Güncel Ajans

İşsizlik Maaşı Başvuru ve Şartları 2020

İşsizlik Maaşı Başvuru ve Şartları 2020

Sigortalı olarak herhangi bir iş kolunda faaliyette bulunan kişilere belirlenen kriterlerin sağlanması halinde işsizlik maaşı verilmektedir. Prim gün sayısının kişinin işsizlik maaşını belirlediğini ve 6 aylık, 8 aylık ve 10 ayı kapsayacak şekilde işçiye bağlanan işsizlik maaşı için yararlanmak isteyenlerin birtakım koşullara uygun olması gerekmektedir. İşsizlik maaşı nasıl alınır, İŞSİZLİK MAAŞI alma şartları, İŞSİZLİK MAAŞI HESAPLAMA 2020, İşsizlik maaşı kaç ay ALINIR, İşsizlik maaşı ne kadar 2020, işsizlik maaşı başvuru formu örneği e-devlet, İŞSİZLİK maaşı başvuru Formu örneği, İŞKUR işsizlik maaşı SORGULAMA telefon numarası, İŞSİZLİK maaşı SORGULAMA PTT, işsizlik maaşı hesaplama 2020 e-devlet gibi konular için yazımızı inceleyiniz.

İşsizlik Maaşı Şartları 2020

İŞKUR tarafından kişilere verilen işsizlik maaşı için İŞKUR’un belirlediği yararlanma koşulları; kişinin işten çıkarılmış olması gerekmektedir. Şayet kişi kendi isteği ile işsiz kalmış işe bu durumda kişiye işsizlik ödeneği verilmemektedir. İşten çıkarıldığı tarihten önce 120 günlük hizmette bulunması ve son 3 seneyi kapsayacak şekilde 600 gün işsizlik sigortası primi bulunması gerekir. Ayrıca kişi işten çıkarıldığı tarihten itibaren 30 gün içerisinde işsizlik maaşı için başvuruda bulunması gerekmektedir. Başvuru için İŞKUR Hizmet binası veya elektronik ortamda (www.iskur.gov.tr) gereken başvuru formu doldurulmalıdır.

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Alınır?

Gereken şartların sağlanmasının ardından sigortalı işsize en az 6 ay, en çok 10 ay süre ile işsizlik maaşı ödenmektedir. İşsizlik maaşından yararlanabilmek için işten çıkarılmış olmanız gerekmektedir. Kendi isteğiniz doğrultusunda işten çıkmış olma durumunuzda işsizlik maaşı verilmeyecektir. Korona virüs salgını sebebi ile faaliyete alınan Kısa Çalışma Ödeneği için; “Kısa Çalışma Ödeneği Başvuru ve Ödeme Tarihi 2020” adlı yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Hesaplama 2020 E-Devlet

İşsizlik maaşından yararlanmak isteyen kişilerin öncelikle İŞKUR tarafından belirlenen prim gün sayıları tabii olmaları ve işten çıkarılmasının ardından 30 gün içerisinde işsizlik maaşı için başvuruda bulunmaları gerekmektedir. 2020 İşsizlik maaşı hesaplaması; Son 3 yıl içerisinde işsizlik sigortası prim sayısı;

  1. İşsizlik maaşından yararlanmak isteyen kişinin son 3 yıl içerisinde 600 gün sigortalı olarak çalışmış olması ve bu süreçte işsizlik sigortası ödemiş olması gerekmektedir. Böylece 180 gün işsizlik ödeneğinden yararlanabilir.
  2. 900 gün sigortalı çalışmış olan bir işsize ise 240 gün süreyle işsizlik maaşı bağlanır.
  3. İşten çıkarıldığı tarihten önce 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan kişiye 300 gün işsizlik maaşı verilmektedir.
İlginizi Çekebilir-  EBA Canlı Ders Girişi Nasıl Yapılır? (Kesin Yöntem)

İşsizlik Maaşı Gerekli Belgeler

Kişinin kendi isteği ile işten ayrılması durumunda geçerli olmayan işsizlik maaşı İŞKUR tarafından verilmektedir. İŞKUR destekli işsizlik maaşından yararlanmak için kişinin hizmet akdinin sona erdiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde İŞKUR binası veya internet üzerinden işsizlik ödeneği başvurusu yapması gerekmektedir. İşten çıkarılma söz konusu olduğu durumda işsizlik maaşından yararlanmak için işvereninizden işten çıkarıldığınıza dair belge talep etmeniz gerektiğini unutmayınız. İşverenden alacağınız belge 2 nüshalı olacak ve biri işverende kalırken diğeri işsizlik ödeneği almak için sizde bulunması gerekmektedir. İşsizlik maaşından kimler yararlanabilir, işsizlik maaşı nasıl alınır ardından işsizlik maaşı için gereken evraklar;

  1. T.C kimlik kartı, ehliyet veya pasaport ile size en yakın İŞKUR binasına işsizlik maaşı için başvuruda bulunmanız gerekmektedir.
  2. İşten çıkarıldığınıza dair işverenden temin edeceğiniz belge ile birlikte müracaatta bulunabilirsiniz.
  3. İŞKUR İşsizlik maaşı başvuru yapmak için tıklayınız.
İşsizlik Maaşı Başvuru ve Şartları 2020

İşsizlik Maaşı Başvuru ve Şartları 2020

İşsizlik Maaşı Ne Kadar? 2020

İşsizlik maaşından yararlanan birey aynı zamanda Genel Sağlık Sigortası Primlerinden de yararlanabilmektedir. Aynı zamanda işsizlik ödeneği alan kişi yeni bir iş bulma, meslek edinme/geliştirme ve yetiştirme unsurlarından da faydalanabilir. İşsizlik maaşı ne kadar? 2020 işsizlik maaşı için İŞKUR, işsizlik ödeneğinden yararlanmak isteyen kişinin son 4 aylık kazancını esas almaktadır. Brüt kazancının yüzde 40’ı üzerinden hesaplanan işsizlik maaşı için; İşsizlik maaşından yararlanacak kişinin son 4 aylık kazancı esas alınarak;

  1. Asgari ücret ile çalışan kişiye verilecek olan işsizlik maaşı 1.177,20 TL’dir. Damga vergisinin düşmesi ile 1.168,27 TL üzerinden bağlanacaktır.
  2. Aylık 3.500 TL alan sigortalı işsize damga vergisi alınarak verilecek olan aylık 1.389,37 TL’dir.
    6.000 TL’ye son 4 ay çalışan kişinin hizmet akdinin sona ermesi ile verilecek olan işsizlik ödeneği 2.336,53 TL’dir.

İşsizlik Maaşı Sorgulama PTT

Prim gün sayılarını karşılıyor iseniz işten ayrılma tarihi baz alınarak 30 iş günü içerisinde İŞKUR hizmet binasına ya da resmi web sitesi üzerinden başvuru yapabilir, Başvurunuzun durumunu öğrenmek için yani işsizlik maaşı sorgulama e-devletten yapabilirsiniz. E-devlet üzerinden yapacağınız sorgulama ile işsizlik maaşıda görüntülenebilmektedir. Aynı zamanda işsizlik maaşı almaya hak kazanan kişiler T.C kimlik kartı eşliğinde PTT şubelerinden işsizlik maaşlarını çekebilirler. İşsizlik ödeneğini e-devlet hizmet kapısı üzerinden sorgulamak için tıklayınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.