krediler ihtiyaç kredisi maddi yardım iş fikirleri desteklemeler ödemeler
DOLAR
7,3680
EURO
8,9526
ALTIN
437,57
BIST
1.547
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Yağışlı
6°C
İstanbul
6°C
Yağışlı
Cuma Kar Yağışlı
5°C
Cumartesi Kar Yağışlı
6°C
Pazar Yoğun Kar Yağışlı
1°C
Pazartesi Kar Yağışlı
0°C

Esnafa 1000 TL. Kira Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Esnafa 1000 TL. Kira Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Geçen gün kabine toplantısının ardından son dakika açıklamasında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, esnafa kredi desteğinin müjdesini açıkladı. Sonuç olarak yapılan açıklamada pandemi süreci nedeniyle ekonomik zorluk yaşayan vatandaşlara 1000 TL destek verileceği belirtildi. Buna göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan, ödemelerin üç ay süreyle yapılacağını belirterek, konuyla ilgili tüm detayları aktardı. 1000 TL hibe desteğini kimler alacak? E-devlet ile 1000 TL hibe kira desteği başvurusu nasıl yapılır, ödemeler ne zaman başlıyor? gibi soruların yanıtlarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Esnafa Kira Desteği Müjdesi! 1000 TL Hibe Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Kabine Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, esnafa kira desteği için detayları kamuoyuna duyurdu. Yapılan açıklamada; “Toplam 1 milyon 239 bin 438 kişiye 3 ay süreyle ayda 1000 lira destek ödemesi yapacağız.” ifadelerine de yer verdi.

1.000 TL Kira Desteği Detayları

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, “İş yeri kira olan esnafımıza üç ay süreyle büyükşehirlerde aylık 750 lira, diğer illerde ise 500 lira kira desteği yapacağız” dedi. İşyeri kira bedeli kira desteğinin altında olması durumunda işyeri kira bedeli kadar kira desteği sağlanacaktır. Başlangıç tarihi ise 14 Aralık olarak belirlenmiştir. Hibe desteği Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenecektir.

Esnafa 1000 TL. Yardım Kira Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Esnafa 1000 TL. Yardım Kira Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Esnafa 1000 TL Hibe Kira Desteği Resmi Gazete

Esnafa 1.000 TL hibe kira desteği 23 Aralık 2020 tarihlinde Resmi Gazete‘de yayınlandı. Buna göre Esnafların aşağıda belirtilen şartları taşımaları gerekmektedir.

ESNAF VE SANATKARLAR İLE GERÇEK KİŞİ TACİRLERE KORONAVİRÜS SALGINI NEDENIYLE VERILECEK DESTEKLER HAKKINDA KARAR

MADDE 1- (1) Bu Karar, koronavirüs (Covid-19) salgınından işleri ve/veya işletmeleri zarar gören esnaf ve sanatkârlar ile gerçek kişi tacirlere verilecek desteklere ilişkin usul ve esasların belirlenmesi amacıyla hazırlanmıştır.

MADDE 2- (1) Bu Kararda geçen;

a) Bakanlık: Ticaret Bakanlığını,

b) Esnaf ve sanatkar: Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbirlerden etkilenen ve Bakanlık tarafından tespit edilen sektörlerde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarları,

c) Gerçek kişi tacir: Covid-19 salgunyla mücadele kapsamında alınan tedbirlerden etkilenen ve Bakanlık tarafından tespit edilen sektörlerde faaliyet gösteren gerçek kredihaberler.com kişi tacirleri,

ç) Hibe desteği: Bu Karar kapsamında yapılacak karşılıksız desteği, ifade eder.

ESNAFA HİBE DESTEĞİ

MADDE 3- (1) Hibe desteği, Bakanlık bütçesine konulacak ödenekten karşılanır. Bu Karar kapsamındaki hibe desteği, 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 441 inci ve 453 üncü maddelerine göre Bakanlık tarafından hazırlanacak kredihaberler.com destek programları çerçevesinde doğrudan ve/veya kira desteği olarak verilir.

(2) Doğrudan verilecek hibe desteği, 3 ay ödenmek üzere aylık 1.000 Türk Lirasıdır. Bu destekten 14/12/2020 tarihi itibarıyla;

a) Esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı olan vergiden muaf esnaf ve sanatkarlar,

b) Faal olan ve ticari kazançları basit usulde tespit edilenler,

c) Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbirlerden etkilenen ve Bakanlık tarafından tespit edilen sektörlerde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkârlar,

faydalanır.

(3) 14/12/2020 tarihi itibarıyla Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbirlerden etkilenen ve Bakanlık tarafından tespit edilen sektörlerde kredihaberler.com faaliyet gösteren gerçek kişi tacirler de ikinci fıkra kapsamında destekten yararlanır.

(4) İkinci ve üçüncü aralar kapsamında destekten yararlananlardan işyerleri kira olanlara, 3 ay ödenmek üzere, büyükşehir olan illerde aylık 750 Türk Lirası, diğer illerde ise aylık 500 Türk Lirası kira desteği verilir.

(5) İşyeri kira bedelinin kira desteği tutarının altında olması durumunda, işyeri kira bedeli kadar kira desteği verilir.

(6) Hibe desteğinin verilmesine ilişkin usul ve esaslar Bakanlıkça belirlenir.

MADDE 4- (1) Bu Karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 5- (1) Bu Karar hükümlerini Ticaret Bakanı yürütür.

Kimler Kira Desteğinden Yararlanabilecek?

Esnaflara kira desteği ile gelir kaybı desteği için çalışmalara başlandı. Toplam sayısı 1 milyon 239 bin 438 kişiyi bulan kesime, 3 ay süreyle ayda 1000 lira destek ödemesi yapılacak. Hibe şeklinde verilecek olan esnaf destek ödemesinden;

 1. Taksi, dolmuş ve servis işletmecisi,
 2. Pazarcı,
 3. Terzi,
 4. Oto tamircisi,
 5. Lokantacı,
 6. Pastaneci,
 7. Kadın ve erkek kuaförü,
 8. Pansiyon,
 9. Yurt,
 10. Kreş,
 11. Düğün salonu işletmecisi

gibi kesimler yararlanabilecektir.

Ödemeler Ne Kadar Olacak?

Esnafa yapılacak olan desteğin ödemeleri hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan;

 • “İş yeri kira olan esnafımıza üç ay süreyle büyükşehirlerde aylık 750 lira, diğer illerde ise 500 lira kira desteği yapacağız.”
 • “Ayda 1 milyar 240 milyon liradan toplamda 3 milyar 718 milyon liralık desteği esnafımıza sunmuş oluyoruz.”

açıklamalarında bulundu. Konaklamadan yeme içmeye, yolcu taşımacılığından bakım onarıma birçok sektörü kapsayan KDV indirimlerinin süresi de 1 Haziran’a kadar uzatıldı.

İlginizi Çekebilir-  Vergi Levhası Üzerinden Kredi Nasıl Alınır? 2021 (Yeni Esnafa)
Yorumlar

 1. Murat Kireççi dedi ki:

  Pazarciyim başvuruyu nereye vurucam