Güncel Ajans

Hayvancılığa Tarım Elektriği Nasıl Alınır? Başvuru Evrakları

Hayvancılığa Tarım Elektriği Nasıl Alınır? Başvuru Evrakları

Hayvancılık ile ilgilenen çiftçilerimiz, Tarım ve Orman Bakanımız aracılığıyla tarımsal elektriğe abonelik açabilecek. Bu projelerin sulama, bahçe elektriği ve konteynırlara sahip olup olmayacağına dair net bir açıklama yok. Bu içerikte tarla, bahçe ya da hayvan çiftliklerinin su ihtiyaçları için ucuz tarımsal sulama projesinden yararlanmak isteyen çiftçilerimiz için gerekli bilgileri ve başvuru evraklarını Hayvancılığa Tarım Elektriği Nasıl Alınır? isimli yazımızda açıkladık.

Tarımsal Sulama Elektrik Projesi Nedir? Kimler Başvuru Yapabilir?

Resmi Gazete’de yayımlanan bir tebliğe göre tarım alanlarının sulanması için çiftçilerimize ucuz elektrik temin etme projesidir. Bu proje doğrultusunda çiftçilerimize destek verilmektedir. Bu kapsamda tüketilen kilowatt aktif enerji başına 1,70 Kuruş yardımı ödenmektedir. Tarımsal Sulama Elektrik Projesi ziyaret ederek mevzuatı inceleyebilirsiniz. Yeni düzenleme ile aşağıda verilen sektörler tarımsal ucuz elektrikten yararlanacaktır.

 1. Küçükbaş hayvancılık işletmeleri
 2. Büyükbaş hayvancılık işletmeleri
 3. Tarımsal sulama alanları
 4. Kanatlı ve kümes hayvanı yetiştiriciliği işletmeleri

Bu tarımsal elektrikten yararlanabileceklerdir. Destekten yararlanmak isteyeler elektrik dağıtım şirketlerine başvuruda bulunması gerekmektedir. Şirketlerin bazıları ise çiftçilerden işletmelerinin proje oluşturmalarını talep edebilirler.

Kırsal Kalkınma Projeleri Tarımsal Sulama Hibeleri

Bu proje dışında kırsal kalkınma projeleri çerçevesinde tarımsal sulama tesislerinin kurulması için belirlenmiş oranlarda geri ödemesiz hibe verilmektedir. 7 Aralık Resmi Gazete’de yayınlanan bildirime göre, münferit sulama bölgeleri devlet tarafından destekleniyor.

 1. KDV hariç projenin %50’sine hibe verilmektedir.
 2. Projenin maksimum tutarı 1 milyon TL’yi geçmez. Kısacası en fazla 500.000 TL tarımsal sulama desteği ödemesi yapılmaktadır.

Hayvancılığa Tarım Elektriği Nasıl Alınır?

Yeni bir yönetmelik yayınlanmadığı takdirde, tarımsal elektrik açmak isteyenler bağlı bulundukları elektrik dağıtım şirketine dilekçe ile başvururlar. Elbette destekten yararlanacak olan kişinin aşağıdaki evrak ve belgeleri hazırlaması gerekir.

İlginizi Çekebilir-  Ziraat Faizsiz Yem Bitkisi Üretimi Kredisi (2020 Şartları)

Tarım Elektriği Almak için Gerekli Evraklar Nelerdir?

 1. Başvuru sahibini kimlik kartı fotokopisi,
 2. Tarımsal elektrik başvuru dilekçesi,
 3. Vergi levhası,
 4. İşletme binasının tapusu veya tarlanın tapusu,
 5. Arazinin haritası ve onaylı projesi,
 6. Bina için talep ediliyor ise iç tesisat projesi (mühendis onaylı)
 7. Çiftçi kayıt belgesi, (ÇKS)
 8. Tarım İl Müdürlüğünden alınmış tespit evrakı,
 9. Hayvan çiftliğinin su kullanım izin belgeleri (onaylı)
 10. Taahhütname

Ülkemizde hizmet veren; ADM, Akdeniz, Akedaş, Aras, Ayedaş, Başkent, Boğaziçi, Çamlıbel, Çoruh, Dicle,  Fırat, GDZ,  KCETAŞ, Medaş, Osmangazi, Sedaş, Toroslar, Tredaş, Uludağ Dağıtım A.Ş, Vedaş ve Yedaş gibi firmaların başvuru evrakları birbirinden farklı olabilmektedir.

GAP, DOKAP, DOP, KOP gibi projelerde yer alan tarımsal elektrik abonelik işlemleri mevzuat hükümlerine uygun olarak gerçekleştirilir. Yazımızda yer alan elektrik aboneliği için gerekli belgeler ve evrak listesi dağıtım şirketlerinin web sitelerinden alınarak bilgi amaçlı paylaşılmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.