tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
32,2999
EURO
35,1037
ALTIN
2.411,00
BIST
10.408,77
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
31°C
İstanbul
31°C
Hafif Yağmurlu
Cuma Hafif Yağmurlu
26°C
Cumartesi Az Bulutlu
28°C
Pazar Az Bulutlu
30°C
Pazartesi Az Bulutlu
28°C

Hazine Aramak İçin Devletten Nasıl İzin Alınır? (İzinli Kazı)

Hazine Aramak İçin Devletten Nasıl İzin Alınır? (İzinli Kazı)

İzinli kazı nasıl yapılır? Define bulunca Devlet ne kadar veriyor? Define arama ruhsatı ücreti 2023, Define arama izni nasıl alınır, Dedektörle arama izni nasıl alınır, Dedektör ile altın arama izni, Yüzeysel define arama izni, Altın arama izni, Tek tek para arama izni gibi konuları hazine aramak için devletten nasıl izin alınır başlıklı yazımızda anlatıyoruz.

Hazine Aramak İçin Devletten Nasıl İzin Alınır?

Hazine aramak isteyenler ve Hazine Aramak İçin Devletten Nasıl İzin Alınır? Hazine arama yönetmeliğinin 7. maddesinde belirtilen belgelerle birlikte hazine arayacakları mahalli idareye dilekçe vermelidir. Uygulama, aramanın amacını açıkça belirtmekte ve hazine aramanın yapılacağı yerin il, ilçe, bucak, köy, mahalle, cadde ve ev numarasını belirtmektedir. Ayrıca arazinin ekilip biçilmediğini, ekildiğini, oturulduğunu, taşınmaz olduğunu, tapulu veya tapusuz olup olmadığını ve kime ait olduğunu da açıkça belirtilmelidir.

Define Arama Yönetmeliği 2023

Define aramak için gerekli prosedürler vardır. Aşağıda  yönetmeliği Amaç, Kapsam, Dayanak, Kısaltmalar hakkında detaylar:

 • Bu yönetmeliğin amacı; 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nda belirtilen yerler dışında define aramalarında uyulacak esasları belirlemektedir.
 • Bu yönetmelik 2863 sayılı Kanun’un 6 ve 50 nci maddeleriyle, Medeni Kanun’un 696 ve 697 nci maddeleri uyarınca hazırlanmıştır.
 • Bu yönetmeliğin amacı; 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nda belirtilen yerler dışında define aramalarında uyulacak esasları belirlemektedir.
 • Bu yönetmelikte geçen: “Bakanlık”, “Kültür ve Turizm Bakanlığını, “Müze”; Eski eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğüne bağlı Müzeleri, ifade eder.
İzinli Kazı Nasıl Yapılır? Define Bulunca Devlet ne Kadar Veriyor?

Hazine Aramak İçin Devletten Nasıl İzin Alınır

Kendi Arazimde Define Arayabilir miyim?

Define aramak isteyenler, İzinli Kazı Nasıl Yapılır? define arayacakları yerin bağlı olduğu mülki amire bir dilekçe ile müracaat ederler. Dilekçede arama maksadı açıkça belirtilir ve define aranacak yerin il, ilçe, bucak, köy, mahalle, sokak ve ev numarası bildirilir. Ayrıca bu yerin ekili, dikili, meskun, gayrimeskun, tapulu ve tapusuz olup olmadığı ve kime ait olduğu açıklanır. Müracaat Dilekçesine, Kendi Arazimde Define Arayabilir miyim:

 1. Define aranacak sahanın yetkili teknik elemana çizdirilmiş, İl Bayındırlık Müdürlüğünce tasdikli, 1/500 ölçekli tesviye münhanili haritası veya krokisi,
 2. Krokisi çıkarılamayacak ev ve bunun gibi yerler için ise ada, parsel ve çap numarasını belirten vaziyet planı,
 3. Uzaktan ve yakından olmak üzere çeşitli yönlerden çekilmiş net fotoğrafları,
 4. Define aranacak yer sahipli ise; gerçek kişilerden noterden tasdikli muvafakat name, tüzel kişilerden de yetkili organlarından alınacak muvafakat yazısı, eklenir.

Resmi Kazı Ücreti Ne Kadar? 2023

Define aranacak yer 100 m2 yi geçemez. izinli kazı nasıl yapılır? Bu yer verilecek fotoğraflarla harita veya krokiler üzerinde işaretlenir.

 • Mülki amir, define aranacak yerin 2863 sayılı Kanun’un 6 ncı maddesinde belirtilen yerler ile tespit ve tescil edilen sit alanları ve mezarlıklar içinde olup olmadığını, define aranmasında sakınca bulunup, bulunmadığını, en yakın müze müdürlüğüne tespit ettirir.
 • Müze Müdürlüğünce, müracaat uygun bulunduğu takdirde define arama ruhsatı verilir. Ruhsatname bir yıl sürelidir. Define araması aralıksız en çok bir ay devam eder. Hava muhalefeti veya tabii afetlerden dolayı bu süre içinde bitirilemezse bir defaya mahsus olmak üzere mülki amirce en çok bir ay daha uzatılabilir.
 • Define araması, define aranacak yere en yakın müzeden görevlendirilecek ihtisas elemanı başkanlığında, Maliye ve Gümrük ve İçişleri Bakanlıklarının mahalli birer temsilcisi gözetiminde yapılır.

Define Arama Müracaat Dilekçesi

Define aramak için müracaat dilekçesi:

 • Define aranacak sahanın yet
 • kili teknik elemana çizdirilmiş, ilgili çevre ve şehircilik il müdürlüğünce tasdikli, 1/500 ölçekli tasviye münhanili haritası veya krokisi,
 • Krokisi çıkarılamayacak ev ve bunun gibi yerler için ise ada, parsel ve çap numarasını belirten vaziyet planı,
 • Uzaktan ve yakından olmak üzere çeşitli yönlerden çekilmiş net fotoğrafları,
 • Define aranacak yer sahipli ise; gerçek kişilerden noterden tasdikli muvafakatname, tüzel kişilerden de yetkili organlarından alınacak muvafakat,
 • Define araması yapılacak sahada yer altı ve yer üstü hizmetlerine yönelik sakınca bulunmadığına dair yetkili kurumlardan alınan onay yazısı,
 • izinli kazı nasıl yapılır? Define aranacak yer, yerleşim alanı içerisinde veya yakınında ise çevre yapılar açısından arama yapılmasında sakınca bulunmadığına dair yetkili kurumlardan alınan onay yazısı,
 • 25/11/2014 tarihli ve 29186 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliğinin Ek-2 listesinin 57 nci maddesi gereğince hazırlanan çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) raporu eklenir.
İzinli Kazı Nasıl Yapılır? Define Bulunca Devlet ne Kadar Veriyor?

Hazine Aramak İçin Devletten Nasıl İzin Alınır

Define Buldum Ne Yapmalıyım?

Bulunan definenin Hazine ve Maliye Bakanlığınca geçer akçe olarak değeri tespit edilir. Define Hazineye ait arazide bulunmuşsa yüzde ellisi define arayıcısına; özel veya tüzel kişilere ait arazide bulunmuşsa yüzde kırkı define arayıcısına, yüzde onu ise mülk sahibine verilir. İzinli Kazı Nasıl Yapılır? Define aramasından doğacak zarar ziyan ve kazı yapılan yerin eski haline getirilmesi ile ilgili masraflardan, define aranacak sahada, on beş günlük define arama süresi dikkate alınarak çevre sakinlerinin can ve mal güvenliğini sağlayıcı tedbirlerin alınmasından ve doğabilecek tüm zararın karşılanmasından define arayıcısı sorumludur. Bu masrafların tahmini tutarı ilgili müze müdürlüğünce tespit edilir.

Kazı Yapmadan Define Aramak

Tespit edilen bu tutara 492 sayılı Kanunun ekinde yer alan (8) sayılı tarifenin “VI – Meslek erbabına verilecek tezkere, vesika ve ruhsatnamelerden alınacak harçlar” başlıklı kısmının 13 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi gereğince her yıl belirlenen define araştırmaları için verilecek ruhsatnameler harcının yüz katı teminat bedeli eklenir.

Dedektörle Arama İzni Nasıl Alınır?

Define arama yerini incelemeye gidecek müze ihtisas elemanlarının harcırahı incelemeden önce, birinci fıkra ve 12 nci madde gereği hesaplanan tutar ise arama başlamadan önce define arayıcısı tarafından bir kamu bankasına ilgili müze müdürlüğü adına yatırılır. İzinli Kazı Nasıl Yapılır?

Müze müdürü aramadan önce görevlilere avans öder. Hizmetin yerine getirilmesinden sonra görevlilerin verecekleri hakediş belgelerine göre kesin hesap yapılır. Artan para define arayıcısına iade edilir. Çalışmalar, görevliler ile arayıcının imzasını taşıyan tutanaklarla günü gününe tespit edilir. Bu tutanaklar ve arama sonunda tanzim edilecek nihai tutanak Bakanlığa gönderilir.

 • Define aramasının mevzuat hükümlerine göre ilgililerce durdurulması halinde arayıcı hiçbir hak, zarar ve ziyan talebinde bulunamaz.
 • Define aramalarında kültür ve tabiat varlığı bulunduğu takdirde arama derhal durdurulur ve durum Bakanlığa bildirilir.
 • Arayıcı bulunan kültür ve tabiat varlıkları üzerinde hiçbir hak iddia edemez.

İzinli Kazı Nasıl Yapılır? Define aramasında çıkan buluntular Bakanlıkça tayin edilecek en az üç kişilik bir uzman heyetine incelettirilir. Elde edilecek buluntular kültür ve tabiat varlığı ise müzelere, define ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Hazine ve Maliye Bakanlığına teslim edilir. Bulunan definenin Hazine ve Maliye Bakanlığınca geçer akçe olarak değeri tespit edilir. Define Hazineye izinli kazı nasıl yapılır? ait arazide bulunmuşsa yüzde ellisi define arayıcısına; özel veya tüzel kişilere ait arazide bulunmuşsa yüzde kırkı define arayıcısına, yüzde onu ise mülk sahibine verilir.

Tarihi Eser Buldum Ne Yapmalıyım?

Eğer bahçenizi veya tarlanızı kazarken veya eşelerken tarihi eser bulduysanız yapmanız gerekenler. Taşınır ve taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarını bulanlar, malik oldukları veya kullandıkları arazinin içinde kültür ve tabiat varlığı bulunduğunu bilenler veya yeni haberdar olan malik ve zilyetler, bunu en geç üç gün içinde, en yakın müze müdürlüğüne veya köyde muhtara veya diğer yerlerde mülki idare amirlerine bildirmeye mecburdurlar.

Kültür ve tabiat varlıklarıyla ilgili olarak bildirim yükümlülüğüne mazereti olmaksızın ve bilerek aykırı hareket eden kişi, 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bildirimi yapılmamış olan kültür ve tabiat varlığını satışa arz eden, satan, veren, satın alan, kabul eden kişi 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 5.000 güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.

İzinli Kazı Nasıl Yapılır? Define Bulunca Devlet ne Kadar Veriyor?

Bulduğum Tarihi Eseri Müzeye Götürsem Para Alır Mıyım?

Eserler hem maddi hem maneviyat olarak çok değerlidir. Kültürel zenginliğin yoğun olduğu Türkiye’mizde çıkartılan eserlere çok önem vermeliyiz. Ben tarihi eser buldum diyorsanız; Korunması gerekli kültür ve tabiat varlığı olup olmadığını, müzeye alınacaklarla alınmayacakları tespit etmek ve müzelere alınmasına karar verilmesi durumunda kıymetini belirlemek için müze uzmanları tarafından “Değerlendirme ve Kıymet Takdir Komisyonu” oluşturulur. Müzelere alınması uygun görülen eser için komisyonca belirlenen maddi bedel eseri getiren şahsa ödenir.

Dededen kalma ata yadigârı silahım (halı, kilim, madalyon, kap-kacak vs.) var. Ne Yapmalıyım?
En yakın Müze Müdürlüğüne gidilerek ata yadigârı objenin korunması gerekli kültür ve tabiat varlığı olup olmadığı yönünde bir incelemenin yaptırılması gereklidir.

İnternette Eser Satışı Yapabilir Miyim?

Korunması gerekli etnografik nitelikli kültür varlıklarından müzelere alınması gerekli görülmeyen taşınır kültür varlıkları için Müze Müdürlüklerince “Tescile Tabi Taşınır Kültür ve Tabiat Varlığı Belgesi” düzenlenerek sahibine iade edilir.

Bu belge sahipleri tarafından esere ilişkin alım-satım ve el değiştirme işlemleri mahalline en yakın müze müdürlüğünde yapılır, yeni durum belgenin verildiği müzeye yazılı beyan edilir. Yasa dışı yollarla başkasına devredilmesi, satılması ve yurt dışına çıkarılması yasaktır.

Yurtdışından Eser Getirmek Serbest Midir?

Yurt dışına çıktınız ve orada güzel bir eser buldunuz veya aldınız bunu getirmem mümkün mü? Yurtdışından ülkemize eser getirmek serbesttir. Ancak, ülkemiz kökenli olmamakla birlikte bir başka ülkenin korunması gerekli kültür varlıklarından olabileceği ve taraf olunan uluslararası sözleşmeler gereği, izinli kazı nasıl yapılır? köken ülkeye iadesi gerekebileceğinden getirilen eserlerin gümrükte beyan edilmesi gerekmektedir.

İzinli Kaç Gün Kazı Yapabilirim?

Hazine arama en fazla 15 gün kesintisiz devam edecek. Olumsuz hava koşulları veya doğal afetler nedeniyle bu süre içinde tamamlanamazsa, Valilik bir defaya mahsus uzatabilir.

İşe ara verildiğinde, hazine avcısı, ikamet edenlerin can ve mal güvenliğini sağlamak için önlemler almaktan ve ortaya çıkabilecek herhangi bir zararın tazmininden sorumludur.

Hazine aramak isteyenlerin aynı süre içinde birden fazla yerde arama yapmalarına izin verilmeyecek. Yeni uygulama, daha önce hazine aranan alanlar için yapılamayacak. Hazine arama izni başkalarına devredilemez. Bu işe başka kimse atanmayacak şekilde düzenlenmelidir ve uygulanmalıdır.

Devletten Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır? 2023 (Başvurusu Şartları) İncelemenizde fayda var.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.