tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
32,5004
EURO
34,6901
ALTIN
2.496,45
BIST
9.693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
19°C
İstanbul
19°C
Parçalı Bulutlu
Pazar Az Bulutlu
21°C
Pazartesi Hafif Yağmurlu
23°C
Salı Az Bulutlu
24°C
Çarşamba Az Bulutlu
22°C

Emekli Kadın Ölen Kocasının Maaşını Alabilir mi? 2023

Emekli Kadın Ölen Kocasının Maaşını Alabilir mi? 2023

Emekli kadın ölen kocasının maaşını alabilir mi 2023, Eşi ölen erkek karısının emekli maaşını alabilir mi, Ssk emeklisi ölen eşinin SSK maaşını alabilir mi, eşi vefat eden kadın eşinin emekli maaşını nasıl alır, emekli eş ölen eşinin maaşını alabilir mi, eşi ölen kişinin emekli maaşı ne kadar 2023, kocası ölen emekli kadın eşinin emekli maaşını alabilir mi, kocası ölen kadın kocasının emekli maaşının ne kadarını alır, emekli eşlerden biri ölünce diğeri ondan maaş alabilir mi, kocasından emekli maaş alan kadın dul maaşı alabilir mi, ölen kişinin emekli maaşı eşine nasıl bağlanır,  gibi soruların yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Emekli Kadın Ölen Kocasının Maaşını Alabilir mi? 2023

Ülkemizin sosyal güvenlik mevzuatı gereği çalışan vatandaşlarımız hayatını kaybederse aileleri koruma altına alınır. Diğer bir deyişle, sigortalının ölümü halinde, sosyal güvenlik kurumu geride kalan eş ve çocukları için maaş ödemektedir. Bu durumda kocası ölen emekli kadın eşinin emekli maaşını alabilir mi? sorusu merak edilir. Eşin başka bir yerden maaşı olsun ya da olmasın, eş sigortalı süresi yasalara uygunsa maaş ödeniyor. Yetim kızlar evlenmezlerse ve sigortalı olarak çalışmazlarsa babalarından maaş alırken, erkekler öğrenim süreleri boyunca ve 25 yaşını geçmemişlerse babalarından maaş alıyorlar.

Ölüm Aylığını Kimler Alabilir? 2023

Ölüm aylığı, ölen sigortalı kişinin

  • Eşine,
  • Çocuklarına,
  • Anne ve Babasına bağlanmaktadır.

Ölen Kişinin Emekli Maaşı Eşine Nasıl Bağlanır?

5510 sayılı Kanuna göre vefat eden sigortalının ebeveynlerinin emekli maaşı alabilmeleri için belli şartlar bulunuyor. Öncelikle anne ve / veya baba 65 yaşın altında ise vefat eden sigortalı eş ve çocuklardan hisse alma zorunluluğu bulunur. Ayrıca anne ve babanın geliri net asgari ücretten düşük olmalıdır. Çocukların ölüm ödeneğine hak kazanmaları için diğer çocukların geliri dışında emekli maaşı almamaları gerekir. Fakat anne ve babanın 65 yaşın üzerinde olması halinde yukarıda belirtilen şartları taşımaları halinde, ölen sigortalının eşi ve çocuklarının kalan payına bakılmaksızın ölüm aylığı ödenebilir.

Kadınlarda Emeklilik Prim Günü Nasıl Hesaplanır? 2023 bilgi için tıklayınız.

Ölen Eşin Maaşını Almak Kuruma Göre Değişir mi?

Sosyal güvenlik kurumları eşi vefat eden vatandaşlarımıza maaş ödüyor. Elbette bu, sigorta primi düzenli olarak ödenen ve sigorta süresine uyum sağlamış vatandaşlarımız için geçerlidir. Ayrıca bu durumla karşı karşıya kalan yetim veya öksüz çocuklar, babalarından veya annelerinden maaş alabilirler. SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığından maaş alan ve çalıştıkları sırada hayatını kaybedenlerin aileleri de aynı koşullarda bu imkanlardan yararlanabiliyor.

Kocası Ölen Emekli Kadın Eşinin Emekli Maaşını Alabilir mi

Emekli Kadın Ölen Kocasının Maaşını Alabilir mi? 

Eşi vefat eden kadınlar da emekli olmaları halinde eşlerinin maaşından yararlanabilmektedir. Babası yada annesi vefat eden kızların evlenmemesi ya da çalışmaya başlamaması durumunda maaş alabilirken, SSK ya da Bağ-Kur’a bağlı olarak çalışmaya başladıkları süre içinde ebeveynlerinin kalan ölüm maaşı kesilmektedir. Ancak, kız çocuk memur olmadıkça Emekli Sandığına ilişkin maaş kesilmez.

1 Ekim 2008 tarihinden itibaren alınan bir karara göre, yetim bir kızın anne ve babasından ölüm aylığı alma ihtimali var. Anne veya babanın maaşı ne kadar yüksek olursa olsun tam maaş ve diğerinden daha düşük olan maaşın yarısını almak mümkündür. Ya da her iki ebeveynin de maaşı aynıysa, maaşın tamamı diğerinin yarısını alma hakkına sahiptir.

Ölen Eşten Alınacak Olan Maaş İçin Belirtilmiş Olan Yargıtay Kararı

Annesi veya babası ölen kız ve erkek çocuklar ile eşi vefat eden kadınlara verilecek ölüm aylığı Yargıtay kararıyla belirlendi. Bu karar neticesinde eşlere ve çocuklara birçok hak tanındı. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun çıkardığı 2012/223 sayılı kararname ile babası ve kocası SSK’lı kadın vatandaşa çifte maaş hakkı tanınmaktadır.

06/08/2003 tarihinde alınan kararla, emeklilik sandığı, Bağ-Kur ve SSK’dan gelir elde eden veya bu kurumlardan birinde çalışmaya başlayan kız çocukları yetim aylığı alamayacak. Yargıtay kanun kararları neticesinde alınan 2011/2938 sayılı kararname ile hem baba hem de eş SSK’ya sahip olup, eşi veya babası 06.08.2003 tarihinden önce vefat eden vatandaşlar bu çerçevede çifte maaş almaya hak kazanırlar.

Sosyal Güvenlik Kapsamında Alınan Diğer Kararlar

Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde çalışan vatandaşların emeklilik hakkı 3600 prim gününe dayanırken, 15 yıllık çalışma süresi de talep edildi. Bunun dışında kadın ve erkek çalışanların yaş grubunun 50 ile 60 yaş arasında olması gerekmektedir. Minimum limit olarak 3600 prim günü belirlenirken, 4500 gün, 5400 gün ve 7000 prim günü belirlenmiştir.

Ayrıca bu prim günlerini tamamlayan vatandaşların toplam 25 yıllık çalışma sürelerini tamamlamış olmaları da gerekmektedir. Doğum borçlanmasından faydalanacak çalışanlar için bir çocuğun borçluluk süresi 720 gündür. Bu durum ikinci ve üçüncü çocuklar için aynı şekilde gelişir.  Ayrıca, doğum borçlanması için en düşük limit günlük brüt asgari ücretin yüzde otuz ikisi (% 32) olarak belirlenmiştir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.