tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
32,1909
EURO
34,9689
ALTIN
2.510,39
BIST
10.895,25
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
24°C
İstanbul
24°C
Parçalı Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
22°C
Perşembe Az Bulutlu
22°C
Cuma Az Bulutlu
23°C
Cumartesi Az Bulutlu
22°C

Kaymakam Nasıl Olunur? Güncel Şartlar 2023

Kaymakam Nasıl Olunur? Güncel Şartlar 2023

Kaymakam nasıl olunur, Kaymakam olma şartları 2023, Kaymakam olmak isteyenlere tavsiyeler, Kaymakamlık şartları, vali nasıl olunur, Kaymakamlık Sınavı, Kaymakamlık sınavı soruları, Kaymakam staj maaşı, Kaymakam olmak için kamuda 5 yıl çalışma şartı, Kaymakam maaşları 2023 gibi konularda bilgi için doğru yerdesiniz. Yazımızda tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kaymakam Nasıl Olunur? 2023

Kaymakam olmak isteyenler, gerekli şartları sağlayarak işlerini yapabilirler. Kaymakam olmanın en önemli şartı kaymakamlık sınavı olmakla birlikte şartlar farklıdır. Bu nedenle kaymakam olmak isteyen kişilerin uygun niteliklere sahip olması ve sınavı geçmesi çok önemlidir. Bu görevi üstlenmek isteyenler, ilgili bölümlerden lisans derecesine sahip olmalıdır. Bu bölümler;

  • Siyasal bilgiler,
  • Hukuk,
  • İktisat,
  • İşletme,
  • İktisadi ve İdari Bilimler fakülteleri.

Yapılan yeni düzenlemenin ardından sosyoloji, psikoloji, halkla ilişkiler mezunları da kaymakam olma fırsatına sahip olabilir. Aynı zamanda başka bir bölümden lisans derecesi olan kişiler bu bölümlerden birinden yüksek lisans derecesi alırlarsa kaymakam olması da mümkündür.

Diğer kamu görevlilerinden farklı olarak bu, çok çeşitli şubelere ve çeşitli görev alanlarına sahip olmak demektir. Bu nedenle saygın bir meslek olmasına rağmen, olma sürecinde çeşitli zorluklar yaşanabilmektedir. Bu nedenle kaymakam olmak isteyenlerin mesleğin görev ve şartlarını bilmesi çok önemlidir.

Kaymakam Nasıl Olunur?

Kaymakam olmak için öncelikle kaymakamlık sınavlarına girilmesi gerekiyor. Kaymakamlık sınavına girmek isteyenler için ilk soru kaymakamlık sınavı ne zamandır. Kaymakamlık sınavları, İçişleri Bakanlığı tarafından her yıl aynı tarihte yapılır. Bu sınavlar Eylül ayında yapılır. Kaymakamlık sınavı yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamada yapılır.

Kaymakam Olma Şartları 2023

Kaymakamlık sınavına girmek için gerekli şartlar ve koşullar vardır. Bu noktada yukarıda belirtilen bölümlerden diploma alınması gerekmektedir. Aynı zamanda kaymakam olmak isteyen kişilerin kamu kurum ve kuruluşlarında en az 5 yıllık mesleki deneyime sahip olmaları gerekmektedir. Kaymakamlık sınavlarına girmek isteyenler 35 yaşını doldurmamış olmalıdır. Aynı zamanda kaymakamlık sınavlarının başarılı bir şekilde geçilmesi gerekir ki bu en önemli faktördür.

Kaymakam Nasıl Olunur Kaymakam Olma Şartları  Maaşları

Kaymakam Nasıl Olunur

Kaymakamlık Sınavı 2023

Mevcut kaymakamlık sınavları, ÖSYM tarafından yapılmaktadır. Kaymakam olmak için öncelikle KPSS37 kodlu ÖSYM sınavını geçmek gerekmektedir. Daha sonra Kaymakamlık Giriş Sınavına girme hakkı kazanılır. Kaymakamlık Giriş Sınavında 100 soru sorulurken, sınav süresi ise 150 dakikadır.

Kaymakamlık Sınavı Soruları

Sınav sırasında genel yetenek, genel kültür ve alan bilgisi ile ilgili sorular sorulur. Bu sınavdan 70 ve üzeri puan alan adaylar başarılı sayılır. Başarılı olduğu düşünülen adaylar daha sonra sözlü sınava alınır. Sözlü sınav konusu olarak farklı alanlardan sorular sorulabilir ve adayın hitap etme yeteneği, görünümü ve davranışı incelenir. Sözlü sınavları geçen adaylar kaymakam olmaya hak kazanabilirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bayan Bekçi Olma Şartları 2023 Bayan Bekçi Alımı Ne Zaman?

Kaymakamlık Görevleri

Kaymakam, birçok alanda çok çeşitli görevleri olan özel bir devlet çalışanıdır. Bu noktada kaymakam olmak isteyenlerin gönüllü olarak bu mesleğe girmesi önemlidir. Kaymakam olmak isteyenler, sınavları ve diğer işlemleri geçtikten sonra bir süre farklı alanlarda staj yaparlar. Bu stajlar 2 ay ile 12 ay arasında ve farklı kurumlar arasında gerçekleşir.

Aynı zamanda kaymakam olacakların bu staj dönemlerinde kaymakamlık tezi hazırlamaları gerekmektedir. Bu prosedürlerin ardından, kaymakam olarak atanırsınız. Kaymakamların önceliği, atandıkları ilçedeki kanunların uygun şekilde uygulanmasından sorumlu olmaktır. Bunun dışında resmi ziyaretleri ve davetleri yöneten kişidir. Kaymakam olmak isteyenler bu prosedürleri eksiksiz ve doğru uygulamakla yükümlüdür.

Kaymakam Maaşı Ne Kadar? 2023

Kaymakamın maaşı birçok insanı ilgilendiren bir konudur. Kaymakam olmak isteyen gençleri de ilgilendiren konulardan biridir. Bir ilçede en yetkili memur olan kaymakamların maaşlarını birçok faktör etkiler. Kaymakam maaşına; eğitim düzeyi, aile ve çocuk ödenekleri, hizmet süresi ve hizmet derecesi, hizmet süresi, bireysel emeklilik ve sigorta kesintisi, ek tazminat, toplu sözleşme zamları ve enflasyon farkları kaymakam maaşlarında oldukça etkili olmaktadır. Bu faktörlerden dolayı 2023 Kaymakam maaşı 18.899 TL olmaktadır.

Yorumlar

  1. Bilgi dedi ki:

    Detaylı bir makale olmuş. Baştan sona okudum ve karşılaşmış olduğum için de mutluyum. Teşekkür ederim.