tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
32,5004
EURO
34,6901
ALTIN
2.496,45
BIST
9.693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
19°C
İstanbul
19°C
Parçalı Bulutlu
Pazar Az Bulutlu
21°C
Pazartesi Hafif Yağmurlu
23°C
Salı Az Bulutlu
24°C
Çarşamba Az Bulutlu
22°C

Engelli Maaşı Kişi Başına Düşen Gelir 2023 Engelli Maaşı Ne Kadar?

Engelli Maaşı Kişi Başına Düşen Gelir 2023 Engelli Maaşı Ne Kadar?

Bir önceki yıllarda da sağlanmış ve sağlanacak olan evde bakım parasında 2023 yılı için evde bakım maaşı şartları ve yardımdan yararlanacak olan kişiler hakkında elde edilen tüm bilgiler ve emekli maaşı olan bakım parası alabilir mi? Bakım maaşıyla engelli maaşı aynı anda alınır mı? gibi sorular ve Evde bakım parası almak için aranan şartlar, 80 yaş üstü bakım parası, evde bakım maaşı şartları 2023, evde bakım maaşı için nereye başvurulur, evde bakım maaşı başvuru dilekçe örneği, evde bakım maaşı şartları 2023 kişi başına düşen gelir, evde bakım parası nasıl alınır, 2023 evde bakım maaşı ne kadar konuları hakkında tüm bilgiler..

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır?

2023 yılında da sosyal yardımlar geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi ihtiyaç sahibi her aileye ulaşacak şekilde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilmeye devam ediyor. İhtiyaç sahibi muhtaç kişilere verilecek olan sosyal yardımların içinde yaşlılara ve engellilere yönelik yardımlar bulunuyor. Engellinin ve yaşlının bakımı üzerine alan kişilere devlet tarafından yardım verilmesinde belirli şartlar da aranıyor.

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır? 2023 Engelli Maaşı Ne Kadar

Evde bakım parası engelli ya da yaşlı kişilerin bakımını üzerine alan kişiler için ayrılmış ödenek türüdür. Güncel rakamlarla içinde bulunduğumuz yıl için evde bakım parası alan 500 binden fazla kişi bulunmaktadır. Birçok yardımın yanında evde bakım parası aylık olarak düzenli bir şekilde verildiğinden adına evde bakım maaşı da denilmektedir. Muhtaç bireylere yönelik yapılan yardım engellinin, hastanın ve yaşlının bakımını karşılayacak kişilere belirli düzeyde maaş niteliğinde evde bakım parası verilmektedir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından evde bakım parası alacak kişileri kapsayan bir açıklama geldi. Zorlu bir süreçten geçtiğimiz aşikar. Bu salgın sürecinde alınan tüm kararların yanında Bakanlık, Sosyal Güvenlik Kurumu tedbirleri kapsamında sağlık raporlarının geçerlilik sürelerinin uzatıldığı belirtti.

Evde Bakım Maaşı 2023 Şartları

Hasta, yaşı ve engelli kişilerin bakımı üzerine alan kişilere sosyal yardım olarak evde bakım parası ödenmektedir. Tabi ki diğer sosyal yardımlarda olduğu gibi evde bakım parasında da belirli şartlar bulunmaktadır. Şartları taşıyan kişiler başvuru işlemlerini tamamladıktan ve onay sürecini sorunsuz geçtikten sonra aylık olarak yatırılan evde bakım parası yardımından yararlanabilecektir.

Muhtaçlık düzeyinin etkin rol oynadığı evde bakım parasında belirlenmiş şartlar uygun olmadığında bu yardımın yapılması söz konusu değildir. Ayriyeten çalışan kişiler bu yardımdan yararlanamamaktadır.  Evde bakım maaşı alabilmek için toplamda 4 şart aranmaktadır. Maddeler halinde belirtmek gerekirse evde bakım maaşı şartları;

 • Yaşlı ya da engellinin bakıma muhtaç olması,
 • Hasta ya da engelli için sağlık raporunun bulunması,
 • Ailenin gelir kriterine uygun olması,
 • Muhtaç kişiyle bakımı sağlayan kişi aynı evde yaşamıyorsa saatli bakım gerekmektedir.

2023 Evde Bakım Maaşı Kişi Başına Düşen Gelir

Yaşlı ya da engelliye bakan kişilerin yararlanmış olduğu evde bakım parası gelir kriteri hesaplaması içerisinde bulunan yılın asgari ücretine göre hesaplanmaktadır. Asgari ücrete göre belirlenen evde bakım parası yardımının rakamları her yıl değişiklik göstermektedir. 2022 yılı için belirlenen asgari ücret tutarı 4.250 TL olmuştur. Gelir kriteri hesaplaması kişi başına düşen gelir ile hesaplanmaktadır. Gelir kriteri hesaplaması asgari ücret ile kişi başına düşen gelir esas alınarak yapılmaktadır. Hesaplamaları kapsamlı bir şekilde ele alırsak;

 • Asgari ücret tutarının 3’te 2’si ise kişi başına düşen gelir olmaktadır.

4.250 TL’nin 2/3’si 2.833 TL’dir. Bu tutar yukarıda da belirtmiş olduğumuz kişi başına düşen gelir olmaktadır.

Evde bakım maaşından yararlanmak isteyen kişilerin kişi başına düşen gelirleri 2.833 TL’nin altında olması gerekmektedir. Hane içerisinde bulunan kişilere bu hesap yapılmalıdır. Hanede yaşayan kişi sayısı ve kişi başına düşen gelir esas alınarak gelir kriteri şartı yerine getirilmiş olur. Kişi sayısına göre hanenin gelir kriteri hesaplaması;

Kişi Sayısı Evde Bakım Maaşı Kişi Başına Düşen Gelir Gelir Kriteri
2 2.833 TL 5.666 TL
3 2.833 TL 8.499 TL
4 2.833 TL 11.332 TL
5 2.833 TL 14.165 TL
6 2.833 TL 16.998 TL

Yukarıda tabloda hane içinde yaşayan kişi sayına göre gelir kriteri hesaplaması yapılmıştır. 2 kişilik bir ailede 5.666 TL altında gelir bulunuyor ise gelir kriteri şartına uygun olunmaktadır.

Evde Bakım Maaşı Sağlık Kurulu Raporu Şartı

Hastanın bakıma muhtaç olduğunu belgeleyen sağlık raporunda yeni düzenlemelere gidildi. Önceden yüzde 50 ve üstü engel raporu bulunan kişilere ağır engelli ve engelli tanımları yapılmaktaydı. Yeni sisteme göre bu durumda değişiklikler mevcut. 18 yaşından büyük ve 18 yaşından küçük kişilerin engel düzeyleri sağlık raporunda farklı tanımlamalar ile belirtilmektedir. 18 yaşından büyük kişilerin raporlarında bağımlı veya tam bağımlı, 18 yaşından küçük kişilerin ise raporlarından özel koşul ya da çok özel koşul tanımları yer almaktadır. Engel oranına bakılmadan bu yeni sistem ile evde bakım maaşından yararlanılabilmektedir.

Evde Bakım Maaşı Saatli Bakım Şartı

Yaşlı, engelli ya da hasta olan ve yardıma ihtiyacı olan kişilerin bakımını üstlenen kişinin aynı evde yaşamıyor ise bu şartı yerine getirmesi gerekmektedir. Muhtaç kişi ve bakımı üstlenen kişi aynı hanede ise bu şarta bakılmamaktadır. Farklı evlerde yaşayan muhtaç ve hasta yakını geçerli olan şartta muhtaç kişi ile ilgilenen kişinin gün içerisinde en az 8 saatlik hizmet sunması gerekmektedir. En az 8 saat olan bu şartta kontrol ve denetlemeler kurum tarafından yönlendirilen yetkili kişiler tarafından sağlanmaktadır.

2023 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

Bu yardımdan yararlanmak isteyen kişiler öncelikle belirtilmiş şartlara uygun olması gerekiyor. Aile ve Sosyal Politikalar İl / İlçe Müdürlüklerine yapılacak olan başvurular gerekli evraklar ile tamamlanmakta ve değerlendirme süreci faaliyete geçirilmektedir. Başvurusu onaylanan kişilere evde bakım parası Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 2023 yılında 2.706 TL olmuştur. 

Evde Bakım Maaşı Almak İçin Nereye Başvurulur? 2023

Belirtmiş olduğumuz şartların sağlanmasının ardından evde bakım maaşı hakkından yararlanmak isteyen kişiler başvuruda bulunabilirler. Başvurular ise Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüklerinde yapılmaktadır. Evde bakım maaşı için Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüklerine yapılacak olan başvuruda işlemler için gerekli evraklar temin edilmelidir.

Gerekli Evraklar

Muhtaç kişi ve bakımı üstlenen kişi için gerekli evraklar ise;

 • T.C Kimlik Belgesi
 • 2 Adet Vesikalık Fotoğraf
 • Muhtaç Kişinin Sağlık Raporu
 • Mal ve Gelir Beyan Belgesi

Yukarıda sıralanmış evraklar ile evde bakım parası başvuruları ikamet edilen İlin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünde gerçekleştirilmektedir. Başvuru işlemleri gerektiği gibi yapıldıktan sonra değerlendirme süreci başlamaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı Bakım Hizmetleri Değerlendirme Heyetinde görevli kişiler aracılığıyla incelemeler gerçekleştirilir. Değerlendirme ve incelemeler sonucunda onay verildiği takdirde evde bakım maaşı alınabilmektedir. Bu onayı ise Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından verilmektedir.

TC No İle Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Her ay düzenli olarak verilen evde bakım parası 2023 yılında 2.706 TL tutarında muhtaç kişinin bakımını üstlenen kişiye verilmektedir. Evde bakım parası sorgulama işlemleri internet üzerinden sorgulanabilmektedir. E-devlet aracılığı ile gerçekleştirilecek olan evde bakım parası sorgulama işlemi için e-devlet sistemine T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapılmaktadır.

Girişin yapılmasının ardından “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” ekranı açılmalıdır. Bu sayfada evde bakım parası sorgulaması kolaylıkla yapılabilmektedir. SMS ile sorgu işlemi ise BAKIYE yazılarak 4747′ ye mesaj gönderilmelidir. Sorgulama sonucu kişinin cep telefonuna evde bakım maaş sorgulaması hakkında detaylı bilgiler gönderilecektir.

Devlet tarafından vatandaşlara verilen maddi yardımlar hakkında bilgi için tıklayınız.

Yorumlar

 1. M. Kara dedi ki:

  iki oğlum ben eşim toplamda 4 kişiyiz. Oğlumun biri engelli. Tek çalışan benim eşim ev hanımı. engelli bakim maaşı almak için toplam gelirimiz ne kadar olmalı. Üst limit nekadar olmali

  1. Cem dedi ki:

   6816 tl den aşağı ise geliriniz ve de diğer şartları taşıyor iseniz alabilir siniz

   1. Kader dedi ki:

    Benim annem anneanneme bakiyor ve dedemin emekli maaşını paylaşıyorlar annem 400 tl anneannem 800 tl maaş alıyor annem bakim maaşı alabilirmi anneannem bacaklarından yürüyemiyor ve astım bronşit i var cvp verirseniz sevinirim

 2. İpek çiftci dedi ki:

  Oglum doğuştan beyin den gelen catlaklar nedeniyle engelli yüzde 60 3 kişiyiz evde bakici ayligi almak istiyorum yuruyemiyo

  1. Hilal atan dedi ki:

   Benim kızım meniggomiyelesel 6 kişilik bir aileyiz evde bakım parası nasıl alınıyor babamız inşaat işçisi

 3. Hasan KESKİN dedi ki:

  Merhabalar,
  Evde bakım parası alan kişi kendi üzerine ev alırsa bakım parası kesilir mi? Cevabınız için şimdiden teşekkürler