tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
9,5278
EURO
11,1048
ALTIN
548,20
BIST
1.509
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
18°C
İstanbul
18°C
Parçalı Bulutlu
Perşembe Parçalı Bulutlu
15°C
Cuma Çok Bulutlu
16°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
17°C
Pazar Çok Bulutlu
19°C

Halkbank Esnaf Kredi Erteleme 2021 Esnaf Kredisi Erteleme Faizi

Halkbank Esnaf Kredi Erteleme 2021 Esnaf Kredisi Erteleme Faizi

Esnaf kredisi borcu erteleme, Halkbank esnaf kefalet kredisi erteleme, Halkbank esnaf kredi erteleme nasıl yapılır, Esnaf Kefalet kredi erteleme 2021, Halkbank esnaf kredisi erteleme faizi, Esnaf kredisi erteleme faizi, Halkbank esnaf kredisi yorumlar, Esnaf kredisi hesaplama, Halkbank esnaf kredi erteleme başvurusu gibi konular hakkında tüm detaylar için doğru yerdesiniz!

Esnaf kredisi borcu erteleme 2021 yılında Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Kredi borçlarının ertelenmesi haberi üzerine esnaflar Resmi Gazete‘de yayımlanan kararı araştırmaya başladılar. Yayımlanan bu karar Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülmekte kararın yürürlüğe girme tarihi ise 1 Ocak 2021 tarihi olmaktadır. Bu karar gereği esnafların Halkbank aracılığıyla çekmiş oldukları esnaf kredileri ertelenmiştir. Esnaf kredileri ertelendi mi sorusu esnaflar tarafından en çok cevap beklenen sorular arasında yer alıyor. Gelin şimdi birlikte esnaf kredisi borcu erteleme hakkında tüm detayları inceleyelim.

Halkbank Esnaf Kefalet Kredisi Erteleme 2021

Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren esnaflara yönelik kredi ertelemesi, salgın sürecinde zarara uğrayan esnafların Halkbank ve Esnaf Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla 30 Haziran tarihinden önce çekmiş oldukları düşük faizli esnaf kredi geri ödemeleri ertelendi. Belirttiğimiz gibi bu karar 4 Şubat 2021 tarihinde yayımlanmıştı. Halkbank tarafından esnaf ve sanatkarlar için Hazine ve Maliye Bakanlığı faiz destekli sağlanan krediler, 1 Ocak 2021 ve 30 Haziran 2021 arasındaki 6 ayda ödenmesi gereken taksitler ertelenecek.

Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama Aracı 2021 (%8,5 GÜNCEL FAİZ)

Esnaf Kredileri Ertelendi mi?

Ticaret Bakanı: “TESKOMB kefaleti ile düşük faizli kredi kullanan yaklaşık 1 milyon 300 bin esnafımızın 13 milyar liralık kredi borcu haziran sonuna kadar ertelendi” açıklamasında bulundu.

Esnaf Kredisi Ne Zamana Kadar Ertelendi?

ESKK ve doğrudan Halkbank aracılığıyla kullandırılan esnaf kredileri ertelendi. 4 Şubat 2021 tarihli karar kapsamında ESKK, Teskomb ve Halkbank tarafından esnaf ve sanatkarların kullanmış oldukları esnaf kredileri 31 Aralık ve öncesinde kullanılan düşük faizli krediler için erteleme başlatıldı. Peki ertelenen kredi taksitleri ne zaman ödenecek?

Esnaf Kredi Erteleme Tarihleri 2021

Koronavirüsten dolayı uygulamaya konulan kredi erteleme işlemi sadece Halkbank’tan kredi alan esnaflar için geçerli olacak. Cumhurbaşkanı kararı ile yayınlanan resmi gazete kararına göre esnaf kredi borçları, 1 Ocak 2021 ile 30 Haziran 2021 arası 6 aylık dönemde ödenmesi gereken taksitler ertelenecektir.

Esnaf 6 ay Kredi Borcu Erteleme Şartları Nelerdir? 2021

Kararda yayımlanan kredi ertelemesinde esnaflardan istenen şartları maddeler halinde belirtecek olursak;

  1. Erteleme işlemi için herhangi bir başvuruda bulunulmayacak,
  2. Ertelenecek olan esnaf kredisinin 30 Aralık 2020 tarihinden önce çekilmiş olması gerekecek,
  3. 1 Ocak 2021 – 30 Haziran 2021 tarihleri aralığındaki borçlar erteleme kapsamına alınacaktır.

Esnafların kredi borçlarının ertelenmesi hakkında yürürlüğe alınan karar metnine aşağıda ulaşabilirsiniz.

MADDE 2- (1) Bu Karar kapsamındaki esnaf ve sanatkarlardan yaşanan salgın nedeniyle işleri ve/veya işletmesi zarar görenlerin, TESKOMB’a bağlı bölge birliklerine ortak olan esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifleri kefaletiyle veya doğrudan Bankadan, 31 Aralık 2020 ve öncesi tarihlerde kullandıkları düşük  faizli kredilerden doğan borçlarından, vadesinde/taksit vadesinde/hesap devresinde tahsil edilemeyip henüz tasfiye olunacak alacaklar kapsamına alınmayanlar ile 1 Ocak 2021 – 30 Haziran 2021 tarihleri arasında vadesi dolacak olup, bu Kararın yürürlüğe girdiği tarih itibariyle itfa edilmeyenler; başvuru şartı aranmaksızın vadesinde/taksit vadesinde/hesap devresinde ilgili mevzuata göre faiz tahakkuk ettirilerek vade tarihinden/taksit vadesinden/hesap devresinden itibaren kredi itfa tablosunda belirlenen taksit sayısı değiştirilmeksizin kalan vadeye yayılmak suretiyle ertelenir.

(2) Erteleme dönemi boyunca taksit/anapara borcu ve tahakkuk edecek faizin ilgili kararlar uyarınca esnaf ve sanatkarlara yansıyan kısmı ile bu tutara ilişkin banka ve sigorta muameleleri vergisi kalan taksitlere eşit olarak eklenir.

(3) Bu Karar kapsamında kredisi ertelenen esnaf ve sanatkarlardan, erteleme dönemi boyunca çalışan sayısını azaltmayacağına taahhütname alınır. Çalışan sayısında eksilme tespit edilen esnaf ve sanatkarla erteleme kapsamından çıkarılır.

Esnaf Kredisi Borcu Erteleme 2021

Halkbank Esnaf Kredisi Ertelendi

Halkbank’tan kullanılan ve 1 Ocak 2021-30 Haziran 2021 arasındaki 6 aylık dönemde ödenmesi gereken kredi taksitlerine erteleme geldi. Esnaf ve sanatkarlar erteleme süresince çalışan sayısını azaltamayacak. Kovid-19 sebebiyle işleri zarar gören esnaf ve sanatkarların, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) kefaletiyle veya doğrudan Türkiye Halk Bankası’ndan kullandıkları düşük faizli kredilerden doğan borçları ertelenecek.

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayınlanarak 1 Ocak 2021’den geçerli olmak üzere yürürlüğe girmiştir. Erteleme dönemi boyunca taksit/anapara borcu ve tahakkuk edecek faizin ilgili kararlar uyarınca esnaf ve sanatkarlara yansıyan kısmı ile bu tutara ilişkin banka ve sigorta muameleleri vergisi kalan taksitlere eşit olarak eklenecektir.

Halkbank Esnaf Kredi Erteleme Nasıl Yapılır?

Resmi Gazetede yayımlanan kararda esnaf kredisi erteleme için belirtilen diğer maddeler aşağıdaki yer almaktadır.

MADDE 3- (1) Erteleme süresince esnaf ve sanatkarlara yansıyacak tutar belirlenirken, kredilerin faiz tahakkuk tarihlerinde Bankanın kooperatif kredilerine göre kaynak maliyeti dikkate alınarak belirlediği cari faiz oranları ile ilgili kararlar kapsamda esnaf ve sanatkarlara uygulanan faiz indirim oranları esas alınır.

(2) Bankanın bu Karar kapsamda ertelenen kredilerden dolaylı doğacak gelir kayıpları kredilerin faiz tahakkuk tarihlerinde Bankanın kooperatif kredilerine  özgür kaynak maliyeti dikkate alınarak belirlediği cari kredi faiz oram ile esnaf ve sanatkarlara uygulanan indirimli faiz oranlan arasındaki fark esas alınarak hesaplanır. Erteleme süresince hesaplanan gelir kayıpları Hazine ve Maliye Bakanlığınca ödenmeye devam olunur.

(3) Bu Karar kapsamında borçları ertelenmiş olan esnaf ve sanatkarlara, talepleri halinde düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin ilgili kararlar kapsamında Banka tarafından erteleme süresinde düşük faizli faizli kredi açılabilir ve söz konusu kararlarda ertelemeye tabi borcu bulunanlara kredi açılmasına engelleyen hükümler uygulanmaz.

(4) Bu kararın yayım tarihinden itibaren ertelenen krediler için erteleme süresi sonuna kadar takip işlemi başlatılmaz.

(5) Erteleme işlemi borcun mevcut maddi ve şahsi teminatının sukutunu icap ettirmediği gibi borçlunun müşterek borçlu ve müteselsil kefillerine de kefaletten çekilme hakkını vermez.

(6) Banka; bu Karar kapsamında ertelenen kredilere ilişkin bilgileri ve vade/hesap devresi/taksit vadesi sonuna kadar hesaplanmış tahmini gelir kaybı tutarlarını projeksiyon yapabilmesini teminen aylık olarak Hazine ve Maliye Bakanlığına iletir.

Esnaf kredisi borç yapılandırma hakkında bilgi almak için “Esnaf Kefalet Kredisi Borç Yapılandırma (Hesaplama)” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.