krediler ihtiyaç kredisi maddi yardım iş fikirleri desteklemeler ödemeler
DOLAR
7,3705
EURO
8,9615
ALTIN
438,01
BIST
1.537
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Karla Karışık Yağmur
7°C
İstanbul
7°C
Karla Karışık Yağmur
Perşembe Hafif Kar Yağışlı
5°C
Cuma Parçalı Bulutlu
9°C
Cumartesi Yağışlı
11°C
Pazar Parçalı Bulutlu
17°C

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? 2021 Ne Zaman Açılır?

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? 2021 Ne Zaman Açılır?

Geçtiğimiz yıllardan bu yana devamlı olarak ihtiyaç sahibi ailelere yönelik yapılan gıda koli yardımları 2014 yılından sonra kartlı sistem ile yapılmaya devam etmektedir. Özellikle korona virüs salgınında daha da fazla artan belediye yardımlarında İstanbullu vatandaşlar İBB kart başvuru ve şartlarını araştırmaya başlamışlardır. Bu yazımızda sizlere İBB sosyal yardım kartı bakiye sorgulama ve İBB yardım başvurusu sorgulama, Sosyal yardım kartı Limiti ne kadar, Devlet yardım kartı, Market yardım Kartı, İBB sosyal yardım kartı başvurusu formu İbb sosyal yardım kartı ne zaman yüklenecek konuları hakkında bilgiler verirken, İBB yardım kartı nasıl alınır? İBB sosyal yardım kartı nerelerde kullanılır? ve İBB sosyal yardım kartı şartları nelerdir? gibi soruların yanıtlarını paylaşacağız.

Salgın sürecinde ülkemizde neredeyse bütün belediyeler bütçelerinin yettiği kadar vatandaşlarına yardımlarını esirgememiştir. Korona virüs salgını ile mücadele kapsamında yapılan destek ve yardımlarda ihtiyaç sahibi kişilerin bu süreçten en az hasarla çıkabilmeleri için Belediyeler yardımlarını nakit ve erzak kolisi olarak yapmaya devam etmektedir. Belediyeler başlatmış olduğu kampanyalar ile İBB sosyal yardım kartı ihtiyaç sahibi aileler tarafından merakla araştırılmaya başlanmıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı belirli şartlar doğrultusunda ihtiyacı olan kişilere verilmektedir.

İBB Kart Başvurusu 2021

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç sahibi muhtaç kişilere farklı farklı yardımlarda bulunmaktadır. Önceki senelerde olduğu gibi bu yılda Sosyal Hizmetler Müdürlüğü beraberliğinde sosyal yardımlar ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırılmaktadır. Muhtaç kişilere barınma, gıda ve giyim gibi ihtiyaçlarının karşılanabilmesi adına sosyal yardımı kartları verilmektedir. Elbette yapılan bu yardım hizmeti belediyenin bütçesiyle doğru orantılı ve gizlilik çerçevesi içinde yürütülmektedir. İBB sosyal yardım kartlarından yararlanmak isteyen vatandaşlar başvurularını tamamladıktan sonra Belediyede görevli kişiler tarafından değerlendirmeye alınırlar. Değerlendirme sonucunda kart almaya herhangi bir engel bulunmuyorsa vatandaşlar İbb sosyal yardım kart hizmetinden faydalanabilmektedir. Gıda koli yardımı olarak senelerce ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırılan bu yardım yaklaşık 6 yıldan beri kart sistemi ile hizmet vermeye devam etmektedir. İBB sosyal yardım kartı şartlarını, kart limitlerini ve başvuru işlemlerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Şartları

İstanbullu ve ihtiyaç sahibi olan kişiler, sosyal yardımı kartını alabilmek için belirli şartları barındırması gerekmektedir. Kişilerin ilgili birimlere başvuruda bulunmasının ardından Belediyelerce yetkili kişiler tarafından araştırmaya girerler. İnceleme ve değerlendirmelerin sonucunda kişinin muhtaçlığı saptanırsa İBB sosyal yardım kartı, ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırılır. Peki kimler İBB kartı alabilirler?

 1. Maaşlı geliri olmayan kişiler,
 2. Eşi vefat etmiş kişiler,
 3. Hane içi kişi sayısı fazla olan kişiler,
 4. Herhangi bir şekilde adına kayıtlı mal varlığı olmayan kişiler,
 5. Sağlık sorunları nedeniyle yardıma ihtiyacı olan kişiler

İBB kartını alabilmektedir. Bu kişilerin aksine adına kayıtlı taşınır ya da taşınmaz mal varlığı olan geçiminde sıkıntı yaşamayan kişilere İBB sosyal yardım kartı verilememektedir. Yapılar yardım kartı başvuruları Belediye Başkanlığına bildirilir ve Başkanlık tarafından kişilerin başvuruları değerlendirilmeye alınır. Tabii ki yanlış ve asılsız olan başvurular dikkate alınmamaktadır. Gerekli tüm işlemler tamamlandıktan sonra kişiye İBB kartı verilir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? 2021

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? 2021

İBB Sosyal Yardım Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik sunulan yardımlar geçtiğimiz yıllarda da olduğu gibi bu senede devam etmektedir. İBB sosyal yardım kart başvuruları iki şekilde gerçekleşmektedir. Bu başvurular telefonla ve şahsen başvuru ile yapılmaktadır.

 • Şahsen Başvurusu

Fiziki olarak yapılacak olan şahsen başvurular, bireysel başvuru olarak nitelendirilmektedir. Bu başvurular ise Sivil Toplum Kuruluşlarında, muhtarlıklarda, Aile Hizmetleri Müdürlüğünün Kadın Koordinasyon Merkezlerinde ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğünde yapılmaktadır.

 • Telefonla Başvuru

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı başvuruları için telefon ile başvuru yapacak olan kişiler ALO 153 numaralı beyaz masayı ya da 0212 444 00 93 numaralı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını arayarak gerçekleştirebilir. Vatandaşlar tarafından genellikle İBB Başkanlığının numarası ile kart başvuru yapmaktadır. Ancak yoğunluk var ise ALO 153’ü aramanızı tavsiye ederiz.

İlginizi Çekebilir-  Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır? 2021 Başvuru Şartları

İBB Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nün iletişim bilgilerini görüntülemek için tıklayınız.

İBB Yardım Başvurusu Sorgulama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı başvurularının sonuçlanması ortalama olarak 5 – 6 ayı bulmaktadır. Başvuruların bu kadar sürede sonuçlanmasının nedeni ise Belediye yapılan sahte ve yanlış kart başvuruları olmaktadır. Başvuran kişilerin muhtaçlıklarının ne derece olduğunun tespiti ve asılsız başvurular nedeniyle 5 – 6 ay gibi bir sürede başvurular sonuçlanmaktadır.

Şahsen ilgili makamlara yapılan başvuru ve çağrı merkezi üzerinden yapılan başvurular gerekli inceleme ve araştırmanın sonucunda onaylandığı takdirde beyan edilmiş olan adrese teslim edilmektedir. Onaylanan sosyal yardım kartı başvurularında kartın teslim süreci 3 iş günü olmaktadır. Kart teslim edilirken hanede bulunan bir diğer kişiye de teslim edilebilir. İBB sosyal yardım kartlarına aktarılan para her ay düzenli bir şekilde vatandaşa verilir ve böylece ihtiyaç sahibi kişilerin ihtiyaçları İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanmaktadır.

Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar?

2021 yılı sosyal yardım kart limitleri ihtiyaç sahibi kişilerin dikkat ettiği konular arasında bulunmaktadır. Kartın limitleri ise yardımı ihtiyacı olan kişilere göre değişmektedir. İBB sosyal yardım kart limitleri 3 türden olmaktadır. Bu türler ise düşük, orta ve üst düzey olarak adlandırılır. Belediye görevlileri tarafından yapılan inceleme ve değerlendirmelere göre sosyal yardım kart limitleri belirlenmektedir. Muhtaçlığın derecesine göre 3 farklı limit uygulanır ve kişi bunlardan birinden yararlanabilmektedir. İBB sosyal yardım kart limitleri 2021 yılında;

 1. 50 TL
 2. 100 TL
 3. 150 TL

olarak vatandaşların kullanımına sunulmaktadır. Devamlı bir şekilde alının sosyal yardım kart başvuruları, muhtaç sahibi kişilerin uygun şartları taşıması halinde düzenli olarak her ay belirtilmiş olan tutarlarda kartlara aktarılmaktadır. Belirtmeliyiz ki kartın Belediye tarafından yapılan ilk yüklemede 200 TL ekstra para aktarılmakta diğer aylar ise 50, 100 ve 150 TL olarak yatırılmaktadır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? 2021

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? 2021

İBB Kart Nelerde Kullanılır?

Merak edilen bir diğer konu ise İBB kartlarının nerelerde kullanıldığıdır. Sosyal yardım kartlarının kullanılabilmesi için Belediyenin anlaşmış olduğu mağazalardan alışveriş yapılabilmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin sosyal yardım kartları için anlaşmış olduğu marketler aşağıda sıralanmıştır. Bu marketlerin haricinde İBB sosyal yardım kartlarının kullanılması mümkün değildir.

 1. Şok Market
 2. Migros
 3. Carrefour
 4. Kim Market
 5. Çağrı Market
 6. ÖĞRENCİ
 7. Mutlu Merkez
 8. Çerçeve
 9. Onur Market

Bu marketlerin haricinde İBB sosyal yardım kartlarının kullanılması mümkün değildir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Yüklenecek?

İhtiyaç sahibi vatandaşlar tarafından internette en çok İBB sosyal yardım kartlarının ne zaman yükleneceği aratılmaktadır. Yardım kartlarının denetimleri ve yeniden düzenlenmeleri ortalama olarak 2 – 3 ay sürmektedir. Kartlar üzerinde yapılan bu düzenlemelerde kartlar kullanıma kapalı olmaktadır. Kartların kullanıma açıldığı tarih ise 4 ay öncesinde gerçekleşmiştir. Kişinin kartı kullanıma kapalı olduğu süre için hesaba aktarılmayan paralar ise kart açıldığında 2 – 3 ayı toplu bir şekilde yatırılmaktadır. Vatandaşın hesabına yatırılan paranın kullanılabilmesi için işlem süresi üzerinden 24 saatin geçmiş olması gerekir. Belediye tarafından belirlenen tarihte düzenli bir şekilde her ay karta para yüklenecektir. Maddi yardım ile ilgili yazılarımızı görüntülemek için tıklayın.

Yorumlar

 1. Nazlı dedi ki:

  Bu ay kartlara yükleme yapıldımı acaba tsk saygilar

  1. Neriman dedi ki:

   Bugün yapıldı fakat miktar yazmiyor

   1. nehır dedi ki:

    yanı kartlar acıldımı alısverıs yapılıyormu

   2. Sevda dedi ki:

    Bana mesaj gelmedi ama sadece geçen ay kullanmıştım buay kullanamadim henüz

 2. yeşim dedi ki:

  Benim kartımı iptal ettiniz kiracıyım eşim tekstil işçisi. Sürekli iş olmuyor çocuğum var küçük bez süt gıda ihtiyaçlarını alıyordum 100 TL Di herşeye zam geldi fiyat artması gerekirken kartım iptal oldu zor durumdayız bi umutla tekrar açılır mı die bekliyorum ama kimse cevap vermiyor bu nasıl adalet

 3. yeşim dedi ki:

  Kartların çoğu iptal olmuş benimde kartımı iptal etmişler yardımlar zenginlere gidiyor bize birşey yok

 4. Gülnar dedi ki:

  Mrb arkadaşlar yardim.karti ne zaman acilir bilen var mı acaba

 5. Şehadet dedi ki:

  Merhaba acaba kartlarimiz ne zaman açılacak

 6. Hülya dedi ki:

  İbb alışveriş kartı ne zaman açılacak.Çok ihtiyacım var

  1. Gönül dedi ki:

   Açılmadı kartlar marta kadar ancak açılır diyorlar

  2. Semra dedi ki:

   153ü aradım Ocak ayı içinde yüklenecek mssj bekleyin denildi

   1. Ülkü dedi ki:

    19ocak 2021 de kartlar acilacak cünkü bana bu gün mesaj geldi.

   2. Merve dedi ki:

    Semra hanım size mesaj geldimi bana da öyle söylediler ama gelmedi mesaj

    1. Damla dedi ki:

     Açıldı kartlar bana mesaj geldi

     1. Damla dedi ki:

      Halk Ekmekde alabilecegiz arkadaşlar günde 3 tane alma hakkımız varmış bildiğim kadarıyla

     2. Fatma dedi ki:

      Banada geldi msj yatmış cok sükür.

  3. Ecem dedi ki:

   Ay sonu açılacak her aradığımda aynı cevabı veriyorlar mesajı bekleyin inşAllah bir an önce açılıt

 7. Aser dedi ki:

  Bakiyeniz yükselmis mi bi degisiklik varmi

 8. Mehmetsena dedi ki:

  Kartıma yükleme yapıldı teşekkürler

 9. Damla dedi ki:

  Hayır 100 tl yatms malesef yükselme yok

 10. Semra dedi ki:

  Evet geldi