tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
8,1550
EURO
9,7089
ALTIN
457,33
BIST
1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Yağışlı
11°C
İstanbul
11°C
Yağışlı
Pazar Çok Bulutlu
12°C
Pazartesi Çok Bulutlu
13°C
Salı Az Bulutlu
15°C
Çarşamba Çok Bulutlu
17°C

Hayvan Başı Destekleme Ödemeleri 2021 Yılı Ödeme Tarihleri

Hayvan Başı Destekleme Ödemeleri 2021 Yılı Ödeme Tarihleri

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından her yıl düzenli bir şekilde çiftçilere verilen desteklemeler 2021 yılında da verilmeye devam ediyor. Hayvan başı destekleme ödemeleri, hayvan yetiştiricileri tarafından araştırılmakta ve bu desteklemelerin tarihleri belirli olmaya da başladı. Çiftçiler tarafından merakla takip edilen destekleme ödemeleri ve hayvan başına verilecek olan destek tutarları ve Buzağı desteği, 65 TL yem desteği Başvurusu, Küçükbaş hayvan desteği, Hayvan başına 300 TL destek gibi konular hakkında tüm bilgilere yazımızda ulaşabilirsiniz.

Hayvan Başı Destekleme Ödemeleri Tarihleri 2021

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından her yıl olduğu gibi bu yılda çiftçilere verilen hayvancılık destekleri devam etmektedir. Hayvan başına ödenen desteklemelerde anaç manda, buzağı malak destekleri, koyun ve keçi olmak üzere birçok hayvan için desteklemeler yetiştirici çiftçilere 2021 yılında da verilmektedir. Geçtiğimiz aylarda ödeme tarihleri hakkında konu hakkında açıklamalar yapılmıştı. Anaç koyun, anaç kesi, besi ve buzağı için tarihler netleştirildi. Buna göre Tarım ve Orman Bakanlığının ödeme takviminin 2019 anaç keçi desteklemeleri Mart ayı sonlarında yetiştiricilerine verildi. Anaç keçi desteklemeleri ise yine Nisan ayı başlarında çiftçilere ulaştırılmıştı.

Hayvan Destek Ödemeleri Ne Zaman?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayvancılık alanlarında yapılan desteklemelere ilişkin açıklama 2019 yılı 1. dönem buzağı desteklemeleri olmakta ve 24 Nisan tarihinde yetiştiricilerin hesaplarına aktarılmıştır. Edinilen bilgiye göre 2019 yılı 1. dönem buzağı destekleme ödemeleri için çiftçilere toplamda 1 milyar 435 milyon TL ödeme yapılmıştır. Keçi ve koyun yetiştiricilerine yönelik verilen destek ödemeleri Tarım ve Orman Bakanının açıklamalarına göre 24 Nisan tarihinde gerçekleşmişti. Bu ödeme ise 187 milyon TL’idi.

Bakanlıkça açıklanan hayvancılık destek ödemelerinin ardından hayvan başına verilen destek çiftçi vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Böylece 2021 yılında hayvan başı destek ödemeleri yetiştirici çiftçiler tarafından en takip edilen konular arasında yerini aldı.

Anaç Koyun Keçi Desteklemesi 2021

Geçimini hayvancılık üzerinden sağlayan kişiler Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından anaç koyun keçi destekleme ödemelerinden faydalanabilmek için hayvan yetiştiricileri öncesinde üye oldukları Damızlık Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Bölge birliğine başvuruda bulunmaları gerekir. Başvuru yapılırken kişi T.C kimlik kartı ile gerekli formları doldurulmalıdır. Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Bölge Birliği tarafından gerekli değerlendirmeler destek ödeneği için alınan başvurular sonrasında Koyun Keçi Bilgi Sistemi olan KKBS’ye iletilmekte ve burada kaydedilip gereken tarihler paylaşılmaktadır.

Hayvan Başı Destekleme Ödemeleri 2021 Yılı Ödeme Tarihleri

Hayvan Başı Destekleme Ödemeleri 2021 Yılı Ödeme Tarihleri

Yapılan başvuruların gerekli evrakları 5 gün içinde İl ve İlçe Müdürlüklerine iletilmektedir. Anaç koyun keçi destek ödemesi üzerine yapılan başvurular İl/İlçe Müdürlüğü tarafından yetiştirici çiftçilerin işletme ikamet adresine gidilerek inceleme ve gerekli kontroller yapılmaktadır. Gerekli kontrol ve değerlendirme ardından icmal-1 dosyaları oluşturulmaktadır. İcmal-2’ye giden listeler askıya alınmakta ve toplanan icmal-2 listeleri Tarım İl Müdürlüklerine bildirilmektedir. Bildirisi yapılan icmal-2’lerin gerekli inceleme ve kontrol işlemleri ardından icmal-3’ler oluşturulmaktadır. İcmal-‘ler hazırlandıktan sonrada HAYGEM Hayvancılık Genel Müdürlüğüne gönderilmektedir. İcmal-3 listelerinde bulunan anaç koyun ve keçi destek ödemesi başvurusu yapan kişilerin hesaplarına ödemeler Ziraat Bankası aracılığıyla yatırılmaktadır.

2021 Yılı Hayvan Başı Desteklemeler Ne Kadar?

 • 4 Ay ve Üzeri Buzağı ve Malak desteği 350 TL
 • Soy kütüğüne bağlı Buzağı için 500 TL,
 • Döl Kontrolü 50 TL (ilave)
 • Yetiştiricilik Bölgesi İlleri 200 TL (ilave)
 • Anaç Manda desteği 250 TL
 • Soy kütüğüne kayıtlı manda 400 TL
 • Koyun-Keçi desteklemesi 25 TL/baş
 • Ana arı 15 TL/adet
 • Sürü yöneticisi desteği 5 bin TL,
 • Tiftik desteklemesi 30 TL/baş
 • Oğlak tiftiğe 30/ kg TL
 • Anamal tiftik 28/kg TL
 • Tali tiftik 20/kg TL
 • Damızlık ana arı 80 TL/adet
 • Malak Desteği 150 TL
 • Soy kütüğüne kayıtlı Malak desteği 400 TL
 • Arılı kovan 15 TL/adet
 • Yaş koza 50 TL/kg

2021 Anaç Koyun Keçi Destekleme Parası

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen Anaç Koyun Keçi Destekleme ödeneği için küçükbaş hayvan başına 25 TL olarak belirlenmiştir. Bu destekten faydalanmak isteyen yetiştiriciler içinde 2021 yılında geçerli olan uygulama esasları tebliğinde ve Cumhurbaşkanlığı kararınca belirtilen kriterlere uygunluğu halinde destekleme ödemesi verilecektir. 15-90 ay arası yaşta olan dişi hayvanları için, Bakanlık hayvan başına 25 TL destek ödemesi vermektedir. Destekleme ödemesi almak isteyen kişiler ise bağlı oldukları İl Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliklerine başvuru yapmalıdır. Başvuru sonrasında icmal listeleri oluşturulacak ve gerekli süreçler başlayacaktır. “Anaç Koyun Keçi Desteği 2021 (Küçükbaş Hayvan)” adlı yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Hayvan Başı Destekleme Ödemeleri 2021 Yılı Ödeme Tarihleri

Hayvan Başı Destekleme Ödemeleri 2021 Yılı Ödeme Tarihleri

Buzağı Desteği

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre geçtiğimiz yıl içinde toplamda 484 bin 284 üretici ve yetiştiricilere 522 milyon TL destek ödenesi sağlanmıştır. Buzağı başına ödenecek tutar 4 ay ve üzeri buzağı için 350 TL, Soy kütüğüne kayıtlı buzağı içinde hayvan başına 500 TL olarak destek ödemesi yapılmaktadır.

Buzağı Destekleme ödemesi almak isten üretici öncelikle hayvanlarının 2019 yılı içerisinde doğmuş olma şartı ve kesin bir suretle e-ıslaha kayıt olmuş olmaları gerekmektedir. 2021 yılında verilecek olan buzağı destek ödemeleri hakkında gerekli bilgiyi yazımızdan alabilirsiniz.

Anaç Manda ve Malak Destekleme

Hayvancılık alanlarından gelir elde eden yetiştirici çiftçilere Tarım ve Orman Bakanlığınca sağlanan destek ödemelerinden anaç manda ve malak desteklemeleri için belirlenmiş olan anaç manda başına 250 TL, soy kütüğüne kayıtlı malak başına 400 TL, malak başına 150 TL, oy kütüğüne kayıtlı anaç manda başına 400 TL destek ödemesi verilmektedir. Verilen bu ödemelere ek olarak 30 il kapsamında 200 TL ödeme yapılmaktadır.

65 TL Yem Desteği Başvurusu

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin geçtiğimiz aylarda yapmış olduğu açıklamalara göre 2021 yılı yem destek ödemeleri netleşti. Çiftçiler Bakanın yapmış olduğu açıklamanın ardından 65 TL yem desteği başvuru ve şartlarını internet üzerinden araştırmaya başladı. Büyükbaş hayvan yem desteği, küçükbaş hayvan yem desteği ve 65 TL yem desteği nasıl alınacak? başvuru şartları neler olacak? yetiştirici çiftçiler tarafından merakla takip ediliyor. 65 TL yem desteği başvuru ve şartları hakkında detaylı bilgi için “65 TL. Yem Desteği Şartları ve Başvuruları” adlı yazımızı inceleyiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.