tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
32,5004
EURO
34,6901
ALTIN
2.496,45
BIST
9.693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
19°C
İstanbul
19°C
Parçalı Bulutlu
Pazar Az Bulutlu
21°C
Pazartesi Hafif Yağmurlu
23°C
Salı Az Bulutlu
24°C
Çarşamba Az Bulutlu
22°C

Gemi Adamı Cüzdanı Nasıl Alınır? 2024 Gemi Adamı Belgesi Fiyatı

Gemi Adamı Cüzdanı Nasıl Alınır? 2024 Gemi Adamı Belgesi Fiyatı

Gemi adamı cüzdanı nasıl alınır, Gemi adamı belgesi fiyatı 2024, Gemi adamı cüzdanı ne işe yarar, Gemi adamı cüzdanı harç bedeli 2024 ne kadar soruları yanında Gemi adamı cüzdanı sorgulama, Gemi adamı cüzdanı fiyatları 2024, Gemi adamı cüzdanı harç bedeli 2024, Gemi adamı belgesi fiyatı 2024 gibi konulara yazımızda yer veriyoruz.

Gemi Adamı Cüzdanı Nasıl Alınır?

Gemi adamı cüzdanı nasıl alınır: Gemilerde çalışmak için gerekli olan gemi adamının portföyünü elde etmek için gerekli belgeler ve koşullar sağlanmalıdır. Liman portföyü alabilmek için öncelikle gemide çalışılacak olan mesleğe karar verilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucundan en çok aranan sektörlerden birisi haline gelen gemicilikte, gemi adamı cüzdanı nasıl alınır?

İlk olarak, gemi adamı cüzdanı alabilmek için bazı temel şartlar bulunmaktadır.

 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • En az ilkokul mezunu olmak bu şartların başında gelir.

Ayrıca, adayların sağlık durumlarının denizcilik mesleğini yapmaya uygun olduğunu kanıtlayan bir sağlık raporu almaları gerekmektedir. Bu sağlık raporu, yetkili hastaneler veya sağlık kuruluşları tarafından verilmektedir.

Daha sonra, adayların Milli Eğitim Bakanlığı onaylı “Temel Eğitim Sertifikası”nı alması gerekmektedir. Bu sertifika, adayların denizcilikle ilgili temel bilgilere sahip olduklarını ve acil durum prosedürleri hakkında eğitim aldıklarını gösterir. Sertifika, belirlenen eğitim kurumlarında verilen kursların başarıyla tamamlanmasının ardından alınabilir.

Son olarak, yukarıdaki şartları tamamladıktan sonra, adaylar Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın ilgili birimine başvuruda bulunarak gemi adamı cüzdanı için müracaat etmelidir. Gerekli belgelerin (kimlik fotokopisi, sağlık raporu, eğitim sertifikaları vb.) teslim edilmesi ve başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Başvuru süreci tamamlandıktan sonra, başvuru değerlendirmeye alınır ve belirli bir süre içinde cüzdan adaya teslim edilir.

Gemi adamı cüzdanı almak, denizcilik sektöründe profesyonel bir kariyere adım atmak isteyenler için önemli bir süreçtir. Bu süreci başarıyla tamamlayan bireyler, gemilerde çeşitli görevlerde çalışma imkanına kavuşurlar.

Gemi Cüzdanı Nasıl Çıkarılır? 2024

Türkiye karasuları dışına taşıma yapan araçların memur ve mürettebatına verilen vesikalar başlığını taşıyan 5682 sayılı kanunun 20. Maddesine göre; Türkiye karasuları dışına çıkan Türk gemilerinin T.C vatandaşı olan mürettebatına usulüne uygun olarak Denizcilik Genel Müdürlüğü tarafından verilmektedir. İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından onaylandıktan (vize) sonra pasaport yerine geçerli belge olarak kullanılabilir. Geçerlilik süresi 5 yıldır.

Gemiadamı Cüzdanı Gerekli Belgeler Nelerdir?

Gemi adamı cüzdanı alacak kişilerin başvuru yapmadan önce ve başvuru sonra evrakları aşağıda sıraladık. Gemi adamı cüzdanı nasıl alınır:

 1. T.C kimlik kartı aslı ve fotokopisi,
 2. 4 Adet vesikalık fotoğraf (son 6 aylık)
 3. Başvuru talep Formu, (müracaat sırasında gemi adamı cüzdanı büro amirliği tarafından verilir)
 4. STCW belgeleri
 5. Harç dekontu
 6. Öğrenim belgesi
 7. Diploma
 8. Gemi adamı sağlık raporu
 9. Adli sicil kaydı belgesi
 10. Nüfus Müdürlüğünden parmak izi kaydı
 11. Askerlik durum belgesi
 12. İkametgah belgesi

Gemi Adamı Cüzdanı Ne İşe Yarar?

Resmi olarak denizci olabilmek için, bir gemi adamı cüzdanı ve belirli görevler için bir denizci yeterlilik sertifikası almanız gerekecektir. Denizci olarak nitelendirilen kişiler, gemilerde çalışan profesyonel veya amatör çalışanlar olarak tanımlanabilir.

Resmi bir denizci olabilmek için, bir denizci cüzdanı ve belirli görevler için bir denizci yeterlilik sertifikası edinmek gerekecektir. Bu belgeleri elde etmek için, denizde çalışmayı engelleyen herhangi bir sağlık sorununun olmadığını gösteren bir “gemi adamı sağlık raporu” gerekmektedir.

Gemi Adamı Belgesi Nasıl Alınır? 2024

Gemi adamı cüzdanı nasıl alınır? sorusuna yanıt vermek gerekirse T.C. vatandaşı olmak, sabıka kaydı olmamak, uyuşturucu kullanmamak, eğitim ve askerlik durumunu belgelemek gibi durumlar da vardır. Ancak bu koşulları yerine getirmek veya gerekli belgeleri sağlamak zor olmamaktadır. Bu nedenle, ele alınması gereken en önemli konu bir gemi adamı sağlık raporu olarak görülebilir.

Denizci olmak için gereken en önemli belge, gemi adamı sağlık raporu olarak tanımlanabilir. Gemi adamı bilgi sistemine ulaşmak için tıklayınız.

Gemi Adamı Cüzdanı Sağlık Raporu

Gemi adamı olur raporu, Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan “GemiAdamları Sağlık Yönergesi” hükümlerine uygun olarak sağlık kuruluşları tarafından düzenlenir. Aynı direktif şartlarında faaliyet gösteren özel veya kamu sağlık kuruluşlarının listesine liman yetkililerinden ulaşabilirsiniz.

Tıbbi rapor düzenleyen hastaneler, tam bir aday incelemesine tabi tutulur. Bu muayene sırasında iç hastalıkları, kulak burun boğaz, nöroloji, göz cerrahisi, genel, psikiyatri, ortopedi ve travma alanlarında tetkikler ve muayeneler yapılmaktadır.

Gemi Adamı Cüzdanı Nasıl Alınır? 2024

Gemi Adamı Cüzdanı İçin Başvuru Şartları

Liman Başkanlıkları ile iletişime geçmeden önce NVİGM Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü başvuru merkezleri ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Bir gemi adamı cüzdanı almak için ilk kez liman yetkililerine başvuranlar ve mevcut gemi adamı cüzdanı kayıp, yıpranma veya son kullanma tarihi nedeniyle yenilemek isteyenler, kayıt için önce İl / İlçe Nüfus İşleri ve Vatandaşlık Müdürlüğü’ne gidecek.

Parmak izlerini ve Pasaport Kanunun 22. Maddesinde belirtilen maddesinde yer alan sakınca sorgulamalarını yaptıracaktır. İl / İlçe Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü’nden alacakları parmak izi tescil belgeleri ile Liman Başkanlığına başvuranların sonuçlarını da içeren gemiadamı cüzdanı başvuruları liman yetkilileri tarafından değerlendirilecektir.

Liman Başkanlık Adresleri

Denizcilik Müsteşarlığına bağlı olarak faaliyet gösteren ve gemiadamı cüzdanı düzenlemeye yetkili olan 7 Bölge Liman Müdürlüğü bulunmakta ve bunlar İstanbul, İzmir, İçel, Samsun, Çanakkale, Trabzon, ve Antalya illerimizdedir. Her bölge liman müdürlüğüne bağlı sicil limanları da bulunmaktadır. İstanbul Bölge Müdürlüğüne bağlı 13 Liman Başkanlığı mevcuttur. Bunlar;

 1. İstanbul,
 2. Karadeniz Ereğli,
 3. Tekirdağ,
 4. Kefken,
 5. Silivri,
 6. Enez,
 7. Ambarlı,
 8. Şile,
 9. İzmit,
 10. Tuzla,
 11. Karasu,
 12. Yalova,
 13. Zonguldak olmaktadır.

Gemiadamı Cüzdanı Yenileme Belgeleri

 1. Başvuru dilekçesi
 2. Harç dekontu
 3. T.C kimlik kartı fotokopisi
 4. Gemiadamı cüzdanı aslı
 5. 3 adet fotoğraf
 6. Nüfus Müdürlüğü parmak izi kaydı

Gemi Adamı Cüzdanı Sorgulama

Birçok işlemin yürütüldüğü e-devlet sisteminde gemi adamı cüzdanı içinde hizmet verilmektedir. Gemi adamı cüzdanı sorgulaması olarak e-devlette gemiadamı sağlık raporu sorgulama hizmeti sağlanmaktadır. Gemi adamı için ayrıca e-devlet üzerinden gemiadamları elektronik başvuru sistemi vatandaşların kullanımına sunulmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Tekne Ehliyeti Nasıl Alınır? 2024 Tekne Ehliyeti Fiyatı

STCW Belgelerini Yenileme Belgeleri

 1. Başvuru dilekçesi
 2. Harç dekontu
 3. T.C kimlik kartı fotokopisi
 4. STCW belgeleri aslı
 5. Gemiadamı cüzdanı aslı
 6. Sınav Başarı Belgesi (GOSS veya Kurs)

Gemi Adamı Cüzdanı Harç Bedeli 2024

Gemi adamı cüzdanı harç bedeli 2024 yılında 377 TL ile 25.463 TL arasında olmaktadır. Belgelerin olmaması veya belgede bedelin yazılı olmaması ya da rayiç bedelden küçük olması hallerinde emsal bedeli üzerinden harç alınmaktadır.

Denize çıkış için zorunlu olan bu belgenin en önemli noktalarından biri gemi adamı cüzdanının fiyatıdır. Kurs, konaklama, sınav ücretleri ile ilgili yasal yükümlülükler yerine getirilse bile bu defa alınan eğitim belgelenmesi ayrı fiyat çıkaracaktır. Burada da liman cüzdanı maliyetinin net olduğunu söylemek yanlış olur.

Her personel üyesi ve her sınıf için kullanılacak sertifikalar farklı olacağından bu pozisyonda ödenecek ücretler de farklı olacaktır. Bunun dışında gemi adamı olur sağlık raporu, pasaport ücretleri, kurs ücretleri gibi farklı branşlardaki harcamalar hesaplanmalıdır. Bunlara göre kesin fiyatlar ortaya çıkacaktır.

Gemici Yeterlilik Sınavı

Denizci olmak için her yıl bir denizci yeterlilik sınavı düzenleniyor. Sınavlar bölge müdürlüklerinin olduğu yerde yapılmaktadır. Sınav yeri ve saatine ilişkin duyurular ise resmi denizcilik web sitesinde yapılmaktadır. Sınav tarihinden 3 gün önce adayların denizci sınavına girmek istediklerini belirtmeleri gerekmektedir.

Başvuru yapabilmek için kişilerin beyannameleri doldurması ve en yakın liman başkanlığına başvurması gerekmektedir. Kişi sınavda başarısız olursa, istenen belgeler kendisine iade edilir.

Gemi Adamı Maaşları 2024

Gemi adamı maaşları gemide çalışmak isteyen kişiler tarafından araştırılmaya devam etmektedir. 2024 gemi adamı maaşları:

 1. Gemici maaşları kaptan için 7 bin 400 dolar,
 2. 2. Kaptan gemici 5 bin 800 dolar,
 3. 3. Kaptan için 3 bin 600 dolar,
 4. Reis (fitter, aşçı, fitter, lostromo) için 2 bin 200 dolar,
 5. Usta gemici (yağcı) için 1.700 dolar,
 6. Kamarot için ise 1.500 dolardır.

Bu maaş miktarları çalışılan firmaya göre değişiklik göstermektedir. Yukarıda liste halinde belirtilen gemi adamı maaşları yabancı bir gemi şirketine ait olmaktadır. TL bazında gemi adamı maaşları doların son durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Gemici olarak çalışan kişilerin, sektörde zaman geçtikçe kazançları da artmaktadır.

Gemi Adamı Kursu Fiyatları 2024

Denizcilik kurs ücretleri konusu en çok merak edilen konulardan biridir. Ancak piyasada o kadar çok fiyat var ki, kesinlikle bu aralıkta olduklarını söylemek çok hayal ürünü olabilir. Bunun yerine genelleme yapacak olursak denizcinin kurs ücreti 3.500 TL ile 5.500 TL arasında bir fiyat tahmin edilmektedir.

Gemi Adamı Kursları Ne Kadar Sürer?

Kursun tahmini süresinin 2 – 3 ay olduğunu belirtmekte fayda var. Sonuç olarak kurs döneminde herhangi bir yerde çalışmama ve eğitime katılma zorunluluğu vardır ve bu süreçte paraya ihtiyaç duyulacaktır.

Bazı denizci kurslarının sizi eğitime başlatmadan sertifika verdiğine dair söylentiler de olabilir. Sınavlarınızı gerçekten geçmek ve gemide çalışmak istiyorsanız, kursları zamanında ve gerektiği kadar almanızı öneririz.

Yorumlar

 1. Mustafa sarıkaya dedi ki:

  Gemici cüzdanı almak istiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  1. Faruk dedi ki:

   Kursa gel kardeşim

   1. Yusuf dedi ki:

    Hangi kurs saglamdir

    1. Cemal Turhan dedi ki:

     İstanbul’da mercan denizcilik Boğaziçi denizcilik ve ekol denizcilik sağlam kurslardir

     1. Serkan dedi ki:

      İlkem denizcilik hakkında bilgisi olan var mı

   2. Güngör dedi ki:

    Kac gün kurs

 2. Hasan dedi ki:

  Gemici cüzdanı çıkartmak nekada tutar varmı bilen birisi

  1. Cemal Turhan dedi ki:

   Kamarot 3000 TL ama buna yeterlilik eklersen fiyat değişir aşçı Yağcı fitter gibi mesleğin varsa fiyat ,5 bin olur ayrıca 500₺ gemi adamı olur sağlık raporu alman lazım

 3. baran dedi ki:

  sınav tam olarak kaç soru var
  ,

 4. Salih al dedi ki:

  Bu konuyla ilgili bir kaç iletişim numarası aradım gemi adamı cüzdanı 10 günlük kurs şürecinden sonra alına biliyor bu konuda bilgisi olan lütfen yazsın

 5. Ozan dedi ki:

  Kurs 6 hafta sürüyor ve katılma mecburiyeti var. 6 gün devamsızlık hakkın oluyor. 10 günde alamazsın.

 6. Güngör dedi ki:

  Nasıl olacak numara verir misin

 7. Vedat dedi ki:

  Ya abi bu kursun fiyatı ne işe gircekmiyim benim sabıka kaydim var yüz kızartıcı suç değil onun için alabilirmiyim

  1. Kemal dedi ki:

   Basit suçlar gemi adamı cüzdanı almana engel değil

 8. Naziye altay dedi ki:

  Gemici bwlgesi yenileme kursu en yakın hangi tarihte var acaba