tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
32,3012
EURO
35,1065
ALTIN
2.400,00
BIST
10.165,52
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
31°C
İstanbul
31°C
Hafif Yağmurlu
Cuma Az Bulutlu
26°C
Cumartesi Az Bulutlu
28°C
Pazar Az Bulutlu
29°C
Pazartesi Az Bulutlu
28°C

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? 2023 (600 TL) Ne Zaman Açılır?

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? 2023 (600 TL) Ne Zaman Açılır?

İBB sosyal yardım kartı 600 TL, İBB sosyal yardım kartı ne zaman yüklenecek, ibb sosyal yardım kartı bakiye sorgulama e-devlet, İBB yardım kartı son dakika, sosyal yardım kartı ne zaman yüklenecek 2023, İstanbul yardım kartı son dakika 2023 ve Market yardım kartı gibi konulara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır?

İbb sosyal yardım kartı nasıl alınır; Yardım kartları inceleme sürecinden sonra açılır. Her yılın sonunda Aralık ayında başlayan bu denetim süreci 3 ila 4 ay sürebilir. 3-4 aylık değerlendirme sürecinde, başvuru sahiplerinin mali durumu ve çalışmaları hakkındaki bilgilere ulaşılmaktadır.

İBB yardıma ihtiyacı olmadığını düşünen kart sahipleri için değerlendirmeleri sonucunda kart limitlerini azaltabilir ya da tamamen kesebilmektedir. İBB sosyal yardım kartları ne zaman yüklenecek sorusu için 2023 yılında belediye tarafından ek olarak açıklama yapılacaktır.

İBB Sosyal Yardım Kartı 600 TL 2023

İbb sosyal yardım kartı 600 TL konusuna gelecek olursak; 300 TL, 400 TL, 600 TL gibi farklı limitleri olan bu kartların limitleri; kime verileceğine göre değişiyor. Örnek vermemiz gerekirse, bekar ve işsiz bir kişiye 300 TL tutarında yardım çeki verilebilirken, geniş ailelere 600 TL limitli kartlar verilebilir. Kısacası İBB sosyal yardım kartının 400 TL olarak verilmesi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Fakat İBB sosyal yardım kartı limiti ile ilgili bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Yüklenecek?

İhtiyaç sahibi vatandaşlar tarafından internette en çok İBB sosyal yardım kartlarının ne zaman yükleneceği aratılmaktadır. Yardım kartlarının denetimleri ve yeniden düzenlenmeleri ortalama olarak 2 – 3 ay sürmektedir. Kartlar üzerinde yapılan bu düzenlemelerde kartlar kullanıma kapalı olmaktadır. Kartların kullanıma açıldığı tarih ise 4 ay öncesinde gerçekleşmiştir.

İBB Kartları Yattı mı? 2023

Kişinin kartı kullanıma kapalı olduğu süre için hesaba aktarılmayan paralar ise kart açıldığında 2 – 3 ayı toplu bir şekilde yatırılmaktadır. Vatandaşın hesabına yatırılan paranın kullanılabilmesi için işlem süresi üzerinden 24 saatin geçmiş olması gerekir. Belediye tarafından belirlenen tarihte düzenli bir şekilde her ay karta para yüklenecektir. Maddi yardım ile ilgili yazılarımızı görüntülemek için tıklayın.

İBB Kart Başvurusu 2023

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç sahibi muhtaç kişilere farklı farklı yardımlarda bulunmaktadır. Önceki senelerde olduğu gibi bu yılda Sosyal Hizmetler Müdürlüğü beraberliğinde sosyal yardımlar ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırılmaktadır. Muhtaç kişilere barınma, gıda ve giyim gibi ihtiyaçlarının karşılanabilmesi adına sosyal yardımı kartları verilmektedir. Elbette yapılan bu yardım hizmeti belediyenin bütçesiyle doğru orantılı ve gizlilik çerçevesi içinde yürütülmektedir.

İBB sosyal yardım kartlarından yararlanmak isteyen vatandaşlar başvurularını tamamladıktan sonra Belediyede görevli kişiler tarafından değerlendirmeye alınırlar. Değerlendirme sonucunda kart almaya herhangi bir engel bulunmuyorsa vatandaşlar İbb sosyal yardım kart hizmetinden faydalanabilmektedir.

Gıda koli yardımı olarak senelerce ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırılan bu yardım yaklaşık 6 yıldan beri kart sistemi ile hizmet vermeye devam etmektedir. İBB sosyal yardım kartı şartlarını, kart limitlerini ve başvuru işlemlerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Kimlere Verilir?

İstanbullu ve ihtiyaç sahibi olan kişiler, sosyal yardımı kartını alabilmek için belirli şartları barındırması gerekmektedir. Kişilerin ilgili birimlere başvuruda bulunmasının ardından Belediyelerce yetkili kişiler tarafından araştırmaya girerler. İnceleme ve değerlendirmelerin sonucunda kişinin muhtaçlığı saptanırsa İBB sosyal yardım kartı, ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırılır. Peki İBB kartı kimlere verilir?

 1. Maaşlı geliri olmayan kişiler,
 2. Eşi vefat etmiş kişiler,
 3. Hane içi kişi sayısı fazla olan kişiler,
 4. Herhangi bir şekilde adına kayıtlı mal varlığı olmayan kişiler,
 5. Sağlık sorunları nedeniyle yardıma ihtiyacı olan kişiler

İBB kartını alabilmektedir. Bu kişilerin aksine adına kayıtlı taşınır ya da taşınmaz mal varlığı olan geçiminde sıkıntı yaşamayan kişilere İBB sosyal yardım kartı verilememektedir. Yapılar yardım kartı başvuruları Belediye Başkanlığına bildirilir ve Başkanlık tarafından kişilerin başvuruları değerlendirilmeye alınır. Tabii ki yanlış ve asılsız olan başvurular dikkate alınmamaktadır. Gerekli tüm işlemler tamamlandıktan sonra kişiye İBB kartı verilir.

İBB Sosyal Yardım Kart Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Başvuru yapan vatandaşlardan belediye yetkilileri bazı belgeleri isterler. Bu belgeler aşağıdaki gibidir:

 • İkametgah Belgesi (Başvuru sahibinin İstanbul’da ikamet ettiğini gösterir belge)
 • Fakirlik Belgesi (İş güvencesi olmayanları belirten belge)
 • Ölüm Belgesi (Eşi vefat etmiş kadınlar için)
 • Sağlık Raporu (İş gücü kaybı olan veya sağlık sorunu olan kişiler için)
 • Aile bireylerinin sayısının bildirimi.

Sıralanan tüm bu belgelerin eksiksiz bir şekilde tamamlanmasının ardından Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğüne veya İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne giderek başvuru işlemlerini başlatabilirsiniz.

İBB Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik sunulan yardımlar geçtiğimiz yıllarda da olduğu gibi bu senede devam etmektedir. İBB sosyal yardım kart başvuruları iki şekilde gerçekleşmektedir. Bu başvurular telefonla ve şahsen başvuru ile yapılmaktadır.

 • Şahsen Başvurusu

Fiziki olarak yapılacak olan şahsen başvurular, bireysel başvuru olarak nitelendirilmektedir. Bu başvurular ise Sivil Toplum Kuruluşlarında, muhtarlıklarda, Aile Hizmetleri Müdürlüğünün Kadın Koordinasyon Merkezlerinde ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğünde yapılmaktadır.

 • Telefonla Başvuru

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı başvuruları için telefon ile başvuru yapacak olan kişiler ALO 153 numaralı beyaz masayı ya da 0212 444 00 93 numaralı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını arayarak gerçekleştirebilir. Vatandaşlar tarafından genellikle İBB Başkanlığının numarası ile kart başvuru yapmaktadır. Ancak yoğunluk var ise ALO 153’ü aramanızı tavsiye ederiz.

İBB Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nün iletişim bilgilerini görüntülemek için tıklayınız.

İBB Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı başvurularının sonuçlanması ortalama olarak 5 – 6 ayı bulmaktadır. Başvuruların bu kadar sürede sonuçlanmasının nedeni ise Belediye yapılan sahte ve yanlış kart başvuruları olmaktadır. Başvuran kişilerin muhtaçlıklarının ne derece olduğunun tespiti ve asılsız başvurular nedeniyle 5 – 6 ay gibi bir sürede başvurular sonuçlanmaktadır.

Şahsen ilgili makamlara yapılan başvuru ve çağrı merkezi üzerinden yapılan başvurular gerekli inceleme ve araştırmanın sonucunda onaylandığı takdirde beyan edilmiş olan adrese teslim edilmektedir. Onaylanan sosyal yardım kartı başvurularında kartın teslim süreci 3 iş günü olmaktadır.

Kart teslim edilirken hanede bulunan bir diğer kişiye de teslim edilebilir. İBB sosyal yardım kartlarına aktarılan para her ay düzenli bir şekilde vatandaşa verilir ve böylece ihtiyaç sahibi kişilerin ihtiyaçları İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanmaktadır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar?

2023 yılı sosyal yardım kart limitleri ihtiyaç sahibi kişilerin dikkat ettiği konular arasında bulunmaktadır. Kartın limitleri ise yardımı ihtiyacı olan kişilere göre değişmektedir. İBB sosyal yardım kart limitleri 3 türden olmaktadır. Bu türler ise düşük, orta ve üst düzey olarak adlandırılır.

Belediye görevlileri tarafından yapılan inceleme ve değerlendirmelere göre sosyal yardım kart limitleri belirlenmektedir. Muhtaçlığın derecesine göre 3 farklı limit uygulanır ve kişi bunlardan birinden yararlanabilmektedir. İBB sosyal yardım kart limitleri 2023 yılında:

 1. 50 TL
 2. 100 TL
 3. 150 TL

olarak vatandaşların kullanımına sunulmaktadır. Devamlı bir şekilde alının sosyal yardım kart başvuruları, muhtaç sahibi kişilerin uygun şartları taşıması halinde düzenli olarak her ay belirtilmiş olan tutarlarda kartlara aktarılmaktadır. Belirtmeliyiz ki kartın Belediye tarafından yapılan ilk yüklemede 200 TL ekstra para aktarılmakta diğer aylar ise 50, 100 ve 150 TL olarak yatırılmaktadır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır?

İBB Sosyal Yardım Kartı Nelerde Kullanılır?

Merak edilen bir diğer konu ise İBB kartlarının nerelerde kullanıldığıdır. Sosyal yardım kartlarının kullanılabilmesi için Belediyenin anlaşmış olduğu mağazalardan alışveriş yapılabilmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin sosyal yardım kartları için anlaşmış olduğu marketler aşağıda sıralanmıştır. Bu marketlerin haricinde İBB sosyal yardım kartlarının kullanılması mümkün değildir. İBB sosyal kart kullanılan yerler;

 1. Şok Market
 2. Migros
 3. Carrefour
 4. Kim Market
 5. Çağrı Market
 6. UCZ Market
 7. Happy Center
 8. Rammer Market
 9. Onur Market

Bu marketlerin haricinde İBB sosyal yardım kartlarının kullanılması mümkün değildir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvuru Formu

İhtiyaç sahibi ailelerin desteklenmesi için oluşturulan sosyal yardım kartların yapılması gerekmektedir. Sosyal yardım kartına başvurmak için 0212 444 00 93 veya 153’ü arayarak başvurabilirsiniz. Diğer bir başvuru yöntemi ise şahsen başvurmak ve başvuru formunu doldurmaktır. Başvuru sonrasında gerekli inceleme ve değerlendirme yapılır. İhtiyaç sahibi vatandaşlar muhtarlığa da başvurarak destek talepleri alabilirler.

İBB Sosyal Yardım Kartı Müşteri Hizmetleri

İBB sosyal yardım kartına başvurmak için 0212 444 00 93’ü arayarak gerekli destek ve bilgileri müşteri hizmetlerinden alabilirsiniz. İstanbul yardım kartı başvurusu için de 0212 449 74 00 numaralı telefonu da arayabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Nazlı dedi ki:

  Bu ay kartlara yükleme yapıldımı acaba tsk saygilar

  1. Neriman dedi ki:

   Bugün yapıldı fakat miktar yazmiyor

   1. nehır dedi ki:

    yanı kartlar acıldımı alısverıs yapılıyormu

   2. Sevda dedi ki:

    Bana mesaj gelmedi ama sadece geçen ay kullanmıştım buay kullanamadim henüz

 2. yeşim dedi ki:

  Benim kartımı iptal ettiniz kiracıyım eşim tekstil işçisi. Sürekli iş olmuyor çocuğum var küçük bez süt gıda ihtiyaçlarını alıyordum 100 TL Di herşeye zam geldi fiyat artması gerekirken kartım iptal oldu zor durumdayız bi umutla tekrar açılır mı die bekliyorum ama kimse cevap vermiyor bu nasıl adalet

 3. yeşim dedi ki:

  Kartların çoğu iptal olmuş benimde kartımı iptal etmişler yardımlar zenginlere gidiyor bize birşey yok

 4. Gülnar dedi ki:

  Mrb arkadaşlar yardim.karti ne zaman acilir bilen var mı acaba

 5. Şehadet dedi ki:

  Merhaba acaba kartlarimiz ne zaman açılacak

 6. Hülya dedi ki:

  İbb alışveriş kartı ne zaman açılacak.Çok ihtiyacım var

  1. Gönül dedi ki:

   Açılmadı kartlar marta kadar ancak açılır diyorlar

  2. Semra dedi ki:

   153ü aradım Ocak ayı içinde yüklenecek mssj bekleyin denildi

   1. Ülkü dedi ki:

    19ocak 2021 de kartlar acilacak cünkü bana bu gün mesaj geldi.

   2. Merve dedi ki:

    Semra hanım size mesaj geldimi bana da öyle söylediler ama gelmedi mesaj

    1. Damla dedi ki:

     Açıldı kartlar bana mesaj geldi

     1. Damla dedi ki:

      Halk Ekmekde alabilecegiz arkadaşlar günde 3 tane alma hakkımız varmış bildiğim kadarıyla

     2. Fatma dedi ki:

      Banada geldi msj yatmış cok sükür.

  3. Ecem dedi ki:

   Ay sonu açılacak her aradığımda aynı cevabı veriyorlar mesajı bekleyin inşAllah bir an önce açılıt

 7. Aser dedi ki:

  Bakiyeniz yükselmis mi bi degisiklik varmi

 8. Mehmetsena dedi ki:

  Kartıma yükleme yapıldı teşekkürler

 9. Damla dedi ki:

  Hayır 100 tl yatms malesef yükselme yok

 10. Semra dedi ki:

  Evet geldi

 11. Aysun dedi ki:

  Daha kart ta yükleme olmadı ne zaman olucak

 12. Nurten dedi ki:

  Benimmaddi durumun yok sizden maddi destek talep ediyorum

 13. Hatice Yılmaz dedi ki:

  Çok çok teşekkür ederim allah razı olsun

 14. Hamiyet dedi ki:

  Benim kartımı iptal ettiniz kiradayim dört çocuğum var eşimin işi yok düzenli çalışmıyor çok ihtiyacım var gecinemiyoz herşey ateş pahası neolur yardım edin bize

  1. Nurdan dedi ki:

   Nurdan çok ihtiyacım var benim kart yatmadın ne olur yardım edin teşekkürler

 15. Suzan dedi ki:

  Eşim çalışmıyor eve bakmıyor çocuklarıma bakmıyor kiraciyim 2 tane çocuğum var geçim yapamıyorum ihtiyaçlarını karsiliyamiyorum 1 yaşında kızım var ihtiyacını karsiliyamiyorum bende yardım kart almak istiyorum

 16. Yaşar göven dedi ki:

  Allah razı olsun büyükşehir belediye başkanımizdan bugün kartım geldi alışveriş yaptim

 17. tansu dedi ki:

  eşimin işi olmadığı için maddi sıkıntısı çekiyoruz dört çocuğum var yardım yaparsanız sevinirim

 18. Hasan dedi ki:

  Çiğdem Demirel 500 durumu iyi değil diyor 3 çocuğu çalışıyor Eşi çalışıyor benim de bir işim çalışıyor kira verilen para sadece çocuğun bezini bile alamıyorum Lütfen bana biraz yardım edin