Güncel Ajans

İkinci El Araç Satış Yetki Belgesi Nasıl Alınır? 2020

İkinci El Araç Satış Yetki Belgesi Nasıl Alınır? 2020

Son günlerde yaşanan ikinci el araç piyasasındaki fiyat artışı araç alacakları ve araç sahiplerini yakından ilgilendirmekte. İkinci el otomobil alım satımlarında yeni değişiklikler mevcut. 2. el araç piyasasında yapılan yeni değişiklik ile birlikte artık yetki belgesiz araç satışı gerçekleşmeyecek. Yetki belgesi olmayan kişiler internet ortamından araç satışını yapamayacak. Yapılan yeni düzenleme ile ikinci el araç piyasasında yetki belgesi olmadan yapılan araç satışlarının önüne geçilmesi planlanıyor. İkinci el araç satışlarında yetki belgesinin nereden ve nasıl alınacağı, yetki belgesiz araç satışı yapana uygulanacak olan ceza ve araç alım satım işlemleri için gerekli olan yetki belgesi, İETTS yetki belgesi, Oto Alım Satım Mesleki Yeterlilik belgesi, İkinci El Motorlu Kara taşıtı Ticareti Bilgi Sistemi, İkinci el Motorlu kara taşıtı Ticareti yetki belgesi başvuru, Araç satış yetki belgesi Kimler Alabilir gibi konular hakkında tüm bilgileri siz değerli okuyucularımız için araştırdık.

İkinci El Araç Satış Yetki Belgesi 2020

Geçtiğimiz günlerde Ticaret Bakanlığı tarafından 2. el motorlu kara taşıtlarının ticareti yönetmeliğinde değişiklik yapılmasının ardından yetki belgesi almak zorunlu kılındı. İkinci el otomobil alım satımlarında yetki belgesinin nasıl alınır, gerekli evraklar nelerdir? Yetki belgesinin geçerlilik süresi ne kadar? Yetki belgesini almadan satış yapılacak mı? gibi sorular araç alım satım ile yakından alakalı olan vatandaşlar tarafından merak ediliyor.

2. El Araç Satış Yetki Belgesi Şartları Nelerdir?

2020 yılı için otomobil alım satımlarında gereken mesleki yeterlilik yetki belgesi sınavı konuyla ilgili kişiler tarafından araştırılmakta ve yetki belgesi sınavının ne zaman yapılacağı oldukça merak edilmektedir. Kısaltımı İETTS olan “İkinci El Motorlu Kara Taşıtları Ticareti Bilgi Sistemi”ne son günlerde yetki belgesi başvuru rehberi yayınlanıp yayınlanmadığı hakkında bilgi almak isteyen vatandaşlar Ticaret Bakanlığına bağlı siteye defalarca giriş gerçekleştirdiler. İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti yetki belgesi ve mesleki yeterlilik belgesi başvuru nasıl yapılır? Otomobil alım satım yetki belgesi son tarih nedir? Yetki belgesinin geçerlilik süresi dolmadan ne kadar süre içinde yeniden başvuru yapılmalı? 2. el motorlu kara taşıtı ticareti bilgi sistemi “İETTS” başvuruları ve yetki belgesi sorgulama nasıl yapılır? gibi soruların yanıtlarına içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Yetki Belgesiz Araç Satışı Yapana 5 Bin TL Ceza

2. el otomobil alım ve satım işlemleri için yetki belgesi olmayan kişilere 1 Eylül 2020 tarihinden sonra 5 bin TL ceza kesilecektir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacak olan yeni düzenlemeden sonra yetki belgesi olmayan ve araç satışı yapan kişilere araç başına 5.000 TL idari para cezası uygulanacaktır.

Yetki belgesi başvurularının az olması sebebiyle konu hakkında yeniden düzenleme yapıldı ve bu yeni düzenleme Cumhurbaşkanına sunulmaya hazırlanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu yeni düzenlemeyi onaylaması halinde yetki belgesi olmayan kişilerin araç satış ilanları yayınlamış oldukları ilan sitelerinden kaldırılacaktır. Aynı zamanda bu kişiler ilan sitelerinde birden fazla engel ile karşı karşıya kalacaklardır.

İkinci El Araç Satış Yetki Belgesi Nasıl Alınır 2020

Oto Alım Satım Mesleki Yeterlilik Belgesi

İkinci el otomobil alım satım belgesi yönetmeliğe göre; mesleki yeterlilik belgesi işletmenin bağlı olduğu İl/ İlçe Ticaret Müdürlüğü tarafından verilecektir. Aynı zamanda yetki belgesi başvuruları yine bağlı olunan İl / İlçe Ticaret Müdürlüğüne yapılacaktır. Belge alımı gibi iptal işlemleri de Ticaret Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecektir. Ayriyeten Ticaret Bakanlığınca yetki verilen üniversitelerde de yetki belgesi başvuruları yapılabilecek ve yetki belgesi alınabilecektir. Elbette yapılacak olan başvurularda kişiden istenen şartların sağlanıyor olması gerekmektedir. Mevcut şartları sağlayan kişiler başvuru işlemlerini tamamladıktan sonra sınavdan başarılı bir şekilde geçmesi takdirde belge almaya hak kazanacaktır.

İkinci El Araç Alım Satım Yetki Belgesi Şartları Nelerdir?

2. el otomobil alım satımlarında mesleki yeterlilik belgesi almak için başvuru yapan kişilerde bazı şartların bulunması gerekmektedir. Belge için herkes başvuruda bulunamamaktadır. Yetki belgesi alabilmek için kişilerden  istenen şartlar aşağıda sıralanmıştır:

 • Sicilin temiz olması,
 • Şirketin iflas etmemiş olması,
 • İflas gerçekleşse bile şirket itibarının zedelenmemiş olması

aranan şartlar arasında yer almaktadır.

Araç Satış Yetki Belgesi Kimler Alabilir?

Araç satış yetki belgesi almak için başvuru yapan kişilerin;

 • esnaf odası ve ilgili ticaret odalarına kayıtlı olması,
 • kişinin vergi mükellefi olması,
 • başvuru yapan kişinin 18 yaşını tamamlamış olması,
 • eğitim öğretim için de en az lise mezunu olması gerekmektedir.
İlginizi Çekebilir-  Ücretsiz Sanal Pos Veren Firmalar 2020

Bu şartları taşıyan kişiler yetki belgesi başvurularını gerçekleştirebilmektedir. Aynı zamanda şahıs ve ortaklı olan şirketler için yapılacak olan başvurular şirket sahibi tarafından yapılabilecektir.

Yetki Belgesi İle Hangi Taşıtlar Satılabilecek?

Yetki belgesi başvurusunu  yapan ve sınavı başarılı bir şekilde tamamlayan kişilere verilen olan yetki belgesi ile hangi taşıtların satılacağı vatandaşlar tarafından merakla araştırılmakta. Yetki belgesi ile ikinci el satışlarının gerçekleşeceği araçlar ise;

 1. Otomobil
 2. Motosiklet
 3. Arazi Taşıtı
 4. Kamyon
 5. Kamyonet
 6. Traktör

bu 2. el araçların yetki belgesi ile birlikte satışları gerçekleşebilecektir.

İkinci El Motorlu Kara Taşıtı Yetki Belgesi Başvuru

Başvurular yukarıda da belirttiğimiz gibi ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti bilgi sistemi olarak geçen İETTS üzerinden yapılmaktadır. Sistemden yapılacak olan tüm başvuru ve belge alım işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. İETTS başvuruları için sol üst köşede bulunan e-devlet ile giriş butonuna tıklayarak T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapılabilmektedir.

Motorlu Kara Taşıtı Ticareti Yetki Belgesi Sorgulama

Yukarıda belirtmiş olduğumuz İETTS üzerinden “İkinci El Motorlu Kara Taşıtı Ticareti Yetki Belgesi Sorgulama” işlemi yapılabilmektedir. Sorgulama için kişiden yetki belgesi numarası, işletme unvanı ve il bilgisi istenmektedir.

İkinci El Araç Satış Yetki Belgesi Nasıl Alınır 2020

Mesleki Yeterlilik Belgesi Başvurularında İstenen Belgeler

Başvuru yapacak olan kişilerden istenen belgeler öncelikli olarak;

 • T.C kimlik kartı fotokopisi
 • Vesikalık fotoğraf (1 adet)
 • Başvuru formu (ıslak imzalı)
 • Banka dekontu

gibi belgeler istenmektedir.

Yetki Belgesi Geçerlilik Süresi Ne Kadar? 2020

Ticaret Bakanlığının il ve ilçe müdürlüklere başvuru yapılarak Bakanlık tarafından verilen mesleki yeterlilik sınavından başarı elde eden adaylara 15 gün içerisinde belge teslimi gerçekleşmektedir. Bu belgelerin geçerlilik süreleri 5 yıl olmaktadır. Geçerlilik süresinin dolmasına 30 gün kala belgenin yenilenmesi için yukarıda verdiğimiz talimatlar gibi başvuru işlemi yapılması ve belge yenilenmelidir. Yeni tebliğde yer alan taşıt teslim belgesi düzenleme maddesine göre;

Taşıt teslim belgesi, ikinci el motorlu kara taşıtının adına tescilli olduğu kişi ile işletme arasında birer nüshası taraflarda kalacak şekilde en az i2 nüsha düzenlenir ve işletme tarafından en az 5 yıl süreyle saklanır.

İkinci El Motorlu Araç Ticareti İçin Yetki Belgesi Veren Kuruluş

2. el motorlu araçların ticareti sebebiyle yetki belgesi için Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilen kuruluşlar arasından Kaynes seçilmiştir. Mesleki Yeterlilik Kurumu portalı üzerinden Yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşu araması yaparak Kaynes Uluslararası Eğitim Belgelendirme ve Danışmanlık Limited Şirketini görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca Kaynes S4 VE S5 seviyelerinin sınav ücretleri de belirlenmiştir.

Kaynes Mesleki Yeterlilik için belge yenileme ücret bedeli aşağıdaki görselde olduğu gibidir:

Yetki Belgesi Yenilenmesi Başvurusu 2020

Yetki belgesi yenileme başvurusu ile ilgili olarak bir önceki yönetmeliğin 8 inci maddesi aşağıda belirtilen şekilde değiştirilmiştir. Belgenin yenilenebilmesi için kararın 5. maddenin 3. fıkrasında belirtilen bilgilerden herhangi birinde değişiklik olması durumunda yenilenmektedir. Bu maddeler ise;

Yetki belgesi yenileme başvurusu;

 1. İşyerinin başka bir adrese taşınması halinde iş yeri açma ve çalışma ruhsatının yeniden düzenlendiği durumlarda yenilenmesi için yeniden başvuru yapılmalıdır.
 2. İşletmenin mevcut adresinin mahalle, cadde, sokak ve benzeri yerlerin isim veya numaralarının değişmesi  halinde ve işyeri adresinin değiştiğinde iş yeri açma ve çalışma ruhsatının güncellendiğinde yeniden yenilenmesi için başvuruda bulunulması gerekmektedir.
 3. 5 inci maddenin üçüncü fıkrasında belirtilen bilgilerden herhangi bir değişiklik olması durumunda değişikliğin gerçekleştiği tarihten itibaren 10 gün içinde Bilgi Sistemi üzerinden yapılır.
 4. Yetki belgesinin yenilenmesinde 7. maddenin 12. ve 3. fıkralarında belirtilen usul ve esaslar uygulanmaktadır.

Yetki Belgesi Hangi Durumlarda İptal Edilir?

Karar kapsamında yetki belgesinin iptal edilmesi ile ilgili şartlar yeniden düzenlenmiştir:

 1. Karar kapsamında yeniden  düzenlenen şartlardan herhangi birini kaybeden işletmenin bu durumun gerçekleştiği tarihten itibaren 10 gün içinde Bilgi Sistemi üzerinden yapacağı başvuru üzerine, tebliğde yer alan ilgili maddede belirtilen şartlardan herhangi birine sahip olunmadığının Bakanlıkça tespit edilmesi halinde,
 2. Belirtilen süre içinde yenileme başvurusunda bulunulmaması nedeniyle Bilgi Sistemi üzerinden ya da yazılı olarak Bakanlık tarafından yapılan uyarıya rağmen 10 gün içinde yenileme başvurusunda bulunulmaması durumunda;
  • Belirlenen süre içerisinde aykırılığın ortadan kaldırılmaması,
  • Yıl içinde aykırılığın tekrarlanması durumlar gerçekleştiğinde yetki belgesi iptal edilir.
  • Yetki belgesi iptal edilen işletmeye bu durum gerekçesiyle beraber Bilgi Sistemi üzerinden bildirilmelidir.

İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik’teki ilgili iş yeri şartlarını taşıdıklarını gösteren belgeyi son başvuru tarihi 30 Haziran 2021′e kadar İkinci El Motorlu Kara Taşıtları Bilgi Sistemi’ne (İETTS) aktarmaları gerekmektedir. Bu işlemi yerine getirmeyen işletmelerin yetki belgeleri iptal edilmektedir. Değiştirilen maddeye göre iptal edilen işletmeye ve işletme sahibinin diğer işletmeleri ile temsilcisi olduğu işletmelere, iptal tarihinden itibaren 1 yıl süreliğine yetki belgesi verilmemektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.