tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
32,1880
EURO
34,9310
ALTIN
2.502,89
BIST
10.895,25
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
22°C
İstanbul
22°C
Az Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
23°C
Cuma Az Bulutlu
23°C
Cumartesi Az Bulutlu
22°C
Pazar Az Bulutlu
22°C

Ecrimisil Hesaplama Tablosu 2023 Fiyatları

Ecrimisil Hesaplama Tablosu 2023 Fiyatları

Tarla ecrimisil hesaplama, Ecrimisil hesaplama Excel, Hazine arazisi ecrimisil bedeli, Ecrimisil hesaplama Yargıtay, Ecrimisil bilirkişi raporu örneği, Ecrimisil faiz hesabı, Ecrimisil ödeyen kişi hak sahibi olur mu, Ecrimisil hesabı bilirkişi, Hazine arazisi ecrimisil bedeli, Ecrimisil faiz hesabı, Tarlada ecrimisil, Ecrimisil nasıl alınır gibi konuları açıklayacağız.

Ecrimisil Hesaplama Tablosu

Haksız işgal edilen arazi için ödenen tazminat miktarına ecrimisil ücreti denir. Tarım arazisi olarak kullanılan alanlardan gelir hesaplama yöntemleri vardır. Bu miktarlar uzman tarafından da hesaplanabilir. İlgili alanlardaki uzmanlar raporları gözden geçirilmek üzere saklamaktadır. Milli Emlak Genel Tebliği’nde ücretlerin nasıl hesaplanacağı, koşulları, ödemenin nasıl yapılacağı kısaca ücretlerin belirlenmesi, değerlendirilmesi ve tahsilatı açıkça belirtilmiştir.

Ecrimisil Bedeli Nedir?

Hazineye ait taşınmazların devlet izni dışında veya herhangi bir malın sahibinin insiyatifi dışında söz konusu bu mala bir zarara uğratılması mevzu bahis olmaksızın, ne şekilde olursa olsun yararlanılması durumunda, idarenin veya şahsın kusur durumuna bakılmadan ilk hali düşünülerek Belediye tarafından alınan tazminat bedeline ecrimisil bedeli denir. Ecrimisil denilen tazminat miktarının oluşması için bir taşınmazın izinsiz, kaçak ve iyi niyet olmaksızın kullanılmış olması gerekir.

Ecrimisil’in talebi için dava açılabilir. Şikayette bulunmak için belirli koşullara sahip olması gerekir. Ecrimisil davasının iki tarafı bulunur. Bunlardan ilki, taşınmaz sahibi. Taşınmaz sahibi, idare veya gerçek kişi olabilir. Diğer taraf, bir işgalci pozisyonunda bulunan gerçek veya tüzel kişidir. Mülke verilen zarar ne olursa olsun işgal, yasal işlem başlatmak için yeterlidir.

Ecrimisil davasına örnek verecek olursak;

 1. Kamu kurumlarına zimmet edilmiş bir aracı şahsi işler için kullanılması.
 2. Kira kontratı yapılmış bir konutta kontrat bitmiş olsa dahi oturmaya devam edilmesi.
 3. Devlete ait olan bir bölgede herhangi bir izin almadan inşaat yapılması.
Ecrimisil Hesaplama Tablosu

Ecrimisil Hesaplama Tablosu 2023

Ecrimisil terimi kira ile karıştırılmamalıdır. Bunların farklılıklarını sıralayacak olursak;

 1. Kira ile ilgili borçlara İcra İflas Kanunu, Ecrimisile ise Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun bakmaktadır.
 2. Ecrimisil bedeli, taşınmazın kullanıldığı süre ile ilişkilidir. Bu nedenle geçmiş olayları kapsamaktadır.. Kira ise geçmişe değil, gelecekteki kullanıma ilişkindir.
 3. Kiralama işlemi yapılırken bir sözleşme imzalanır. Fakat ecrimisilde irade dışı bir kullanım söz konusu olmaktadır. Herhangi bir sözleşme yapılmaz. Bu sebeple ecrimisil tazminatı doğurmaktadır.
 4. Ecrimisil davaları idari mahkemelerde görülmektedir. Kira ile ilgili davalar ise adli yargı bakar.

Ecrimisil Hesaplama Yargıtay

Bir mülkün haksız kullanıldığına inanan bir taraf, yasal işlem başlatarak dava açabilir. İşgal gözlemlendiğinde, mal sahibi önce konut sahibini bilgilendirmelidir. Yukarıda davaların idare mahkemelerinde görüldüğünden bahsetmiştik. Ancak bu mahkeme mülkün bulunduğu bölgede olmalıdır. Alanında uzman kişiler yani uzmanlar inceleyerek karar verirler. Burada hesaplanan fiyat kira bedelidir. Bu miktar tazminata eklenecektir. Ecrimisil davalarında dikkate alınacak süre geçmişe bakıldığında 5 yıldır. İşgal süresi 5 yıldan fazla olsa dahi dikkate alınmaz. Ecrimisil davasına ek olarak, bir eylemin iptali için dosya da açılır. Davanın açılabilmesi için aşağıdaki soruların sorgulanmış olması gerekir;

 1. Sahibinin izni dışında kullanımı,
 2. Malın kullanımdan dolayı zarara uğraması önem taşımaz.
 3. Zarar durumu dikkate alınmaz, sonuca bakıldığında mal işgal edilmiştir.
 4. Mal sahibi ecrimisil bedelini dava ile talep edebilir.

Ecrimisil Hesaplama Nasıl Yapılır?

Ecrimisil’in bedelinin ödenmiş olması, işgalcinin bu alanda haklı olduğu anlamına gelmez. Bu alanda hangi faaliyette bulunursa bulunsun faaliyete son verir. Bedelin ödenmesi mülkün tapusunu alacağı anlamına gelmez. Ödeyeceği fiyat, geçmiş kullanımına karşılık gelir. Yasa dışı yapılan binalar için belediyenin kanunla öngörülen duruma göre yıkım izni bulunmaktadır. Öncelikle gayrimenkul ile ilgili tespit raporu hazırlanır. İşgal edilen gayrimenkul ile ilgili detaylı bilgi tutanağa dahil edilmiştir. Bu tutanak dikkate alınarak maliyet idare tarafından belirlenecek ve 15 gün içinde komite tarafından karara bağlanacaktır.

Ecrimisil miktarı hesaplanırken, varlığın hasar görmeden önceki durumu dikkate alınır. Kullanmadan önce ne kadar gelir getirebileceği kararlaştırılmaktadır. Örneğin, iki arazinin aynı kriterler ile haksız bir şekilde kullanılmış olması, ancak kullanım amaçlarının farklı olması, ecrimisil maliyetlerinin farklı hesaplanacağı anlamına gelmez. Hasar veya kullanım amacı göz ardı edilir. Tek kural işgal edilmiş olmasıdır.

Ecrimisil Hesaplama Tablosu

Ecrimisil Hesaplama Tablosu

Milli Emlak Genel Tebliği’ne göre, haksız kullanım tazminatı hesaplanırken tutarı etkileyecek olan faktörler aşağıda sıralanmıştır. Bunlar;

 1. Malın haksız kullanımdan önce sağlayacağı gelir miktarı,
 2. Bulunduğu konum,
 3. Tarımsal konular için geçerli olmak kaydı ile arazinin verim durumu,
 4. Taşınmazın imar bakımından durumu,
 5. Ölçütleri ve yüz ölçümü
 6. Malın belediyeler tarafından verilecek olan hizmetlerden faydalanma durumu
 7. Çevrede emsal oluşturabilecek alanlar varsa bunlara biçilen miktarlar
 8. Ecrimisil davalarında daha önceden alınmış olan kararlar
 9. Bilirkişilerden, ilgili odalardan ve diğer kamu kurumlarından alınacak olan bilgiler
 10. Taşınmazın özellikleri dikkate alınmaktadır.

Hesaplama, bu unsurların dikkate alınması şartıyla bugünkü değer üzerinden yapılacaktır. Hesaplama yapıldıktan sonra kararlaştırılan tutar işgal eden kişi tarafından dava yolu ile taşınmaz sahibine ödenir. Yani işgal davaya konu olduktan sonra yukarıdaki kriterler dikkate alınarak hesaplama işlemi uzmanlar tarafından hesaplanır.

Ecrimisil Bedelinin Ödenmesi

Mahkemece kararlaştırılan miktar, kişiye tebliğ tarihinden itibaren bir ay içinde ilgili birimlere ödenir. Fiyat tartışmasız olarak taksitle de ödeme yapılabilir. Son ödeme tarihinden sonra ödeme yapmayanlar için itiraz yoksa dava süresinden itibaren 15 gün içinde % 20 indirim yapılır. İtirazda bulunulmuşsa ve itiraz tarihinden itibaren 30 gün içinde vergi yine ödenmemişse dava açma sürenin bitiminden itibaren ilk 15 gün içinde borcun geri alınması için vergi dairelerine aktarılır.

Ecrimisil bedeline sahibine yazılı bildirimde bulunmak şartıyla taksitlendirme de yapılabilir. Taksitlendirme yapabilmek için borç bakiyesinin % 25’inin peşinat olarak ödenmesi gerekmektedir. Peşinatın ödenmesinden sonra borcun kalan kısmı maksimum 3 yıl vade ile ödenir. Taksit seçeneği seçildiğinde, borcun yanı sıra yasal faiz de ödenecektir. Taksit yapmak isteyen işgalcinin borcu taksitlere bölünerek ödeme planı hazırlanır. Bu ödeme planının bir kopyası ve dosyasında bir kopyası kendisinde kalır.

Peki ecrimisil bedeli talep edildikten sonra işgal edilmeye devam ederse ne yapılmalı? Mülk, belirtilen sürenin sona ermesinden sonra boşaltılmazsa veya faaliyetler devam ediyorsa, 15 gün içinde hiyerarşik üst tarafından devralınabilir. Bu bedelin ödenmesinin, işgalcinin bu alanda faaliyet göstermeye devam edeceği anlamına gelmez. Çünkü bahsettiğimiz gibi ödenen kira değil kullanım tazminatıdır.

Ecrimisil Hesaplama 2023

Ecrimisil tutarı hesaplanırken süre olarak 5 yılın baz alınacağını belirtmiştik. Örnek bir hesaplama ile durumu şu şekilde ifade edeceğiz. Ecrimisil Hesaplama Tablosu:

 1. Haksız olarak taşınmazın kullanım süresine 8 yıl diyelim,
 2. Bilirkişinin hesaplamış olduğu ecrimisil bedeli ise 10 bin TL,
 3. Baz alınan 5 yıllık tutar ise 8 bin TL olsun,

Eğer şahıs 2 bin TL ödeme yaptıysa kalan borcu 5 yıl üzerinden hesaplama yapılacağı için 8.000- 2.000 = 6.000 TL olacaktır. Bu kalan tutar taksitlendirilmektedir.

Hazine veya şahıs arazisinin haksız kullanımı ve işgali halinde idare mahkemelerine tazminat davası açılabilir. Tutar bilirkişi tarafından belirlenecek ve mahkeme kararıyla ödenmesi sağlanacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.