tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
8,8689
EURO
10,4740
ALTIN
499,21
BIST
1.385
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
26°C
İstanbul
26°C
Az Bulutlu
Pazartesi Az Bulutlu
25°C
Salı Parçalı Bulutlu
23°C
Çarşamba Sağanak Yağışlı
21°C
Perşembe Sağanak Yağışlı
21°C

İşsizlik Maaşı Hesaplama Nasıl Yapılır? 2021 İşsizlik Maaşı Şartları

İşsizlik Maaşı Hesaplama Nasıl Yapılır? 2021 İşsizlik Maaşı Şartları

İşsizlik maaşı nasıl hesaplanır örnek, işsizlik maaşı hesaplama, işsizlik maaşı hesaplama 2021, işsizlik maaşı hesaplama e-devlet, işsizlik maaşı kaç ay alınır, işsizlik maaşı nasıl alınır, işsizlik maaşı ne kadar 2021, işsizlik maaşı kimler alabilir gibi soruların yanıtları içeriğimizde bulunmaktadır.

İşsizlik Maaşı Hesaplama Nasıl Yapılır? 2021

İşsizlik maaşı, mesleki bir kolda faaliyette bulunanlardan sigortalı olarak hizmet veren vatandaşların, işverenden kaynaklı olmak üzere işten çıkarılması sonucunda verilmektedir. İşsizlik maaşı her vatandaşa göre ödemenin değişkenlik gösterdiği üzere işsizlik maaşı hesaplama nın da ayrı olduğu gibi konular vatandaşlar tarafından işsizlik maaşı hesaplama yöntemleri araştırılmaktadır. İşsizlik maaşı şartları neler olduğu ve işsizlik maaşı nasıl alındığı konusu da vatandaşlar tarafından diğer merak edilen konular arasında yer almaktadır.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

Belirlenen koşullara uygunluk sağladığı tespit edilen sigortalılar için verilecek olacak işsizlik maaşı, sigorta prim gün sayısı üzerinden hesaplanmaktadır. İşsizlik guncelajans.com maaşının hesaplanmasının ardından sigortalının işten çıkış tarihi itibari ile 6 aylık, 8 aylık ve 10 aylık yapılan bir ödeme olan işsizlik maaşı almak için vatandaşların iskur.gov.tr web sitesinden detaylı bilgi alması gerekmektedir.

İşsizlik ödeneği adı altında verilmekte olan işsizlik maaşı, İŞKUR destekli olarak verilmektedir. İşsizlik maaşı almaya işsizlik maaşı koşullarını taşıyan kişilerin başvuru İŞKUR tarafından şahsen veya internet ortamı üzerinden alınmaktadır.

İşsizlik Maaşı Şartları 2021

İşsizlik maaşı alabilmek için öncelikle İŞKUR tarafından belirlenen koşulların yerine getirilmesi akabinde kısa çalışma ödeneği/ işsizlik maaşı başvurusu alınabilmektedir. Sigortalı çalışan ve kendi istekleri dahilinde olmayarak, işveren tarafından işten çıkarılması gerçekleşen vatandaşlara 6, 8 ve 10 aylık sürede kesintisiz olarak verilecek işsizlik maaşı/ işsizlik ödeneği şartları ise şu şekilde sıralanmıştır;

 • Vatandaşın kendi isteği ve rızası dışında işten çıkarılmış olması gerekmektedir. Kişinin kendi isteği ile istifa ederek işten çıkması sonrası kişiye işsizlik maaşı verilmemektedir.
 • İşten çıkarıldığı tarihten önce 120 günlük (4 ay) hizmette bulunması gerekir.
 • Kişinin son 3 senesi baz alınarak 600 günlük prim ödemiş olması, işsizlik sigortası primi olması gerekir.
 • Sigortalının işten çıkarıldığı günden başlayarak 30 gün içerisinde işsizlik maaşı başvurusunda bulunması gerekmektedir.

2021 İşsizlik Maaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

İçeriğimizin başlığından da konu edindiğimiz gibi işsizlik maaşı hesaplama yaparak işsizlik maaşınızı öğrenebilir, sizlerde işsizlik maaşı ödeneğinizi hesaplayabilirsiniz. Örnek hesaplama tablosuna geçmeden önce işsizlik maaşı için belirlenen prim gün sayılarına göz atmak gerekir;

 1. İşsizlik maaşından yararlanmak isteyen kişinin son 3 yıl içerisinde 600 gün sigortalı olarak çalışmış olması ve bu süreçte işsizlik sigortası ödemiş olması gerekmektedir. Bu sayede 180 gün işsizlik ödeneğinden yararlanabilir.
 2. 900 gün sigortalı çalışmış olan bir işsize ise 240 gün süreyle işsizlik maaşı bağlanır.
 3. İşten çıkarıldığı tarihten önce 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan kişiye 300 gün işsizlik maaşı verilmektedir.

3.000 lira brüt ücret alan bir sigortalı kişinin son 3 yıl 600 gün primi bulunması durumunda;

 • Günlük İşsizlik Ödeneği Brüt: 40 TL
 • Aylık İşsizlik Maaşı Brüt: 1.200 TL
 • NET Aylık İşsizlik Maaşı: 1.190 TL
 • İşsizlik maaşı süresi: 6 ay
 • 6 Ay Boyunca Alabileceğiniz Toplam NET İşsizlik Maaşı: 7.145,34 TL

4.000 bin lira alan bir kişinin ise;

 • İşsizlik Maaşı Alabileceğiniz Süre: 6 ay
 • (Brüt) Günlük İşsizlik Ödeneği : 53,33 TL
 • (Brüt) Aylık İşsizlik Maaşı: 1.600,00 TL
 • Aylık İşsizlik Maaşı Net: 1.587,86 TL
 • 6 Ay Boyunca Alabileceğiniz Toplam İşsizlik Maaşı (Net): 9.527,16 TL

İŞKUR tarafından paylaşılan işsizlik maaşı miktarına ait tablo;

Son 4 Aylık Prime Esas Kazançların Aylık Ortalaması Hesaplanan İşsizlik Ödeneği Miktarı Ödenecek İşsizlik Ödeneği Miktarı
Son 4 Ay Asgari Ücretle Çalışan                                        2.943,00 ₺                           1.177,20 ₺                      1.168,27 ₺
Son 4 Ay 3.500 TL ile Çalışan                                        3.500,00 ₺                           1.400,00 ₺                      1.389,37 ₺
Son 4 Ay 6.000 TL ile Çalışan                                       6.000,00 ₺                           2.354,40 ₺                      2.336,53 ₺

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Verilir?

Yazımızda daha öncesinde de belirttiğimiz üzere işsizlik maaşı 6 aylık, 8 aylık ve 10 aylık verilmektedir. en çok 10 ay verilen işsizlik maaşında prim gün sayısı baz alınarak verilmektedir. Yukarıdaki hesaplamalarda 600 gün prim üzerinden hesaplanmıştır. Ancak prim gün sayısı 3 yıl kesintisiz olarak 1080 gün primden hesaplanacak olunursa;

 • Kişinin İşsizlik Maaşı Alabileceğiniz Süre: 10 ay
 • Aylık İşsizlik Net Maaşı: 1.587,86 TL
 • Günlük Brüt İşsizlik Ödeneği : 53 TL
 • Aylık İşsizlik Maaşı (Brüt): 1.600 TL
 • 10 Ay Boyunca Verilecek Olan Toplam İşsizlik Maaşı (Net): 15.878,60 TL

Vatandaşın gereken şartlara uygunluk göstermesi ve prim gün sayısını doldurmuş olması halinde en az 6 aylık ve en çok 10 aylık olmak üzere işsizlik maaşı bağlanmaktadır.

İşsizlik Maaşı Başvurusu Gereken Belgeler

İŞKUR tarafından verilen işsizlik maaşı için kişinin işten çıkarıldığı tarih itibari ile 30 gün içerisinde online veya şahsen İŞKUR’a müracaatta bulunması gerekmektedir. Gereken belgeler eşliğinden başvuruda bulunacak olan vatandaşın 15 gün içerisinde başvurusu guncelajans.com sonuçlanmaktadır. Olumlu sonuçlanan başvuruların ardından kişide İŞKUR’n belirlediği süre kapsamınca işsizlik maaşı verilir.

Şahsen yapılacak başvurularda İŞKUR tarafından talep edilen evraklar biri T.C Kimlik kartınızdır. Nüfus cüzdanınızın yanında bulunmaması durumunda ehliyet ve pasaportunuzla da işlem yapabilirsiniz. İşsizlik maaşı için İŞKUR’un talep ettiği diğer bir belge de işten çıkarıldığınıza dair belgedir. İşverenden alacağınız bu belgeyi İŞKUR’a sunarak işten çıkarıldığınızı kanıtlamış olacak ve böylelikle işsizlik ödeneği alabileceksiniz.

İŞKUR İşsizlik Maaşı Sorgulama

İşsizlik maaşı için İŞKUR tarafından belirlenen kriterleri karşılıyor ve işten çıkarıldığınız tarihten 30 gün içerisinde gerekli evraklar eşliğinde İŞKUR hizmet binasına işsizlik maaşı ödeneği başvurusunda bulunduğunuzda başvurunuzun takibini e-devlet üzerinden İŞKUR işsizlik maaşı sorgulama ile yapabilirsiniz.

Başvuru durumunuzu buradan görüntüleyebileceğiniz gibi aynı zamanda olumlu sonuçlanan başvurularınız için tarafınıza yatacak olan işsizlik maaşı detaylarını da görüntüleyebilirsiniz. E-devlet üzerinden yapılan sorgulama akabinde olumlu sonuçlanan işsizlik maaşı başvurularında işsizlik maaşınızı temin etmek için size en yakın PTT Şubelerine T.C kimlik kartınız ile müracatta bulunabilirsiniz.

İşsizlik maaşı sorgulaması yapmak için e-devlet’e giriş yapmanız gerekmektedir. Direkt işsizlik maaşı sorgulama sayfasına yönlendirilmek için tıklayınız.

SED Yardımı Başvurusu ve SED yardımı hakkındaki tüm detaylara https://www.guncelajans.com/sed-yardimi-basvurusu-nasil-yapilir/ adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.