Güncel Ajans

GSS Prim Borcu Sorgulama 2020

GSS Prim Borcu Sorgulama 2020

Sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşlar için uygulanmakta olan Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamına konu olan birçok durum vardır. GSS’den yararlanılabilmesi için kişinin gerekli kurumlara beyanda bulunması ve gerekli incelemelerin ardından gelirinin asgari ücretin belli bir oran dahilinde olması gerekmektedir. Genel Sağlık Sigortası nedir? GSS prim borcu sorgulama nasıl yapılır? Genel Sağlık Sigortasından kimler yararlanabilir? GSS prim borcu sorgulama, Genel Sağlık Sigortası başvuru, Gelir testi başvurusu yap, Gss prim borcu nedir, GSS prim borcu ödenmezse ne olur gibi soruların cevapları yazımızın devamında..

Genel Sağlık Sigortası Nedir?

Vatandaşlara sağlık güvencesi oluşturmayı sağlayan ve sağlık sorunları ile meydana gelebilecek ücret ve bedellerinden GSS kapsamında desteklenmesidir. Bir bakımı devlet eliyle sigortalı bulunan kişi sağlık çatısı altında sunulan hizmetlerden yararlanabilmektedir. Sağlık sebebiyle oluşabilecek maliyetlere finansman desteği sunan GSS ile vatandaşların maddi gücüne bakılmadan herkesin eşit bir şekilde saplık hizmetlerinden yararlanmasını amaçlamaktadır.

GSS’den Kimler Yararlanabilir?

Yurt genelinde tüm vatandaşların eşit bir şekilde sağlık hizmetlerinden faydalanmasını amaçlayan Genel Sağlık sigortası zorunlu tutulmuştur. 18 yaşını dolduran ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes GSS’den yararlanabilmektedir. Gerekli prosedürlerin uygulanması ile tespitin kişinin sağlık sigortası ihtiyacının ön görülmesi üzerine Genel Sağlık Sigortası kişiye tanımlanmaktadır. Kişi şayet 18 yaşından büyük ve herhangi bir sosyal güvencesi bulunmaması halinde ya tamamen devlet desteği ile herhangi bir ücret ödemeyecek ya da belli bir ücret karşılığında GSS’den yararlanacak. 2012 yılından itibaren zorunlu kılınan GSS kapsamında değerlendirilen kişiler şu şekilde listelenmiştir;

  • Sigortalı çalışan
  • Esnaf olanlar
  • Devlet memuru olanlar
  • Kendi isteği üzerine sigortası bulunan
  • Kurumdan aylık ve gelir alan
  • 65 yaş maaşı alan,
  • Şeref aylığına tabii olan,
  • Stajyer avukatlar,
  • İşsizlik ve kısa çalışma ödeneği alanlar.

Yukarıdaki kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişiler de yine aynı şekilde sağlık hizmetinden faydalanabilirler. Peki sigortalıların bakmakla yükümlü olduğu kişiler kimlerdir? Başta sigortalının eşi bakmakla yükümlü olduğu kişilerin başında gelmektedir. Ardından sigortalıların çocukları gelmektedir.

İlginizi Çekebilir-  Emekli İlaç Kesintisi Sorgulama 2020 (4A-4B-4C)

Gelir Testi Nasıl Yapılır?

Genel Sağlık Sigortasından yararlanmak için ilgili kurumlara başvuru sonrası sizden gelir testi talep edilmektedir. Gelir testine tabii olmanızda ki temel amaç genel sağlık sigortasına ihtiyacınızın olup olmaması ve devlete ne kadar prim ödemekle yükümlü olacağınızın tespit edilmesidir. Herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan kişilere en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaatları sonrası genel sağlık sigortası yapılmaktadır.

Kişinin herhangi bir sigortası sistemde gözükmüyorsa kişiye tebliğ gönderilmektedir. Kişiye gelen tebliğ ardından en geç 1 ay içerisinde gelir testi yapılmalı ve böylece GSS hizmetinden yararlanmalıdır. Burada dikkat edilecek husus gelir testi yaptıracaksanız ve bu sayede GSS’den yararlanmayı düşünüyorsanız; gelir testi sonucunun asgari ücretin 3’te 1’i oranında çıkması gerekmektedir.

Gelir Testi Başvurusu Yap

Genel Sağlık Sigortasından yararlanmak isteyen kişinin yaptırmakla yükümlü bulunduğu gelir testini ikametinde bulunan kaymakamlıklar aracılığı ile yapılmaktadır. Vatandaşın yaşadığı ilde bulunan Kaymakamlığın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları birimine müracaatta bulunmasının ardından kişinin GSS yararlanma süreci başlamaktadır. GSS başvurusunun onay alıp almaması 15 günü bulmaktadır. Şayet sizde GSS başvurusu yapmış ve durumunu öğrenmek istiyorsanız size bu adres üzerinden gelir testi sonucunuzu görüntüleyebilirsiniz 🙂

GSS Prim Borcu Ödenmezse

GSS Prim borcu çıkan birinin belirlenen süre zarfında prim borcunu ödememesi halinde; varolan borcuna gecikme zammı işlemektedir. Yani kişinin prim borcu ödememesi halinde borcu üzerine ilavelerle arttırılmaktadır. Her geçen ay üstüne borç eklediğini her ay sonunda gecikme faizi eklenmektedir. Vatandaş borcunu ödeyene kadar süreç bu şekilde işlemektedir. Kişinin vefat etmesi gibi belli sebepler dahilinde genel sağlık sigortası sona ermektedir.

GSS Borcu Sorgulama

Genel Sağlık Sigortası prim borcu internet üzerinden sorgulanabilmektedir. GSS prim borcu olup olmadığının bilgisi e-devlet platformu üzerinden desteklenmektedir. Kişinin T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yaparak sorgulayacağı gss borcu için e-devlet sayfası ziyaret etmeli, direkt olarak GSS Prim Borcu sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.