Güncel Ajans

Gemi Adamı Cüzdanı Nasıl Alınır? 2020

Gemi Adamı Cüzdanı Nasıl Alınır? 2020

Gemilerde çalışmak için gerekli olan gemi adamının portföyünü elde etmek için gerekli belgeler ve koşullar sağlanmalıdır. Liman portföyü alabilmek için öncelikle gemide çalışılacak olan mesleğe karar verilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucundan en çok aranan sektörlerden birisi haline gelen gemicilikte, gemi adamı belgesi nasıl alınır? 2020, Gemi adamı olmak için gereken şartlar, gemi adamı sağlık raporu, gemi adamı cüzdanı, gemi adamı cüzdanı nasıl alınır, gemi adamı olmak için neler gerekir, gemide çalışmak için neler gereklidir, gemi adamı cüzdanı nasıl çıkartılır, gemi adamı cüzdanı başvuru şartları nelerdir gibi konular hakkında yazımızda bilgi vereceğiz.

Gemi Adamı Cüzdanı

Türkiye karasuları dışına taşıma yapan araçların memur ve mürettebatına verilen vesikalar başlığını taşıyan 5682 sayılı kanunun 20. Maddesine göre; Türkiye karasuları dışına çıkan Türk gemilerinin T.C vatandaşı olan mürettebatına usulüne uygun olarak T.C. Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı Bölge Liman Müdürlükleri tarafından verilmektedir. İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından onaylandıktan (vize) sonra pasaport yerine geçerli belge olarak kullanılabilir. Geçerlilik süresi 5 yıldır.

Gemi Adamı Cüzdanı Ne İşe Yarar?

Resmi olarak denizci olabilmek için, bir gemi adamı cüzdanı ve belirli görevler için bir denizci yeterlilik sertifikası almanız gerekecektir. Denizci olarak nitelendirilen kişiler, gemilerde çalışan profesyonel veya amatör çalışanlar olarak tanımlanabilir. Resmi bir denizci olabilmek için, bir denizci cüzdanı ve belirli görevler için bir denizci yeterlilik sertifikası edinmek gerekecektir. Bu belgeleri elde etmek için, denizde çalışmayı engelleyen herhangi bir sağlık sorununun olmadığını gösteren bir “gemi adamı sağlık raporu” gerekmektedir.

Gemi Adamı Belgesi Nasıl Alınır? 2020

Denizci olmak için gereken en önemli belge, gemi adamı sağlık raporu olarak tanımlanabilir. “Gemi adamı belgesi nasıl alınır?” sorusuna yanıt vermek gerekirse T.C. vatandaşı olmak, sabıka kaydı olmamak, uyuşturucu kullanmamak, eğitim ve askerlik durumunu belgelemek gibi durumlar da vardır. Ancak bu koşulları yerine getirmek veya gerekli belgeleri sağlamak zor olmamaktadır. Bu nedenle, ele alınması gereken en önemli konu bir gemi adamı sağlık raporu olarak görülebilir.

Gemi adamı bilgi sistemine ulaşmak için tıklayınız.

Gemiadamı Cüzdanı Gerekli Belgeler Nelerdir?

 1. T.C kimlik kartı aslı ve fotokopisi,
 2. 4 Adet vesikalık fotoğraf (son 6 aylık)
 3. Başvuru talep Formu, (müracaat sırasında gemiadamı cüzdanı büro amirliği tarafından verilir)
 4. STCW belgeleri
 5. Harç dekontu
 6. Öğrenim belgesi
 7. Diploma
 8. Gemi adamı sağlık raporu
 9. Adli sicil kaydı belgesi
 10. Nüfus Müdürlüğünden parmak izi kaydı
 11. Askerlik durum belgesi
 12. İkametgah belgesi

Gemi Adamı Cüzdanı Sağlık Raporu

Gemi adamı olur raporu, Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan “GemiAdamları Sağlık Yönergesi” hükümlerine uygun olarak sağlık kuruluşları tarafından düzenlenir. Aynı direktif şartlarında faaliyet gösteren özel veya kamu sağlık kuruluşlarının listesine liman yetkililerinden ulaşabilirsiniz. Tıbbi rapor düzenleyen hastaneler, tam bir aday incelemesine tabi tutulur. Bu muayene sırasında iç hastalıkları, kulak burun boğaz, nöroloji, göz cerrahisi, genel, psikiyatri, ortopedi ve travma alanlarında tetkikler ve muayeneler yapılmaktadır.

"<yoastmark

Gemi Adamı Cüzdanı İçin Başvuru Şartları

Liman Başkanlıkları ile iletişime geçmeden önce NVİGM Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü başvuru merkezleri ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Bir gemi adamı cüzdanı almak için ilk kez liman yetkililerine başvuranlar ve mevcut gemi adamı cüzdanı kayıp, yıpranma veya son kullanma tarihi nedeniyle yenilemek isteyenler, kayıt için önce İl / İlçe Nüfus İşleri ve Vatandaşlık Müdürlüğü’ne gidecek. Parmak izlerini ve Pasaport Kanunun 22. Maddesinde belirtilen maddesinde yer alan sakınca sorgulamalarını yaptıracaktır. İl / İlçe Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü’nden alacakları parmak izi tescil belgeleri ile Liman Başkanlığına başvuranların sonuçlarını da içeren gemiadamı cüzdanı başvuruları liman yetkilileri tarafından değerlendirilecektir.

İlginizi Çekebilir-  2020 Yılı Trafik Cezaları Tam Liste (Güncel)

Liman Başkanlık Adresleri

Denizcilik Müsteşarlığına bağlı olarak faaliyet gösteren ve gemiadamı cüzdanı düzenlemeye yetkili olan 7 Bölge Liman Müdürlüğü bulunmakta ve bunlar İstanbul, İzmir, İçel, Samsun, Çanakkale, Trabzon, ve Antalya illerimizdedir. Her bölge liman müdürlüğüne bağlı sicil limanları da bulunmaktadır. İstanbul Bölge Müdürlüğüne bağlı 13 Liman Başkanlığı mevcuttur. Bunlar;

 1. İstanbul,
 2. Karadeniz Ereğli,
 3. Tekirdağ,
 4. Kefken,
 5. Silivri,
 6. Enez,
 7. Ambarlı,
 8. Şile,
 9. İzmit,
 10. Tuzla,
 11. Karasu,
 12. Yalova,
 13. Zonguldak olmaktadır.

Gemiadamı Cüzdanı Yenileme Belgeleri

 1. Başvuru dilekçesi
 2. Harç dekontu
 3. T.C kimlik kartı fotokopisi
 4. Gemiadamı cüzdanı aslı
 5. 3 adet fotoğraf
 6. Nüfus Müdürlüğü parmak izi kaydı

Gemi Adamı Cüzdanı Sorgulama

Birçok işlemin yürütüldüğü e-devlet sisteminde gemi adamı cüzdanı içinde hizmet verilmektedir. Gemi adamı cüzdanı sorgulaması olarak e-devlette gemiadamı sağlık raporu sorgulama hizmeti sağlanmaktadır. Gemi adamı için ayrıca e-devlet üzerinden gemiadamları elektronik başvuru sistemi vatandaşların kullanımına sunulmaktadır.

STCW Belgelerini Yenileme Belgeleri

 1. Başvuru dilekçesi
 2. Harç dekontu
 3. T.C kimlik kartı fotokopisi
 4. STCW belgeleri aslı
 5. Gemiadamı cüzdanı aslı
 6. Sınav Başarı Belgesi (GOSS veya Kurs)

Gemi Adamı Cüzdanı Harç Fiyatları

Denize çıkış için zorunlu olan bu belgenin en önemli noktalarından biri gemi adamı cüzdanının fiyatıdır. Kurs, konaklama, sınav ücretleri ile ilgili yasal yükümlülükler yerine getirilse bile bu defa alınan eğitim belgelenmesi ayrı fiyat çıkaracaktır. Burada da liman cüzdanı maliyetinin net olduğunu söylemek yanlış olur. Her personel üyesi ve her sınıf için kullanılacak sertifikalar farklı olacağından bu pozisyonda ödenecek ücretler de farklı olacaktır. Bunun dışında gemi adamı olur sağlık raporu, pasaport ücretleri, kurs ücretleri gibi farklı branşlardaki harcamalar hesaplanmalıdır. Bunlara göre kesin fiyatlar ortaya çıkacaktır.

Gemici Yeterlilik Sınavı

Denizci olmak için her yıl bir denizci yeterlilik sınavı düzenleniyor. Sınavlar bölge müdürlüklerinin olduğu yerde yapılmaktadır. Sınav yeri ve saatine ilişkin duyurular ise resmi denizcilik web sitesinde yapılmaktadır. Sınav tarihinden 3 gün önce adayların denizci sınavına girmek istediklerini belirtmeleri gerekmektedir. Başvuru yapabilmek için kişilerin beyannameleri doldurması ve en yakın liman başkanlığına başvurması gerekmektedir. Kişi sınavda başarısız olursa, istenen belgeler kendisine iade edilir.

Gemi Adamı Maaşları 2020

Gemi adamı maaşları gemide çalışmak isteyen kişiler tarafından araştırılmaya devam etmektedir.

 1. Gemici maaşları kaptan için 7 bin 400 dolar,
 2. 2. Kaptan gemici 5 bin 800 dolar,
 3. 3. Kaptan için 3 bin 600 dolar,
 4. Reis (fitter, aşçı, fitter, lostromo) için 2 bin 200 dolar,
 5. Usta gemici (yağcı) için 1.700 dolar,
 6. Kamarot için ise 1.500 dolardır.

Bu maaş miktarları çalışılan firmaya göre değişiklik göstermektedir. Yukarıda liste halinde belirtilen gemi adamı maaşları yabancı bir gemi şirketine ait olmaktadır. TL bazında gemi adamı maaşları doların son durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Gemici olarak çalışan kişilerin, sektörde zaman geçtikçe kazançları da artmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.