Güncel Ajans

Fakirlik Belgesi Nereden Alınır? Nerelerde Kullanılır? 2020

Fakirlik Belgesi Nereden Alınır? Nerelerde Kullanılır? 2020

Halk arasında fakirlik kağıdı olarak bilinen muhtaçlık belgesi ile ihtiyaç sahibi kişiler gerekli yardımlardan yararlanabilirler. Fakirlik belgesi almak isteyen kişiler gerekli kurumlara müracaat halinde elde edecekleri belge üzerinden devlet tarafından sağlanan imkanlardan yararlanabilirler. Fakirlik belgesi nasıl alınır sorusuna cevap bulabileceğiniz gibi fakirlik belgesi kimler alabilir ve Muhtarlık fakirlik belgesi formu, Fakirlik Belgesi E-Devlet, Öğrenci fakirlik belgesi, Fakirlik belgesi E devletten Alınır mı gibi konular hakkında birçok detayı yazımızda bulabilirsiniz.

Fakirlik Belgesi Nereden Alınır? 2020

Fakirlik belgesi ile devlet eliyle ihtiyaç sahibi kişilere ve hanelerine birtakım yardımlar yapılmaktadır. Fakirlik belgesini kimi zaman muhtaçlık, yeşil kart ve belediye sosyal yardımları sıfatıyla belirtmek mümkün. Kısaca kişinin bağlı bulunduğu yani ikamet ettiği belediyeden gelen ayni ve nakdi yardımların tümü muhtaç kişileri kapsamaktadır. İhtiyaç sahibi kişilerin destek almak istediği konulardan olan burs, maddi yardım, hastane için sağlık yardımı, çocuğu okuyan ailelere SED yardımı için bu belge ilgili kurum ve kuruluşlar aracılığı ile talep edilmektedir. Fakirlik belgesi ile kişinin geçiminin olmadığı veya belirlenen sınırın altında bir kazanç elde ettiğini göstermektedir. Burada bahsedilen fakirlik belgesi kişinin yardıma ihtiyacı olduğunu kanıtlar nitelikte olduğunu söylemek mümkündür.

Fakirlik Belgesi Başvurusu

Fakirlik belgesi almak için kişilerin kaymakamlıkların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı birimi üzerinden alınabilmektedir. Muhtaçlık belgesi alacak kişiye uygulanacak prosedürlerin ilgili ekipler tarafından incelenip raporlanması üzerine kişiye belediye tarafından yardım sağlanmaktadır.

Muhtarlık Fakirlik Belgesi Formu

Kaymakamlıklardan alınacak muhtaçlık belgesi aynı zamanda muhtarlıklardan da verilebilmektedir. İhtiyaç sahibi olan kişinin muhtarlığa giderek ilgili formu doğru ve eksiksiz doldurması halinde yine fakirlik belgesi ne sahip olabilmektedir. Ancak burada belirtmeliyiz ki kimi muhtarlıklar kişileri belediyelere yönlendirmektedir. Bizden bir tavsiye olarak; muhtaçlık belgesi alabilmek için belediyelere müracaat etmeniz halinde daha net yarar elde edersiniz. Muhtarlık tarafından onaylanacak belgeye doğru ve eksiksiz bilgileri doldurmanız bu noktada çok önemli olduğunu söylemeliyiz. Fakirlik belgesi almak için dolduracağınız belgenin gerçeği yansıtmaması halinde büyük sorunlar meydana gelebilmektedir.

Muhtaçlık Belgesi Alma Şartları Nelerdir?

Fakirlik belgesi nasıl alınır sorusuna verdiğimiz açıklamalar üzerine fakirlik belgesinin şartlarından da bahsetmek gerekmektedir. Muhtaçlık, yoksulluk ve fakirlik belgesi almak için tahmin edersiniz ki reşit olmanız yani 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir.

 • Muhtarlıktan alacağınız fakirlik belgesi için başvuruda bulunacağınız muhtarlık ikametinize bağlı görevde bulunan muhtarlık olmasına özen göstermelisiniz.
 • Mülk sahibi olmamanız yani size ait bir ev olmaması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin herhangi bir sosyal güvencesi olmaması gerekmektedir. Çünkü sosyal güvencenin olması demek alacağınız maaşın asgari ücret olduğu belirtir. Bu sebeple asgari ücret üzerinden yaşamını sürdüren birine tahmin edersiniz ki yardım edilmeyecektir.
 • Gelir seviyesinin asgari ücretin altında belirlenen oranlarda olması gerekmektedir.
 • Hanede bulunan başka bir kişinin fakirlik maaşından yararlanmıyor olması gerekmektedir.
İlginizi Çekebilir-  Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? (2020 Yılı)

Fakirlik Belgesi Nerelerde Kullanılır?

Fakirlik belgesi alacak kişi belgeyi almaya hak kazandığı tarihten itibaren yardıma ihtiyacı olduğu kanıtlanmış olmaktadır. Yani bu evrak ile başvuru sahibinin maddi sıkıntı içerisinde olduğu gözlemlenmektedir. Başvuru yapan kişinin herhangi bir kurum üzerinden yapmak istediği bir başvuruda bu belge yardım almak için ortaya konulabilir, ilgili kuruma sunulabilir. İhtiyaç sahipleri için yapılan barınma yardımı, yakacak, giyecek ve gıda yardımı bu belge sayesinde yapılabilmektedir. Aynı zamanda sağlık yardımı ve nakdi yardımlar da yine muhtaçlık belgesi ile yapılabilmektedir. Kişilerin daha sağlıklı sonuçlar ile karşılaşabilmesi ve direkt yardım alabilmesi için öncesinde belirttiğimiz üzere kişinin ikametinde görevde bulunan Kaymakamlıkların SYD Vakfı birimine müracaatta bulunması ve burada gelir testine tabii tutulmasının ardından yardım alınabilmektedir.

Kişiler aynı zamanda Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne başvurmaları halinde belli koşulların sağlanması kaydı ile fakirlik maaşı alabilmektedirler. VGM Fakirlik maaşı ise 2020 yılı itibari ile aylık olarak 914,49 TL ödeme yapılmaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğünce desteklenen yardımlar ve koşullarına buradan ulaşabilirsiniz.

800 TL. Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? incelemek için tıklayınız.

Fakirlik Belgesi Nerelerde Kullanılır?

Muhtaçlık belgesi ile yardım almak isteyen ancak bu belgenin nerelerde işe yaradığı hakkında bilgi sahibi olmayan vatandaşlarımız için Fakirlik belgesinin kullanım alanlarını şu şekilde sıraladık;

 • Yardım alacağınız kurum ve kuruluşlara bu belge ile müracaatta bulunabilirsiniz.
 • Hanede bulunan ve eğitim öğretim hayatında sıkıntı çeken kişiye yapılmasını istediğiniz burs yardımları için bu belge işinize yarayabilir.
 • Sosyal yardım alacaksanız bu belge başvuru belgesi niteliğini taşımaktadır.
 • Boşanma davalarında nafaka alabilmek için bu belgeyi temin etmeniz gerekmektedir.

Belediye Sosyal Yardım Başvurusu

Belediyelerin ihtiyaç sahibi kişiler ve hanelerine yönelik yaptığı bir takım yardımlar bulunmaktadır. Bu yardımlar ile kişinin maddi sıkıntılarına çözüm olmak amaçlanır. Kişinin bağlı bulunduğu belediyeye başvurması halinde yapılacak gelir testi üzerinden kişinin yardıma ihtiyacı olduğunu tespit edilmesi üzerine belediyeler tarafından yapılacak yardımlar;

 • Gıda Yardımı
 • Yakacak (Kömür) Desteği
 • Sağlık Yardımı
 • Giyecek Yardımı
 • Kira Desteği
 • Eğitim Yardımları

Yukarıdakilere ilave olarak birçok alanda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine yardım yapmaktadır.

Maddi yardım yapan kurum ve kuruluşlar ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.