tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
32,5004
EURO
34,6901
ALTIN
2.496,45
BIST
9.693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
19°C
İstanbul
19°C
Parçalı Bulutlu
Pazar Az Bulutlu
21°C
Pazartesi Hafif Yağmurlu
23°C
Salı Az Bulutlu
24°C
Çarşamba Az Bulutlu
22°C

Hayvan Kredisi Veren Bankalar 2023 Faizsiz Hayvan Kredisi

Hayvan Kredisi Veren Bankalar 2023 Faizsiz Hayvan Kredisi

Hayvan kredisi veren bankalar 2023, Hayvancılık kredisi hesaplama, Ziraat Bankası hayvancılık kredisi, Halkbank hayvancılık kredisi, Halkbank büyükbaş hayvan kredisi, hayvancılık kredisi, İş Bankası hayvancılık kredisi hesaplama, Küçükbaş hayvan kredisi gibi konular hakkında çiftçilere yönelik hayvan kredisi veren bankalar ve bankaların hayvancılık kredileri faiz oranları ile ilgili bilgi sahibi olmak için yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Her yıl olduğu gibi 2023 yılında da çiftçilere yönelik kredi imkanları devam ediyor. Hayvancılık alanında ilerlemek isteyen kişiler bu kredilerden yararlanmak isterken hangi banka ve kurumların kredi ya da destek verdiğini araştırıyor. Büyükbaş, küçükbaş, kanatlı sektörü ya da arıcılık ile ilgili kredi kullanmak isteyen kişiler hangi bankaların kredi imkanı tanıdığını merak ediyor.

Hayvan Kredisi Veren Bankalar 2023

Hayvancılık yapmak isteyen kişilerin finansal kaynağı olan bankalar, hayvancılıkta yeni girişimcilere ve yatırım amaçlı işinin büyütmek isteyen çiftçilere hayvan kredisi adı altında kredi imkanı sağlamaktadır. Hayvan kredileri ile kişiler hayvan alımlarını gerçekleştirebildiği gibi hayvancılık sektöründe işletme giderlerini de karşılayabilmektedir. En çok merak edilen konuların başında hayvan kredisi veren bankalar gelmektedir. Çiftçilere hayvan kredisi veren bankalar:

 1. Ziraat Bankası
 2. Şekerbank
 3. QNB Finansbank

Başta Ziraat Bankası olmak üzere yukarıdaki bankalarda hayvan kredileri ile yetiştiricilere destek olmaktadır. Hayvancılık yalnızca büyükbaş ve küçükbaş hayvandan ibaret değildir. Kanatlı hayvancılık, arıcılık ve su ürünleri de hayvancılık sektörü içerinde yer almaktadır.

Bu hayvancılık türlerinden birini yapmak ya da halihazırda bulunan işletmenin büyümesi için hayvan kredisi veren bankalardan kullanılacak olan krediler ile hayvan sayısı arttırılabildiği gibi işletmelerde büyütülebilir.

Bilindiği üzere, geçtiğimiz yılın başlarında Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin tarımsal işletmeler için düşük faizli işletme ve yatırım kredilerinin kullanılmasına için karar yürürlüğe girdi.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi

Hayvancılık kredilerinin büyük bir kısmı Ziraat Bankası tarafından verilmektedir. Çeşitli hayvansal üretim konularında faaliyet gösteren üreticilere, işletmelerinin ihtiyaçlarına göre hayvan kredileri sunulmaktadır.

Büyükbaş, küçükbaş hayvancılık, kanatlı hayvancılık, arıcılık gibi hayvansal üretim konularında yapılan yatırım ve üretim faaliyetlerinin finansmanına yönelik Ziraat Bankası kredi kullandırmaktadır. Ziraat Bankası çiftçilere hayvansal üretim kapsamında işletme ve yatırım kredileri sunmaktadır.

Hayvan Kredisi Veren Bankalar Faizsiz Hayvan Kredisi

Hayvan Kredisi Veren Bankalar 2023 Faizsiz Hayvan Kredisi

İşletme kredilerinde; yem, ilaç, yakıt, makine bakım ve onarım, sigorta, kira gibi giderler ile belirli üretim konularında ve özelliklerde büyükbaş hayvan, küçükbaş hayvan, kanatlı hayvan alımına ilişkin giderleri karşılarken,

Yatırım kredilerinde ise; ahır yapımı, süt soğutma tankı, çeşitli ekipman alımı, işletmenin ihtiyacı ile orantılı güneş, rüzgar yatırımları, yatırımın yapılacağı arsanın alımı ve özelliklerde büyükbaş, küçükbaş hayvan alımına ilişkin giderleri karşılanabilmektedir.

Üretim yapılan hayvancılık konusu ile koşullar uygun ise ve Cumhurbaşkanı Kararında yer alan kriterler sağlıyorsa düşük faizli kredi imkanından yararlanılabilmektedir.

Hayvan kredileri için başvurular Ziraat Bankası şubelerine yapılmaktadır. Başvurular esnasında kişilerden istenen gerekli belgeler ise aşağıdaki sıralanmıştır.

 • T.C kimlik belgesi
 • ÇKS belgesi
 • Arsa ve tarla tapularının fotokopileri
 • Kredi için teminat gösterilecek belgeler
 • Son 3 yıla ait bilanço ve gelir tablosu

bu belgeler ile Ziraat Bankası şubelerinde hayvan kredisi başvuruları yapılabilmektedir. “ÇKS Belgesi Çıkartma ve Yenileme İşlemleri” adlı yazımızdan çks hakkında güncel bilgi alabilirsiniz.

Şekerbank Hayvancılık Kredisi Şartları

Şekerbank tarafından çiftçilere kullandırılacak olan hayvancılık yatırım kredileri, hayvancılık sektöründe 5 farklı kredilerle kullandırılmaktadır. Bunlar;

Süt Sığırcılığı ve Besicilik Kredisi

Süt sığırcılığı ve besicilik kredisi kullanacak olan çiftçilere Şekerbank, 60 aya varan vade seçenekleriyle yılda bir ödeme imkanı tanımaktadır. Hayvan alımlarının kredilendirmesi ise 18 ay vadeli ile sınırlandırılmıştır. Kredi ile alınacak olan hayvanların TÜRKVET Kayıt Sistemine kayıtlı olması ve damızlık belgesine sahip olması gerekmektedir.

Süt hayvancılığında en az beş baş ve üzeri, besicilikte ise en az on baş ve üzeri hayvanı olan veya Şekerbank’tan kullanılacak olan krediler ile kapasitesini en az bu seviyeye çıkartabilecek işletmelere kullandırılmaktadır.

Küçükbaş Süt Hayvancılığı ve Besicilik Kredisi

Küçükbaş süt hayvancılığı ve besicilik kredisi kullanacak olan kişilerin hayvanları Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerine kaydedilmiş olması ve en az üç ay süre ile sisteme kayıtlı olduklarını kanıtlayacak Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerinden yazılı belge getirilmiş olması gerekmektedir. En az iki yıldır küçükbaş hayvancılık ile uğraşan çiftçilerin koyunda 50, keçide en az 25 baş hayvana sahip veya kullandırılacak kredi ile en az bu kapasiteye ulaşması gerekmektedir.

Tavukçuluk Kredisi

Şekerbank’tan tavukçuluk kredisi kullanmak isteyen kişilere et tavukçuluğu için ayrı, yumurta tavukçuluğu için ayrı ve hindi yetiştiriciliği için ayrı kredi kullandırılacaktır. Et tavukçuluğunda 60 ay vade ve yılda 1 ödemeli kredi verilmekte. Yumurta tavukçuluğunda da 60 ay vadeyle yılda bir ödemeli kredi verilmektedir. Hindi yetiştiriciliğinde ise 60 ay vadeli kredi kullandırılacaktır. Krediyi kullanacak olan gerçek kişilerde yetiştiricinin minimum iki yıl deneyimli olması ve tüzel kişilerde ise en az bir ortağında tavukçuluk sektöründe en az 2 yıl deneyimli olması gerekmektedir.

Su Ürünleri Kredisi

Su ürünleri için kredi çekecek olan kişilere iki farklı kredi türü verilmektedir. Bunlardan ilki su ürünleri avcılığı için diğeri ise su ürünleri yetiştiriciliği içindir. Her iki kredi türü için 60 ay vadeli ve yılda bir ödemeli olarak kredi kullandırılmaktadır.

Arıcılık Kredisi

Şekerbank arıcılık kredisinin vade sayısı diğer sektörlere göre farklıdır. 36 ay vadeli ve yılda bir ödemeli olarak kredi imkanı çiftçilere banka tarafından kullandırılmaktadır. Bu kredi, birlik üyesi tüzel kişi ve tarımsal işletmelere özel olmaktadır. Yalnızca il arı yetiştiricileri birliğinin en az 1 yıllık üyesi olan arıcılar ile arıcılık faaliyetleriyle 1 yıldan uzun süre uğraşan tüzel kişilere kullandırılır.

Finansbank Hayvan Kredisi

Finansbank’ta Şekerbank gibi çiftçilere hayvan kredisi kullandırırken sektörlere göre farklı krediler sunmaktadır. Toplam 6 kategoriye ayrılmış Şekerbank hayvan kredileri aşağıdaki gibidir:

Besicilik Kredisi

Besicilik kredisinin vade süresi 24 ay olmaktadır. Geri ödemeler ise 1 – 3 – 6 – 12 ayda bir gerçekleşecek şekilde planlanmaktadır. Besicilik kredisi gerekli belgeler ise;

 • ÇKS belgesi,
 • T.C kimlik fotokopisi
 • Hayvan Kayıt Sistemine kayıt belgesi,
 • İşletmenin tescil belgesi,
 • Hayvan alımı gerçekleşiyorsa hayvanların pasaportları

gerekli belgeler arasındadır.

Hayvan Kredisi Veren Bankalar Faizsiz Hayvan Kredisi

Hayvan Kredisi Veren Bankalar 2023 Faizsiz Hayvan Kredisi

Kanatlı Kümes Hayvancılığı Kredisi

Kanatlı kümes hayvancılığı kredisi çiftçinin üretim maliyetleri toplamının %75’ini karşılamaktadır. Özel müşteriler için bu oran %85’e kadar artırılabilmektedir. Vade sayısı 2 yıl olmakta ödemeler ise 1 – 3 – 6 – 12 ay bir gerçekleşir.

QNB Finansbank tarafından kredi için istenen gerekli belgeler ise;

 • T.C kimlik kartı fotokopisi
 • ÇKS belgesi
 • Gıda üretim sertifikası,
 • İşletmenin tescil belgesi,
 • Çalışma izini ile sağlık sertifikası

Süt Hayvancılığı Kredisi

Süt hayvancılığı kredisi üretimin %75’ine kadar karşılamaktadır. 24 ay vadeli olan süt hayvancılığı kredisinin ödemeleri 1 – 3 – 6 ayda bir geri ödemelidir. Banka tarafından istenen gerekli belgeler ise;

 • T.C kimlik fotokopisi
 • ÇKS belgesi
 • Damızlık birliği üyelik belgesi
 • Hayvan varlığının listesi
 • İşletmenin izin belgesi

Finansbank hayvancılık kredisine başvuru için tıklayınız.

Arıcılık Kredisi

Finansbank’ın diğer hayvancılık kredi türleri gibi arıcılık kredisi de üretim maliyetinin % 75’ini karşılamaktadır. 24 ay kadar taksitlendirme yapılabilmektedir. Ödemeler hasat dönemlerine uygun olacak şekilde gerçekleşir. Banka tarafından arıcılık kredisi için istenen belgeler; kimlik fotokopisi, Arıcılık kayıt sistemi belgesi (AKS) ya da Arıcılar Birliğinden alınacak arıcı kimlik belgesi olmaktadır.

Su Ürünleri Kültür Balıkçılığı Kredisi

Finansbank’tan su ürünleri balıkçılık kredisi kullanacak olan çiftçilerin üretim maliyetlerinin %75’i banka tarafından karşılanıyor. Bu oran özel müşterilerde ise %85’i bulabiliyor. 24 aya kadar taksitlendirme yapılan kredide ödemeler 3 – 6 – 9 – 12 ayda bir gerçekleşiyor. Kredi başvuru yapılırken çiftçilerden istenen belgeler ise;

 • ÇKS belgesi
 • T.C kimlik fotokopisi
 • Su ürünleri yetiştiricilik belgesi
 • Su ürünleri için izin belgesi
 • Bu belgeler ile kredi başvurusunda bulunulabilir.

Su Ürünleri Avcılığı Kredisi

Su ürünleri avcılığı kredisi için karşılanacak olan maliyet diğer kredi türleri gibi % 75’e kadar olmaktadır. 2 yıla kadar taksitlendirme seçeneği sunulmaktadır. Ödemeler su ürünleri üreticilerinin düzenine uygun olacak şekilde gerçekleşir. Banka tarafından kredi için istenen gerekli evraklar ise;

 • ÇKS belgesi
 • T.C kimlik kartı fotokopisi
 • Su ürünleri avcılığı ruhsatı
 • Gemiler için ise denize uygunluk belgesi
 • Gemi tasdiknamesi
 • Tonilato belgesi (Türk bandıralı tüm gemilerde bulunması gerekir. Geminin hacim ve ağırlığını gösteren belgedir)

Denizbank Hayvan Kredisi 2023

Denizbank tarafından hayvancılık yapacak olan kişilere kullandırılacak tarımsal yatırım kredileri içerisinde yer alan hayvancılık kredisi kendi içinde 3 kategoriye ayrılmakta ve bankanın müşterilerine kullandırılmaktadır. Denizbank tarafından çiftçilere kullandırılacak olan hayvancılık kredileri ise;

Hayvancılık Ekipmanına Yönelik Krediler: Banka tarafından kullandırılacak olan ekipman alımlarına yönelik kredi için 60 aya varan vade imkanı bulunmaktadır. Kredi kullanım oranı ise proforma fatura değerinin %75’i olmaktadır.

Çiftçilere Hayvan Kredisi Veren Bankalar

Süt Hayvanı Alım Kredisi: Süt hayvancılığı yapan tarımsal işletmelerin finansman ihtiyacını karşılamaktadır. Süt hayvancılığı alım kredileri vadesi ise 60 aya kadar çıkmaktadır. Kredinin kullanım oranı en az %75 olmaktadır.

Besi Hayvanı Alım Kredisi: Besi hayvancılığı yapan işletmelerin besi sığır alımı için ihtiyaç duydukları finansman ihtiyacını çiftçiler bu kredi ile karşılamaktadır. Denizbank besi hayvancılığı alım kredisini 6 ayda bir ödemeli ve en fazla 1 yıl vadeli olarak kullandırılmaktadır. Kredi kullanım oranı ise azami %75 olmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.