tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
32,2948
EURO
35,0683
ALTIN
2.401,25
BIST
10.422,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
31°C
İstanbul
31°C
Hafif Yağmurlu
Cuma Hafif Yağmurlu
26°C
Cumartesi Az Bulutlu
28°C
Pazar Az Bulutlu
30°C
Pazartesi Az Bulutlu
28°C

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Kayıt Ücreti 2023 Aidat Ücreti

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Kayıt Ücreti 2023 Aidat Ücreti

Esnaf odası Kayıt ücreti 2023, Bursa esnaf ve Sanatkarlar Odası kayıt ücreti, Esnaf odasına kayıt olmanın Avantajları, Esnaf odasına kayıt olmamanın cezası, Ticaret Odası Kayıt ücreti 2023, Esnaf ve Sanatkarlar Odası kayıt evrakları, Esnaf Sicil kayıt ücreti 2023, Esnaf sicil kaydı sildirme ücreti, Esnaf odası aidatı ödenmezse ne olur gibi konular hakkında tüm bilgiler yazımızda yer almaktadır.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Kayıt Ücreti 2023 Aidat Ücreti

Halihazırda işletmeleri olan esnaf ve sanatkarların, esnaf odalarından kredi almak için odaya kaydolmaları ve sicil kayıtlarını oluşturmaları gerekir. Kayıt iki ayrı kurum tarafından yapılmaktadır. Esnafların kayıt için gerekli bazı belgeleri sunmaları gerekmektedir. Oda kayıt ve sicil kayıt ücretleri güncellendi ve yeni fiyat 2023 yılında tahsil edilecek.

Esnaf Odası Kayıt Ücreti 2023 Güncel Tarife

İstanbul, Ankara, Bursa ve diğer esnaf odaları için kayıt ücretleri 2023 yılında güncellenmiştir. Ticaret Odaları için kayıt ücretleri birinci, ikinci odalar ve üçüncü odalar grubunda yer alan illere göre değişiklik göstermektedir. 2023 için kayıt ücretleri ve abonelik ücretleri aşağıda gösterilmiştir.

Esnaf odası için kayıt ücretleri 2023 brüt asgari ücretin onda birinden az veya yarısından fazla olmamaktadır. 2023 yılında brüt asgari ücret 5.004 TL olarak belirlenmiş olup, asgari ücretin onda birinden az veya yarısından fazla olamayacağı hükmüne göre bu yıl oda sicil ve ilk kayıt işlemlerinde doğan ücretler 375 TL olmaktadır.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Sicil Kayıt Evrakları

Sicil için esnaflardan bazı belgeler istenmektedir. Bu belgeler aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.

 • Vergi dairesine kayıt belgesi, (Vergi dairesine kayıt için tıklayınız.)
 • T.C Kimlik belgesi
 • Fotoğraf (1 Adet)
 • İkametgah belgesi (Muhtarlıktan alınır.)

Esnaf Odasında kayıt işlemi için gerekli belgeler; Nüfus cüzdanının tasdikli sureti ile ikametgah belgesi, vergi levhası fotokopisi, 2 adet vesikalık fotoğrafı, Bağkur SSK No, emeklilik durumunda emekli maaşı numarası gibi belgeler istenmektedir. Bu belgelerle, yaşadığınız şehrin odasına talep dilekçesini doldurarak kayıt tescil işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Gerekli evrak listesinin yanında esnaflardan ek olarak;

 1. Kayıt ücretinin yatırılacağı banka IBAN numarasına yatırılan kayıt ücreti dekontunu götürmeniz gerekebilir.

İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir Esnaf sicil kayıt evrakları ve diğer il ve ilçelerdeki kayıt evrakları bu şekildedir.

Esnaf Kefalet Kredisi İçin Gerekli Belgeler ile ilgili tüm bilgiler detaylı bir şekilde yazımızda ele alınmıştır.

Esnaf Kefalet Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Esnaf odasına kayıt için örnek dilekçe indirip gerekli bilgi ve belgelerle birlikte kredi talebinde bulunarak, esnaf ve sanatkârlara sunulan 10 yıla varan vadelerde çeşitli kredilerden yararlanabilirsiniz. Esnaf kredisi kullanmak isteyenlerden istenen evraklar, krediyi kullanacak esnaflardan ve gayrimenkul için çeşitli belgeler istenir. Esnaf kefalet kredisi başvurusunda esnaflardan yeni kayıt için istenen belgeler aşağıda listelenmiştir;

Esnaflar için gerekli belgeler;

 1. Vesikalık resim
 2. Kimlik fotokopisi
 3. İkametgah belgesi (1 adet asıl 2 adet fotokopi)
 4. Esnaf sicil belgesi (Fotokopi)
 5. Oda belgesi (1 adet asıl 2 adet fotokopi)
 6. İmza sirküleri (1 adet asıl 2 adet fotokopi)
 7. Vergi levhası fotokopisi
 8. 2023 yılına ait beyanname

Taşınmaz için gerekli belgeler;

 1. İkametgah belgesi
 2. Tapu fotokopisi
 3. Tapu sahibinin kimlik fotokopisi
 4. Sabıka kaydı
 5. Belediye emlak beyannamesi
 6. Resim
 7. DASK fotokopisi
Esnaf Odası Kayıt Ücreti 2023 Yılı Güncel Tarife

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Kayıt Ücreti

Esnaf Sicil Kayıt Ücreti 2023

Esnaf odalar tarafından güncel haliyle esnaf odası kayıt ücretleri tabloda belirtilmiştir.

Oda Gruplarına Göre

Muafiyet grubuna göre

Muafiyet grubuna göre kayıt ücretleri ve yıllık aidatlar aşağıdaki belirtilen esnaf ve sanatkarlar için 295 TL’ dir.

30/03/2013 tarihli ve 28603 sayılı Resmi Gazete’ de yayınlanan özürlü ölçütü Sınıflandırılması, özürlülere verilecek sağlık kurulu raporları hakkında yönetmeliğe göre özürlü sayılanlar,

Gazi, şehit, gazi dul ve yetimleri,

Gelir vergisi kanuna göre vergiden muaf sayılan esnaf ve sanatkarlar,

Esnaf ve sanatkarlar siciline kayıtlı kadın esnaflar,

Birinci Grup Odalar Ankara, İstanbul İzmir ve tüm ilçeleri 375 TL
İkinci Grup Odalar Ankara, İstanbul, İzmir ile kalkınmada öncelikli iller dışında kalan iller bu illerin merkez ilçeleri ve Büyükşehire dahil ilçelerde 325 TL

Diğer İlçelerinde 295 TL

Üçüncü Grup Odalar Büyükşehir statüsünde bulunan kalkınmada öncelikli illerin Büyükşehire dahil tüm ilçelerinde 295 TL

Diğer kalkınmada öncelikli illerin merkez ve tüm ilçelerinde 295 TL

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odası Kayıt Ücreti 2023

Birinci grupta olan İstanbul Esnaf odasının yıllık aidat ve kayıt ücretleri İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından 31.12.2019 tarihinde yayınlanan 004 Nolu Genelge ile 31 Aralık tarihine kadar geçerli tarifleri görüntülemek için tıklayınız.

Adres değişikliği için oda faaliyet belgesi fotokopisi ve vergi levhasının fotokopisi gereklidir. Sicilin kapanış işlemleri sırasında vergi dairesinden kapanış belgesi ve nüfus cüzdanı fotokopisi istenmektedir. İstanbul ve Sanatkarlar Odası üye kayıt işlemlerinin detayları için tıklayınız.

2023 yılında İstanbul ve Sanatkarlar Odası kayıt ücretleri ise;

 1. Adres Değişikliği 213,905 TL
 2. Sicil Kapanış İşlemleri 62,65 TL
 3. Yeni Kayıt 755,56 TL erkek vatandaşlar için, 736,55 TL ise kadın vatandaşlarımızı için geçerlidir.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Online Kayıt

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Kayıt Sorgulama işlemi internet aracılığıyla online olarak yapılabilir. Bu işlemlerde kayıt ve belge doğrulama talep etme süreci artık e-devlet portalı üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. Zaten bir e-devlet şifreniz varsa, bu işlemi hemen tamamlamak için lütfen aşağıdaki adımları izleyin.

Öncelikle E-Devlet üzerinden ESBİS sayfasına giriş yapmanız gerekiyor. Buraya giriş yaptıktan sonra, tüm işlem bilgilerinizi Uygulamaya git üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

Odaya Üyelik Şartları Nelerdir?

Esnafların ilgili oldukları odalara üye olabilmeleri için bazı şartlar aranır. Bunlar;

 1. T.C vatandaşı olmak, Türkiye’de sanat ve ticaret yapıyor olmak.
 2. Medeni hakları kullanma ehliyetine sahip olmak,
 3. Vergi mükellefi olmak veya vergiden muaf olmak,
 4. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesindeki odalara kayıtlı olmamak şartları aranmaktadır.

Esnaf Odası Belge Sorgulama İşlemi

Esnaflar, e-devlet ESBİS üzerinden kayıt sorgulama işlemi yapabilecekleri gibi esnaf odası belge sorgulama işlemlerini de T.C. kimlik ve belge numaraları ile GTB belge doğrula linki üzerinden kolaylıkla yapabilecekler.

Esnaf Odası Aidatı Ödenmezse Ne Olur?

5362 sayılı Kanunun 61. maddesi uyarınca, Nisan ve Ekim aylarında yıllık aidatlar iki eşit taksitte ödenir. Süresi içinde yıllık aidatlarını ödemeyen üyelerin yönetim kurulunca alınan kararlar ilam niteliğinde olup icra daireleri tarafından yerine getirilir. Yıllık aidatını ödemeyen üyeler, ödeme yapılıncaya kadar Oda tarafından düzenlenecek ve onaylanacak belgeleri almazlar.

Bu kapsamda oda ücretlerinin ödenmemesi ve sürenin dolması durumunda ortaya çıkan borçlu şirketlere ödeme bildirimi yapılır. Bu süreçte üyelerin oda ücretini ödememesi durumunda üye işyerleri için takip süreci başlatılır. Yıllık üyelik ücretinin oda yönetimi tarafından Esnaf Odalarına ödenmemesi nedeniyle oluşacak kamu zararları nedeniyle bu süreçte yönetimin bu taleplere cevap vermesi gerekmektedir.

Esnaf Odasına Kayıt Olmamanın Cezası

Esnaf odalarına ödenmemiş kayıt ücreti, yıllık aidat, ek aidat ve sendika aidatlarından alınacak oda payları ücretlerinin tahsil edilmesi gerekmektedir. Odaların verdiği para cezaları, Birlik odası, borsa ve Birlik yönetim kurulunca alınan kararlara göre yargılanmakta olup, esnaflar için ödenmemiş faturalar nedeniyle icra işlemlerini icra daireleri başlatacaktır. Burada süre 5 yıldır. Ayrıca yıllık oda üyelik aidatını ödemeyen üyelere, ödeme yapılana kadar oda tarafından düzenlenecek ve onaylanacak belgeler verilmez.

Esnaf Sicil Tahsilatları Halkbank Kobi

Halkbank Kobi üzerinden esnaf sicil tahsilatlarını yalnızca ID numarasıyla yapmak artık eskisinden de kolay! Halkbank Kobi Ticaret Bakanlığı Esnaf Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü ESBIS veri tabanına kayıtlı olan tahsilat işlemleri elektronik ortamda online olarak yapılabilmektedir. Halkbank Kobi Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü ESBIS veri tabanına kayıtlı olanlar aşağıda sıralanmıştır;

 1. Ticari faaliyete başlayan esnafların (Tescil)
 2. Durumunda değişiklik olan esnafların (Tadil)
 3. Ticari faaliyetini bırakan esnafların (Terkin)

Esnaf Odasına Kayıt Nasıl Olunur?

Yaşadığınız ildeki odaya kayıt belgenizi ESBİS (E-Devlet) üzerinden ve odalarını ziyaret ederek ve odalarının internet hizmetlerini kullanarak alabilirsiniz. Esnaf ve sanatkarlar siciline ilişkin yönetmeliğine göre; Esnaf ve sanatkârların ticari faaliyetlerde bulunabilmeleri için odaya sicil ve kayıt işlemlerini yaptırmaları gerekmektedir. Esnafların bağlı oldukları sicile kayıt yaptırmaları ve işyerinin açılmasından itibaren 30 gün içinde sicil gazetesinde ilan ettirmeleri gerekir. Esnaf odasına kayıt yaptıranlar ticaret odasına kayıt olamazlar.

Yorumlar

 1. mustafa dedi ki:

  5 yıl önce neredeyse yarı fiyatına yaptım kayıtı çok kötü durum içerisindeyiz