tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
32,2999
EURO
35,1037
ALTIN
2.411,00
BIST
10.408,77
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
31°C
İstanbul
31°C
Hafif Yağmurlu
Cuma Hafif Yağmurlu
26°C
Cumartesi Az Bulutlu
28°C
Pazar Az Bulutlu
30°C
Pazartesi Az Bulutlu
28°C

Gazi Maaşı Ne Kadar? 2023 Hesaplaması (GÜNCEL)

Gazi Maaşı Ne Kadar? 2023 Hesaplaması (GÜNCEL)

Kıbrıs gazi maaşı ne kadar 2023, gazi maaşı 2023, asker gazi maaşları ne kadar 2023, Malul gazi maaşı ne kadar 2023, Kore gazi maaşı ne kadar, Gazi maaşı 2023 ne kadar olacak, Gazi maaşı ne kadar, SGK gazi maaşı, Kıbrıs gazi maaşı, Terör gazisi maaşları, Gazi maaşı sorgulama, Gazi maaşı sorgulama gibi konular geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda vatandaşlar tarafından sık sık araştırılıyor. Bizde sizler için güncel zamlı gazi maaşı hesaplama ve gazi maaşları hakkın tüm bilgilere içeriğimizde yer verdik. Gazi maaşları hakkında bilinmesi gereken tüm bilgiler yazımızın devamında yer almaktadır.

Gazi Maaşı Ne Kadar? 2023

Gazi maaşı, belirli savaşlardan sağ kurtulan askerlere yapılan bir şeref ödemesidir. Onur emekliliği olarak da bilinen gazilerin maaşı, kişi ölene kadar ödenmeye devam ediyor. Kişinin katıldığı savaşa bağlı olarak, alınacak maaşta değişiklik olabilir. Ancak gazi maaşı her yıl asgari ücret oranında artırılır. Gazilerin maaşından dolayı sosyal yardımlar da sağlanmalıdır. Gazinin maaşı, insanların başka haklara ve haklara sahip olmasını sağlar.

Gazi Maaşı Kimlere Verilir?

Gazi maaşı alabilecek kişiler;

 • Milli mücadelede yer almış ve İstiklal Madalyası’na sahip kişilere
 • 1950- 1953 yılları arasında yaşanan Kore Savaşı’nda bulunmuş gazilere
 • 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nı yaşamış gazilere
 • Vatani görev sırasında yaralanmış kişilere
 • Harp malullerine verilir.

Gazi Maaşına Nasıl Başvuru Yapılır?

Gazilerin maaşına başvurmak için kişilerin Sosyal Sigortalar Kurumu Emeklilik İşlemleri Müdürlüğü’ne başvurmaları gerekmektedir. Burada gazilerin maaşı, savaşa katıldıkları belgelerle yapacakları talep ile kullanılabilir.

Şehit Yakınları, Gazi ve Gazi Yakınları İstihdam Başvuru Sorgulama sayfasına giriş yaparak sonuçları alabilirsiniz. e-Devlet üzerinden sorgulama yapmak için vermiş olduğumuz linke tıklayabilirsiniz.

Gazi Maaşı Hesaplama 2023 Yılı Gazi Maaşı Ne Kadar?

2023 gazi maaşının hesaplanmasında enflasyondaki fark dikkate alınmaktadır. Memur maaşlarına ilişkin katsayısı dikkate alınarak yapılacak hesaplamada, maliye kanununda öngörülen tutar memur ücret katsayısı ile çarpılır. Buradan elde edilen sonuç ile gazilerin maaş miktarı belirlenir.

Gazi Maaşı Hesaplama 2023

Gazi maaşı ne kadar?

Gazi Rütbesi Maaş (TL)
2023 Gazi Maaşı 3.900 TL
15 Temmuz Gazileri 3.900 TL
6. Derece Doğu Gazi Maaşı 2.900 TL
Kıbrıs Gazi Maaşları 2023 1.227 TL
Kore Gazi Maaşı 2023 1.227 TL

Verilen bu tutarlar 2023 yılına ait ortalama Gazi Maaşlarıdır. Gazi maaşları, rütbelere göre değişiklik gösterebilmektedir.

Yapılan yeni açıklamaya göre en düşük emekli aylığına gelen zam sonrası gazi maaşlarının da zamlanacağı bildirilmiştir. 2023 gazi maaşı açıklandığında sizlere bilgi vereceğiz. 

Gazinin Vefatı Durumunda Gazi Maaşına Ne Olur?

Gazi ölürse, eşi gazinin maaşından yararlanıyor. Hayatı boyunca aldığı gazi maaşının % 75’i eşine bağlıdır. Fakat, gazi maşının çocuklara kadar gitmesi söz konusu değil. Bu maaştan sadece eş yararlanabilir.

Sosyal Güvencesi Olan Gazilere Ne Kadar Gazi Maaşı Bağlanır?

Sosyal güvenlik söz konusu olduğunda, gazi maaşları, maliye kanunun katsayısı belirlenerek hesaplanır. Bu kanun kapsamındaki gazilerin maaşları aylık olarak ödenir. Maaş, sosyal güvenlikten yararlananlar için 5750 gösterge sayısı dikkate alınarak hesaplanmaktadır.

Gazi Maaşı Ne Kadar? Zamlı Gazi Maaşı Hesaplama

Gazi Maaşı Hesaplama 2023 Gazi Maaşı Ne Kadar? GÜNCEL

65 Yaş Aylığı Nasıl Alınır? 2023 Yaşlılık Maaşı Ne Kadar? detaylı bilgi için tıklayınız.

Gazi Maaşı Alanların Sağlık Alanında Avantajları Nelerdir?

Gazi maaşı alınabilmesi durumunda 25 yaş altı çocuklar tüm sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanır. Özel hastanelerde yapılacak işlemlerde gazi ve ailesi varsa sevk zorunluluğu aranmaz. Ayrıca Gazi ve ailesi sınav ücretini ödemez. Bu kişilerden ek ücret alınmaz. Ayrıca, ortodontik aletler gibi sigortaya tabi olmayan işlemler için ücret ödemiyorlar. Özel hastanelerde muayene ücreti de alınmaz.

Gazi Maaşı Alanların Ulaşım Alanında Avantajları Nelerdir?

Gazi maaşı fayda sağlayacak ulaşım hizmetleri şehir otobüslerini içerir. Gaziler ve eşleri, iç hatlar nakliye şirketleri ve belediyeler ve belediye şirketleri tarafından tahsis edilen araçlar için ücret ödemezler. Aynı zamanda gazi kartlarıyla iç hat uçuşlarında havayolu indirimlerine başvurabilirler. Şehirde oldukları sürece tüm toplu taşıma araçlarında ücretsiz seyahat edebilirler.

Gazi Maaşı Alanlar Askeri Okula Giriş Alanında Hangi Avantajlardan Yararlanır?

Gazi maaşı alanların çocukları, askeri okullara devam etmek ve giriş koşullarını yerine getirmek isterlerse ek puan ve kota alırlar. Giriş koşullarını karşılayan ve puan eşiğinden uzak olmayan öğrencilere ek bir puan avantajı da verilmektedir. Ayrıca Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay ve Kuvvet Komutanlıkları aracılığıyla ilk kez memur atanacak gazi yakınları ek puanlarla avantajlı bir konuma getiriliyor. Kişiler babalarının gazi olduğuna dair bir belge ile başvururlarsa, sınavda aldıkları notun % 10’unu ek olarak alırlar.

Gazi Maaşı Alanların Yakınları Eğitim Alanındaki Avantajlı Nelerdir?

Gazi maaşı alanların yakınları, eğitim düzeylerine en uygun olan yardımlardan yararlanır. Gazinin çocuğu ilkokula gidiyorsa, ikametgah adresi ne olursa olsun istediği okula kaydolmasını sağlıyoruz. Ayrıca her kayıt için gerekli olan A4 kağıdı gibi eğitim gereksinimleri, gazi çocuklarından aranmaz. Aile-öğretmen derneğine bağış yapma zorunluluğu olmayan emekli çocukların da okul için puan kazanmaları gerekmez. Ayrıca, herhangi bir puan şartı olmaksızın, orta ve orta öğretim düzeyinde istedikleri herhangi bir okula kayıt olabilirler. Ancak, bu yardım yalnızca büyükşehir sayılan 16 şehirde geçerlidir. Bu 16 ilde gaziler herhangi bir puanlama zorunluluğu olmaksızın seçtikleri herhangi bir temel liseye kayıt olabilirler.

Gazi çocukları devlet yurtlarını ücretsiz olarak kullanabilir. Gazi belgesi ile yapılacak başvurularda öncelik, gazi çocuklarına verilir. Kredili yurt işletmesine ait yurtlarda yapılacak taleplerde, gerekli evraklar ile öncelik düzenlenerek gazi çocuklarına oda verilir. Ayrıca üniversite öğrencilerine verilen kredi ve burslarda gazi çocukları önceliklidir.

Gazi Maaşı Alanlar Fatura Ödemeleri Alanında Hangi Hizmetlerden Avantajlı Yararlanırlar?

Gazi maaşı alanlar, fatura ödemelerinde de avantajlı konumdadır. Gazinin ikamet ettiği konutta tüketilen elektrik % 40 indirimli ödenir. Bu avantajdan yararlanmak için kişilerin Elektrik Dağıtım A.Ş. ile iletişime geçmesi gerekmektedir. (kimlik kartları ve gazi belgeleri ile.) Gerekli belgeler ayrıca ikametgahı da içerir. Yapacak başvuru sayesinde insanlar elektrik faturalarını indirimli ödüyorlar. Ek olarak, kullanıcıların talepten sonra her yılın Ocak ayında uygulamalarını güncellemeleri gerekir.

Su faturalarında da bir indirim mevcuttur. Her belediye, gazilerin ikametgahı olan konutlar için farklı indirim miktarları belirlemiştir. % 50’den az indirim uygulanması yasal değildir. Bu nedenle her belediye gazi evleri için su faturalarını en az % 50 oranında indirim yapmaktadır. Bunun için gazi tanıtım kartı, nüfus cüzdanı fotokopisi ve ikametgahı ile belediyelere müracaat etmesi gerekiyor.

Gazi Maaşı Alanlar Özel Kurum Alanında Hangi Hizmetlerden Avantajlı Yararlanırlar?

Gazi maaşı alanların faydalanabilecekleri özel kurumlar şunlardır:

 • İkamet adresleri dışında konuk odalarının ücretsiz kullanımı.
 • Gaziler, eşleri ve çocukları sosyal olanakları ücretsiz kullanabilirler.
 • Gazi kartı yanlarında olduğu sürece tüm otoparkları ücretsiz olarak kullanabilirler.
 • Şehit ve şehit gazilerinin tüm PTT işlemlerinde % 10 indirim öngörülmüştür.
 • Türk Hava Yolları, gazilere yurtiçi seyahatlerinde % 20, yurtdışında % 40 indirim sunuyor.
 • Spor müsabakaları arasında Gençlik ve Spor Bakanlığı müsabakalarına ücretsiz giriş ücreti vardır.
 • Gaziler ve yakınlarının devlet tiyatroları için ücret ödemesi gerekmez.
 • Kültür ve Turizm Bakanlığına ait müzelerden ücretsiz faydalanabilirler.
 • Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Hac için gazi ve yakınlarına her yıl ayrı bir kontenjan tahsis edilmektedir.

Bu faydalar kişinin gazi olması durumunda sağlanır. Ayriyeten yukarıda da bahsettiğimiz gibi gazi çocukları da öğrenimleri sırasında burslu olarak yararlanmaktadır. Sadece gazilere ve yakınlarına sağlanan burslar bu şekilde kullanılabilir. Bunlar, gazilere ve ailelerine sunulan faydalardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.