Güncel Ajans

İşte Anne Projesi İŞKUR Başvuru Şartları Nelerdir?

İşte Anne Projesi İŞKUR Başvuru Şartları Nelerdir?

İŞKUR’dan işsiz ve işsiz annelere müjde geldi. Kadınların çalışma hayatında var olabilmesi ve istihdamı artırması için 0-15 yaş arası çocukların annelerini de bünyesine katmayı hedefleyen İŞKUR’un annelerine büyük destek verilmeye devam ediyor. İŞKUR 2020 yılında işbaşı eğitim programlarını da başlattı ve programlar arasında işsiz annelerin üzerinde çalıştığı İşte Anne projesi büyük ilgi uyandırdı. Anneler tarafından kaçırılmayacak bu fırsatın detayları ve İŞKUR Anne Projesi başvuru yap 2020, İşte Anne projesi başvuru, İşte Anne Projesi başvuru tarihi 2020, İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı, İşkur Anne Projesi başvuru nasıl yapılır, İŞKUR İşte Anne Projesi için başvuru koşulları nelerdir? İşte tüm cevapları..

İŞKUR Anne Projesi Başvuru Yap 2020

İŞKUR tarafından başlatılan ve halen devam eden bu Anne Projesi kapsamında çalışmak isteyen ancak iş bulamayan anneler için büyük fırsatlar bulunmaktadır. 2020 yılı için günlük 95 liralık ödeme ile anneler kurslara devam ettikleri sürece aylık maaş desteği alabilecekler. İşkur’dan işsiz annelere aylık 2.870 TL. 3 ayda 8.610 TL. maaş verilecek. 0-15 yaş arası çocukların anneleri İŞKUR’dan hizmet içi eğitim programlarına ve meslek kurslarına katılırsa, İş kur tarafından aylık ödeme yapılacaktır. Devlet, işsiz ancak çalışmak isteyen annelere yönelik günlük mesleki eğitim kursları kapsamında verilen eğitimlere günde yaklaşık 95 TL ödüyor. Aylık ödeme 2.870 TL olurken 3 ayda 8.610 TL gibi büyük bir maaş desteği annelerin cebinde olacak.

İŞKUR’dan Annelere 2.870 TL Maaş Desteği

Devlet, işsiz ve 0-15 yaş arası çocuğu olan çocuklu annelerin iş hayatına yeniden girmeleri ve işlerini güvence altına almaları için farklı destekler sağlamaya devam ederken, başvuru koşulları da merak konusu. İŞKUR projesinin bu içerikteki anne çalışmasına başvuru koşulları nelerdir?

İşkur anne proje başvuru koşulları vatandaşlar tarafından incelenmeye başlandı. Kadınların çalışma hayatındaki istihdamını artırmayı hedefleyen İŞKUR’un işsiz annelerine 2.870 TL yardım yapılıyor. İşkur tarafından hazırlanan “İşte Anne” projesi ile çalışmak isteyen tüm anneler kurs süresince iş başında mesleki eğitim alacak ve maaş desteği alacak.

İşte Anne Projesi 2020 Nedir?

Binlerce işsiz anneye müjde İŞKUR’dan geldi. Aylık 2.870 TL. maaş desteği çalışmayan annelere geliyor. İŞKUR’un kadın istihdamını desteklemek amacıyla yaptırdığı İşte Anne projesinin uygulama usul ve esasları da açıklanmıştır. Bu yönetmeliğe göre;

Türkiye İş Kurumu, kadınların istihdamına aktif olarak katılmak ve korumak ve işsizlerin mesleki deneyimlerini ve kazanımlarını arttırmak için başvuruyu aldıkları mesleklerde teorik eğitimi ve kapsamındaki esas ve usulleri, çalışma ortamının uyumunu sağlamaya yardımcı olacak aktif bir işgücü hizmetleri organizasyonu çerçevesi Aktif İş Gücü Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında belirlenen mesleki eğitim kursları ve hizmet içi eğitim programları uygulanmakta ve düzenlenen mesleki eğitim kurslarına veya hizmet içi eğitim programlarına katılmaktadır İşkur tarafından son yıllarda 100 günlük eylem planıyla başlatılan projelerden biri olan “Kadın İstihdamının İşte Anne Projesi İle Desteklenmesi” kapsamında kursiyer veya katılımcının gerekli masraflarının belli bir miktarda yapılması öngörülmüştür. İşbaşı eğitim programı ile karşılanan giderleri görüntülemek için tıklayınız.

İŞKUR tarafından hayata geçirilen İşte Anne projesi kapsamında 0-15 yaş arası çocuğu olan işsiz anneler, işbaşı eğitimlerine katılmaları halinde günlük 95 TL alıyor. Kurs katılım süresi boyunca ödemeler ise aylık olarak yapılmaktadır.

İşte Anne Projesi İŞKUR Başvuru Şartları Nelerdir?

İşte Anne Projesi İŞKUR Başvuru Şartları Nelerdir?

İşsiz Annelere Günlük 95 TL ve 400 TL Bakım Desteği

İşte Anne Projesi ile 0-15 yaş arasında çocuğu olan ve İş Kulübü avantajlarından yararlanan ve sonrasında işbaşı eğitim programlarına ya da meslek kurslarına katılan kadınlara günlük 95 TL. aylık 2870 TL aylık bağlanıyor.

İlginizi Çekebilir-  Devlet Bursu Nasıl Alınır? 2020 Şartları (KYK)

Devlet tarafından annelerin çalışma hayatında kalmaları, çalışma hayatına katılmaları ve işlerini güvence altına almaları için birçok farklı destek sağlanmaktadır. İşkur’un çocuklu annelere yönelik düzenlediği işbaşı eğitim ve meslek kurslarına katılan annelere hem cep harçlığı hem de bakım hizmeti verilmektedir. İş Kur tarafından düzenlenen işbaşı eğitim ve meslek kurslarına katılan annelere günlük 95 TL cep harçlığı olarak aylık 400 TL. bakım desteği ödenir. İşte Anne projesi ile 0-15 yaş arası çocuğu olan ve İş Kulübü avantajlarından yararlanan kadınlar, günlük 95 TL karşılığında işbaşı eğitim programlarına veya mesleki eğitim kurslarına katılıyor. Aylık ise 2.870 TL olarak ödenmektedir.

Annelere Aylık 2.870 TL Destek

Yukarıdaki şartları taşıyan annelerin İşkur tarafından düzenlenen mesleki eğitim kurslarına ve hizmet içi eğitim programlarına katılması durumunda, kurs boyunca destek ödemeleri devam eder. 0-15 yaş arası çocuğu olan annelerin işbaşı eğitim kurslarına katılması durumunda aylık ödenecek tutar 2.400 TL’yi bulmaktadır. Bu aylık ödemeye ek olarak iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı sigorta primleri de GSS primi ödenmektedir. İşte Anne projesi kapsamında işbaşı eğitim programları bilişim ve imalat sektörlerindeki işyerlerinde ve mesleklerde 6 ay, diğer mesleklerde 3 ay olarak uygulanmaktadır. Program süresi ise 6 günü geçmemek üzere 5/8 saattir ve bu da haftada 45 saati geçmeyecek şekilde düzenlenmektedir.

İşte Anne Projesi 3 Ayda 8.610 TL

Annelere yönelik bu destekten yararlanabilmek için mesleki eğitim kurslarına katılacak annelerin kurslara 160 gün (3 ay) katılması gerekmektedir. Katılım günde en az 5 saat, günde 8 saat ve toplamda 40 saat olmalıdır. İŞKUR ile 3 aylık hizmet içi eğitim programını tamamlayan annelere “İşte Anne Projesi” 3 ayda 8.610 TL olarak ödenecektir.

İşkur Anne Projesi Başvuru Nasıl Yapılır?

Bu destekten yararlanmak için İŞKUR’un iki programından birine katılmak gerekir. Bu programlar mesleki eğitim kursları ve işbaşı eğitim programlarıdır. Destekten yararlanmak için çocuğa ait kimlik kartı ve kreş veya bakımevinden alınan fatura talep edilecektir. Bakım yardımı için kreşten alınacak SGK sicil numarası ile İŞKUR’a talepte bulunulması gerekmektedir. Başvurular İŞKUR Müdürlüklerine yapılabilmektedir.

İşkur tarafından hayata geçirilen İşte Anne projesinden sadece 15 yaş dahil olacak şekilde 0-15 yaş arası çocukların anneleri yararlanabiliyor. Bu projeyi benimseyen kadınlar için bir istisna yapıldı ve proje devam ederken 15 yaşını doldurmuş olanlar da projeden yararlanabiliyor.

0-15 yaşında ve evlat edindiği çocuğu bulunan tüm annelerin istenen şartları sağlamaları halinde, İŞKUR tarafından düzenlenen mesleki eğitim kurslarına veya hizmet içi eğitim programlarına kurs süresince aylık 2.870 TL maaş verilecektir.

İşkur İşte Anne Projesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Çalışmayan annelere sağlanacak olan destekten faydalanabilmek için aşağıdaki şartların sağlanması gerekir. Bu şartları sıralayacak olursak;

  • İşkur’a kayıtlı işsiz olunmalı,
  • Emekli olunmamalı,
  • İşbaşı eğitim programına başvuruda bulunmalı,
  • Başvuru tarihinden önce 3 ay boyunca işverenin çalışanı olmamalı,
  • İşverenin 1. ya da 2. derece yakını veya eşi olmamalı,
  • Başvuru tarihinden önce son 1 ay içinde emeklilik ve malullük primi yatırılmamış olmalı,

İşkur tarafından düzenlenen işbaşı eğitim programlarına başvurmak için, yukarıdaki koşulların hepsini yerine getiren herhangi bir kişi, programa katılmak üzere 81 ildeki İŞKUR İl Müdürlükleri ile Hizmet Merkezlerine istedikleri zaman başvurabilir. İşbaşı eğitim programı başvurusu için tıklayınız. Ayrıca tarım sektöründe faaliyet gösterenler ile primlerini gönüllü sigortalı olarak ödeyenler, sosyal yardım, engelli aylığı, dul ve yetim aylığı alan vatandaşlarda işbaşı eğitim programından yararlanabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.