krediler ihtiyaç kredisi maddi yardım iş fikirleri desteklemeler ödemeler
DOLAR
7,3640
EURO
8,9677
ALTIN
438,72
BIST
1.547
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Yağışlı
6°C
İstanbul
6°C
Yağışlı
Cuma Kar Yağışlı
6°C
Cumartesi Kar Yağışlı
6°C
Pazar Yoğun Kar Yağışlı
1°C
Pazartesi Kar Yağışlı
0°C

Emekli İlaç Kesintisi Sorgulama 2021 Maaştan Düşme (4A-4B-4C)

Emekli İlaç Kesintisi Sorgulama 2021 Maaştan Düşme (4A-4B-4C)

Emekli maaşlarını geri çekerken, bazen miktarların eksik olduğunu fark edebilirsiniz. Bu, ücret kesintilerinden kaynaklanmaktadır. Bildiğiniz gibi ilaç alımlarında bir miktar kesinti yapılıyor. Emekli maaşınızı neden kesik aldığınızı düşünüyorsanız kesintiyi sistem üzerinden sorgulayabilirsiniz. 4a, 4b ve 4c emeklileri maaş kesintilerini takip edebilirler. Sadece ilaçta değil farklı konularda da kesimler yapılabilmektedir. Bu konuyla ilgili yasa tasarısı TBMM’ye sunuldu ve emekli maaşlarından kesinti yapılmayacağı önerisi henüz kabul edilmedi. Ayrıca maaş ve kesintileri sorgulayarak da bu tutarları öğrenebilirsiniz. Emekli maaşından ilaç kesintisi, Emekli maaş sorgulama, Emekli ilaç kesintisi sorgulama 4C emekli maaşı kesintileri, Emekli maaş dökümü, Birikmiş emekli maaşı sorgulama, 4/c emekli aylık bilgisi sorgulama, Emekli maaşından kesinti yapılamayacağına dair kanun, Emekli Sandığı maaş sorgulama, Bağkur emekli maaşından sağlık kesintisi hakkında bilgi edinmek için yazımızı inceleyiniz.

Emekli İlaç Kesintisi Sorgulama 2021 Maaştan Düşme (4A-4B-4C)

Emekliler maaşlarının miktarını bilir ve kesintileri kendileri hesaplar. Hastaneye gittiğinizde ve doktor ilaç reçete ettiğinde, ayaktan muayene olsak bile belli bir miktar kesinti yapılıyor. Bu kesintinin oranı % 10‘dur. Katkı payı sonrası yazılan reçeteler için de ücret alınır.

 • 1, 2 ve 3 kutu olarak yazılan ilaçlar için 3 TL
 • 3 kutudan fazla ilaç yazılması halinde her ilaç için ekstra 1 TL ödenir.

Bu tutarlar bir sonraki maaşa aktarılır. Muayene sonrası eczaneye gittiğimizde katılım payı talep edilmektedir. Bu ücretler, bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler veya GSS’ye tabi kişiler tarafından ödenmesi gereken tutardır. Katkı payının bir kısmı sosyal güvenlik kurumu tarafından ödenen ilaçlardan kesilir. Bazen hiçbir ücret alınmaz. Nedeni, ilaçların maliyetinin kuruluş tarafından karşılanmasıdır.

 1. Sigortalı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerden % 20 oranında katılım payı istenir.
 2. Emeklilerin ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin katılım payı % 10‘dur.

Reçete Bedeli Ne Kadar?

İlaç bağımlılığı ile mücadeleye devam etmek için ilaç kutusu adı altında bir ücret talep edilmektedir. İlaçlar koli adedine bakılmaksızın 1 adet olarak sayılır ve 3 adete kadar ilaç için ödeme yapılır. 3 üründen sonra kutu başına ücret alınır. Ayrıca, bazı ilaçlar katılım paylarından muaftır. Bu ilaçlar için herhangi bir ücret alınmamaktadır. Bu ilaçlar bir sağlık raporu ile bildirilmelidir.

Ayrıca eczacılara ilaçlar için ücret ödenmektedir. Sosyal güvenlik kurumu ile Türkiye Eczacılar Birliği arasında protokol imzalandı. Bu protokole göre reçete okuma ücretleri adı altında ücret alınır. Bu tutarlar eczaneler için %0 iskonto oranı ile 75 krş olarak belirlenmiştir. (Küçük eczaneler) Yüzde 0 iskonto oranı olanlar hariç tüm eczanelerde bu miktar 25 krş‘tur.

Sağlık Kuruluşları Muayene Ücretleri

Birinci basamak sağlık merkezlerinde (sağlık ocakları, dispanserler, sağlık merkezleri, resmi kurumlar, sağlık evleri, ana ve çocuk sağlığı merkezleri) yapılan diş muayenelerinde sağlık hizmetleri ücretsiz olarak verilmektedir. Ancak diğer tesislerde verilecek sağlık hizmetleri (diş bakımı dahil) için muayene ücretleri aşağıdaki gibidir:

 • Özel sağlık hizmetlerinde bu ücret 12 TL,
 • Diğer sağlık kuruluşlarında ise (2 ve 3. basamak) 5 TL olmaktadır.

Emeklilerin bu hizmetleri almalarından sonra tutarlar maaşlarından kesinti yolu ile tahsil edilmektedir. İkinci basamak sağlık kuruluşları ile; Devlet hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri, SSK ve diğer resmi hastaneler ifade edilirken, Üçüncü basamak sağlık kuruluşlarıyla; Üniversite hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri ile özel dal eğitim ve araştırma hastaneleri anlaşılmaktadır.

Muayene Katılım Payı 2021

Birinci basamakta adı geçen sağlık kuruluşları tarafından ücret alınmamaktadır. Yani sağlık ocaklarında ve aile hekimlerinde muayene olmanız durumunda herhangi bir ücret ödemezsiniz. Bu ücretlerin alınmasının nedeni, hastanelerdeki tıkanıklık sorununa son vermek ve hastanenin ciddi olmayan hastalıklar için meşgul olmamasını sağlamaktır.

Muayene sonrası ilaç almak için eczaneye gittiğimizde muayene ücreti sistemde beliriyor. Bazen eczacılar şu kadar borçlu olduğunuzu söyler. Bu durumun nedeni katkı paylarıdır. Eczacıların talebinin sizi kötü bir düşünceye sürüklemesine izin vermeyin. Eczacılar sadece kurum ve bireyler arasında bir köprü görevi görür. Bu sayede üniversite ve araştırma hastanelerinde yüksek meblağların uygulama olarak alınması engellenmektedir.

Doktor tarafından reçete edilen ilaç miktarı kuruluş tarafından karşılanmıyorsa veya reçeteli ilaç eczanelerde bulunmuyorsa, eczacılar aynı içerikte ve aynı dozlarda farklı ilaçlar önermektedir. Bu ilaçların etken maddelerinin aynı olduğu unutulmamalıdır. Farklı ilaçlar alınırsa yine faturada belli bir miktar ödenir. Bu ücretler kuruma gönderilir. 

"<yoastmark

Emekli İlaç Kesinti Sorgulama 2021

Emekli ilaç kesintisi sorgulama ve maaş kesintileri e-devlet üzerinden sorgulanabilir. Bunun için bir şifreniz olmalıdır. Geçmişte Sosyal Güvenlik Kurumlarının sistemlerinde şifresiz sorgulama yapılabiliyordu. Fakat şu anda bu mümkün değildir. Şifreniz yoksa 2,5 TL karşılığında PTT’den e-devlet şifresi alarak giriş yapabilirsiniz. Aşağıdaki linkler aracılığıyla 4a, 4b ve 4c emekli maaş kesintilerinin sorgulamasını yapabilirsiniz.

 1. 4a Emekli maaş kesintisi sorgulama
 2. 4b Emekli maaş kesintisi sorgulama
 3. 4c Emekli maaş kesintisi sorgulama

Şifresiz Sorgulama Yapılır mı?

Önceden, emeklilikle ilgili tüm işler şifre olmadan sorgulanabiliyordu. Yapılacak işlemlere emekli aylığından yapılacak kesintiler de dahil edilmişti. Fakat e-devlet portalı üzerinden tüm hizmetler mevcut olduğu için sorgulama işlemleri buradan yapılmaya başladı. Diğer bir deyişle, 2021’den itibaren şifre olmadan sadece T.C. Kimlik numaralarıyla sorgulamak mümkün değil.

İlginizi Çekebilir-  WhatsApp Bellek Yetersiz Hatası Nasıl Çözülür? 2021 (KESİN ÇÖZÜM)

Emekli Maaşına Haciz Konulur mu?

Ödemelerin zamanında yapılmaması ve borçların zamanında ödenmemesi nedeniyle ipotek olarak sunduğumuz varlıklar kaybedilebilir. Bu varlıklar satılır ve borç tahsil edilir. Fakat herhangi bir varlığı bulunmayanların ücretleri kullandıkları krediler üzerinden maaşlarını ipotek ettirilir. Borçlunun borcunu ödemek için 90 günü vardır. Bu süre içinde borçların kapatılmaması ve uyarıya cevap verilmemesi durumunda emekli aylığı bağlanacak ve emekli aylığının 1 / 4’ü kesilmektedir. 

Nafaka Borcu Emekli Maaşını Etkiler mi?

Nafaka borcunuz varsa, bu borç emekli maaşlarından kesinti ile alınmaktadır. Nafaka borcunuz maaşınızdan fazlaysa, emekli aylığınız tamamen kaybedilebilir. Elbette devlet kurumlarına borçlu iseniz maaşınızın 1 / 4’ü azalacaktır. Ayrıca bazen haksız emekli maaşları SGK’dan çekiliyor. Bunlar tespit edilirse, maaşınızın yüzde 25’inden fazlası kesilebilir. Ayrıca emekli olmanıza rağmen çalışmaya devam etmeniz halinde primlerde de kesinti yapılmaktadır. Nafaka konusuna değinmişken, Nafaka Hesaplama Nasıl Yapılır? merak ediyorsanız yazımıza tıklayınız.

4C Emekli Aylık Ödeme ve Kesinti Bilgileri

4-c emekli olan vatandaşlar birçok işlemin yapılabildiği e-Devlet kapısından aylık bilgilerini ve kesintilerini sorgulayabilirler. Bunun için;

 1. Kişi öncelikle e-devlet sistemine giriş yapmalı.
 2. E-devlet sistemi üzerinden bu linke girdikten sonra kimlik doğrulaması eksiksiz bir şekilde yapılmalı.
 3. Ancak kişinin e-devlet şifresi yok ise en yakın PTT şubesinden almalı.
 4. Ardından kişiden istenen bilgiler doğru bir şekilde girilir. Sorgulama için 4-C emeklilik aylık ödeme kesinti bilgileri yazıldığında otomatik olarak sorgulama penceresine yönlendirilmektedir.
 5. Tüm işlemler buradan yapılabilmektedir.

Emekli Maaşından Yapılan Kesintiler Listesi

Emekli maaşında yapılan kesintiler e-Devlet sisteminde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasından incelenebilmektedir. Öncelikle;

 1. Buraya tıklanmalıdır.
 2. Giriş bilgilerinin tamamlanmasının ardından kuruma girilir.
 3. Arama bölümünde giriş bilgileri doldurulmalıdır.
 4. Ardından hizmetler bölümünden emekli olunan sigorta birimleri (4a, 4b,4c gibi)  sorgulama hizmetini seçip sorgulanabilmektedir.

Emekli maaşından aşağıda belirtilen maddelerden dolayı da kesinti yapılabilmektedir;

 1. Devlete borçlu olunması durumunda ve bu borç ödenmediğinde icra takibine düşmesi sonucunda emekli aylığından 1/4 oranında kesinti uygulanmaktadır.
 2. Nafaka borcunun olması durumunda,
 3. Emekli maaşı nafaka miktarından az ise maaşın tümüne el konulabilmektedir.
 4. Emekli olunmasına rağmen hala çalışılıyorsa, emekli maaşından SGK destekleme prim kesintisi yapılmaktadır.
 5. Ayrıca muayene ücretleri, ilaç katılım payları ve reçete bedelleri emekli maaşından kesinti yapılmaktadır.

Muayene katılım paylarını e-Devlet kapısı üzerinden sorgulanabilmektedir.

Birikmiş Emekli Maaşı Sorgulama

Emekli maaş sorgulaması e-devlet kapısı üzerinden yapabilmektedir. Sisteme ilk olarak giriş bilgileri doldurmalı ve giriş yapılmalıdır. Böylece e-devlet sistemine giriş sağlanmaktadır. Ardından arama bölümüne “emeklilik aylık bilgileri’” yazılarak emekli maaşı sorgulama ekranı açılacaktır. Fakat birikmiş emekli maaşınızı buradan sorgulanamamaktadır. Bu sorgulamayı SGK kurumlarına başvuruda bulunarak ya da maaşın alındığı bankadan öğrenilebilmektedir.

Emeklilik Maaş Dökümü

Emekli maaş bilgilerini ve dökümünü e-devlet kapısı üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Ya da size en yakın olan SGK kurumuna müracaatta bulunarak emekli maaş doküman talebinizi belirtebilir böylece  tüm maaş dökümlerinizi kolaylıkla alabilirsiniz.

Emekli Maaşından Kesinti Yapılamayacağına Dair Kanun 2021

Emekli maaşından kesinti yapılamayacağına dair SGK’nın açıklaması:

“Kurumumuzdan gelir, aylık ve ödenek alanların aylıkları, takip ve tahsili gereken alacaklar ile nafaka borçları dışında haczedilemez. Emeklinin rızası olmadan nafaka borçları dışında aylığından kesinti yapılamaz. Aylıklardan sadece ilaç ve muayene katılım payları ve varsa kuruma olan prim borçları, rızasız kesilmektedir.

Bunun dışında, emekli veya hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödeneklerinden kesinti yapılması söz konusu olamaz. Temsil ile yetkili emekli derneklerine kesinti yapılabilmesi için de emeklilerimizin izni şarttır. Emeklilerimizden kanunsuz kesintiler yapılması, mümkün olmamakla birlikte Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) kaldırılarak emeklilerimize yapılan destekler sürdürülmüştür. Tedirginlik üretmek isteyen çevrelere emeklilerimize yapılan maaş zamları ve refahlarını yükseltici diğer çalışmalarımız cevaben yeterli olacaktır. Ayrıca, gelir, aylık ve ödenek alan sigortalı ve emeklilerimiz, aylıklarıyla ilgili kesintilere ait bilgiye kurum web sayfasından (http://www.sgk.gov.tr) ve e-devlet üzerinden ulaşılabilmektedirler.”

Emekli maaşından kesinti yapılmayacağına dair kanun emekli vatandaşlar tarafından sürekli araştırılmaktadır. Konu hakkında emekli maaşı kesintisi için Resmi Gazete ve Mevzuatta yapılan yazılı açıklamalar bulunmaktadır. 5510 Sayılı Kanun şartları için mevzuatı inceleyebilir bilgi alabilirsiniz. Mevzuatı görüntülemek için tıklayınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.