köpeklerde sadece geçici bir ateş, belki de iştahsızlık ve hafif depresyon, rahatsızlık belirtileri olabilir. Hastalıktan rutin olarak etkilenen diğer köpeklerde burun akıntısı ve gözyaşı, öksürük, ateş, depresyon, anoreksi, kusma ve ishal görülür. Köpekler bu semptomların bazılarını gösterse de, hastalığın tüm belirtilerini göstermemelidirler. Ölüm genellikle asemptomatik enfeksiyon nedeniyle teşhis edilemeyen ciddi enfeksiyonlarda meydana gelir.

Köpeğimin Gençlik Hastalığına Yakalandığını Düşünüyorsam Ne Yapmalıyım?

İshal ve bazen kanlı ishal gibi genç köpek hastalığının bazı semptomları, başka hastalıkların varlığına da işaret edebilir. Bu durum ayrıca, yavru köpeklerde ve yetişkin köpeklerde ölümcül olabilen köpek parvovirüsünün bir belirtisi olabilir. Diğer semptomları ve normal davranışlarını nasıl etkilediklerini araştırın.

Yavru köpeğiniz de ishal varsa ancak normal davranıyorsa, yapılacak ilk şey ne yediğini kontrol etmektir. Yavru köpekler çok meraklıdır ve yememeleri gereken şeyleri yeme eğilimindedir, bu yüzden siz uzaktayken onları izlemeye çalışın.

Köpek gençlik hastalığının başka belirtileri varsa, derhal veteriner doktorunuza götürün. Yavru köpeğinizin enfekte olup olmadığını belirlemek ve en iyi tedaviyi önermek için çeşitli fiziksel muayeneler, biyokimyasal testler ve idrar tahlilleri yapacaklardır. Veteriner hekiminizle kararlaştırdığınız programın bir parçası olarak köpeğinizin doğru aşıları alması çok önemlidir. Yeni yavru köpeğinizi eve getirdikten sonra, onları sağlıklı tutmak için doğru zamanda doğru aşıları aldığınızdan emin olmak için, veteriner hekiminizle iletişime geçmelisiniz.

Köpek Aşıları Nelerdir?

 1. İÇ VE DIŞ PARAZİT: İç parazit uygulaması hem tedavi hem de koruma amaçlı yapılan bir uygulamadır. Aşılardan önce mutlaka yapılmalıdır.
 2. KARMA AŞI: Karma aşı 2 doz uygulanan bir aşıdır. 15 gün arayla yapılmaktadır.
 3. KUDUZ AŞISI: 12 haftalıktan büyük köpeklere uygulanır. Kanunen yapılması zorunlu olmaktadır.
 4. BRONSHINE AŞISI: Karma, kuduz ve Lyme ve mantar aşıları ile birlikte yıllık tekrar edilmesi gereken aşıdır.
 5. LYME AŞISI: Lyme kene yoluyla insana da bulaşabilen bir hastalıktır. Mutlaka aşısı olmalıdır.
 6. MANTAR AŞISI: Sıcak ve nemli iklimli bölgelerinde önerilen bir aşı türüdür.

Yavru Köpek Aşı Takvimi

 1. 45 günlük: İç Dış Parazit Uygulamaları
 2. 60 günlük: Karma(Adeno, HCC, Parvo, Distamper, Leptospira, Parainfluenza) 1. doz
 3. 75 günlük: Karma(Adeno, HCC, Parvo, Distamper, Leptospira, Parainfluenza) 2. doz
 4. 90 günlük: Kuduz(Rabies)
 5. 105 günlük: Bronshine(Bordotella bronchiseptica)
 6. 120 günlük: Lyme
 7. 135 günlük: Mantar

Köpek Aşı Fiyatları 2021

 1. İç ve dış parazit uygulamaları: 115 TL
 2. Karma aşı: 115 TL
 3. Kuduz: 95 TL
 4. Bronshine: 115 TL
 5. Lyme: 150 TL
 6. Mantar: 115 TL

Bu arada belirtmeliyiz ki yetişkin köpeklerde Karma, Kuduz, Bronshine, Lyme ve Mantar aşılarının yıllık tekrarı yapılmalıdır. Kangal Yetiştiriciliği, Köpek Çiftliği Karlı Mıdır? bilgi için ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.