tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
8,1550
EURO
9,7089
ALTIN
457,33
BIST
1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
13°C
İstanbul
13°C
Çok Bulutlu
Pazartesi Çok Bulutlu
12°C
Salı Parçalı Bulutlu
15°C
Çarşamba Gök Gürültülü
18°C
Perşembe Gök Gürültülü
14°C

Esnaf Kira Yardımı Başvuru e-Devlet 2021 (1.000 TL Kira Desteği)

Esnaf Kira Yardımı Başvuru e-Devlet 2021 (1.000 TL Kira Desteği)

Esnaf kira yardımı başvuru e-devlet, kira yardımı e-devlet, kira yardımı sorgulama e-devlet, E-Devlet esnaf kira yardımı, e-devlet kira yardımı başvurusu 2021, kira yardımı başvurusu e-devlet, Kaymakamlık kira yardımı, Kira yardımı, Esnaf kira yardımı başvurusu gibi konular hakkında tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Esnaf Kira Yardımı Başvuru e-Devlet 2021 (1.000 TL Kira Desteği)

Ticaret Bakanlığı tarafından salgın nedeniyle ticari faaliyetleri olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi esnaflara verilecek gelir kaybı ve kira destekleri için başvurular tekrardan başladı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan konu hakkında;

“Bakanlığımıza ulaşan talepler üzerine kira ve gelir kaybı desteklerine yeniden başvuru imkanı sağlıyoruz” dedi.

Esnaf kira yardımı başvuruları 31 Mart Çarşamba günü saat 23:59’a kadar devam edecektir. Kira desteği ve hibe başvuruları e-Devlet üzerinden gerçekleşebilecek. e-Devlet kira ve hibe desteği başvurusu için buraya tıklayınız. Ayrıca kira ve gelir desteği başvurusu sonuçları da e-Devlet üzerinden açıklanacaktır.

Başvurunun ardından yapılacak değerlendirme sonrasında hak sahiplerine yapılacak ödemeler, Ticaret Bakanlığı tarafından başvuru esnasında verilen banka hesap numaralarına otomatik olarak aktarılacaktır. Kira desteği başvurusuna ilişkin tüm süreçler turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-Devlet sistemi aracılığı ile yürütülecektir.

1.000 TL Kira Desteği Detayları

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, “İş yeri kira olan esnafımıza üç ay süreyle büyükşehirlerde aylık 750 lira, diğer illerde ise 500 lira kira desteği yapacağız” dedi. İşyeri kira bedeli kira desteğinin altında olması durumunda işyeri kira bedeli kadar kira desteği sağlanacaktır. Hibe desteği Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenecektir.

Esnafa 1000 TL. Yardım Kira Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Esnafa 1000 TL Hibe Kira Desteği Resmi Gazete

Esnafa 1.000 TL hibe kira desteği  Resmi Gazete‘de yayınlandı. Buna göre Esnafların aşağıda belirtilen şartları taşımaları gerekmektedir.

ESNAF VE SANATKARLAR İLE GERÇEK KİŞİ TACİRLERE KORONAVİRÜS SALGINI NEDENIYLE VERILECEK DESTEKLER HAKKINDA KARAR

MADDE 1- (1) Bu Karar, koronavirüs (Covid-19) salgınından işleri ve/veya işletmeleri zarar gören esnaf ve sanatkârlar ile gerçek kişi tacirlere verilecek desteklere ilişkin usul ve esasların belirlenmesi amacıyla hazırlanmıştır.

MADDE 2- (1) Bu Kararda geçen;

a) Bakanlık: Ticaret Bakanlığını,

b) Esnaf ve sanatkar: Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbirlerden etkilenen ve Bakanlık tarafından tespit edilen sektörlerde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarları,

c) Gerçek kişi tacir: Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbirlerden etkilenen ve Bakanlık tarafından tespit edilen sektörlerde faaliyet gösteren gerçek kredihaberler.com kişi tacirleri,

ç) Hibe desteği: Bu Karar kapsamında yapılacak karşılıksız desteği, ifade eder.

ESNAFA HİBE DESTEĞİ

MADDE 3- (1) Hibe desteği, Bakanlık bütçesine konulacak ödenekten karşılanır. Bu Karar kapsamındaki hibe desteği, 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 441 inci ve 453 üncü maddelerine göre Bakanlık tarafından hazırlanacak kredihaberler.com destek programları çerçevesinde doğrudan ve/veya kira desteği olarak verilir.

(2) Doğrudan verilecek hibe desteği, 3 ay ödenmek üzere aylık 1.000 Türk Lirasıdır. Bu destekten 14/12/2020 tarihi itibarıyla;

a) Esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı olan vergiden muaf esnaf ve sanatkarlar,

b) Faal olan ve ticari kazançları basit usulde tespit edilenler,

c) Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbirlerden etkilenen ve Bakanlık tarafından tespit edilen sektörlerde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkârlar,

faydalanır.

(3) 14/12/2020 tarihi itibarıyla Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbirlerden etkilenen ve Bakanlık tarafından tespit edilen sektörlerde kredihaberler.com faaliyet gösteren gerçek kişi tacirler de ikinci fıkra kapsamında destekten yararlanır.

(4) İkinci ve üçüncü aralar kapsamında destekten yararlananlardan işyerleri kira olanlara, 3 ay ödenmek üzere, büyükşehir olan illerde aylık 750 Türk Lirası, diğer illerde ise aylık 500 Türk Lirası kira desteği verilir.

(5) İşyeri kira bedelinin kira desteği tutarının altında olması durumunda, işyeri kira bedeli kadar kira desteği verilir.

(6) Hibe desteğinin verilmesine ilişkin usul ve esaslar Bakanlıkça belirlenir.

MADDE 4- (1) Bu Karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 5- (1) Bu Karar hükümlerini Ticaret Bakanı yürütür.

Kimler Kira Desteğinden Yararlanabilecek?

Esnaflara kira desteği ile gelir kaybı desteği için çalışmalara başlandı. Toplam sayısı 1 milyon 239 bin 438 kişiyi bulan kesime, 3 ay süreyle ayda 1000 lira destek ödemesi yapılacak. Hibe şeklinde verilecek olan esnaf destek ödemesinden;

 1. Taksi, dolmuş ve servis işletmecisi,
 2. Pazarcı,
 3. Terzi,
 4. Oto tamircisi,
 5. Lokantacı,
 6. Pastaneci,
 7. Kadın ve erkek kuaförü,
 8. Pansiyon,
 9. Yurt,
 10. Kreş,
 11. Düğün salonu işletmecisi

gibi kesimler yararlanabilecektir.

Ödemeler Ne Kadar Olacak?

Esnafa yapılacak olan desteğin ödemeleri hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan;

 • “İş yeri kira olan esnafımıza üç ay süreyle büyükşehirlerde aylık 750 lira, diğer illerde ise 500 lira kira desteği yapacağız.”
 • “Ayda 1 milyar 240 milyon liradan toplamda 3 milyar 718 milyon liralık desteği esnafımıza sunmuş oluyoruz.”

açıklamalarında bulundu. Konaklamadan yeme içmeye, yolcu taşımacılığından bakım onarıma birçok sektörü kapsayan KDV indirimlerinin süresi de 1 Haziran’a kadar uzatıldı.

Yorumlar

 1. Murat Kireççi dedi ki:

  Pazarciyim başvuruyu nereye vurucam

 2. Deniz görmüş dedi ki:

  Kimsesizim 2 çocuğum var evim yok yardim talep ediyorum