krediler ihtiyaç kredisi maddi yardım iş fikirleri desteklemeler ödemeler
DOLAR
7,4126
EURO
9,0363
ALTIN
441,98
BIST
1.542
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sağanak Yağışlı
13°C
İstanbul
13°C
Sağanak Yağışlı
Pazartesi Sağanak Yağışlı
14°C
Salı Sağanak Yağışlı
15°C
Çarşamba Karla Karışık Yağmur
6°C
Perşembe Karla Karışık Yağmur
4°C

Halkbank Esnaf Kredisi 2021 Borcu Olan Esnafa Kredi Müjdesi!

Halkbank Esnaf Kredisi 2021 Borcu Olan Esnafa Kredi Müjdesi!

Esnaf kefalet kredisi yapılandırma hakkında geçtiğimiz aylarda yapılandırma hakkında bir karar duyuruldu. Buna göre yaklaşık 220 bin esnaf ve sanatkarların 2 milyar lira esnaf kefalet kredisinde yapılandırma uygulanacağı açıklandı. Geçtiğimiz yıllarda da esnafların borçlarında taksitler halinde anapara borç faiz tutarları bölünüp hesaplanan 2 yıllık yapılandırma bu yılda uygulanmaya devam ediyor. 2 milyar liralık esnaf kefalet kredi yapılandırması son başvuru tarihine kadar devam edecek olan uygulamada geçtiğimiz yıldan 30 Haziran 2020 tarihinden önce takibe alınan esnaf borçlarına yapılandırma imkanı sunulacaktır. Halkbank esnaf kredisi ödeme, Halkbank esnaf kredisi başvurusu, Halkbank esnaf kredisi ödeme planı, Halkbank esnaf kredisi 25.000 ödeme planı, Halkbank esnaf kredisi hesaplama 2020, Esnaf Kefalet kredi, Borcu olan esnafa kredi müjdesi, Halkbank esnaf kredisi son dakika ve Esnaf kefalet kredisi yapılandırma hakkında tüm bilgilere yazımızdan erişebilirsiniz.

Borçlarını yapılandırmaya taahhüt eden esnafların geçmiş dönemdeki ödenmeyen borçlarına yapılandırma olanağı sunuluyor. Yapılandırma peşin veya taksitler halinde anaparaya faiz oranı yansıtılarak hesaplanıyor. Esnaf kefalet kredisi yapılandırma başvuruları bağlı olunana esnaf odasına ya da bankalara yapılabilecektir. Başvuruları olumlu değerlendirilen esnafların borçları faizsiz ödenecek ancak 1 yıl taksit isteyen esnafların borcuna yüzde 8 faiz onu yansıtılacaktır.

Borcu Olan Esnafa Kredi Müjdesi!

Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan tarafından esnaflara yüzünü güldürecek açıklama geldi. Açıklamaya göre Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefaleti Kooperatifinden kredi kullanmış ancak takibe düşmüş olan esnafların kredi borçlarına yapılandırma imkanı geldi. Salgın nedeniyle ekonomik anlamda zarar uğrayan esnafların, ekonomiye büyük katkılarının olduğu bilinmekte ve bu nedenle esnaf kefalet kooperatif kredilerinde yapılandırma yapılacağı belirtiliyor. Normalleşme sürecinde esnaflara destek olabilmek adına Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 220 bin esnafın 2 milyar TL’yi bulan kredi borçlarında refinansman imkanı tanınacağını belirtti. Ayrıca esnaf kefalet kredisi için 220 bin esnafın 322 milyar TL’lik gecikme faizlerinin azaltılacağı belirtilmiştir.

Halkbank Esnaf Kredisi Yapılandırma Başvurusu 2020

Kefalet kredisinin devreye alınmasının ardından esnaflar, esnaf kredisi yapılandırma başvuruların ne şekilde olacağını araştırmaya başlamıştır. Yapılandırma başvurusu için de konuşan Bakan Ruhsar Pekcan, yapılandırma başvuruları hakkında şu ifadelere yer verdi:

“30 Haziran 2020 tarihinden önce kredi borcu takibe düşen esnaf ve sanatkârlarımızın kredi kefalet kooperatifine yazılı olarak başvurmaları ve talepte bulunmaları halinde yeniden yapılandırmadan faydalanması mümkün olacak.”

Buna göre başvuruları ESKKK’ya yazılı olarak belirten esnaflar yapılandırmadan yararlanabilecektir.

Esnaf Kefalet Kredisi Yapılandırma 2020

Aynı zamanda Ticaret Bakanı Pekcan, Esnaf Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi ve Halkbank aracılığıyla esnaf kredisi kullanan esnafların, korona virüs salgını nedeniyle etkilenmeleri durumunda esnaflara destek olabilmek amacıyla Halkbank tarafından Esnaf Kredi Kartı ve İşletme Kredisi devreye alınmış bulunmak ve Halkbankasına olan geri taksit ödemelerinin faizsiz bir şekilde 3 ay süreliğine ertelenmiş olduğunu da belirtmiştir.

Halkbank Esnaf Destek Paketi 50 Bin TL

Korona virüsün ülkemizde yayılmasının ardından Halkbank, esnaf kredisi ile 50 bin TL kefalet kredisini esnafların kullanımına sundu. Halkbank’ın sunmuş olduğu esnaf kredisi paketinin içerisinde 2 özel ürün esnaf vatandaşlara duyuruldu. 50 bin TL esnaf kefalet kredisine değinecek olursak;

Toplamda 50 bin TL olarak verilen esnaf kredi paketi desteği 25 bin TL nakit kredi ve 25 bin TL Paraf ticari kart desteği olarak kullandırılmaktadır. 25 bin TL nakit desteği işletme desteği olarak banka tarafından alınmaktadır. Bu kredinin ilk 6 ayı anapara ve faiz ödemesiz toplamda 36 ay vadeli olarak kullanılabilmektedir.

Esnaf Kefalet Kredisi Yapılandırma 2020

Esnafların işletmelerine yönelik yapacakları harcama ve masraflara çözüm olabilmek için yine 25 bin TL değerinde limitli paraf ticari kart desteği sunulmaktadır. Bu kart ile esnaflar anlaşmalı olduğu tedarikçilerle alışveriş yapabileceği gibi nakit akışlarını da kontrol altına alabileceklerdir. Paraf ticari kart desteğinin, nakit krediden (işletme kredisi) farklı bulunmaktadır. Paraf kartta ilk 3 ay geri ödemesiz, 1 yıl vadeli ve 25 bin TL limitli olmaktadır. Belirtmeliyiz ki, paraf kart desteği yalnızca işletme kredisi desteğinden yararlanan esnaflara verilmektedir.

2 ayrı kredi olarak kullanıma açılan esnaf kredi desteğinin faiz oranları ise,

 • İşletme kredisi için (nakit para): %4,5
 • Paraf ticari kart için: %0,95

oranları üzerinden hesaplanacaktır. Halkbank esnaf kredisi istiyorum diyorsanız, başvuru ekranı için buraya tıklayınız.

ESKKK Halkbank Esnaf Kredisi 2020

Halkbank aracılığıyla esnaflara özel olarak oluşturulmuş olan esnaf kredileri ile işletme sermayesi ihtiyaçlarının karşılanması için 225 bin TL’ye kadar finansman desteği sağlanmaktadır. İşyeri ve taşıt alımlarına yönelik olarak 500 bin TL yatırım kredisi de kullandırılmaktadır. Bu kredilerin başvuruları Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri ya da Halkbankasına müracaat ederek başvuru yapılabilir ve kredi kullanılabilir.

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri ve Halkbank tarafından esnaf kredilerinden faydalanabilmek için Halkbank esnaf ve sanatkarlara özel kredi imkanı sunmaktadır. Bunlar;

 1. ESKKK Kefaletiyle Krediler
 2. ESKKK Kefaleti Olmaksızın Krediler
 3. Sıfır Faizli Esnaf Kredileri
 4. Esnaf Yatırım Kredileri

Esnaf Kefalet Kredisi Yapılandırma 2020

1. ESKKK Kefaletiyle Krediler

Uygun ödeme koşulları ve uzun vadeli ESKKK kefaletiyle Halkbank tarafında kredi kullandırılabilmektedir. İşyerinin ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için İşletme kredisi 60 ay vadeli olarak verilmektedir. Ödeme seçenekleri ise ayda bir, 3 ayda bir ya da 6 ayda bir olmak ve kredi limitleri 125 bin TL’den 225 bin TL’ye kadar olmaktadır.

Halkbank tarafından ESKKK kefaletiyle kredilerden faydalanmak isteyen kişiler;

 • Esnaf odasına kayıtlı olması,
 • En az 3 yıldır işletme faaliyetlerinde aktif olması,
 • İşletmesinin adresine yakın Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifine ortak olması

gerekmektedir. Böylelikle esnaflar Halkbank ESKKK kefaletiyle verilen kredilerden yararlanabilmektedir.

2. ESKKK Kefaleti Olmaksızın Krediler

Halkbank tarafından ESKKK kefaleti olmadan tamamen Hazine desteği ile kullandırılan krediler 60 aya kadar vadeli ve uygun ödeme seçenekleri ile esnafların kullanımına sunulmaktadır. İşletmenin ihtiyaçlarının giderilmesi için 100 bin TL ile 225 bin TL arasında kredi verilmektedir. Krediden yararlanmak için kişinin;

 • Esnaf ve Sanatkarlar Odasına ve Esnaf ve Sanatkarlar Sicil Müdürlüğüne kayıtlı olması,
 • ESKKK ortağı olmaması,
 • Gerçek kişi olması,
 • En az üç aylık faaliyet süresini tamamlanmış olması

gerekmektedir. Başvurular Halkbank şubelerine; T.C kimlik belgesi, esnaf sicil tasdiknamesi, oda kayıt belgesi ve vergi levhası fotokopisi ile gerçekleşmektedir.

3. Sıfır Faizli (Faizsiz) Esnaf Kredileri

Esnaf ve sanatkarlara faizsiz kredi desteğiyle uygun ödeme koşulları ile esnaf kredisi veren Halkbank, toplam 3 kredi türüne faizsiz esnaf kredisi desteği sunmaktadır. Bunlar;

 • Kaybolmaya Yüz Tutan Meslek Kollarında Faaliyet Gösterenlere Kredi
 • Ustalık Belgesi Sahibi Olup Yeni İşyeri Kuran Girişimci Esnaf ve Sanatkarlara Kredi
 • Genç Girişimci Esnaf ve Sanatkarlara Kredi

Halkbank sıfır faizli esnaf kredileri hakkında bilgi için tıklayınız.

4. Esnaf Yatırım Kredileri

İşyeri ve satış alımlarına yönelik 500 bin TL’ye kadar ESKKK kefaletli ya da kefaletsiz olarak yatırım kredisi imkanı tanınmaktadır. 500 bin TL’ye kadar kullanılan esnaf yatırım kredileri;

 • İşyeri Edindirme Kredisi: 120 ay vadeli olarak uygun ödeme seçenekleriyle 500 bin TL limitli kredi verilmektedir.
 • Taşıt Alma Kredisi: Sıfır km araç alımlarına yönelik kullandırılacak olan 500 bin TL’lik taşıt edindirme kredisi 84 ay kadar vadeli olmaktadır.

Halkbank Esnaf Kredisi Gecikirse Ne Olur?

Kooperatiften çekilmiş kefalet kredisinin bankalardan çekilmiş kredilerden herhangi bir farklı bulunmamaktadır. Bu nedenle esnaf kredileri diğer krediler gibi son ödeme tarihinden 1 hafta sonrasında ödenmemiş borç bulunduğunda gecikme yaşandığı kişiye hatırlatılır. 2 haftalık bir süre gecikme olan borçlarda ise kişinin borcuna vade farkı uygulanacağı bildirilmektedir. İlk ödenmeyen taksitte ikinci taksitin gelmesiyle birlikte halen daha ödeme yapılmamış ise bu defa krediye aracı olan banka, gerekli şartların sağlanması durumunda yapılandırma imkanın var olduğu belirtir. Fakat kredi yapılandırmasında uygun şartları barındırmayan esnaflardan borç kefillerden alınmaktadır. Bu gibi durumlarda kefalet kredine kefil olan kişi esnaf ise banka bu defa ipotek olan mal ve mülke haciz işlemleri başlatır.

23 Temmuzda Resmi Gazete’de yayımlanan karar göre esnafların borçları 3 ay süreliğine ertelenecek. Konu hakkında bilgi almak için “Esnaf Kredisi Borcu Erteleme ve Yeni Esnaf Kredisi 2020” adlı yazımızı inceleyiniz.

İlginizi Çekebilir-  Esnaf Odası Kayıt Ücreti 2021 Yılı Güncel Tarife
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.