tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
32,2999
EURO
35,1037
ALTIN
2.411,00
BIST
10.408,77
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
31°C
İstanbul
31°C
Hafif Yağmurlu
Cuma Hafif Yağmurlu
26°C
Cumartesi Az Bulutlu
28°C
Pazar Az Bulutlu
30°C
Pazartesi Az Bulutlu
28°C

Genç Çiftçi Hibe Desteği Şartları 2023 Başvuru

Genç Çiftçi Hibe Desteği Şartları 2023 Başvuru

Genç çiftçi hibe şartları, Genç çiftçiye 100 bin TL hibe şartları, Kadın çiftçilere hibe, Tarım hibe başvuru, Genç Çiftçi hibe desteği 2023, Genç Çiftçi yaş sınırı, Genç çiftçi destekleri, genç hayvancılara hibe 2023, Genç çiftçi başvurusu nasıl yapılır gibi konular hakkında yazımızdan bilgi edinebilirsiniz.

Genç Çiftçi Hibe Desteği Şartları 2023

Genç çiftçi hibe desteği başvuruları tebliğnameye göre iki aşamaları olarak yapılacak. İnternet sitesi üzerinden başvuru sayfasına kayıt olan genç çiftçiler, işlem tamamlandığında gerekli belgeleri hazırlayarak İl ya da İlçelerde bulunan Tarım ve Orman Müdürlüklerine iletmeleri gerekecektir. Bu sayede binlerce gencimizin kendi işlerini kurmaları, tarımın ve ekonominin desteklenmesi amaçlanıyor.

Genç Çiftçilere Hibe Desteği 2023 Projesine Kimler Başvurabilir?

Genç çiftçiler için sübvansiyon başvurusu koşulları esas olarak Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğ ile belirlenmektedir. Bu şartlara ek olarak detaylar her yıl yayınlanacak başvuru kılavuzunda belirtilecektir. Genç çiftçi hibe şartları:

 • T.C vatandaşı olmak,
 • Okur yazar olmak,
 • Örgün okul okumuyor olmak,
 • 18 yaşını tamamlamış, 41 yaşından gün almamış olmak,
 • Vergi mükellefi olmamak,
 • Ücretli olarak herhangi bir iş yerinde çalışıyor olmamak,
 • Başvuru tarihinde belirtilen tarihten önce 50 adet küçükbaş ve 15 adet büyükbaştan daha fazla hayvan sahibi olmamak,
 • 50 arılı kovandan fazla arılı kovan sahibi olmamak şartlar arasında yer almaktadır.

Milli Tarım Projesi ile kırsal alanların geliştirilmesi amacıyla, hibe ve kredilerden yararlanmak isteyenlerin köy nüfusunu artırmak ve tarım alanlarının daha verimli kullanılmasını sağlamak için aranacak kriterlerden bahsedecek olursak; Öncelikle genç çiftçilerin yaşının 18 ile 41 yaş arasında olmalıdır. Başvuru sahibi kırsal bir bölgede ikamet etmeli ya da kırsal bir alanda ikamet etme taahhüdünde bulunmalıdır. Ayrıca faaliyet gösterilecek alan için bir iş planına sahip olması gerekir.

Genç Çiftçi Hibe Desteği Şartları, bu kriterlere uyan tüm Türk vatandaşları bu sübvansiyon ve desteklerden yararlanma imkanına sahiptir. Bu uygulama için başvurularda öncelikle internete kayıt olmalı ve gerekli bilgileri bu sisteme yüklemelidir. Bu prosedürleri yerine getirenlerin, bölgelerinde bulunan Tarım ve Orman Bakanlığı il veya ilçe müdürlüklerine gerekli belgelerle şahsen başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Milli Tarım Projesi çerçevesinde sağlanan destekten faydalanmak ya da genç çiftçilerin hibe yardımlarından yararlanmak istiyorsanız, https://gencciftci.tarim.gov.tr/ sitesinden başvuru yaptıktan sonra bölgenizdeki tarım ve orman müdürlükleriyle iletişime geçmelisiniz.

Genç Çiftçi Hibe Desteği Şartları 2023 Başvuru

Genç Çiftçi Hibe Desteği Şartları 2023 Başvuru

Genç Çiftçi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yürüttüğü Genç Çiftçi projelerinden yararlanmak isteyenler, gerekli niteliklere sahip olmaları halinde başvuru yapabilecekler. Bu projeye başvurmak için öncelikle gencciftci.tarim.gov.tr adresinde yeni bir çiftçi kaydı oluşturmanız gerekmektedir. Bu kaydı oluşturmak çok kolay. Burada kimlik bilgilerinizin ve iletişim bilgilerinizin sizden talep edildiği dikkati çekmektedir.

Başvuru sürecinde kullanacağınız için kayıt işlemi sırasında belirlediğiniz kullanıcı adı ve şifreyi buraya yazmanız faydalı olacaktır. Bu işlemleri tamamladıktan sonra kullanıcı adınız ve şifreniz ile giriş yapacağınız sistem üzerinden genç çiftçi projeleri için başvuru yapabilirsiniz. Şifreniz ile giriş yaptıktan sonra açılan başvuru işlemleri bölümünden başvurunuza devam edebilirsiniz. Bu süreç 5 adımdan oluşmaktadır. Bunları belirtmek gerekirse;

 1. Çiftçi Bilgileri (ÇKS kaydı vb.),
 2. Proje Bilgileri,
 3. Gider Kalemleri,
 4. Arazi / İşletme Bilgisi,
 5. Teslim Edilecek Diğer Evraklar

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Genç Çiftçilere Destek Projesi talebini destekleyen belge için tıklayınız. Bu işlemleri tamamlayanların son bölümde belirtilen ve istenen belgeleri bölgelerinde bulunan tarım ve orman müdürlüklerine teslim etmeleri gerekmektedir. Bu prosedürleri tamamlayanlar Genç Çiftçi Başvurusunu tamamlamış olacaktır. Bu sistem üzerinden talepte bulunmadan direk müdürlüklere giderseniz talebiniz geçersiz sayılacaktır. Bu nedenle başvurunun her iki aşamasını da uygulamanız gerekmektedir.

ÇKS Belgesi Çıkartma ve Yenileme İşlemleri için tıklayınız.

Genç Çiftçi Hibe Desteği Verilecek Sektörler Nelerdir?

 • Hayvansal Üretim;

a) Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği,
b) Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği,
c) Arı yetiştiriciliği ve bal üretimi,
ç) Arı sütü, ana arı, polen vb. arı ürünleri üretimi,
d) İpekböceği yetiştiriciliği ve tesis yapımı,
e) Serbest sistem yumurta tavuğu yetiştiriciliği ve tesis yapımı.

 • Bitkisel Üretim;

a) Kapama meyve bahçesi tesisi,
b) Fide, fidan iç ve dış mekan süs bitkisi yetiştiriciliği,
c) Kontrollü örtü altı yetiştiriciliği,
ç) Çok yıllık yem bitkisi yetiştiriciliği,
d) Kültür mantarı üretimi ve tesis yapımı.

 • Yöresel Ürünler ile Tıbbi ve Aromatik Bitki Üretimi;

a) Çok yıllık tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve
paketlenmesi,
b) Coğrafi işaretli, organik veya iyi tarım uygulamalı bitkisel ve hayvansal üretim.

Yukarıdaki sektörlerden birini seçerek sistem üzerinden başvurularını tamamlayan gençlerimizin hazırlaması gereken belgeler şu şekildedir;

 1. Kimlik kartı fotokopisi,
 2. Okur yazar belgesi ya da diploma belgesi
 3. SGK’dan alınan “çalışmıyor belgesi”,
 4. Başvuru dilekçesi, (Örneği Tarım ve Orman Müdürlüklerinden alınabilir)
 5. Proje tanıtım formu (tarim.gov.tr adresinden çıktı olarak alınabilir)
 6. İmzalı taahhütname evrakı (indirmek için tıklayınız.)

Genç Çiftçi Hibe Desteği Şartları 2023

Bu belgeleri Tarım ve Orman Müdürlüklerine teslim eden genç çiftçinin başvuruları tamamlanmış olmaktadır. Son olarak hibe almaya hak kazandığını öğrenince vatandaşa tarım ve hayvancılık faaliyetlerinde bulunacağı bölgede ikamet ettiğini belgeleyen bir belge istenmektedir. Bu aşamaya kadar köyde ikamet etmeyen gençlerimiz, hibe almaya hak kazandıkları öğrendiğinde ikametlerini taşınmak zorundadırlar.

Bu sürecin sonunda Nüfus Müdürlüğü’nden ikamet belgesi alınacaktır. Tarımsal faaliyetin yapılacağı yer için kira sözleşmesi ya da arsanın size ait olması halinde tapu belgesi teslim edilecektir. Bunun dışında gerekli belgeler ve diğer şartlar Tarım Bakanlığı GENÇ ÇİFTÇİ PROJELERİNİN DESTEKLENMESİ HAKKINDA UYGULAMA REHBERİ‘nde detaylı bir şekilde açıklanmıştır.

Genç Çiftçi Projesi geçmiş yıllarda verilmiş olup 2023 yılında da verilmesi beklenmektedir. Proje hakkında 2023 yılı için kesin bir açıklama olduğunda sizleri bilgilendireceğiz.

Yorumlar

 1. Ali dedi ki:

  Örgün eğitim görüyorum ve başvuru yapamamam çok saçma neden böyle bir madde var yapmayı planladığım işte ikisini idare edebilirdim.

 2. HALİL dedi ki:

  2021 de Genç Çiftci Projesi Yok Kalktı Diyorlar

  1. Ali dedi ki:

   “Genç Çiftçi Projesi geçmiş yıllarda verilmiş olup 2021 yılında da verilmesi beklenmektedir. Proje hakkında 2021 yılı için kesin bir açıklama olduğunda sizleri bilgilendireceğiz.” yazının içerisinde geçen cümle bu. Dikkatli okursanız zaten 2021 yılında başvuru var demiyor.

 3. Saim dedi ki:

  Başvuru tarihi belli mi