tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
8,8539
EURO
10,4059
ALTIN
498,27
BIST
1.385
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
25°C
İstanbul
25°C
Az Bulutlu
Salı Parçalı Bulutlu
23°C
Çarşamba Sağanak Yağışlı
21°C
Perşembe Sağanak Yağışlı
21°C
Cuma Sağanak Yağışlı
20°C

En Çok Yumurta Yapan Tavuk Cinsleri (Haftalık 10 Yumurta)

En Çok Yumurta Yapan Tavuk Cinsleri (Haftalık 10 Yumurta)

En çok yumurta yapan tavuk cinsleri, çift sarılı yumurtlayan tavuk cinsi, haftada 10 yumurta veren tavuklar, en çok yumurtlayan tavuk cinsi, hastalıklara en dayanıklı tavuk cinsi, Ligorin tavuk fiyat, Ataks tavuk, soğuğa dayanıklı tavuk cinsleri, Ligorin tavuk cinsi, beyaz tavuk ırkları gibi konularda en çok yumurta yapan tavuk cinsleri hakkında tüm bilgilere içeriğimizden erişebilirsiniz.

En Çok Yumurta Yapan Tavuk Cinsleri (Haftalık 10 Yumurta)

Ülkemizde kanatlı yetiştiriciliği çok yaygındır. Yaygın olmasının nedeni yumurtalarından gelir elde etmek ya da ikinci tercih olarak et üretiminde kullanılmasıdır. Yumurtalar büyüklüklerine göre numaralandırılır ve fiyatları buna göre de farklılık gösterir. Bu nedenle tavuğun yıllık yumurta verimi önemli bir detaydır. Sizler için en çok yumurta yapan tavuk cinslerini yazımızda detaylı bir şekilde ele aldık.

En çok yumurta yapan tavuk cinsleri ise;

  • Ligorin Tavukları
  • Rhode Islan Red Tavukları
  • Lohman Brown Tavukları
  • Nick Brown Tavukları
  • Sussex Tavukları
  • Ataks Tavukları
  • Amrock Tavukları
  • Plymouth Rock Tavukları

Ligorin Tavuk Cinsi

Dünyadaki en çok beslenen ve en yaygın yumurtacılar beyaz yumurtacılardır. Aslen İtalya’dan gelen bu tavuk türü, en çok yumurta yapan tavuk cinslerinin öncüsüdür. Yıllık yumurta verimi 320-340 yumurta olmaktadır. Diğer ırklara bakarsak yem tüketimi düşüktür ve Ligorin tavuğu günde maksimum 100 gr yem tüketir.

16. haftada yumurta üretmeye başlayan bu cins, salma tavukçulukta 20 haftaya kadar çıkabiliyor. Fakat ülkemizde yaygın olarak beslenen bir tür değildir. Bunun nedeni yumurtanın beyaz bir renge sahip olmasıdır. Beyaz yumurtanın organik olamayacağı düşüncesinden dolayı organik yumurta üretim sektöründe beslenmemektedir. Et üretimi için ideal bir cins değildir. Beyaz çeşidi ortalama 2 kilogramdır. Yumurtaların ağırlığı ortalama 65 ile 70 gram arasındadır. Ayrıca 15 çeşit Ligorin tavuğu mevcuttur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Tarım Kredi Tavuk Yemi Fiyatları 2021 En Güncel Fiyatlar

Rhode Islan Red Tavukları (RIR)

Et ve yumurta için çok değerli olan dayanıklı ve uysal tavuklardır. Yumurtaların renkleri kahverengidir. Tüm bu özelliklere sahip olduğu için saf kan denilebilir. 2 çeşittir; kırmızı ve beyaz vardır. Fakat kırmızı renkler daha çok tercih edilmektedir. 65-70 gr ağırlığında, yılda ortalama 200 yumurta yaparlar. Horozu yaklaşık 4 kilo ve tavuğu yaklaşık 3.5 kilo ağırlığındadır.

Kırmızı renkli tavuklar güneşe maruz kaldıklarında renk değiştirebilirler. Tüy yapısı bakımından kabarık değildirler. Bu nedenle etin yapısı kolaylıkla fark edilebilir. Hava şartlarına çok dayanıklıdır. Soğuğa dayanıklı tavuk cinsleri arasındadır diyebiliriz. Haftada 5-7 yumurta üretebilir. Yumurta fiyatları 8 TL ile 12 TL arasındadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Ziraat Bankası Tavuk Çiftliği Kredisi Şartları 2021 Tavukçuluk Kredisi

Lohman Brown Tavukları

Yıllık 300 yumurta üretim kapasitesine sahip olan bu cins tavukların belirli yumurtlama dönemleri vardır. Bu dönemler bittiğinde eti kullanılabilir. Kahverengi yumurta üreten bu tavuklar günde 100 gram yem tüketirler. 16-18 haftalık olduklarında yumurtlamaya başlarlar. 150 günde % 50 verimlilik sunarlar. Ülkemizde salma ve organik tavukçulukta yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kısa sürede yumurta üretmeye başlamasının ve besin tüketiminin düşük olmasının çok daha tercih olmasının sebeplerinden biri de budur. Endüstriyel bir cins olduğu için doğru verimi elde etmek için doğru koşullarda beslenmesi gerekmektedir. Verimliliği yüksek olan tavuğunuz bakım şartlarına bağlı olarak daha az verim elde edebilir. Her şey sağladığınız koşullara bağlıdır. Aşıyı zamanında yaptırmalısınız.

En Çok Yumurta Yapan Tavuk Cinsleri (Haftalık 10 Yumurta)

En Çok Yumurta Yapan Tavuk Cinsleri (Haftalık 10 Yumurta)

Nick Brown Tavukları

Salma tavukçulukta 18 ila 20 hafta arasında yumurta üretmeye başlayan bir tavuk türüdür. Gezen tavukçuluk terimine uyarlanmış ırklardan biridir. Kahverengi yumurta üreten Nick Brown tavukları yılda 250 ila 300 yumurta yaparlar. Günlük besin tüketimi 100 ile 110 gram arasında değişmektedir. Bakım koşulları ne kadar iyiyse, tavukların yumurta verimi de o kadar yüksek olur. Özellikle tavuğunuzdan yüksek verim bekliyorsanız, ona sunduğunuz koşullar uygun olmalı ve bakımı konusunda bilgili olmalısınız. Yumurta tavuğu olarak kullanılmaya uygun bir cinstir.

Yumurta sektöründe faaliyet gösteren birçok firmanın bu cins tavuğu yoğun olarak kullandığı bilinmektedir. Kümeslerine alışması zor bir tavuk türüdür. Fakat alıştığınızda verimlilik kazanmak çok kolaydır. Köy tavukları ile benzer özelliklere sahip olan bu ırk, çift sarılı yumurtlayan tavuk cinsi olarak bilinmektedir. Salma tavukçuluktaki ortalama ömrü 2 yıldır. Tavuk yumurta üretimini bıraktığında organik bir piliç haline gelir. 2,5 kilograma kadar çıkabilir.

En Çok Yumurta Yapan Sussex Tavuk

Bu tavuk ırkı iki amaçla kullanılmaktadır. Bunlardan biri et üretimi, diğeri yumurta üretimi içindir. Kahverengi, kırmızı, benekli, beyaz, gümüş ve birçok rengi vardır. Görünüş olarak diğer tavuklara göre daha çekicidir. Dikdörtgen bir tavuk türüdür. Tavukların ağırlığı 3 kilogramdır. Horozlar ise 4 kilograma ulaşıyor.

30 ila 40 haftalık bir kuluçka süresine sahiptir. Yapılan araştırmalarda yumurta veriminin oldukça yüksek olduğu görülmüştür. Yılda ortalama 260-280 yumurta yaparlar. Yumurtaların renkleri kırmızı ve beyazdır. Açık alanlarda yetiştirildiğinde yumurtlama miktarı da yüksektir. Et açısından özellikle horoz tercih edilmektedir.

Ataks Tavuk

Bu cinsin ortalama 16 haftada yumurtladığı görülmüştür. Ancak salma tavukçulukta bu süre 20 haftayı bulabilir. Salma tavukçuluk ve organik yumurta üretiminde yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bahçe tavuğu özelliği taşıdığı için bakıma uygundur. Yılda ortalama 250 ila 270 yumurta yaptığı tespit edilmiştir. Verim miktarı mevsime ve bakım şartlarına göre değişir.

Yumurtaların rengi krem ​​ile pembe arasında değişir. Günde 120 ila 125 gram yem tüketirler. Yumurtaların ağırlığı 65 ile 70 gram arasında değişmektedir. Bu cins tavuk, yurtdışından tavuk alımına karşı yerli tavuk amacıyla üretilmiştir. Türk patent enstitüsü tarafınca, bu tavukların hava şartlarına dayanıklı olduğu tescil edildi. Olgunlaşmışları 2000 gr’a ulaşabilir. Fakat yem tüketimi diğer tavuklardan daha yüksek olmasıdır. L boy ve çift sarılı yumurta yaparlar. Son zamanlarda oldukça tercih edilmektedir.

En Çok Yumurta Yapan Tavuk Cinsleri (Haftalık 10 Yumurta)

En Çok Yumurta Yapan Tavuk Cinsleri (Haftalık 10 Yumurta)

En Çok Yumurta Yapan Amrock Tavukları

Bu tür tavukların hem et hem de yumurta verimi vardır. Et ve yumurta verimi yüksek olduğu için ülkemizde sıklıkla tercih edilmektedir. Bu cinsin yumurtalarının rengi açık kahverengidir. Yıllık yumurta verimi 250 adet olmaktadır. 8-12 yıl ömürleri olan bu cinsin tavukları ortalama 3 kilogramdır. Zor şartlar için uygundur.

Et kalitesi yanı sıra, ülkemizde süs tavuğu olarak da kullanılmaktadır. Saç rengi siyah beyaz ya da tamamen siyah veya beyazdır. Göz çevresi ise kırmızı renktedir. Hastalıklara en dayanıklı tavuk cinsi olarak bilinir.

Plymouth Rock Tavukları

Bu cinsin renkli olarak 7 çeşidi vardır. Beyaz çubuk modeli en iyi bilinenler arasındadır. Tavukların gelişme döneminden sonra ağırlıkları 3-3,5 kilograma ulaşır. Horozlar yaklaşık 4 kilogram ağırlığındadır. Yumurtaların renkleri kahverengidir. 60 ila 70 gram arasında değişen yumurta üretebilirler. Kombine olmalarından dolayı orta boy bir tavuk türüdür. Et verimi iyi düzeydedir. Deri ve bacaklarının renkleri ise sarıdır.

Yaklaşık 6 aylıkken yumurtlama dönemine girerler. Zor hava şartlarında verimleri düşer fakat yine yumurta vermeye devam ederler. Zorlu hava koşullarına ve olumsuz bakım ortamlarına adapte olmuş bir hayvandır. Uçucu hayvanlar oldukları için bahçeli yetiştiriciler onları daha çok tercih ediyor. Bu cins ülkemizde ilk olarak 1954 yılında Ankara Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü tarafından üretilmiştir. Halk arasında çilli olarak bilinir.

Sizlerle paylaştığımız bilgileri göz önünde bulundurarak en çok yumurta yapan tavuk cinslerinden herhangi birini seçerek organik tavuk üretimine başlayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.