tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
9,5278
EURO
11,1048
ALTIN
548,20
BIST
1.509
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
18°C
İstanbul
18°C
Parçalı Bulutlu
Perşembe Parçalı Bulutlu
15°C
Cuma Çok Bulutlu
16°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
17°C
Pazar Çok Bulutlu
19°C

Genel Sağlık Sigortası Gerekli Belgeler Nelerdir? 2021 (GSS)

Genel Sağlık Sigortası Gerekli Belgeler Nelerdir? 2021 (GSS)

Genel Sağlık Sigortası için gerekli belgeler, Genel Sağlık Sigortası başvuru formu, gelir testi başvurusu e-devlet, GSS başvuru formu 2021, Gelir testi için gerekli evraklar 2021, Gelir testi başvurusu, Gelir testi başvurusu yap online, Özel sağlık Sigortası için gerekli belgeler gibi konular hakkında tüm bilgileri yazımızda sizler için bir araya getirdik.

Genel Sağlık Sigortası Gerekli Belgeler Nelerdir? 2021 (GSS)

Genel Sağlık Sigortasından yararlanmak isteyen kişiler sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmıyorsa, emekli değilse ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler varsa ve bu kişilerinde gelirleri toplamı asgari ücretin üçte biri kadar ise kişilerin gelir testi yaptırma zorunluluğu bulunmaktadır. Genel Sağlık Sigortası kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için gelir testi yaptırmayan kişiler 12 aylık bir süre ile devlete prim borçları birikmektedir.

Genel Sağlık Sigortası Başvuru 2021

Genel Sağlık Sigortası için başvuru yapmak isteyen kişiler ilk önce sigortalı işten ayrıldığında işsizlik maaşı alıyor ise sigorta durumu aktif yerine pasif hale gelmesinin hemen ardından 1 ay içerisinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına (SYDV) başvuru yapmaları gerekmektedir. Gelir testi için başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılır.

Başvuru esnasında gerekli belgeleri dolduran kişiler en geç 1 ay içerisinde gelir testini yaparak ödeyeceği prim tutarları belirlendikten sonra ödemeleri Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) yapması gerekir. Prim hesaplama işlemlerinin ardından ne kadar prim ödenecekse prim tutarı belirlendikten sonra kişilere bildirilmektedir. Genel Sağlık Sigortası başvuruları SYDV haricinde online ortamda yapılmak istenirse başvurular e-Devlet üzerinden kolay ve güvenilir bir şekilde yapılabilmektedir.

Genel Sağlık Sigortası İçin Gerekli Belgeler 2020

Genel Sağlık Sigortası İçin Gerekli Belgeler 2021

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu İçin İstenen Belgeler

Gelir testi yaptıracak olan kişiler, aile bireylerinin gelirlerinin toplamının tespiti için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuruda bulunması gerekir. Genel sağlık sigortası için gelir testi yaptıracak olan kişilerden ikametgah belgesi istenir. Bu belge bilindiği üzere kişinin yaşadığı mahallenin muhtarlığından alınmaktadır.

Genel Sağlık Sigortası kapsamında sağlık hizmetlerinde yararlanmak isteyenlerin gelir testi yaptırmak için öncelikle  ikametgah belgesiyle beraber Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gitmesi gerekir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında “Başvuru Kayıt Formu” doldurulacak ve başvuru yapan kişi tarafından imzalanacaktır.

Hane içi aile bireylerinin gelirlerinin tespiti sağlayabilmek  için gerekli olan bu başvuru formu doldurarak başvuru sahibinin sosyal güvenlik, yeşil kart, eş ve çocuklarının gelirlerinin sorgulama belgeleri ile gerçekleşmektedir.

Gelir Testi Yaptırdıktan Sonra Ne Yapılacak?

Başvuruda bulunan kişinin belgeleri Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderilerek incelemeye alınacaktır. Sigorta prim hesaplaması yapılarak geçerli olacak olan yeni prim tutarları üzerinden ödenecek olan prim kişiye bildirilecektir.

SGK tarafından değerlendirilen gelir testinden aile bireyleri gelirleri toplamı asgari ücretin 3’te 1’inden az olan kişilerin primleri devlet tarafından ödenmektedir.

Kişilerin ücretsiz bir şekilde sağlık hizmetlerinden yararlanması için gelir testini yaptırması ve hesaplanan prim tutarının SGK’ya ödemesi gerekir. Genel Sağlık Sigortası Prim Tutarları Ne Kadar? 2021 adlı yazımızda da belirttiğimiz gibi en az 981 TL ve altında geliri olan kişilerin prim tutarları devlet tarafından karşılanmaktadır.

Yüksek prim ödemekle yükümlü olan kişiler, sağlık hizmetlerinden faydalanmak için primleri kendileri ödeyerek tüm sigorta hizmetlerinden yararlanabilmektedir. Daha öncede söylediğimiz gibi Genel Sağlık Sigortası primleri asgari ücret baz alınarak hesaplanmaktadır. Aile fertlerinin eline geçen aylık gelirin asgari ücretin 3’te 1’i asgari ücretin kendisi, 2 katı veya 2 katından fazla olması gibi durumlar göz önünde bulundurularak prim tutarlarında değişiklik olabilmektedir.

Genel Sağlık Sigortası hakkında bilgilere Bakanlığın resmi sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Sigortalı Olmayanlar GSS’den Nasıl Faydalanır?

Sosyal Güvenlik Kurumu kişiye gelir testi yaptırması için tebligat göndermektedir. Kişi bağlı olduğu ilin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gelir testi başvurusunda bulunmaktadır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kişinin aylık gelir durumunu incelemeye almaktadır. Hane içi kişi başına düşen geliri asgari ücretin 3’te 1’in altında ise;

  1. Başvurusu sonucu SGK’ya iletilir.
  2. Genel Sağlık Sigortalı olan kişiye tebligat ile bildirilir.
  3. Kişinin GSS primleri devlet tarafından karşılanır.
  4. Böylece kişi Devlet ve Üniversite hastanelerinden ücretsiz sağlık hizmeti alabilmektedir.

Hane içi kişi başına düşen gelir asgari ücretin 3’te 1’in üstünde ise;

  • Değerlendirme sonucu SGK’ya iletilir.
  • Genel Sağlık Sigortalı olana tebligat ile bildirilir.
  • Kişi, aylık 107 TL ödeme yapmaktadır.
  • Devlet ve Üniversite hastanelerinden sağlık hizmeti alınabilmektedir.

Ayrıca GSS’li gelir testi sonucuna itiraz için 15 gün içerisinde SYDV’ye başvurabilmektedir.

Genel Sağlık Sigortası Primleri Ne Kadar?

Sigortalı olarak çalışmayan, hane için geliri az olan ve bakmakla yükümlü kişilerinde geliri olmayan kişinin hane fertlerinin toplam gelirlerinin toplama asgari ücretin 3’te 1’ine denk gelen kişilerin kesinlikle gelir testine girmeleri gerekmektedir. Gelir testine tabi tutulan ve prim ödemekle yükümlü olup ancak ödemelerini geçerli sebeplerden de olsa ödeyemeyen kişiler yüksek miktarda borç ile karşı karşıya kalabilmektedir. Devlet tarafından yapılan son açıklamaya göre GSS prim borcu olan kişiler 2021 yılı sonuna kadar sağlık hizmetlerinden yararlanabilecektir.

2021 yılı GSS prim tutarlarını görüntülemek için “Genel Sağlık Sigortası Prim Tutarları Ne Kadar? 2021” başlıklı yazımızı inceleyiniz.

GSS Borç Sorgulama E-Devlet

E-devlet üzerinden Genel Sağlık Sigortası borç bilgisi sorgulaması vatandaşlar tarafından oldukça fazla bir şekilde araştırılmakta ve GSS borç sorgulama e-devletten yapılabilmektedir. GSS borç sorgulama e-devlet kapısı üzerinden kişinin T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile gerçekleşmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.