krediler ihtiyaç kredisi maddi yardım iş fikirleri desteklemeler ödemeler
DOLAR
7,4642
EURO
9,0240
ALTIN
438,14
BIST
1.524
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Yoğun Kar Yağışlı
2°C
İstanbul
2°C
Yoğun Kar Yağışlı
Pazartesi Kar Yağışlı
3°C
Salı Çok Bulutlu
5°C
Çarşamba Çok Bulutlu
7°C
Perşembe Az Bulutlu
10°C

Esnaf Kredisi Borcu Erteleme Şartları ve Yeni Esnaf Kredisi 2021

Esnaf Kredisi Borcu Erteleme Şartları ve Yeni Esnaf Kredisi 2021

Esnaf kredisi borcu erteleme ve yeni esnaf kredisi 2020 resmi gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Kredi borçlarının ertelenmesi ve yeni kredi imkanının tanınması üzerine esnaflar Resmi Gazete‘de yayımlanan kararı araştırmaya başladılar. Geçtiğimiz aylarda ertelenmiş olan kredi borçlarından farklı olup, bu defa ertelenecek olan kredi borçları esnaflara yönelik olarak düzenlendi. Esnaf ve sanatkarları yakından ilgilendiren gelişmede 23 Temmuz 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik gereğince esnafların mevcut kredi borçları 3 ay süreyle ertelenecek. Yayımlanan bu karar Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülmekte kararın yürürlüğe girme tarihi ise 1 Temmuz 2020 tarihi olmaktadır. Bu karar gereği esnafların Halkbank aracılığıyla çekmiş oldukları esnaf kredileri ertelenmiştir. Esnaf kredileri ertelendi mi sorusu esnaflar tarafından en çok cevap beklenen sorular arasında yer alıyorken sitemiz üzerinden Halkbank esnaf kefalet kredisi erteleme, Halkbank esnaf kredi erteleme nasıl yapılır, Halkbank esnaf kredisi ertelendi, Halkbank esnaf kredisi ödeme planı, Esnaf kefalet kredi borçları affı 2020, Esnaf kefalet kredi erteleme dilekçesi,  Esnaf kredisi ertelendi, Halkbank esnaf destek kredisi erteleme gibi konular hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Halkbank Esnaf Kefalet Kredisi Erteleme

Geçtiğimiz aylarda korona virüs salgını nedeniyle tüm vatandaşlara yönelik kredi ertelemesi yönünde bankalar yeni kararlarını açıklamıştı. Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren esnaflara yönelik kredi ertelemesi, salgın sürecinde zarara uğrayan esnafların Halkbank ve Esnaf Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla 30 Haziran tarihinden önce çekmiş oldukları düşük faizli esnaf kredi geri ödemeleri 3 ay süreliğine ertelendi. Belirttiğimiz gibi bu kadar 23 Temmuz tarihinde yayımlanmıştı.

Esnaf Kredileri Ertelendi mi?

Esnaf kredilerinin ertelenme müjdesi ortalama 1 milyon esnafı ilgilendirmekte. Esnafların 30 Eylül tarihine kadar Halkbankasına ödemeleri gereken esnaf borçlarının faiz işletilmesi şartı ile 3 ay boyunca ertelendi. Faiz işletilmesi şartına değinecek olursak, kredi borçlarının ertelenmesi ile ertelenen taksit ve faiz 3 ay sonrasındaki taksitlere yansıtılacak ve esnaf ertelenecek olan taksitleri vade sayıları artmadan ödeyebilecektir.

1 Temmuz ve 30 Eylül tarihleri arasında vadesi dolmasına rağmen ödenmemiş esnaf kredileri ertelenme işlemi yapılırken yasal faiz uygulanacaktır. 3 ay boyunca zamanında ödenmemiş taksit ve faizler bir sonraki taksitlere eşit miktarda bölünecektir. Bu nedenden dolayı esnafın ertelemiş olduğu kredinin taksit tutarlarında artış yaşanacaktır. Aynı zamanda borç ertelemeden faydalanan esnaflar, işletmesinde çalıştırmış oldukları çalışanlarını kredi ödemesi bitene kadar işletmesinden çıkartamayacaktır. Bu şartı yerine getirmeyen esnaflar, kredi erteme hakkı iptal olacaktır.

Esnaf 3 ay Kredi Borcu Erteleme Şartları Nelerdir? 2021

Kararda yayımlanan kredi ertelemesinde esnaflardan istenen şartları maddeler halinde belirtecek olursak;

  1. Erteleme işlemi için herhangi bir başvuruda bulunulmayacak,
  2. Ertelenecek olan esnaf kredisinin 30 Haziran 2020 tarihinden önce çekilmiş olması gerekecek,
  3. 1 Temmuz 2020 – 30 Eylül 2020 tarihleri aralığında ödenmeyen borçlar erteleme kapsamına alınacaktır.

Esnafların kredi borçlarının ertelenmesi hakkında yürürlüğe alınan karar metnine aşağıda ulaşabilirsiniz.

MADDE 2- (1) Bu Karar kapsamındaki esnaf ve sanatkarlardan yaşanan salgın nedeniyle işleri ve/veya işletmesi zarar görenlerin, TESKOMB’a bağlı bölge birliklerine ortak olan esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifleri kefaletiyle veya doğrudan Bankadan, 30 Haziran 2020 ve öncesi tarihlerde kullandıkları düşük  faizli kredilerden doğan borçlarından, 1 Temmuz 2020 – 30 Eylül 2020 tarihleri arasında vadesi dolacak olup, bu Kararın yürürlüğe girdiği tarih itibariyle itfa edilmeyenler; başvuru şartı aranmaksızın vadesinde/taksit vadesinde/hesap devresinde ilgili mevzuata göre faiz tahakkuk ettirilerek vade tarihinden/taksit vadesinden/hesap devresinden itibaren kredi itfa tablosunda belirlenen taksit sayısı değiştirilmeksizin kalan vadeye yayılmak suretiyle üç ay süreyle ertelenir.

(2) Erteleme dönemi boyunca taksit/anapara borcu ve tahakkuk edecek faizin ilgili kararlar uyarınca esnaf ve sanatkarlara yansıyan kısmı ile bu tutara ilişkin banka ve sigorta muameleleri vergisi kalan taksitlere eşit olarak eklenir.

(3) Bu Karar kapsamında kredisi ertelenen esnaf ve sanatkarlardan, erteleme dönemi boyunca çalışan sayısını azaltmayacağına taahhütname alınır. Çalışan sayısında eksilme tespit edilen esnaf ve sanatkarla erteleme kapsamından çıkarılır.

Esnaf Kredisi Borcu Erteleme ve Yeni Esnaf Kredisi 2020

Halkbank Esnaf Kredisi Ertelendi

Korona virüs salgınından ekonomik açıdan zarar gören esnafların 30 Haziran 2020 tarihinden önceki Halk bankasından, Esnaf Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatiflerinden veya doğrudan almış oldukları hazine destekli %4 faizli esnaf kredileri 3 ay süreliğine ertelendi.

Kredilerin erteleme işlemleri ise 1 Temmuz ile 30 Eylül tarihleri aralığında vadesi bittiği halde ödenmemiş krediler için uygulanacaktır. Ayriyeten kredi ertelemesi için esnafların bankaya müracaat etmelerine gerek yoktur. Toplam 90 günlük bir süre için ertelenmiş kredilerde faiz işlemeye devam etmekte ve bu faiz ve anapara, esnafın bir sonraki taksit ödemelerinde artışa neden olacaktır. Bu işlem için istenen tek şart 3 aylık süre içerisinde işyerlerinde çalışan sayısı eksiltilmeyecek ve bunun için esnaftan taahhütname imzalaması istenecektir. Bu şart dışındaki gelişen durumların tespiti yapılırsa esnaflar kredi erteleme kapsamı dışına çıkartılacak ve borcun hemen ödenmesi istenilecektir.

Esnaf Kredisi Halkbank (Yeni)

Yeni kararda esnafların 3 ay süreliğine ertelenen borçlarının haricinde esnaflar istek yapar ise düşük faizli yeni bir kredi kullanabileceklerdir. Bu durumda kredi ertelemesi yapan esnaflara yeni bir kredi çekemeyecekleri yönündeki karar geçerli olmamaktadır. Ayriyeten banka, 3 ay süre tamamlanıncaya kadar yeni krediler için takip işlemleri başlatmayacaktır. Resmi Gazetede yayımlanan kararda yeni esnaf kredisi için belirtilen madde aşağıdaki yer almaktadır.

MADDE 3- (1) Erteleme süresince esnaf ve sanatkarlara yansıyacak tutar belirlenirken, kredilerin faiz tahakkuk tarihlerinde Bankanın kooperatif kredilerine göre kaynak maliyeti dikkate alınarak belirlediği cari faiz oranları ile ilgili kararlar kapsamda esnaf ve sanatkarlara uygulanan faiz indirim oranları esas alınır.

(2) Bankanın bu Karar kapsamda ertelenen kredilerden dolaylı doğacak gelir kayıpları kredilerin faiz tahakkuk tarihlerinde Bankanın kooperatif kredilerine  özgür kaynak maliyeti dikkate alınarak belirlediği cari kredi faiz oram ile esnaf ve sanatkarlara uygulanan indirimli faiz oranlan arasındaki fark esas alınarak hesaplanır. Erteleme süresince hesaplanan gelir kayıpları Hazine ve Maliye Bakanlığınca ödenmeye devam olunur.

(3) Bu Karar kapsamında borçları ertelenmiş olan esnaf ve sanatkarlara, talepleri halinde düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin ilgili kararlar kapsamında Banka tarafından erteleme süresinde düşük faizli faizli kredi açılabilir ve söz konusu kararlarda ertelemeye tabi borcu bulunanlara kredi açılmasına engelleyen hükümler uygulanmaz.

(4) Bu kararın yayım tarihinden itibaren ertelenen krediler için erteleme süresi sonuna kadar takip işlemi başlatılmaz.

(5) Erteleme işlemi borcun mevcut maddi ve şahsi teminatının sukutunu icap ettirmediği gibi borçlunun müşterek borçlu ve müteselsil kefillerine de kefaletten çekilme hakkını vermez.

(6) Banka; bu Karar kapsamında ertelenen kredilere ilişkin bilgileri ve vade/hesap devresi/taksit vadesi sonuna kadar hesaplanmış tahmini gelir kaybı tutarlarını projeksiyon  yapabilmesini teminen aylık olarak Hazine ve Maliye Bakanlığına iletir. Bu karar kapsamında hali hazırda borcu olan esnaflar ESKKK aracılığıyla yeni kredi çekebilecekler.

Esnaf kredisi borç yapılandırma hakkında bilgi almak için “Esnaf Kefalet Kredisi Borç Yapılandırma (Hesaplama)” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir-  Esnaf Odası Kayıt Ücreti 2021 Yılı Güncel Tarife
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.