Güncel Ajans

Eşi Vefat Eden Kadınlara Maddi Yardım Başvurusu (650 TL)

Eşi Vefat Eden Kadınlara Maddi Yardım Başvurusu (650 TL)

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından eşi vefat eden kadınlara yönelik oluşturulan program ile eşinin vefat etmesi nedeniyle sosyal yardım talebinde bulunan kadınlar için nakdi destek imkanı sunulmakta idi. Öncesinde belirlenen rakamlara ilişkin Aile Çalışma ve Sosyal Bakanı Selçuk, korona virüs sürecinden etkilenen işsiz kalan ve işletmesini kapatan kişilere yapılan yardımların yanında eşi vefat eden kadınlarda unutulmadı. Eşi vefat eden kadının hakları, Eşi vefat eden kadına maaş 2020, Dul kadınlara devlet yardımı 2020, Eşi ölen kadına devlet yardımı, Eşi vefat eden kadına devletten destek, Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik düzenli nakit yardım şartları ve Dul kadınlara devlet yardımı başvurusu gibi konular hakkında tüm bilgiler yazımızda yer almaktadır.

Dul Kadınlara Devlet Yardımı 2020

Önceki yıllarda da yardım alan kadınlara nakdi yardım tutarı Bakan Selçuk tarafından açıklanan bilgiye göre arttırıldı. Halk arasında dul maaşı olarak adlandırılan eşi vefat eden kadınlara yönelik yardım programı 2020 itibarıyla 325’e yükseltildiği kamuoyuna Bakan Selçuk’un sosyal medya hesabından paylaşımı ile duyuruldu.

2020 yılı öncesine 275 TL olan yardım bu süreçte 325 TL’ye çıkarılmış ve iki ayda bir alınan desteğin bedeli 550 TL iken 2020 itibarıyla 650 TL’yi buldu. Konu ile ilgili Sayın Selçuk şu cümlelere yer verdi;

“2019’da sağlık programları kapsamında 1.3 milyon kişiye 433 milyon, Eşi vefat eden kadınlara yönelik uygulanan program kapsamında da 165 bin kadına 377 milyon lira ödedik” dedi. Şartlı sağlık, lohusalık ve gebelik yardımı da yüzde 29 arttı. Korona virüsle mücadele ettiğimiz şu günlerde, sosyal yardımlarda kadınlara ödenen miktarlarda artışa gittik; şartlı doğum yardımını 100 liraya, eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardım programı kapsamında ödenen miktarı da 325 liraya çıkardık.” 

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Düzenli Nakit Yardım

Halk arasında dul maaşı olarak nitelendirilen eşi vefat eden kadınlara yönelik para yardımında, kadınların başvuruda bulunacağı adres olarak kadınların ikametinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gitmeleri gerekmektedir. Başvuruya ait gerekli prosedürlerin tamamlanması ve eşi vefat eden kadının başvurusunun onaylanması halinde ayda 325 iki ayda bir 650 TL ödeme alacaklardır. Sosyal yardımda ayni ve nakdi olarak temin edilen yardımlarda ayni kısımda yer alan gıda, yakacak, giyecek, barınma gibi yardımlardan eşi vefat eden kadınlar değil nakdi yani parasal bedel alacak olup kısacası kadının neye harcadığına yine kadın karar verecektir. Yukarıda anlatılan husus kadının eşinin vefat etmesi ile maddi sıkıntıya düşmesinin tespit edilememesinin halinde başvuru süreci gereklidir ve başvuru kanalı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının resmi internet sitesi olarak belirlenmiştir.

Eşi Vefat Eden Kadına Maaş 2020

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın korona virüs süreci kapsamında attığı adımların konusundan biri olan eşi vefat eden kadınlara yönelik yardım programında öncesinde belirlenen aylık 275 TL iki ayda bir 550 TL olan yardım bedeli 2020 korona virüs ile mücadele kapsamında 325’e çıkarılıp iki ayda bir 650 TL olarak ödenecektir. Örneklendirecek olursak: Eşi vefat eden kadının aylık 325 TL alacağı yardımın iki ayda bir yatması ile 325 x 2 = 650 TL olarak hesabına ödeneceği üzere; eşi vefat eden bir kadın 12 ayın 6 ayı para yardımı alacak olup 1 senelik süre de 650 x 6 = 3.900 TL yardım almış olacaktır.

İlginizi Çekebilir-  Çalışan Annelere Kreş Yardımı Başvurusu 2020

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım Şartları

Eşi vefat eden kadınların bu yardımdan yararlanması için dikkat etmesi gereken hatta kırmızı kalemle altını çizmek gerekirse; eşinden herhangi bir sebeple yollarını ayırıp boşanan kadınların eşi vefat eden kadınlara yönelik yapılan nakit yardım uygulamasının kapsamı dışı sayılır ve yararlanamaz. Yararlanmanın tek koşulu kadının vefat eden eşinden sonra resmi nikahlanmamış olması ve son resmi nikahlı eşinin vefat eden eşi olması şartı gerekmektedir. Eğer yardımdan kadın vefat eden eşi üzerinden para yardımı alıyorsa, para yardımının devam ettiği dönem içerisinde yeniden evlenirse şayet resmi olarak evlendiği tespit edildiğinde aldığı para yardımı kesilir. Yardımın kesilmesinde diğer bir konu ise; eşi vefat eden kadının aldığı 325 TL’lik ödemeyi alan kadının sigortalı bir işte başlamasının Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca tespit edilmesi haline yine kadının maaşı kesilmektedir.

Eşi Vefat Eden Kadınlara Maddi Yardım Başvurusu (650 TL)

Eşi Vefat Eden Kadınlara Maddi Yardım Başvurusu (650 TL)

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara 325 TL

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından sağlanan ve PTT üzerinden ödemelerin gerçekleştiği eşi vefat eden kadınlara yönelik maddi yardım ayda bir 325 TL 2 ayda bir 650 TL olmak üzerine aldıkları yardımların yanında ayni yardımlardan da faydalanabilirler. Eşi vefat eden kadının ikametinde bulunan belediyeye başvuru ziyaretinde bulunması ile zor durumda olma gerekçesiyle belediyelerce ve diğer ilgili kurumlar tarafından yapılacak prosedürler ile eşi vefat eden kadınların gerekli değerlendirmeler sonucunda nakdi olduğu gibi ayni yardımlarda bulunmaktadır. Eşi vefat eden kadınların yararlanabileceği ayni yardımlar temel ihtiyaçlara yönelik olup bu kapsamda da talebe göre ayrıca yardımda bulunulabilir.

Eşi Vefat Eden Kadına Devletten Destek

Ayni ve nakdi yardım kapsamından yararlanan eşi vefat eden kadınların aynı zamanda devlet tarafından birtakım hakları olduğunu da söylemek mümkün. Yazımızda ele aldığımız eşi ölen kadınlara sağlanan haklar sırasıyla;

 • Dul maaşı (nakit yardım)
 • Yetim aylığı (sosyal yardım)
 • Ölüm aylığı (nakit yardım)
 • SYD Vakıflarınca yapılan yardımlar (nakit veya sosyal yardım)
 • Belediyelerce sağlanan yardım (nakit veya sosyal yardım)
 • Sivil Toplum Kuruluşları tarafından yardımlar (sosyal yardım)
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından muhtaçlık yardımı (nakit yardım)

Öncelikle yukarıda listelenen haklara uygunluğun sağlanması halinde eşi ölen kadınlar hem ayni hem de nakdi destekten yararlanabilirler. Buna göre eşi vefat eden kadınlar SYD Vakıflarınca desteklenen iki ayda bir olmak üzere 650 TL. dul maaşı alırken bunun yanı sıra kocasının maaşından da belirlenen koşulları sağlaması halinde ölüm aylığından da yararlanma haklarına sahiptirler. Ayrıca eşi vefat eden kadınların gerekli başvuruda bulunmaları halinde ikametgah adresinde bulunan Belediye, Kaymakamlık ve Sivil Toplum Kuruluşlarından da ayni olarak destek alabilirler.

Dul Kadınlara Devlet Yardımı Başvurusu

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca sağlanan halk arasında dul maaşı olarak bilinen eşi vefat eden kadınlara yönelik yapılan maddi yardıma ilişkin yardımdan yararlanacak olan kadınların ikametlerinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına ziyaret ederek ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı resmi internet sitesi üzerinden başvuruda bulunmaları halinde gerekli prosedürlerin uygulanmasından sonra elde edecekleri 2 ayda bir 650 TL para yardımı için gereken evraklar aşağıdaki gibidir;

 • Başvuru sahibinin nüfus kayıt örneği,
 • Başvuracak kişinin 3 adet vesikalık fotoğrafı,
 • T.C kimlik kartı fotokopisi,
 • SGK tarafından kimlik araştırma belgesi,
 • Diğer gerek görülen belgeler,
 • Kadının mal bildirim belgesi,
 • Vefat eden eşe ait defin belgesi,
 • Başvuracak kişinin gelir durumuna ilişkin belgeyi başvuru esnasında yanında bulundurmalıdır.

Eşi vefat eden kadınlara yönelik uygulanan maddi yardımdan yararlanmak için başvuru sahibinin ikametgah adresinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları iletişim numaralarına buradan ulaşabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.