Güncel Ajans

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır? 2020 (GÜNCEL ŞARTLAR)

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır? 2020 (GÜNCEL ŞARTLAR)

2020 yılında da sosyal yardımlar geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi ihtiyaç sahibi her aileye ulaşacak şekilde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilmeye devam ediyor. İhtiyaç sahibi muhtaç kişilere verilecek olan sosyal yardımların içinde yaşlılara ve engellilere yönelik yardımlar bulunuyor. Engellinin ve yaşlının bakımı üzerine alan kişilere devlet tarafından yardım verilmesinde belirli şartlar da aranıyor. Bir önceki yıllarda da sağlanmış ve sağlanacak olan evde bakım parasında 2020 yılı için evde bakım maaşı şartları ve yardımdan yararlanacak olan kişiler hakkında elde edilen tüm bilgiler ve emekli maaşı olan bakım parası alabilir mi? Bakım maaşıyla engelli maaşı aynı anda alınır mı? gibi sorular ve 2020 evde bakım maaşı ne kadar olacak, TC No ile evde bakım maaşı sorgulama, 2020 evde bakım maaşı ile ilgili son dakika haberleri, evde bakım maaşı güncel haberleri, evde bakım maaşı için nereye başvurulur, evde bakım maaşı ne kadar konuları hakkında tüm bilgiler..

Evde Bakım Parası Nedir?

Evde bakım parası engelli ya da yaşlı kişilerin bakımını üzerine alan kişiler için ayrılmış ödenek türüdür. Güncel rakamlarla içinde bulunduğumuz yıl için evde bakım parası alan 500 binden fazla kişi bulunmaktadır. Birçok yardımın yanında evde bakım parası aylık olarak düzenli bir şekilde verildiğinden adına evde bakım maaşı da denilmektedir. Muhtaç bireylere yönelik yapılan yardım engellinin, hastanın ve yaşlının bakımını karşılayacak kişilere belirli düzeyde maaş niteliğinde evde bakım parası verilmektedir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından evde bakım parası alacak kişileri kapsayan bir açıklama geldi. Zorlu bir süreçten geçtiğimiz aşikar. Bu salgın sürecinde alınan tüm kararların yanında Bakanlık, Sosyal Güvenlik Kurumu tedbirleri kapsamında sağlık raporlarının geçerlilik sürelerinin uzatıldığı belirtti. Evde bakım parasından yararlanacak vatandaşları yakından ilgilendiren açıklamada rapor süresi dolmuş olan kişiler herhangi bir hak kaybına uğratılmaması için mevcut rapor tarihleri Mayıs ayı sonunda kadar uzatıldı ve bu süreye kadar raporlar geçerli kabul görecektir. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, rapor süresinin dolmasıyla geçerliliğini yitirmiş kişiler mevcut raporları ile ilaç ve tıbbi malzemelerin alımının reçete yazdırılmadan alınacağını da belirtti.

Evde Bakım Maaşı Başvuru Şartları 2020

Hasta, yaşı ve engelli kişilerin bakımı üzerine alan kişilere sosyal yardım olarak evde bakım parası ödenmektedir. Tabi ki diğer sosyal yardımlarda olduğu gibi evde bakım parasında da belirli şartlar bulunmaktadır. Şartları taşıyan kişiler başvuru işlemlerini tamamladıktan ve onay sürecini sorunsuz geçtikten sonra aylık olarak yatırılan evde bakım parası yardımından yararlanabilecektir. Muhtaçlık düzeyinin etkin rol oynadığı evde bakım parasında belirlenmiş şartlar uygun olmadığında bu yardımın yapılması söz konusu değildir. Ayriyeten çalışan kişiler bu yardımdan yararlanamamaktadır.  Evde bakım maaşı alabilmek için toplamda 4 şart aranmaktadır. Maddeler halinde belirtmek gerekirse evde bakım maaşı şartları;

  • Yaşlı ya da engellinin bakıma muhtaç olması,
  • Hasta ya da engelli için sağlık raporunun bulunması,
  • Ailenin gelir kriterine uygun olması,
  • Muhtaç kişiyle bakımı sağlayan kişi aynı evde yaşamıyorsa saatli bakım gerekmektedir.

Gelir Kriteri Şartı:

Yaşlı ya da engelliye bakan kişilerin yararlanmış olduğu evde bakım parası gelir kriteri hesaplaması içerisinde bulunan yılın asgari ücretine göre hesaplanmaktadır. Asgari ücrete göre belirlenen evde bakım maaşı yardımının rakamları her yıl değişiklik göstermektedir. 2020 yılı için belirlenen asgari ücret tutarı 2.324 TL olmuştur. Gelir kriteri hesaplaması kişi başına düşen gelir ile hesaplanmaktadır. Gelir kriteri hesaplaması asgari ücret ile asgari geçim indirimi ve kişi başına düşen gelir esas alınarak yapılmaktadır. Hesaplamaları kapsamlı bir şekilde ele alırsak;

  • Asgari ücretten tutarından asgari geçim indirimi düşülür. Kalan tutarın 3’te 2’si ise kişi başına düşen gelir olmaktadır.

2.324 – 220 (asgari geçim indirimi) = 2.104 TL. 2.104 TL’nin 2/3 si 1.402 TL’dir. Bu tutar yukarıda da belirtmiş olduğumuz kişi başına düşen gelir olmaktadır.

İlginizi Çekebilir-  İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? Ne Zaman Açılır?

Evde bakım maaşından yararlanmak isteyen kişilerin kişi başına düşen gelirleri 1.402 TL’nin altında olması gerekmektedir. Hane içerisinde bulunan kişilere bu hesap yapılmalıdır. Hanede yaşayan kişi sayısı ve kişi başına düşen gelir esas alınarak gelir kriteri şartı yerine getirilmiş olur. Kişi sayısına göre hanenin gelir kriteri hesaplaması;

Kişi Sayısı Kişi Başına Düşen Gelir Gelir Kriteri
2 1.402 TL 2.804 TL
3 1.402 TL 4.206 TL
4 1.402 TL 5.608 TL
5 1.402 TL 7.010 TL
6 1.402 TL 8.412 TL

Yukarıda tabloda hane içinde yaşayan kişi sayına göre gelir kriteri hesaplaması yapılmıştır. 2 kişilik bir ailede 2.804 TL altında gelir bulunuyor ise gelir kriteri şartına uygun olunmaktadır.

Sağlık Kurulu Raporu Şartı:

Hastanın bakıma muhtaç olduğunu belgeleyen sağlık raporunda yeni düzenlemelere gidildi. Önceden yüzde 50 ve üstü engel raporu bulunan kişilere ağır engelli ve engelli tanımları yapılmaktaydı. Yeni sisteme göre bu durumda değişiklikler mevcut. 18 yaşından büyük ve 18 yaşından küçük kişilerin engel düzeyleri sağlık raporunda farklı tanımlamalar ile belirtilmektedir. 18 yaşından büyük kişilerin raporlarında bağımlı veya tam bağımlı, 18 yaşından küçük kişilerin ise raporlarından özel koşul ya da çok özel koşul tanımları yer almaktadır. Engel oranına bakılmadan bu yeni sistem ile evde bakım maaşından yararlanılabilmektedir.

"<yoastmark

Saatli Bakım Şartı:

Yaşlı, engelli ya da hasta olan ve yardıma ihtiyacı olan kişilerin bakımını üstlenen kişinin aynı evde yaşamıyor ise bu şartı yerine getirmesi gerekmektedir. Muhtaç kişi ve bakımı üstlenen kişi aynı hanede ise bu şarta bakılmamaktadır. Farklı evlerde yaşayan muhtaç ve hasta yakını geçerli olan şartta muhtaç kişi ile ilgilenen kişinin gün içerisinde en az 8 saatlik hizmet sunması gerekmektedir. En az 8 saat olan bu şartta kontrol ve denetlemeler kurum tarafından yönlendirilen yetkili kişiler tarafından sağlanmaktadır.

2020 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Olacak?

Bu yardımdan yararlanmak isteyen kişiler öncelikle belirtilmiş şartlara uygun olması gerekiyor. Aile ve Sosyal Politikalar İl / İlçe Müdürlüklerine yapılacak olan başvurular gerekli evraklar ile tamamlanmakta ve değerlendirme süreci faaliyete geçirilmektedir. Başvurusu onaylanan kişilere 2020 yılında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 1.460 TL olan evde bakım parası ikinci 6 aylık zam ile evde bakım maaşı 1.544 TL olmuştur. Belirtmeliyiz ki Temmuz ayı zammı, Ağustos ayında alınacak olan maaşlara yansıtılacaktır.

Evde Bakım Maaşı İçin Nereye Başvurulur?

Belirtmiş olduğumuz şartların sağlanmasının ardından evde bakım maaşı hakkından yararlanmak isteyen kişiler başvuruda bulunabilirler. Başvurular ise Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüklerinde yapılmaktadır. Evde bakım maaşı için Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüklerine yapılacak olan başvuruda işlemler için gerekli evraklar temin edilmelidir.

Gerekli Evraklar

Muhtaç kişi ve bakımı üstlenen kişi için gerekli evraklar ise;

  • T.C Kimlik Belgesi
  • 2 Adet Vesikalık Fotoğraf
  • Muhtaç Kişinin Sağlık Raporu
  • Mal ve Gelir Beyan Belgesi

Yukarıda sıralanmış evraklar ile evde bakım parası başvuruları ikamet edilen İlin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünde gerçekleştirilmektedir. Başvuru işlemleri gerektiği gibi yapıldıktan sonra değerlendirme süreci başlamaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı Bakım Hizmetleri Değerlendirme Heyetinde görevli kişiler aracılığıyla incelemeler gerçekleştirilir. Değerlendirme ve incelemeler sonucunda onay verildiği takdirde evde bakım maaşı alınabilmektedir. Bu onayı ise Aile ve Sosyal Politikalar İ Müdürlüğü tarafından verilmektedir.

TC No İle Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Her ay düzenli olarak verilen evde bakım parası 2020 yılında 1.406 TL tutarında muhtaç kişinin bakımını üstlenen kişiye verilmektedir. Evde bakım parası sorgulama işlemleri internet üzerinden sorgulanabilmektedir. E-devlet aracılığı ile gerçekleştirilecek olan evde bakım parası sorgulama işlemi için e-devlet sistemine T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapılmaktadır. Girişin yapılmasının ardından “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” ekranı açılmalıdır. Bu sayfada evde bakım parası sorgulaması kolaylıkla yapılabilmektedir. SMS ile sorgu işlemi ise BAKIYE yazılarak 4747′ ye mesaj gönderilmelidir. Sorgulama sonucu kişinin cep telefonuna evde bakım maaş sorgulaması hakkında detaylı bilgiler gönderilecektir.

Devlet tarafından vatandaşlara verilen maddi yardımlar hakkında bilgi için tıklayınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.