tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
8,4396
EURO
9,9857
ALTIN
485,89
BIST
1.424
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
27°C
İstanbul
27°C
Parçalı Bulutlu
Cuma Az Bulutlu
26°C
Cumartesi Az Bulutlu
29°C
Pazar Sağanak Yağışlı
26°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
31°C

Halkbank Esnaf Kredisi 2021 Borç Yapılandırma GÜNCEL

Halkbank Esnaf Kredisi 2021 Borç Yapılandırma GÜNCEL

Halkbank esnaf kredisi 2021 borç yapılandırma, esnaf kefalet kredi erteleme 2021, Esnaf kefalet kredi borçları affı 2021, Halkbank kredi erteleme 2021, Halkbank esnaf kredisi, 2021 esnaf kredisi, Halkbank esnaf kredisi ertelendi, Halkbank esnaf kefalet kredisi erteleme, Esnaf kredisi erteleme 2021, Halkbank esnaf kredisi ödeme, Halkbank esnaf kredisi başvurusu, Halkbank esnaf kredisi ödeme planı, Halkbank esnaf kredisi 25.000 ödeme planı, Halkbank esnaf kredisi hesaplama 2021, Esnaf Kefalet kredi, Borcu olan esnafa kredi müjdesi, Halkbank esnaf kredisi son dakika ve Esnaf kefalet kredisi yapılandırma hakkında tüm bilgilere yazımızdan erişebilirsiniz.

Halkbank Esnaf Kredisi 2021 Borç Yapılandırma

Borçlarını yapılandırmaya taahhüt eden esnafların geçmiş dönemdeki ödenmeyen borçlarına yapılandırma olanağı sunuluyor. Yapılandırma peşin veya taksitler halinde anaparaya faiz oranı yansıtılarak hesaplanıyor. Esnaf kefalet kredisi yapılandırma başvuruları bağlı olunana esnaf odasına ya da bankalara yapılabilecektir. Başvuruları olumlu değerlendirilen esnafların borçları faizsiz ödenecek ancak 1 yıl taksit isteyen esnafların borcuna yüzde 8 faiz onu yansıtılacaktır.

Borcu Olan Esnafa Kredi Müjdesi!

Borcu olan esnaf kredi müjdesi geçtiğimiz yılın sonlarında geldi. Buna göre esnafların geçmiş yıllarda kullanmış oldukları 30 bin TL esnaf kredisi kullandırılmıştı. Bu yıl için esnaflara faizsiz kredi müjdesi geldi. Halkbank’tan gelen son açıklamaya göre esnaf ve sanatkarların başvurdukları kredi için ilk 3 ay destek verilecek. 29 Aralık tarihinde Cumhurbaşkanı kararı ile Resmi Gazete’de yayınlanan kararnameye göre esnaf ve sanatkarlar sıfır faizli kredi kullanabilecekler. Bu faizsiz kredilerin başvuruları yıl sonu, 31 Aralık 2021 tarihine kadar devam edecektir. 

Esnaf Kredisi Yapılandırma Başvurusu 2021 TESKOMB

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, sosyal medya hesabından Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri (TESKOMB) ortağı esnaf ve sanatkarlara gecikme faizlerinden vazgeçilerek, anapara borçlarına 18 ay taksitlendirme imkanı sunularak yeni bir borç yapılandırılması sunulduğunu bildirdi. Buna göre Bakan Pekcan;

“Pandemiyle mücadele edilen bu zor günlerde, daha önce borcu yapılandırılan ancak ödeyemeyen veya yapılandırmadan faydalanamayan Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri ortağı esnaf ve sanatkârlarımıza destek olmak amacıyla yeni bir kolaylık hayata geçirildi. TESKOMB kefaleti ile Halk Bankası kaynaklarından kullandırılan kredilerde TESKOMB’un alacağı gecikme faizlerinden vazgeçilerek ve anapara borçlarına 18 ay taksitlendirme imkânı sunularak yeni bir borç yapılandırılması 18 Mart’ta başlatıldı” ifadelerine yer vermiştir.

Ruhsar Pekcan ayrıca, yeni yapılandırmayla daha önce borçları yapılandırılan ve taksitleri devam eden esnaf ve sanatkarların da kalan taksitlerini faizsiz şekilde 6 ay süreyle ertelendiğini de belirtti.

Halkbank Esnaf Destek Paketi 50 Bin TL

Korona virüsün ülkemizde yayılmasının ardından Halkbank, esnaf kredisi ile 50 bin TL kefalet kredisini esnafların kullanımına sundu. Halkbank’ın sunmuş olduğu esnaf kredisi paketinin içerisinde 2 özel ürün esnaf vatandaşlara duyuruldu. 50 bin TL esnaf kefalet kredisine değinecek olursak;

Toplamda 50 bin TL olarak verilen esnaf kredi paketi desteği 25 bin TL nakit kredi ve 25 bin TL Paraf ticari kart desteği olarak kullandırılmaktadır. 25 bin TL nakit desteği işletme desteği olarak banka tarafından alınmaktadır. Bu kredinin ilk 6 ayı anapara ve faiz ödemesiz toplamda 36 ay vadeli olarak kullanılabilmektedir.

Esnaf Kefalet Kredisi Yapılandırma 2021

Esnafların işletmelerine yönelik yapacakları harcama ve masraflara çözüm olabilmek için yine 25 bin TL değerinde limitli paraf ticari kart desteği sunulmaktadır. Bu kart ile esnaflar anlaşmalı olduğu tedarikçilerle alışveriş yapabileceği gibi nakit akışlarını da kontrol altına alabileceklerdir. Paraf ticari kart desteğinin, nakit krediden (işletme kredisi) farklı bulunmaktadır. Paraf kartta ilk 3 ay geri ödemesiz, 1 yıl vadeli ve 25 bin TL limitli olmaktadır. Belirtmeliyiz ki, paraf kart desteği yalnızca işletme kredisi desteğinden yararlanan esnaflara verilmektedir.

2 ayrı kredi olarak kullanıma açılan esnaf kredi desteğinin faiz oranları ise,

 • İşletme kredisi için (nakit para): %4,5
 • Paraf ticari kart için: %0,95

oranları üzerinden hesaplanacaktır. Halkbank esnaf kredisi istiyorum diyorsanız, başvuru ekranı için buraya tıklayınız.

ESKKK Halkbank Esnaf Kredisi 2021

Halkbank aracılığıyla esnaflara özel olarak oluşturulmuş olan esnaf kredileri ile işletme sermayesi ihtiyaçlarının karşılanması için 225 bin TL’ye kadar finansman desteği sağlanmaktadır. İşyeri ve taşıt alımlarına yönelik olarak 500 bin TL yatırım kredisi de kullandırılmaktadır. Bu kredilerin başvuruları Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri ya da Halk bankasına müracaat ederek başvuru yapılabilir ve kredi kullanılabilir.

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri ve Halkbank tarafından esnaf kredilerinden faydalanabilmek için Halkbank esnaf ve sanatkarlara özel kredi imkanı sunmaktadır. Bunlar;

 1. ESKKK Kefaletiyle Krediler
 2. ESKKK Kefaleti Olmaksızın Krediler
 3. Sıfır Faizli Esnaf Kredileri
 4. Esnaf Yatırım Kredileri

Halkbank Esnaf Kredisi 2021 Borç Yapılandırma GÜNCEL

ESKKK Kefaletiyle Krediler

Uygun ödeme koşulları ve uzun vadeli ESKKK kefaletiyle Halkbank tarafında kredi kullandırılabilmektedir. İşyerinin ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için İşletme kredisi 60 ay vadeli olarak verilmektedir. Ödeme seçenekleri ise ayda bir, 3 ayda bir ya da 6 ayda bir olmak ve kredi limitleri 125 bin TL’den 225 bin TL’ye kadar olmaktadır.

Halkbank tarafından ESKKK kefaletiyle kredilerden faydalanmak isteyen kişiler;

 • Esnaf odasına kayıtlı olması,
 • En az 3 yıldır işletme faaliyetlerinde aktif olması,
 • İşletmesinin adresine yakın Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifine ortak olması

gerekmektedir. Böylelikle esnaflar Halkbank ESKKK kefaletiyle verilen kredilerden yararlanabilmektedir.

ESKKK Kefaleti Olmaksızın Krediler

Halkbank tarafından ESKKK kefaleti olmadan tamamen Hazine desteği ile kullandırılan krediler 60 aya kadar vadeli ve uygun ödeme seçenekleri ile esnafların kullanımına sunulmaktadır. İşletmenin ihtiyaçlarının giderilmesi için 100 bin TL ile 225 bin TL arasında kredi verilmektedir. Krediden yararlanmak için kişinin;

 • Esnaf ve Sanatkarlar Odasına ve Esnaf ve Sanatkarlar Sicil Müdürlüğüne kayıtlı olması,
 • ESKKK ortağı olmaması,
 • Gerçek kişi olması,
 • En az üç aylık faaliyet süresini tamamlanmış olması

gerekmektedir. Başvurular Halkbank şubelerine; T.C kimlik belgesi, esnaf sicil tasdiknamesi, oda kayıt belgesi ve vergi levhası fotokopisi ile gerçekleşmektedir.

Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama Aracı 2021 (%8,5 GÜNCEL FAİZ)

Sıfır Faizli (Faizsiz) Esnaf Kredileri

Esnaf ve sanatkarlara faizsiz kredi desteğiyle uygun ödeme koşulları ile esnaf kredisi veren Halkbank, toplam 3 kredi türüne faizsiz esnaf kredisi desteği sunmaktadır. Bunlar;

 • Kaybolmaya Yüz Tutan Meslek Kollarında Faaliyet Gösterenlere Kredi
 • Ustalık Belgesi Sahibi Olup Yeni İşyeri Kuran Girişimci Esnaf ve Sanatkarlara Kredi
 • Genç Girişimci Esnaf ve Sanatkarlara Kredi

Halkbank sıfır faizli esnaf kredileri hakkında bilgi için tıklayınız.

Esnaf Yatırım Kredileri

İşyeri ve satış alımlarına yönelik 500 bin TL’ye kadar ESKKK kefaletli ya da kefaletsiz olarak yatırım kredisi imkanı tanınmaktadır. 500 bin TL’ye kadar kullanılan esnaf yatırım kredileri;

 • İşyeri Edindirme Kredisi: 120 ay vadeli olarak uygun ödeme seçenekleriyle 500 bin TL limitli kredi verilmektedir.
 • Taşıt Alma Kredisi: Sıfır km araç alımlarına yönelik kullandırılacak olan 500 bin TL’lik taşıt edindirme kredisi 84 ay kadar vadeli olmaktadır.

Halkbank Esnaf Kredisi Gecikirse Ne Olur?

Kooperatiften çekilmiş kefalet kredisinin bankalardan çekilmiş kredilerden herhangi bir farklı bulunmamaktadır. Bu nedenle esnaf kredileri diğer krediler gibi son ödeme tarihinden 1 hafta sonrasında ödenmemiş borç bulunduğunda gecikme yaşandığı kişiye hatırlatılır. 2 haftalık bir süre gecikme olan borçlarda ise kişinin borcuna vade farkı uygulanacağı bildirilmektedir.

İlk ödenmeyen taksitte ikinci taksitin gelmesiyle birlikte halen daha ödeme yapılmamış ise bu defa krediye aracı olan banka, gerekli şartların sağlanması durumunda yapılandırma imkanın var olduğu belirtir. Fakat kredi yapılandırmasında uygun şartları barındırmayan esnaflardan borç kefillerden alınmaktadır. Bu gibi durumlarda kefalet kredine kefil olan kişi esnaf ise banka bu defa ipotek olan mal ve mülke haciz işlemleri başlatır.

4 Şubat 2021 tarihinde Resmi Gazete‘de yayımlanan karar göre esnafların borçları ertelenecek. Konu hakkında bilgi almak için “Esnaf Kredisi Borcu Erteleme” adlı yazımızı inceleyiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.