tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
32,5004
EURO
34,6901
ALTIN
2.496,45
BIST
9.693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
19°C
İstanbul
19°C
Parçalı Bulutlu
Pazar Az Bulutlu
21°C
Pazartesi Hafif Yağmurlu
23°C
Salı Az Bulutlu
24°C
Çarşamba Az Bulutlu
22°C

Kekik Desteklemesi Nasıl Alınır? 2023 Tarım Destekleri

Kekik Desteklemesi Nasıl Alınır? 2023 Tarım Destekleri

Organik tarımı destekleyerek çiftçileri üretime teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Organik tarım için destek ödemelerinin hesaplara ne zaman yatırılacağı merak ediliyor. Çiftçiler, destek ödemelerini çevrimiçi olarak sorgulayabilecekler. İçeriğimizde size tarımsal yardımların hangi tarihte ödeneceği ve son dakika yardımlarının Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ödeneceği konusunda bilgi vereceğiz. Kekik Desteklemesi ve Organik Tarım Desteği Nasıl Alınır? içeriğimizi okuyarak konu ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Tarım ve Orman Bakanlığı Destekleme Ödemeleri

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere ve hayvancılık sektöründe faaliyet gösterenlere farklı kategorilerde farklı tutarlarda destek ödemeleri yapılmaktadır. Önceki yıllarda olduğu gibi tarım ortamının geliştirilmesi, doğal kaynakların korunması, tarım alanında sürekliliğin sağlanması için organik tarım alanına verilen destek verilmektedir. beslenen gıdalara olan güveni artırmak. Tarım alanında faaliyet gösteren üreticilere destekler verilmektedir.

Bakanlık tarafından verilen bu uygulamalardan yararlanacak olan ve insan, hayvan ve çevre sağlığının korunması amacıyla basın bülteninde verilen organik tarım uygulamasını gerçekleştirecek çiftçilerin çiftçi kayıt sistemine kaydedilmesi gerekmektedir. ÇKS belgesini talep üzerine ilgili makamlara sunacaktır. Çiftçilere ilişkin bilgilerin kayıt altına alındığı bu sisteme İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri de üye olmaktadır. Üye olabilmek için meyve bahçesi gibi tescilli yerler için tapu veya kira sözleşmesi sağlanması gerekmektedir.

Tarım alanında sağlanan desteklerden yararlanılabilmesi için il ve ilçe tarım müdürlüklerine başvuru yapılması ve uygulama için belirlenen süreler içerisinde iyi tarım uygulamalarının desteklenmesi gerekmektedir. Ayrıca arazinin desteğe uygun tarım bitkisi yetiştiriciliğine uygunluğu tespit edilmişse uygunluk belgesi ibraz edilmelidir. Bakanlık tarafından sağlanan tarımsal destekler şu şekildedir:

 • İyi Tarım Uygulamaları,
 • Mazot, Gübre ve Toprak Analizi Desteği,
 • Sertifikalı fidan/fide ve standart fidan kullanım desteği,
 • Yurt içi Sertifikalı tohum üretim desteği,
 • Fark ödemesi destekleri,
 • Geleneksel Zeytin Bahçelerinin Rehabilitasyonu desteği,
 • Organik Tarım Desteği,
 • Fındık yetiştiriciliği,
 • Çatak Desteği,
 • Yurt içi Sertifikalı tohum kullanım desteği,
 • Sertifikalı fidan üretim desteği,

verilir. Destekler için ayrı ayrı ödemeleri bulunmaktadır.

Kekik Desteklemesi ve Organik Tarım Destek Tutarları 2023

Organik tarım alanında faaliyet gösteren kişilerin verilen desteklerden yararlanabilmeleri için, her yıl bakanlıkça belirlenen süreler içinde il ve ilçe tarım müdürlüklerine organik tarıma destek dilekçesi vermeleri gerekmektedir. Ayrıca her türlü destekte olduğu gibi organik tarımın desteklenmesi için çiftçilerin kayıt sistemine kayıt olunması gerekmektedir.

ÇKS’ye kayıtlı olmayan kişiler destekten yararlanamayacaktır. Ayrıca şahıslara ait arazinin yardım kapsamında yer alan tarım tesisine uygun olup olmadığını gösteren bir uygunluk belgesi düzenlenmelidir. Bu belgeyi elde etmek için çiftçinin organik tarım bilgi sistemine kayıtlı olması gerekir ve bu sistemde yeniden kayıt olması durumunda hangi arazinin bitki yetiştirme alanına uygun olduğu tespit edilebilir. Desteklenecek ürünler aşağıdaki gibidir;

 • Ekonomik değeri olmayan orman ürünleri ve tarla bitkileri,
 • Ekonomik değere sahip büyük mahsuller,
 • Meyve ve sebzeler,
 • Kekik, sakız ve adaçayı gibi bitkisel ve şifalı otlar

Maddelerde belirtilen kalemlerden bir veya birkaçında çiftçilerin gerekli belgeleri tamamlamaları ve İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne başvuruda bulunması gerekmektedir. Organik tarımı desteklemede en çok çalışılan konulardan biri, sağlanacak desteğin miktarıdır. Organik tarım alanında sağlanacak destek miktarı ise;

 • Itri ve tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği yapan çiftçilere dekar ve dekar başına 70 TL sübvansiyondan yararlanabilecek.
 • Meyve sebze yetiştiriciliği yapan çiftçilere dekar veya dekar başına 100 TL yardım yapılacaktır.
 • Ekonomik değeri olmayan orman ve bitkisel ürünlerin üretimi ve yetiştiriciliği ile uğraşanlara dekar-dekar başına 10 TL yardım sağlanacak.
 • Ekonomik değerde tarla bitkileri yetiştiren üreticilere dönüm veya dekar başına 30 TL destek ödemesi yapılacaktır.

Destek miktarları bu şekildedir. Organik tarım alanında faaliyet gösterenlere verilecek destekten yararlanmak isteyenlerin belirli koşulları sağlaması gerekmektedir. ÇKS Belgesi Çıkartma ve Yenileme İşlemleri 2023 bilgi için tıklayınız.

Kekik Desteklemesi Nasıl Alınır? 2023

Kekik Desteklemesi Nasıl Alınır? 2023

Organik Tarım Desteklemesi İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

Tarım ve Orman Bakanlığının verdiği desteklerden biri olan organik tarıma desteklerden yararlanacak üreticilerin belirli koşulları sağlaması gerektiğini bir önceki başlığımızda belirtmiştik. Bu destekten yararlanmak isteyenler;

 • Yetiştirici, başvurmak için, başvuru mektubunu belirtilen süre içerisinde çiftçi kayıt sistemine kayıtlı il veya ilçe liderliğine teslim etmelidir.
 • Talep edilecek üretim materyali ve ekilecek arazilerin talepte bulunan çiftçi adına çiftçi kayıt sistemine ve organik tarım bilgi sistemine kaydedilmesi gerekmektedir.
 • Organik tarım bilgi sisteminde yetiştiriciler tarafından üretilen ürünlerin kayıtları belirlenen kuruluş tarafından doğrulanmalı ve yönetmelikte belirtilen hükümlerin sonuçları destek için uygun görülmeli ve OTBİS’e kayıt edilmelidir. OTBİS’e tüm bilgilerin girilmesi ve doldurulması sorumluluğu başvuruda bulunan yetiştiriciye aittir.
 • Üreticilerin organik tarım faaliyetlerinin belirli nedenlerle durmaması gerekirdi.
 • Dikilecek arazi çiftçi kayıt sistemine kayıtlı değilse yardım yapılmayacaktır.
 • Organik tarıma destek çerçevesinde yapılacak ödemelerden yararlanmak için başvurusunu tamamlayan, ancak yalan beyanda bulunan veya sahte belge sunan kişiler destekten  yararlanamazlar.
 • Yetiştiricinin organik tarımla ilgilenmesi tek başına yeterli değildir. Yönetmelik hükümlerine uygun üretim yapmayanlar kapsam dışıdır.

Destek başvurusu, son başvuru tarihinden önce gerekli belgelerle birlikte yetkili kurumlara teslim edilmelidir. Aksi takdirde yetiştirici verilen destekten yararlanamayacaktır. Koşulları karşılamayan yetiştiriciler, belirlenen alanlarda çalışsalar bile desteklenmeyecektir. Bu nedenle ÇKS ve OTBİS’e kaydınız yoksa lütfen kayıt olmayı unutmayınız, kaydınız varsa güncelleyiniz.

Organik Tarım Destekleri Ne Zaman Ödenecek? 2023

Tarım ve Orman Bakanlığının hayvancılığın ile tarımın gelişmesi ve çiftçilerin kalkınması için birçok farklı alanda destek verdiğini biliyoruz. 2023 yılında destek miktarlarında bir önceki yıla göre artış gözlemlendi ve toplam 24 milyar lira destek sağlaması bekleniyor. Tarımdan çok hayvancılık alanında destek verileceği de söyleniyor. Çiftçilere 2023 yılında organik tarım destek ödemeleri ve kekik desteklemesi yapılmaya devam edilecektir. Ziraat Bankası tarafından yapılacak ödemeler, çiftçilerin T.C kimlik numaralarının son hanesine göre belirlenecektir. Buna göre;

 • 4-6 ve 8,
 • 0 ve 2 sayıları ile bitenler gibi iki gruba ayrılacaktır.

Başvuran ve başvurusu kabul edilen yetiştiricilerin ödemeleri bakanlıkça hesaplarına aktarılacaktır. Destek ödemelerinin kesin tarihi belli olduğunda sizlere bilgi vereceğiz.

Çiftçi Destek Ödemeleri Nasıl Sorgulanır? 2023

Destek kapsamında yapılan ödemelerden yararlanabilmek için ÇKS üyesi olması gerekir. Yetiştirme yapılacak çiftlik, ÇKS kaydının bulunduğu yer olmalıdır. Kaydınız yoksa veya mevcut kaydınız güncel değilse, destek hesabınıza aktarılmayacaktır. Destekleme ödemeleri Ziraat Bankası‘na yatırılır. Bankada hesabınız olmasa bile en yakın şubeye gidip ödemenizi TC Kimlik numaranızın son hanesine göre alabilirsiniz.

Ödemeler yukarıda da belirttiğimiz gibi T.C kimlik numaralarının sonuna göre yapılır. Organik tarım ve kekik desteklemesinde faaliyet gösterenlerin, sağlanan destekten yararlanabilmeleri için İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine gerekli belgelerle başvurmaları gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.