tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
9,5418
EURO
11,0813
ALTIN
550,48
BIST
1.509
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Rüzgarlı
16°C
İstanbul
16°C
Rüzgarlı
Çarşamba Parçalı Bulutlu
18°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
15°C
Cuma Çok Bulutlu
16°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
17°C

Kırsal Kalkınma Projelerine %50 Hibe Desteği 2021

Kırsal Kalkınma Projelerine %50 Hibe Desteği 2021

Kırsal kalkınma projelerine %50 hibe desteği, 2021-2025 yıllarını kapsayan Kırsal Kalkınma Yatırım Projeleri için verilecek hibe desteği ve Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının desteklenmesine ilişkin Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayınlandı. 21 Kasım tarihinde yayınlanan tebliğlere göre Kırsal Kalkınma Yatırım projelerine %50 hibe desteği verilecektir. 2021 hibe destekleri, 2021 hayvancılık destekleri, KKYDP 2021, 2021 hayvancılık destekleri, kkydp 14. etap, Kkydp 2021 başvuru ne zaman, Kırsal kalkınma destekleri gibi konular hakkında yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Kırsal Kalkınma Projelerine %50 Hibe Desteği

Tarım ve Orman Bakanlığı “%50 sizden, %50 bizden %100 sizin diyerek her zaman çiftçilerin yanında olacağız” sloganıyla faaliyete konulan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) proje tutarının %50’sine hibe destek sağlanacaktır. Kalan %50’lik dilim ise başvuru sahipleri tarafından temin edilecektir.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 21 Kasım Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğler, 01.01.2021 – 31.12.2025 arası; Tarımda ekonomik ve sosyal kalkınmayı sağlamak, tarımsal ve tarım dışı istihdamı geliştirmek, geliri artırmak ve farklılaştırmak sebebiyle gerçek ve tüzel kişilerin başta kadın ve genç girişimciler olmak üzere tarımsal ekonomik faaliyetlerine yönelik yatırımlarına yapılacak teşvik, hibe ödemelerine ilişkin karar, 28 Temmuz tarihli Resmi Gazete’de yer alan tebliğ hükümlerine dayanılarak hazırlanmıştır. Konu hakkında geniş çaplı bilgi için Tarım ve Hayvancılıkta Yeni Hibe Desteği isimli yazımızı inceleyiniz.

Tarıma dayalı ekonomik yatırımlar ve kırsal ekonomik altyapıya yönelik yatırımlar, hibe için proje tutarının üst sınırının yüzde 50’sine kadar hibe ile desteklenecektir.

Kırsal ekonomik alt yapı yatırımlarının desteklenmesine ilişkin karar buraya, tarıma dayalı ekonomik yatırımların desteklenmesine ilişkin karar içinde buraya tıklamanız yeterlidir.

Ekonomik Yatırım Yapan Çiftçiye %50 Hibe Desteği

2021-2025 yılları arasında hibe proje taban tutarının yüzde 50’sine kadar hibe ile tarımsal ekonomik yatırımların ve kırsal ekonomik altyapı yatırımlarının desteklenmesine ilişkin Resmi Gazete ile tüm detaylar düzenlenmiştir. Kırsal kalkınma ve küçük aile işletmelerine yapılan yatırımların da desteğiyle, tarım ve hayvancılık sektöründe 18-40 yaş arası kadın çiftçilere 2021-2025 yıllarını kapsayacak şekilde tarım ve hayvancılıkta % 50 sübvansiyon verileceği belirtildi.

Kırsal Kalkınma Projelerine %50 Hibe Desteği 2021

Kırsal Kalkınma Projelerine %50 Hibe Desteği 2021

Kırsal Kalkınma Projelerine Hibe Desteği Kimler Başvurabilir?

Bu hibe desteklerine başvurular Tarım ve Orman Bakanlığının web sitesi üzerinden yapılmaktadır. Başvuru için https://www.tarimorman.gov.tr/ tıklayınız. Yatırımlara verilecek hibe desteklerine başvurabilecekler ise;

 • Bireysel başvurularda;
  • Kırsal kesimde yaşayan,
  • Tarımsal üretim yapan,
  • Küçük ölçekli iş alanlarında faaliyet gösteren,
  • Tarım ve Orman Bakanlığının ÇKS kaydı olan,
  • ÇKS haricinde diğer kayıt sistemlerine kayıtlı kişiler başvuru yapabilirler.
 • Grup olarak başvurularda ise; 
  • Tarım ve Orman Bakanlığının ÇKS kaydı olan,
  • ÇKS haricinde diğer kayıt sistemlerine kayıtlı tüzel kişiler başvuru yapabilirler. (diğer kayıt sistemleri; şirketler, vakıflar, tarımsal amaçlı kooperatif, birlik)

Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırım Konuları

2021-2025 yılları arasında yapılan uygulamalarla KKYDP Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar ve Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırım kapsamlarında tarıma dayalı ekonomik yatırımlar;

 1. Tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlar,
 2. Tarımsal ürünlerin işlenmesine yönelik olanlar,
 3. Karar kapsamındaki tesislerin enerji ihtiyacının karşılanmasında kullanılmak üzere yenilenebilir enerji kaynakları jeotermal ve biyogazdan ısı veya lisanssız elektrik üreten tesisler ile güneş ve rüzgar enerjisinden lisanssız elektrik üreten tesisler hibe desteğinden yararlanabilecektir.

Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırım Konuları

Kırsal ekonomik altyapı yatırım konuları ise;

 1. Aile işletmeciliği faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri,
 2. İpek böceği yetiştiriciliği,
 3. El sanatları ve katma değerli ürünler,
 4. Arıcılık ve arı ürünlerine yönelik yatırımlar,
 5. Tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği yatırımları,
 6. Bilişim sistemleri ve eğitimi,
 7. Su ürünleri yetiştiriciliği,
 8. Tarımsal amaçlı kooperatif ve birlikler için makine parkları hibe desteği kapsamında olmaktadır.

Sübvansiyonlardan yararlanabilmek için yatırım konularının yeni olması, kısmen gerçekleştirilen yatırımların gerçekleştirilmesi, kapasite artırımı, modernizasyon veya teknolojik yenilenme amacıyla yürütülmesi gerekmektedir.

Proje Destekleme Tutarları

Ekonomik yatırım sübvansiyonu için projenin temel tutarı; Başvuru sahiplerinin gerçek kişiler, tarım kooperatifleri ve ticaret birlikleri veya tüzel kişiler olması durumunda, aile işletmeleri için belirlenen yatırım alanlarında;

 1. Yeni Tesis Olan Projelerde; Yatırım niteliği yeni tesis olan başvurularda 3.000.000 TL,
 2. Tamamlama konularında; Yatırım niteliği tamamlama olan başvurularda 2.000.000 TL,
 3. Kapasite Artırımı ve Teknoloji Yenileme Projelerinde; Yatırım niteliği kapasite artırımı, teknoloji yenileme veya modernizasyon olan başvurularda 1.500.000 TL üst limiti geçemez.

Proje bütçeleri ise KDV hariç hazırlanmaktadır. %50’sine hibe desteği ödemesi yapılmaktadır. Hibeye esas proje tutarı 250 bin TL’nin altındaki başvurular kabul edilmemektedir. Başvuruların kabul edilmesinin ardından hibeye esas proje tutarının %50’sine hibe desteği sağlanır.

Küçük ve orta ölçekli ekonomik faaliyetler için yatırım tesisleri bu programda desteklenmektedir. Tarıma dayalı ekonomik yatırımlar ve kırsal ekonomik altyapı yatırımları alanlarında yayımlanan karar çerçevesinde yapılacak ödemeler için gerekli kaynaklar, ilgili yıl için bütçe kanunu ile tahsis edilen kredilerden karşılanacak ve Ziraat Bankası tarafından ödenecektir.

Bahse konu bu karar, 1 Ocak 2021 tarihinde yürürlüğe girecek ve 2025 yılına kadar kırsal kalkınma için yapılan ekonomik ve altyapı yatırımları karar kapsamında değerlendirecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.