tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
32,5004
EURO
34,6901
ALTIN
2.496,45
BIST
9.693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
19°C
İstanbul
19°C
Az Bulutlu
Pazar Az Bulutlu
20°C
Pazartesi Az Bulutlu
22°C
Salı Az Bulutlu
24°C
Çarşamba Az Bulutlu
21°C

Esnaf Kefalet Kefillik İptali Şartları 2023 (GÜNCEL)

Esnaf Kefalet Kefillik İptali Şartları 2023 (GÜNCEL)

Esnaf kefalet kefillik iptali nasıl yapılır? Şartları nelerdir? Kefillikten nasıl çıkılır? gibi soruların yanında Esnaf kefalet kefillik iptali, Kefillikten vazgeçme ihtarname örneği, kefillik iptali dilekçesi, Kefillik nasıl sona erer, Senete kefil oldum nasıl kurtulurum, Kira kontratı kefillik iptali, Senette kefillik iptali, Kefillik kaç yılda düşer, Kefil oldum borcunu ödemiyor, Esnaf kefalete emekli kefil olabilir mı, Ticari krediye kefil oldum, Noterden kefillik iptali gibi konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kefillik İptali Şartları

Esnaf kefalet kooperatiflerinden esnaf kredisi kullanabilmek için esnafın kefil göstermesi şartı bulunmaktadır. Kooperatife kefil göstermeyen esnaf, kefaletten kredi çekememektedir. Kooperatife gösterilecek olan kefillerin sayısı kredi tutarına ve vade sayısına göre değişiklik göstermektedir. Ancak 2023 yılında TESKOMB’dan kredi kullanacak olan esnaflara en az 2 kefil şartı sunulmaktadır. Bu kefiller esnaf, sigortalı çalışan ve memur olabilmektedir.

Esnaf Kefalet Kefillik Nasıl İptal Edilir?

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla Halkbank’tan kredi kullanan ya da bahse konu olan bu krediye kefil olan kişinin kefillik iptali için tek seçeneği bulunmaktadır. Bu seçenek ise çekilen esnaf kredisinin borcunun kapatılmasıdır. Kredi borcu kapatılmadığı takdirde kefilliğin iptali gerçekleşemez.

Diğer bir ihtimal ise kredi borçlusu olan esnaf başka bir banka aracılığıyla borcuna yapılandırma yapabilir ya da borç kapatma kredisi kullanabilir. Bu sayede Halkbank’tan kullanılan kefalet kredisinin borcu ödenir ve kefillik sona erer. Kefilliğin iptali için olan tek seçenek ve bahsettiğimiz ihtimal haricinde kefilliğin iptali söz konusu değildir. Fakat kefillik iptali için bazı durumlar istisna olabilmektedir. Bunları kefillik nasıl düşebilir başlığı altında ele alıyoruz.

Kefillik Nasıl Sona Erer?

  • Kullanılan kredinin tutarı henüz hesaba aktarılmamış ya da bakiye çekilmemiş ise,
  • Kredi borcunun oluşturulduğu tarihin üzerinden 10 yıl geçmiş ise kefillik sona ermektedir.
  • Kefillik için geçerli sözleşme evrakı eksiz ya da yanlış beyan edilmişse kefillik son bulur.
  • Kefil olan kişinin eşi, kefilliğe itiraz ederse kefillik iptal edilebilir.
  • Borcun asıl mükellefi bilinçli bir şekilde borcu ödemiyorsa kefil borçluya dava açabilir ve kefilliğin iptalini talep edebilir.

Esnaf Kefalet Kredi Çekmek İçin Kaç Kefil İster?

Esnaf kefaletten kredi kullanmak için normal şartlarda 2 kefil yeterli olmaktadır. Kefiller borcu ödeyebilecek durumda olduğu belirtmek için bazı belgeleri beyan ederler. Örnek olarak kefil memur ise maaş bordrosu talep edilir. Kefillerin hazırlamış oldukları belgeler eksik ve hatalı ise kefalet olumlu yanıt vermez. Kefillerin kredi için hazırlaması gereken belgeleri detaylı bir şekilde görüntülemek için “Esnaf Kefalet Kredisi İçin Gerekli Belgeler” adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kefillik İptali Nasıl Yapılır? 2023

Esnaf Kefalet Kefillik İptali Nasıl Yapılır

Esnaf Kefalet Kredisinde Kefilin Sorumluluğu Nedir?

Esnaf kredilerine kefil olacak kişilerin sorumluluklarına Türk Borçlar Kanununda yer verilmiştir. Kısaca kefilin sorumluluğundan bahsedecek olursak, kefil kredi borcunun tamamından sorumlu olmaktadır. Kredi borcu bitmeden kefillik son bulmaz. Kefillerin sorumlulukları TBK’da aşağıdaki gibi açıkça belirtilmiştir.

a. Sorumluluğun kapsamı
MADDE 589- Kefil, her durumda kefalet sözleşmesinde belirtilen azamî miktara kadar sorumludur.
Aksi sözleşmede kararlaştırılmamışsa kefil, belirtilen azamî miktarla sınırlı olmak üzere, aşağıdakilerden sorumludur:
1. Asıl borç ile borçlunun kusur veya temerrüdünün yasal sonuçları.
2. Alacaklının, kefile, onun borcu ödeyerek yapılmalarını önleyebileceği uygun bir zaman önce bildirmesi koşuluyla, borçluya karşı yönelttiği takip ve davaların masrafları ile gerektiğinde rehinlerin kefile tesliminin ve rehin haklarının devrinin sebep olduğu masraflar.
3. İşlemiş bir yıllık ve işlemekte olan yıla ait akdî faizler ile gerektiğinde tahvil karşılığında ödünç verilen anaparanın işlemiş bir yıllık ve işlemekte olan yıla ait faizleri. Sözleşmede açıkça kararlaştırılmamışsa kefil, borçlunun sadece kefalet sözleşmesinin kurulmasından sonraki borçlarından sorumludur. Kefilin, asıl borç ilişkisinin hükümsüz hâle gelmesinin sebep olduğu zarardan ve ceza koşulundan sorumlu olacağına ilişkin anlaşmalar kesin olarak hükümsüzdür.

Türk Borçlar Kanunu’nu görüntülemek için tıklayınız.

Banka Kefilliği İptali Var mı?

Yukarıda Türk Borçlar Kanununda yer alan esaslar, bankalardan kullanılan krediler içinde geçerli olmaktadır. Kefilliğin iptali, kefillik olması gereken gibi yapılmamış ise itirazda bulunulabilmektedir. Fakat itiraz edilmesine rağmen olumlu yanıt alınmıyorsa tek seçenek kredi borcunun kapatılmasıdır. Yazımızda kefilliğin iptali için bazı istisnaları maddeler halinde belirtmiştik. O maddelere göz atabilirsiniz.

Kredi Borcu Olan Kefil Olabilir mi? 2023

Kredi borcu olan kefil olabilir mi? sorusu kefillik konusunda en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Kefil olacak kişinin kredi borcu olsa dahi geliri kredinin taksitlerini düzenli bir şekilde ödeyecek düzeyde ise ve gelirinin belgelendirebiliyor ise kefilliği kabul edilmektedir.

Kefil Oldum Borcunu Ödemiyor!

Kefil olduğum kişi borcunu ödemiyor diyorsanız, tek seçenek kredi borcunun tamamının kapatılması olduğunu belirtmek isteriz. Borçlu borcunu ödemediği takdirde TBK gereğince yaptırımlar kefillere uygulanabilmektedir. Kefillere icra bu gibi durumlarda gelmektedir. Tekrardan belirtecek olursak, kefilliğin iptali şahsi olarak gerçekleşemez. Esnaf ve sanatkarlar kredi kefalet kooperatifinden kredi kullanmış ancak ödemede zorlanan esnaflara kredi yapılandırması 2023 yılında da yapılabilmektedir.

Yorumlar

  1. Arzu dedi ki:

    Kefil oldum daha kredi çıkmadı sadece bordro verdim iptal olması için ne yapabilirim