Güncel Ajans

Genel Sağlık Sigortası Prim Tutarları Ne Kadar? 2020

Genel Sağlık Sigortası Prim Tutarları Ne Kadar? 2020

Genel Sağlık Sigortalısı olabilmek için kişinin herhangi bir işte çalışmaması, emekli olmaması ve bakmakla yükümlü olduğu hanenin gelirinin asgari ücretin üçte biri kadar ya da daha da az olması gerekmektedir. Genel Sağlık Sigortasından yararlanmak için de bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Bu şartların başında ise gelir testi yaptırmak gelir. GSS primleri gelir testini yaptıran kişinin hane içi sayısına ve asgari ücretin üçte biri kadar olması ya da daha düşük olması durumunda devlet tarafından karşılanmaktadır. Bu durumlardaki vatandaşlar gelir testini Kaymakamlık üzerinden yaptırmadıkları zaman her ay için prim borçlarının biriktiği ile karşı karşıya kalıyor. 2020 yılı için Genel Sağlık Sigortası prim tutarları ve Genel Sağlık Sigortası nedir, GSS borçları silinecek, Genel Sağlık Sigortası başvuru, 2020 GSS primi ne kadar oldu, Gss prim borcu nedir, Genel Sağlık Sigortası nasıl yaptirilir gibi konular hakkında tüm bilgileri içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

Gelir Testi Nedir?

Genel Sağlık Sigorta primi hesaplaması gerçekleşirken dikkat edilen en öncelikli durum ise gelir testi olmaktadır. Gelir testi, kişinin yaşadığı evdeki tüm yaşayanların gelirlerinin toplamlarına göre hesaplanmaktadır. Hanede yaşayan eşin geliri, çocukların geliri, varsa büyükanne ya da büyükbabanın gelirlerinin toplamları dikkate alınarak gelir testi hesaplaması gerçekleşmektedir. Buna göre hanede yaşayan kişilerin gelirlerinin toplamları, kişinin gelir testinin hesaplamasında kullanılarak gelir belirlenmektedir.

2020 GSS Primi Ne Kadar?

Gelir testi yaptıran kişinin yaşadığı hanedeki toplam kişi sayısına bölünmesiyle hanedeki kişi başına düşen gelir tespit edilmektedir. Gelir testi yaptıranların GSS prim hesaplamaları aile içindeki kişi başına düşen gelir miktarının 981 TL ve altında olması durumunda primler devlet tarafından karşılanmaktadır. Asgari ücret dikkate alınarak hesaplanacak olan Genel Sağlık Sigortası (GSS) primleri, aynı hane içerisinde yaşayan kişilerin gelir miktarına ve aylık prim tutarına göre değişmektedir. 2020 yılı için geçerli olan aylık prim tutarları aşağıdaki gibidir:

  1. 981 TL ve altında geliri olanlar 60 C-1 gelir seviyesine sahip kişilerin GSS prim borçları devlet tarafından ödenmektedir.
  2. 981 TL ve 2.943 TL geliri olanlar 60 G-1 gelir seviyesine sahip kişiler 89 TL,
  3. 2.943 TL ve 5.886 TL geliri olanlar 60 G-2 gelir seviyesi sahip kişiler 267 TL,
  4. 5.886 TL ve üzerinde 60 G-3 gelir seviyesine sahip kişiler ise 534 TL GSS primlerini ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler.
Genel Sağlık Sigortası Prim Tutarları Ne Kadar 2020

Genel Sağlık Sigortası Prim Tutarları Ne Kadar 2020

GSS Prim Tutarı

Gelir testi yaptırmayan kişiler için yapılan yeni düzenleme sonrasında sağlık hizmetlerinden paralı olarak yararlan kişilerin prim tutarları 60 TL’ye kadar düşecektir. Yukarıdaki hesaplamaya göre en az olan prim miktarı 89 TL iken bu tutar 60 TL olacak yeni prim tutarlarıyla beraber Genel Sağlık Sigortası primlerinin düşürülmesiyle sistemsel karmaşanın önüne geçilecek ve gelir testi zorunluluğu da ortadan kaldırılacaktır.

İlginizi Çekebilir-  Ücretsiz Laptop Nasıl Alınır? Bedava Tablet Başvurusu

Böylece Genel Sağlık Sigortası primlerinde sabit prim ödeme durumu getirilecek. Tüm vatandaşlar için geçerli olan sabit prim tutarı, yapılan yeni düzenleme ve indirimlerle yeniden hesaplanacak böylelikle GSS primleri sabitlenecektir. Gelir testi yaptırma zorunluluğun ortadan kaldırılması söz konusu olduğunda ise gelir testi olmaksızın herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmayan, emekli olmayan, geliri olmayan kişilerin prim tutarları asgari ücretin brüt tutarının %3 olarak belirlenecektir.

GSS Borçları Silinecek

Gelen yeni düzenleme ile birlikte Genel Sağlık Sigorta primlerinde indirim getirilecek. Daha önce gelir testi yaptırmayan kişilere af niteliği taşıyan yeni düzenlemeyle GSS ile ilgili olan prim ücretine indirim getirilirken sosyal güvencesi olamayan ve bundan dolayı daha önce gelir testi yaptırmayan kişilere herhangi bir cezai işlem uygulanmayacaktır.

Vatandaşın GSS primi için biriken tüm borçları silinecek ve primlerde yeni bir indirim getirilecektir. Tasarı olarak gündeme gelen yeni düzenleme ise şu şekildedir. Yenilik yapılmadan olduğu gibi yürürlüğe girmesi durumunda gelir testi yaptırmayan kişiler. 12 ay içerisinde bu testi yaptırmaları halinde yeni prim tutarları belirlenecektir.

Primleri borç olarak biriktiği için asgari ücretin 3’te 1’i  kadar geliri olan ve düşük gelirli vatandaşların biriken tüm prim borçları da silinebilecektir. Gelir testi yaptırmayan kişilerin biriken tüm prim borçlarına borç sildirme imkanı getirilirken. bu durumdaki vatandaşların borçlarında oluşan gecikme zamları ve cezaları da silinecektir.

Genel Sağlık Sigortası Başvuru

Yazımızda daha öncede bahsettiğimiz gibi genel sağlık sigortasından yararlanmak isteyen kişiler 60 TL ödeyeceklerdir. Ayrıca gelir testide yaptırmalarına gerek kalmayacaktır. Fakat kişinin aylık 60 TL ödeme yapma durumu yok ise bu defa gelir testi yaptırması gerekecektir. Bu durumun dışında hiçbir işlem yapmadan aylık 60 TL gelen sağlık sigortası prim ödemesi yapan vatandaşlar, ücretsiz bir şekilde sağlık hizmetlerinden yararlanacaktır. Türk vatandaşlığından çıkan ve mavi kartı olan kişiler için bu tutar 584 TL olmaktadır. SGK’nın resmi sitesi üzerinden GSS hakkında bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

SGK Gelir Testi Başvurusu Nereye Yapılır? 2020 detaylı bilgi için yazımıza tıklayınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.