tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
32,5004
EURO
34,6901
ALTIN
2.496,45
BIST
9.693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
19°C
İstanbul
19°C
Parçalı Bulutlu
Pazar Az Bulutlu
21°C
Pazartesi Hafif Yağmurlu
23°C
Salı Az Bulutlu
24°C
Çarşamba Az Bulutlu
22°C

Hazine Arazisi Kiralama 2023 Şartları

Hazine Arazisi Kiralama 2023 Şartları

Hazine arazileri sorgulama, Hazine arazileri listesi, 49 yıllığına Orman arazisi kiralama 2023, Hazine arazileri kiralama son başvuru tarihi uzatıldı, 49 yıllığına arazi kiralama, Hazine arazisi kiralama 2023, Hazine arazileri kiralama son başvuru tarihi 2023, Hazine arazileri kiralama son başvuru tarihi, Hazine arazisi kiralama danışmanlık, Milli Emlak kiralık arazi, Milli emlak web sitesi, devletten hazine arazisi nasıl kiralanır gibi tüm bilgilere yazımızda ulaşabilirsiniz.

Devletten Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır? 2023

Çevre Şehircilik Bakanlığının hazırlamış olduğu hazine taşınmazlarının topraksız ve yeterli toprağı olmayan çiftçilere kiralanmasına dair “Milli Emlak Tebliği” 16 Eylül tarihinde Resmi Gazete‘de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu karar kapsamında bundan sonra hazineye ait olan tarım arazileri 10 yıllık süre ile topraksız ve yeterli toprağı olmayan çiftçilere kiralanacaktır. Tarım arazilerinin ilk birinci yılı kira bedeli, taşınmazın rayiç bedelinin %1,5 i olarak belirlenmiştir. Yürürlüğe giren tebliğde 60 dönümden az yeterli toprağı olmayan ve topraksız çiftçilere 60 dönüme kadar hazine taşınmazları kiralanabilecek.

Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Milli Tarım projesi gibi ekonomiyi canlandıracak projelerde kullanılacak şekilde hazine arazileri kullanıma açılmıştır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarımsal arazilerin 10 yıllığına kiralanmasına karar vermiştir. Bu projeden birçok çiftçimiz de yararlanabilmektedir.

Bakanlık tarafından açıklanan bilgiye göre ilk etapta belirli illerde toplamda 41,5 milyon m²’lik tarım arazilerinin üretime açılacağı projede çiftçiler 60 dönüme kadar hazine taşınmazlarını kiralayabilecektir. Daha öncede bahsettiğimiz gibi ilk yıl kira bedelleri ise taşınmazın / arazinin rayiç bedelinin %1,5’i olacaktır. Bu iller ise;

 • Afyonkarahisar
 • Aksaray
 • Eskişehir
 • Konya
 • Kütahya
 • Samsun

olmaktadır. Çiftçiler, nüfusa kayıtlı oldukları ya da ikamet ettikleri mahalle ve köylerde bulunan devlete ait tarım arazilerini kiralayacak. Kiralanan araziler için gerekli yükümlülüklerin yerine getirilmesi ve çiftçiler tarafından talep edilmesi durumunda tekrardan belirlenen tutarlar üzerinden kira süreleri 10 yıl daha uzatılabilecek.

Milli Tarım ve Hazine Arazilerinin Kiralanması

Milli Tarım Projesi kapsamında geçtiğimiz yıl havza bazlı üretim modeline geçilmişti. Böylece Devlet, ülkemizin verimli topraklarının daha kapsamlı kullanılabilmesi, çiftçinin ihtiyacına göre değil ülkenin ihtiyacına göre ekim modeli belirlenmesinin önünü açmıştı. Bölgeler halinde sınıflandırılan ülkemizde il ve ilçelerde hangi çiftçilerin neler ekebileceğine karar verecek düzeye gelmiştir. Tarım ve Hayvancılık amacı ile devlet ait olan tarımsal hazine arazilerinin kiralanması için gereken şartlar aşağıda sıralanmıştır.

 1. T.C vatandaşı olmak,
 2. Aile başkanı olmak,
 3. Çiftçi olmak,
 4. En az 3 yıldan beri sürekli olarak aynı belde de ya da köyde ikamet etmek,
 5. Topraksız veya yeterli toprağı olmamak.

Sıralanan bu şartları taşıyan çiftçiler hazine arazilerinin ekilebilmesi için Maliye Bakanlığının Milli Emlak Genel Tebliğinde yer alan hükümlere göre başvuruda bulunabilmektedirler. Devlet destekli hazine arazisi kiralamak isteyen çiftçiler ya da üreticiler bazı kriterleri taşıyor ise çiftçilere arazi kiralamalarında öncelik tanınacaktır. Bu kriterler ise;

 1. Kendisine ya da ailesine ait toprağı bulunmayanlar,
 2. Yeterli toprağı olmayanlar.
 3. Topraksız veya yeterli toprağı olmayıp en az 3 yıldan beri kiracılık veya tarım işçiliği yapanlar.
Devletten Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır? (Başvurusu Şartları)

Devletten Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır? 2023 (Başvurusu Şartları)

Devlet destekli hazine arazilerinin kiralamasına ilişkin yayınlanan tebliğde yalnızca tarım ve hayvancılık alanlarında değil aşağıda belirtilen alanlarda da kiralama yapılması söz konusudur. Diğer kiralama alanları ise;

 1. Milli Eğitim Bakanlığına tahsisli ve Bakanlığa bağlı okul ve kurumlardaki kantin, açık alan, salon vb. yerler
 2. Ağaçlandırma işlemleri
 3. Kültür ve Turizm Bakanlığına tahsisli olup Döner Sermaye Hizmetlerinde kullanılan taşınmazlar
 4. Yüksek Öğretim Kurumlarına tahsisli taşınmazlar
 5. Kıyı kanunu kapsamına giren yerler
 6. Balıkçı barınakları
 7. Hazinenin el birliği veya paylı mülkiyetinde bulunan taşınmazlar olarak sıralanmaktadır.

Böylelikle Devlet destekli hazine arazilerinin kiralanmasında kiralanacak olan arazinin özelliklerine ve sektörüne göre tebliğde yer alan koşullara göre hareket edilecektir. Arazi kiralamak isteyen kişiler, kiralık arazi şartnamesi başta olmak üzere projelendireceği alanlar için gerekli belgeleri beyan etmesi gerekir. Arazinin fiyatları kiralama esaslarına göre belirlenecektir. Devlet destekli hazine arazisi kiralaması farklı şekillerde gerçekleşebilmektedir. Bunlar;

 • 10 yıl sonunda tekrar kiralama ya da satın alma olanağı
 • Kiralama süresi
 • Cari Yıl İzinsiz kullanma
 • 10 Yıla Kadar kiralama
 • Doğrudan kiralama
 • Bedelinin yarısı

41,5 Milyon Metrekare Arazi Kiraya Verilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığının işbirliğinde sürdürülen projede çiftçilere destek olabilmek ve yerli üretimi arttırabilmek adına bazı çalışmalara imza atıldı. Aromatik bitkiler, süs bitkileri, hayvancılık ve ağaçlandırma gibi alanlarda başlatılan çalışmaların gerçekleşebilmesi için 41,5 milyon metrekare devlet arazisinin uygun koşullarda 60 dönüme kadar arazilerin kiraya verileceği açıklandı. Verilen bu karar sonucunda ceviz, zeytin, badem, antep fıstığı olmak üzere kızılçam, fıstıkçamı, köknar, okaliptüs, sedir, ladin, kavak ve akasya gibi bitkilerin yetiştirilmesi amacıyla Hazine üzerinde kiralama bedeli olarak dönüm başına senelik 6, 75 TL ödeme alınacak ve 10 seneye kadar da ağaçlandırma işlemlerine izin verilecektir. Bitki ve hayvan yetiştiriciliği için kiraya verilen alanlar;

 1. Hayvan yetiştiriciliğinde 29 milyon metrekare alan,
 2. Bitki yetiştiriciliğinde ise 12,7 milyon metrekare alan kiraya verilebilecektir.

Hazine taşınmazları ile ilgili yapılan yeni düzenlemeye göre araziler uzun yıllık bitkiler için 10 yıl, tek senelik bitkiler için ise 5 yıla kadar kiraya verilecektir. Bu projede ceviz, zeytin, badem ve antep fıstığına öncelik verilecek ve daha öncede belirttiğimiz gibi Aksaray, Konya, Samsun, Eskişehir, Kütayha ve Afyon illerinde kiralama gerçekleşecektir.

Bitki yetiştiriciliğinde tıbbi ve aromatik bitkiler sınıfına göre gül, kekik, adaçayı ve lavanta gibi bitkiler başta olmak üzere 19 ilde kiralama işlemleri gerçekleşecek ve 5 milyon metre karelik alan kiraya verilecektir. Buna göre ilk zamanlarda 12,7 milyon metre kadar yer kiralandırılacaktır.

Tarım dışında hayvancılık faaliyetleri içinde devlet destekli hazine arazisi kiralama desteği için 29 milyon metrekare çiftçilerin hayvan yetiştiriciliği yapabilmesi için kiraya verilecektir. Hayvan yetiştiriciliği yapan çiftçilerde alınacak olan kira bedelinde ilk 3 yıl %70 indirim hakkı tanınacaktır.

Hazine Arazisi Kiralama Başvuru Şartları

Devletin hazine arazisini kiralamak isteyen kişilerin, arazinin olduğu bölgedeki Mal Müdürlüklerine ya da Defterdarlıklara başvuruda bulunması gerekmektedir. Başvuru yapan kişiler bu kurumlardan Tarım Arazisi Kiralama Talep Formu almalı ve bu formu ilgili mercilere onaylatarak nüfus kayıt evrakıyla beraber başvuru gerçekleştirilmektedir.

Devletten Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır? (Başvurusu Şartları)

Devletten Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır? 2023 (Başvurusu Şartları)

Milli Emlak Kiralık Arazi

Ülke genelinde Maliye Bakanlığına bağlı olan Milli Emlak Genel Müdürülüğünce belirli araziler kişiler tarafından kiralanabilmektedir. Bu araziler ise Milli Emlak Genel Müdürlüğünün internet sitesi üzerinden kiralama ilanları bölümünde yer almaktadır. Milli Emlak Genel Müdürlüğünün ilanlarını inceleyerek hangi ilde ne kadar kiralık ilanın bulunduğunu ve arazinin bedelini öğrenebilirsiniz.

Devletten Arazi Kiralama

Çevre ve Şehirlik Bakanlığı tarafından açıklanan bilgiye göre tarım arazileri 10 yıl süre ile kiraya verilmesine karar verildi. Bu kiralama yalnızca Tarımsal üretim amacıyla kullanılan hazine arazileri için uygulanmaktadır. Kiralanan arazi için 10 yıl süre ardından çiftçi tarım arazisini yeniden kiralayabiliyor.

10 Yıllık Tarım Arazisi Kiralama Şartları Nelerdir?

 1. Arazinin tarıma müsait hazine arazisi olması,
 2. Arazi kullanımı karşılığında ecrimisil bedelini ödemeyi kabul etmek,
 3. Kiralanacak arazide en az 3 yıl boyunca çiftçilik yapıyor olmak,
 4. 10 yıl kira sözleşmesi imzalamayı kabul etmek gerekiyor.

Hazine Arazisi Kiralama Ücreti

Başvurular Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlükleri Milli Emlak Birimlerine yapılmaktadır. 10 yıllık sözleşmenin sona ermesinin ardından çiftçi talep ederse kira süresini uzatabilecektir. Kiralama ücretleri ise hazine arazisinin ecrimisil bedelinin yarısı olarak belirlenmiştir.

Ecrimisil Hesaplama Tablosu için tıklayınız.

Devlet Arazileri Kiralama Usulleri

Hazine arazileri kiralama usulleri mevzuata göre üç farklı usul esas alınmaktadır. Bunlar;

 • Açık Teklif Usulü
 • Kapalı Teklif Usulü
 • Pazarlık Usulüdür

Daha öncede bahsettiğimiz gibi tarım arazilerinin ilanlarını Milli Emlak Genel Müdürlüğü internet sitesi üzerinden incelerken hangi arazinin hangi usule göre kiralandığını da öğrenebilirsiniz. Tarım ve Hayvancılık alanlarında Devlet tarafından verilen geri ödemesiz hibe, proje teşviki, faizsiz kredi ve diğer avantajlardan yararlanabilir, kendi işinizin patronu olabilirsiniz. Yeni düzenlenen karara göre, 10 yıllık hazine arazisi kiralayan çiftçiler, bu arazinin satışı olduğunda ilk müşterileri olacaklardır.

Hazine Arazisi Kiralama 2023

2023 yılı hazine arazileri birden fazla ilde kiralığa çıkartılmıştır. Bu iller Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden yayınlanmaktadır.

Devletten Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır? (Başvurusu Şartları)

Devletten Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır? 2023 (Başvurusu Şartları)

Hangi Durumlarda Kira Sözleşmesi İptal Edilir?

Devletin tarım arazisini kiralayan kişiler aşağıda belirtilen durumların gerçekleşmesinin ardından sözleşmesi iptal edilebilmektedir. Bunlar;

 • Kiracının araziyi tarımsal amaç dışında kullandığı tespit edilirse,
 • Kiracının kira sözleşmesine aykırı davranması halinde,
 • Sözleşme iptal talebinde bulunması gerekir.
 • Kira sözleşme dönemi sonlanmadan faaliyetlerin durdurması gerekmektedir.

Hazine Arazisi Kiralama E-Devlet

E-devlet sistemi üzerinden Hazineye ait arazilerin kiralanmasına yönelik taleplere ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hizmet sağlamaktadır. Hazine taşınmazları ile ilgili olarak e-Devlet sisteminden alınabilecek hizmetler aşağıda yer almaktadır. Verilen hizmetlere e-devlet üzerinden erişebilmek için tıklayınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.