Güncel Ajans

Esnaf Kefalet Kredisi Kaç Günde Verilir?

Esnaf Kefalet Kredisi Kaç Günde Verilir?

Esnaf kredi ve kefalet kooperatifleri, esnaflara ve sanatkarlara düşük faiz oranlarıyla kredi kullanabilmeleri için finansal destek sağlar. Esnaf kefalet kooperatifleri ile kullanılacak kredilerde esnaflara mesleklerine göre ayrı ayrı olmak üzere toplam 7 alanda kredi verilmektedir. Krediyi kullanabilmek için esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatiflerinden bir vergi levhası gereklidir. Esnaf Kefalet Kredisi, vergi levhası olan her esnafa verilir. İşte bu esnaf kredisinin verilme süresini gelin beraber Esnaf Kefalet Kredisi Kaç Günde Verilir? adlı yazımızda inceleyelim.

Esnaf Kefalet Kredisi Kaç Günde Verilir?

Esnaf kefalet kredileri ortalama 3 günde verilir. Bu süre, istihbarat süresinin uzunluğuna ve yoğunluğuna göre değişebilir. Ülkemizde 1,5 milyona yakın esnaf ve sanatkarlar bölgelerindeki kooperatif birliklerine ortak olmuştur. 2020 yılında Türkiye genelinde kooperatif birlikleri içinde toplam 930 birim bulunmaktadır. Esnaf ve sanatkârlar için kredi ve kefalet kooperatifleri tarafından esnaflara verilecek olan kredi, kısaca girişimcilere verilen bir tür ayrıcalıklı ticari kredi olarak sunulmaya devam ediyor.

İş yeri olan hemen hemen tüm esnaflara uygulanan krediler, esnaflara cazip bir şekilde sunulduğundan, binlerce ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri tarafından binlerce esnaf kredi kullanmıştır. Kredi için başvuru koşulları ve tüm şartlar kooperatif tarafından açıkça belirtilmiş ve kredi oldukça kolay çekilebilmektedir. Kamu ve özel bankalar da dahil olmak üzere tüm bankalar üzerinde tercih edilen Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri yeni esnaflar tarafından yakından takip edilmektedir. Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerine esnaflar tarafından talebin fazla olması bile esnaf kredisinin diğer bankaların önüne geçtiğini değerlendirebiliriz.

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatif Kredisi’ne başvuran esnafların iş sahibi kişiler tarafından kolaylıkla uygulanabilecekleri 5 avantajı sıralayacak olursak;

 1. Düşük faiz ile kredi kullandırılır.
 2. Kullandırılan tüm krediler esnaflara özel olmaktadır.
 3. Esnaf kredilerinin masrafları diğer kredilere göre azdır.
 4. Esnaf kefalet kredisinden vergi levhası bulunan her esnaf yararlanabilir.
 5. Belirli meslek koluna göre çeşitli kredi türleri ve kredi üst limitleri bulunmaktadır.

Diğer bankalara nazaran esnaf kefalet krediye başvuranlar, kredide avantajlı gruplar arasında yer alırken, üçer aylık geri ödemeli, mesleğe bağlı yüksek kredi limitleri, uzun vadeli seçenekleri ve düşük faizli kredilerden yararlanabilir. Bu nedenle, esnaf kefalet kredisinin avantajları sayesinde birçok esnaf işyeri için gereken ihtiyaçları esnaf kredileri ile karşılayabiliyor. Yukarıda maddeler halinde sıralanan avantajları yazımızın devamında daha ayrıntılı şekilde ele alıyoruz.

Esnafa Özel Kredi Çeşitleri

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatiflerinin kredisini kullanmak isteyenlerin öncelikle esnaf olması gerekir. Esnaf olmayanlar ESKK kredilerinden yararlanamaz. Esnafların, esnaf kefalet kredisinden yararlanabilmesi için aşağıdaki maddelere uygun olması gerekir.

 1. Esnaf ve sanatkarlar odasına kayıtlı sicilin olması,
 2. Vergi borcunun olmaması,
 3. Kredi notunun yüksek olması,
 4. En az 1 yıldır esnaf kaydının bulunması,
 5. Kooperatifin bölgesinde ikamet etmek ya da iş yerinin olması,
 6. Birden fazla ESKKK ile ortak olmaması gerekir.

Maddeler halinde belirtilen özeliklere sahip olan esnaflar, esnaflara özel kefalet kredisinden faydalanabilirler. Esnaf Kefalet Kredisi İçin Gerekli Belgeler hakkında detaylı bilgiler için tıklayınız.

Esnaf Kefalet Kredisi Faizleri ve Kesintileri

Öncelikle Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatiflerinden kredi kullanacak esnafın kredi çekilmeden önce bir kesintiye tabi tutulacağı ve bu kesintilerin bir kısmının iade edildiği açıklığa kavuşturulmalıdır. Üye işyeri kefalet kredisinin avantajlarından biri de, masraf tutarları ile düşük maliyetli üye işyeri kredisi çekebilmesidir. ESKKK tarafından uygulanan kesinti oranları aşağıda gösterilmiştir. Kesintiler ve masraflar gider olarak alınır ve sonra iade edilir. İşte bu kesinti oranları;

 1. Bloke sermaye kesintisi: %1,5
 2. TESKOMB hisse kesintisi: %0,25
 3. Banka komisyon kesintisi senelik: %1
 4. Risk sermaye kesintisi: %1
 5. Üst kuruluş katılım payı kesintisi: %0,05
 6. Bölge birliği hisse kesintisi: %0,25
 7. Kredi faiz kesintisi: %4,5
 8. Kredi risk fonu kesintisi: %1
 9. Masraf karşılığı kesinti: %1,5
İlginizi Çekebilir-  Esnaf Kredi Sicil Affı Şartları 2020 Başvuru Nasıl Yapılır?

kesintiler bu şekilde olmaktadır. Bloke sermayesi için yapılan % 1,5’luk kesinti, esnaf ve sanatkara geri iade edilir. Hesaplama yaparken ilk önce kesintiler hesaptan düşülür. Daha sonrasında ise iade edilen tutar hesaplanarak toplam kesinti ile esnafın eline geçecek olan kredi limiti ortaya çıkar.

Yeni Esnaf Kooperatiften Kredi Çekebilir mi?

Diğer bankaların sunduğu esnaf kredinin ESKK kredisinden ayıran en önemli özelliklerinden biri de krediye başvuracak kişinin üye işyeri / esnaf olmasıdır. Meslek gruplarına göre sunulan kredi türlerinden yararlanabilmek için esnafın vergi levhası olması gerekir. Vergi levhası olan esnaflar esnaf ve sanatkarlar kredi kefalet kooperatiflerinin tüm esnaf kredilere başvurabilir. Esnaf kefalet kredisine başvuracak kişiden istenen gerekli evraklardan bahsetmemiz gerekirse;

 1. T.C kimlik kartı fotokopisi
 2. İkametgah belgesi
 3. Vergi levhası fotokopisi
 4. Esnaf sicil günlük tasdiknamesi
 5. Vergi dairesi mükellefiyet belgesi
 6. Oda kayıt belgesi
 7. Şoför esnaflar için ticari araç ruhsat belgesi
 8. Yıllık ciroyu gösteren belge
 9. SGK belgesi (Bağ-kur, SSK, İsteğe Bağlı)

BKZ: Vergi Levhası Üzerinden Kredi Nasıl Alınır? (Yeni Esnafa)

Esnaf Kefalet Kredileri Sicile Bakar mı?

Krediler için müşterinin kredi notu çok önemlidir. Hem kooperatif hem de banka istihbarat çalışması yapar. Bu bağlamda, başvuru sahibinin sicil kaydı incelenir. Esnaflar için maksimum kredi vadesi 5 yıldır. Bunlardan sadece taşıt edindirme kredileri için 84 ay, işletme edinme kredileri için 120 ay vade uygulanmaktadır. Kredinin vade süresi ne kadar uzunsa, toplam kredi geri ödemesi o kadar yüksek olmaktadır. 50 bin TL limitli kredi için 60 aya varan vade seçenekleriyle örnek bir hesaplama yaparsak;

 1. 12 ay için 474,55 TL,
 2. 24 ay, 860,88 TL,
 3. 36 ay, 271,49 TL,
 4. 48 ay,  706,22 TL,
 5. 60 ay için 165,26 TL

olmak üzere toplam geri ödeme yapılır.

Esnaf Kefalet Kredi Borcu Yapılandırma

Esnaf ve sanatkâr kredi ve kefalet kooperatiflerinden kredi alan ve borç yapılandırma başvurusunda bulunacak esnaflara uygulanacak yeniden yapılandırma faizi, yeniden yapılandırmada 12 aya kadar yıllık % 7 faiz, 12 ay üzeri olan yapılandırmalarda ise yıllık faiz oranı %8 sunulur. 2020’de, esnaf kefaletten borç yapılandırması yapacak olan esnaflara 1 yıla kadar krediler için aylık %0,58 faiz, 1 yıldan fazla olan kredilerde ise aylık % 0,66 oranında faiz uygulanacaktır. 2020 yılında yeniden yapılanma konusu ile ilgili açıklamalara göre yeniden yapılanma başvurusu yapan esnafların tüm borcunu ödemek istediğiniz sıfır faiz oranı ile yeniden yapılanma süreci yürütülecektir. Ancak 12 ay (1 yıl) vade ile borçlarını kapatmak isteyen esnaflara yıllık % 7 faiz oranı verilecektir. Borçlarını 24 ay vade ile ödemek isteyen esnaflara da yıllık % 8 faiz avantajından yararlandırılacaktır.

Esnaf Kefalet Kredisi Borç Yapılandırma tıkla ve öğren!

ESKKK borç yapılandırma hesaplamasını 25 bin TL ve 50 bin TL üzerinden gösterecek olursak;

25 Bin TL. ve 50 Bin TL. Kredi Yapılandırma Hesaplaması

Kredi limiti Faiz Oranı Aylık Taksit  Toplam Tutar Vade Sayısı
25.000 TL %7 2.166 TL 26.000 TL 12 Ay
50.000 TL %7 4.333 TL 52.001 TL 12 Ay
25.000 TL %8 1.134 TL 27.222 TL 24 Ay
50.000 TL %8 2.268 TL 54.445 TL 24 Ay

Esnaf Kefalet Kredisi Kefil Şartı

Kredinin miktarına ve çekilme şartlarına bağlı olarak en az 2 kefil ibraz edilmesi zorunludur. Kefillerin memur veya gelir belgesi ile gelirini ispatlayabilecek kişiler olması gerekir. Kefiller, başvuru sırasında kimlik belgelerini ve başvuru formunu da doldurmalıdır. Esnaf Kefalet Kefillik hakkında detaylı bilgi için yazımızı inceleyiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.