tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
8,6538
EURO
10,1615
ALTIN
493,75
BIST
1.416
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
17°C
İstanbul
17°C
Gök Gürültülü
Cuma Parçalı Bulutlu
20°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
23°C
Pazar Az Bulutlu
25°C
Pazartesi Sağanak Yağışlı
24°C

Engelli Raporu Hesaplama Yeni Yönetmelik 2021

Engelli Raporu Hesaplama Yeni Yönetmelik 2021

Engelli raporu almak için hastalık oranları, yeni engelli raporu süresiz engelli raporu hangi hastalıklara verilir, yüzde 90 engelli raporu kimlere verilir, engelli raporu veren-hastaneler, yüzde 90 engelli raporu nasıl alınır, Engelli raporu kimlere verilir Ortopedi engelli rapor oranları, engelli raporu nasıl sorgulanır, engelli raporu hesaplama engelli raporu nedir, nasıl alınır? Engelli raporu dereceleri ve gerekli evraklar, Engelli raporu ile ilgili merak edilen konular arasında raporun nasıl alındığı konusu da vardır. Ayrıca engelli raporu nedir? Konusu da merak edilen konular içerisindedir. Engelli derecesi, derecenin neye göre belirlendiği de sizlere anlatacağız.

Engelli Raporu Nedir? Nasıl Alınır?

Engelli raporu, doğuştan gelen bedensel işlevleri kullanamayan kişilerin neden olduğu rahatsızlığı tanımlayan belgelerin adıdır. Raporda, bir kişinin vücut işlevlerini kullanma yüzdesi de belirtilen sorularda yer alır. Sağlık Bakanlığınca verilen belgeler süreli ve süresiz olarak düzenlenir.

Engelli raporu alabilmek için kişinin Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bir hastaneye gitmesi ve muayene olması gerekir. Muayene bir uzman tarafından yapılmalıdır. Muayene sonuçları daha sonra sağlık komisyonu tarafından değerlendirilir ve tetkik sonuçlarına göre bir rapor düzenlenir.

Tedavi edilebilir hastalar için, tedavi edilemeyenler ve% 90 veya daha fazla raporu olanlar için raporlar süresiz olarak verilmektedir. Rapor almak için aşağıdaki koşullar gereklidir:

 • T.C. Vatandaşı olmak,
 • Engel yüzdesi% 40 veya daha fazla olmalıdır.

Bu koşulları karşılayan engelli kişiler rapor alabilir ve sosyal haklardan yararlanabilir. Bir sertifika almak için, bir hastanın hastalığı hakkında klinikle iletişime geçmesi gerekir. Kişi başka hastalığı varsa, bu hastalıklarla ilgilenen kliniklerde ayrıca muayene edilmelidir. Muayeneden önce Sağlık Bakanlığından bir ifade alması gerekir. İncelemeden sonra bu belge teslim edilir. Kurul daha sonra hastanın engellilik yüzdesini belirler. Rapor verildiğinde kurul bilgileri SMS ile iletir.

2022 Engelli Aylığı Ne Kadar? 2021 Şartları Neler? bilgi almak için yazımızı inceleyiniz.

Engelli Raporu Hesaplama

Kaza veya yaralanmadan kaynaklanan bir sakatlık durumunda, yetişkin engel raporları balthazard formülü kullanılarak hesaplanır. Böyle bir hesaplama ile kişilerin engellilik göstergelerini bilmek gerekir. İnternet üzerinde bu hesaplamayı yapmak için birçok yazılım bulunmaktadır. Bu yazılımın doğru sonuç verebilmesi için yaş bölümünün doğru doldurulması gerekmektedir. Aksi takdirde işe yaramayacaktır. Özellikle 65 yaş üstü kişiler için yapılan hesaplamalar çok farklı olduğu için yaş seçimi çok önemlidir.

Engelli Rapor Oranı

Engellilik raporlarının sayısı her yıl değişmektedir. 2021 yılında engellilik oranı ilk aşamada% 50’den başlıyor. Kişi 60 yaşın üzerinde ise bu orana% 10 eklenecek ve rapor yüzdesi% 72,5’e ulaşacaktır. Genel oran% 60’tır.

 Engelli Raporu Hesaplama Yeni Yönetmelik 2021

Engelli Raporu Hesaplama Yeni Yönetmelik 2021

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır?

Engellilik belgesi almanın ilk şartı, devletten izin almış hastanelere başvurmaktır. Raporu almak için gereksinimlerin listesi periyodik olarak güncel tutulur. Bu hastanelerde engellilik hakkında raporlar yayınlayan sağlık kurulu bölümleri vardır. Bu birimlerde engellilik belgesi almak için gerekli evrak ve işlemler düzenlenir. Gerekli belgelerle engellilik raporu talep edildikten sonra gerekli tüm analizler burada yapılır. Sonuçlar daha sonra doktorların oluşturduğu bir komiteye gönderilir. Heyetin doktorları, ilgili kararname çerçevesinde engelliliğin sonucuna karar verir.

Bir vatandaşın engellilik derecesi% 40’tan fazla ise kişi engelli kabul edilir. Kişisel başvurular için iş göremezlik belgesinin 2 nüshası, kurum aracılığıyla yapılan başvurular için 3 nüshası düzenlenir.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Fiyatı

Engelliler için Sağlık Daire Başkanlığı raporunun alınması için belirlenen ücret 200 TL’dir. Standart konsey rapor oranına tabi Engelli Sağlığı Kurulu raporu, kasiyer hesabına 200 TL yatırıldıktan sonra kişilere verilir. Fiyat hastaneden hastaneye değişmez. Sağlık kurulunun diğer raporlarının ücreti üniversite hastanelerinde 300 Türk Lirası olabilir. Ancak maluliyet belgesi sadece devlet hastanelerinde verildiği için bu ücret 200 TL’dir.

Engelli Raporu Nasıl Sorgulanır ?

E-Devlet üzerinden engelli raporu sorgulamak isteyen vatandaşlar ilk önce e-Devlet bilgileri ile sisteme giriş yapmaları gerekmektedir ve sistem içerisinden arama bölümünden raporu sorgulayabilirler.

Engelli Raporu Alma Adımları

 1. Engellilik raporları yalnızca kurul çalışma günlerinde verilir. Diğer günlerde yapılan muayeneler yapılır ve engelli kişi muayene günlerinde tekrar hastaneye çağrılır. Bu nedenle ilk adım hastane yönetiminin günlerini belirlemektir.
 2. Engellilik sağlık raporlaması, en az 8 büyük endüstride test yapılmasını gerektirir.
 3. Başvuru, ilgili vezne aracılığıyla doldurulur ve bir kimlik belgesi ile istişare için sunulur. Belgeler teslim edildikten sonra, vezne, muayene edilmesi gereken kişilere doktorların ve bölümlerin bir listesini verir. İnsanlar muayenelerine bu doktorları ve bölümleri ziyaret ederek başlarlar.
 4. Raporu almak için tüm departmanları ziyaret etmelisiniz. Bu bağlamda ilk gidilecek yer kan bağışı birimidir. Aksi takdirde işlemler uzatılır, kamera analizi sonucu öğleden sonra kalırsa işlemler bir sonraki güne devredilir.
 5. Doktorların raporları imzalamasını istemelidir. Muayene yapılmış olsa bile imzaların eksik olması sağlık raporu alınmasını zorlaştırmaktadır.

Engelli Raporu İçin İstenen Evraklar

 • 2 adet vesikalık fotoğraf (yanınızda 2 adet fazladan götürmeniz sizin yaranıza olur)
 • Engelli raporu başvuru dilekçesi (Hastanede mevcut)
 • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi

Engelli Sağlık Raporu Nedir?

Engelli sağlık raporu;

Halk arasında bilinen adıyla engelli raporu, engelli vatandaşların ve ailelerinin sahip olduğu ve devletin sağlamış olduğu çeşitli olanaklardan, haklardan faydalanabilmek için vatandaşlara verilen sağlık rapor türüdür. Verilen bu rapor ile birlikte engelli vatandaşlar ve yakınları, birçok sosyal ve ekonomik haklardan faydalanabilirler.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Hangi Hastanelerden Alınır ?

Engelli sağlık kurulu raporu almak için devlet hastanesine başvuru yapılmalıdır. 2021 engelli raporu alınabilen hastaneler şunlardır;

 • Eğitim ve Araştırma Hastaneleri
 • Devlet Hastaneleri
 • Üniversite Hastaneleri
 • Üniversite Hastanelerine Bağlı Sağlım Kurumları

Bu hastanelerden randevu alınarak, sağlık kurulu raporu için muayeneden geçilmeli ve muayene sonuçları sağlık kuruluna teslim edilmelidir. Devlet hastanesinde detaylı muayeneden geçildikten sonra, sağlık kurulu tarafından engelli raporunun alınıp alınamayacağına dair karar çıkarılacaktır.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu İçin Gerekli Belgeler

2021 engelli raporu almak isteyen kişiler, aşağıda sıralanan evrakları eksiksiz tamamlamak zorundadır;

 • Akli dengesi yerinde olmayan kişilerin vasilerinin kimlik belgesi
 • Mahkeme tarafından onaylı vasilik belgesi
 • Engelli bireye ait güncel 5 adet vesikalık fotoğraf
 • Sağlık kurulu raporu başvuru formu
 • Muayene sonucunda doldurulan evraklar
 • Engellilere ait kimlik belgesi

Sosyal Güvenlik Kurumu Engelli Raporu Sorgulaması

 • Engellilik raporları, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kayıt ve kimlik belgesi web sitesi kullanılarak mülakata alınır.
 • Oturum Aç düğmesine tıklayan kişiler, T.C. E-devlet kimliği ve şifresini kullanarak giriş yapmalıdır. Aktif bir mobil imzaya veya e-imza uygulamasına sahip kişiler bu sistem üzerinden giriş yapabilirler.
 • Sisteme girişi tamamladıktan sonra SGK Belge Takibi bölümü açılmalıdır.
 • Engellilik belgesi almaya hak kazanan vatandaşlar, talep ekranındaki tüm bilgileri onaylatabilirler. Engel raporu bilgileri bilgi istemi ekranında olacaktır.
 • 2021 Engel Raporu Önerisi onaylanmazsa, Teklif Talep Ekranında herhangi bir bilgi görülmeyecektir.
 • Sağlık kurulu raporunun talep edildiği hastaneleri ziyaret ederek sonucu teyit edebilirsiniz. Sorgulama 2021 engelliler, aileleri veya velileri tarafından yapılır.

Engellilik raporu sorgulamak için BURAYA TIKLAYIN

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.