tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
32,5004
EURO
34,6901
ALTIN
2.496,45
BIST
9.693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
19°C
İstanbul
19°C
Parçalı Bulutlu
Pazar Az Bulutlu
21°C
Pazartesi Hafif Yağmurlu
23°C
Salı Az Bulutlu
24°C
Çarşamba Az Bulutlu
22°C

E-Devlet Sağlık Raporu Alma 2023 Ücretsiz

E-Devlet Sağlık Raporu Alma 2023 Ücretsiz

E-Devlet sağlık raporu alma 2023, sağlık raporu nereden alınır, sağlık raporu ücretsiz nasıl alınır, Aile hekimi sağlık raporu örneği, İş için sağlık raporu nereden alınır, Seyahat için sağlık raporu nereden alınır, Ehliyet için sağlık raporu nereden alınır, Tam teşekküllü sağlık raporu nereden alınır, E devletten sağlık raporu nasıl alınır, Koruyucu aile sağlık raporu nereden alınır gibi konular hakkında tüm bilgiler “Sağlık Raporu Nereden Alınır? 2023 Ücretleri” başlıklı yazımızda ayrıntılı bir şekilde yer almaktadır.

E-Devlet Sağlık Raporu Alma 2023 Ücretsiz

Pek çok kurum ve kuruluşun çeşitli nedenlerle talep ettiği sağlık raporu bazen tek bir doktor tarafından yapılan muayene ile alınabilmektedir. Bazen ayrıntılı bir rapor talep etmek, incelemenin komite tarafından yapılmasını gerektirir. Kişiler bu raporları devlet hastanelerinden, aile hekimlerinden, özel hastanelerden veya özel sağlık tesislerinden alabilirler.

Sağlık Raporu Nereden Alınır? 2023

Sağlık raporu; Kişilerin beden ve ruh sağlığının belirli bir amaca ulaşmaya uygun olup olmadığına dair bir belgedir. Bu konuda yetkili hekimler tarafından yapılan muayeneye göre sağlık raporları düzenlenir. Kişilerin genel sağlık durumunu gösteren bir belge olan sağlık raporu, talep edilme nedenine bağlı olarak çeşitli kurum veya kuruluşlardan sağlık raporu bedeli veya ücretsiz olarak alınabilir.

Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Herhangi bir talebi için sağlık raporuna ihtiyaç duyan vatandaşlar bu raporu çeşitli sağlık kuruluşlarından temin edebilirler. Bunlar aile sağlığı merkezleri, devlet hastaneleri ve özel hastanelerdir. Ancak, tüm kurum veya kuruluşların talep edilen tüm raporları yayınlamaya yetkili olmadığı unutulmamalıdır.

Sağlık Raporu Ücretleri Ne Kadar? 2023

Sağlık rapor aldığınızda, rapor için yetkili kuruma ödeme yapmanız gerekir. Özellikle, kamu hastaneleri ve özel hastaneler bireylerden tıbbi raporlar alır. Ne yazık ki şehirlerde ücretsiz sağlık raporu veren hastane yok. Ancak aile sağlığı merkezlerinden alınan sağlık raporları için bireylerden ödeme istenmemektedir.

 • Devlet Hastaneleri: 50 TL ve 150 TL arası,
 • Özel Hastaneler: 60  TL ve 400 TL arasında,
 • Üniversite Hastaneleri: 70 TL ile 200 TL arasında,
 • Aile Hekimi (Sağlık Ocağı): Ücretsiz.

Devlet hastanelerinde tek bir doktordan alınan sağlık raporu ücreti 50 TL ile 150 TL arasında değişirken, heyet tarafından verilen sağlık raporunun bedeli 150-200 lira civarındadır. Özel hastanelerde bu ücret 60 TL ve 400 TL arasında olabilmekte ve bu fiyatlar hastaneye göre değişiklik göstermektedir. Bununla ilgili en iyi bilgileri hastanenin yetkili biriminden edinebilirsiniz. Üniversite hastanelerinde ise 200 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Ancak ortalama 50 TL’den başlayan rapor fiyatları kapsama göre 400 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Aile Sağlığı Merkezinden Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Bağlı olduğunuz aile sağlığı merkezinde aile hekiminize başvurarak sağlık raporu alabilirsiniz. Doktorunuz size ne tür bir başvuru süreci için raporu almak istediğinizi soracak ve eğer bu rapor verebilecekleri bir raporsa gerekli prosedürleri başlatacaktır. İstediğiniz sağlık belgesi başka bir kurumdan alınması gereken bir rapor ise size en doğru şekilde yol gösterecektir. Ayrıca bazı durumlarda aile hekimleri söz konusu kişiyi daha eksiksiz ve detaylı bir muayene için hastanelere sevk edebilir.

Devlet Hastanesinden Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Devlet hastanesinden rapor almayı düşünüyorsanız, öncelikle başvuracağınız hastaneden randevu almanız gerekmektedir. Randevu almak için bölümün sonunda bağlantı verilen merkezi hastane randevu sistemini kullanabilirsiniz. Dilerseniz Alo 182 hattını da arayarak sağlık raporu randevusu oluşturabilirsiniz.

Randevu sonrası başvurduğunuz hizmet için uzman doktor tarafından muayene edilmeniz gerekmektedir. Muayene sonunda ilgilenen hekim uygun görürse, sizin adınıza tıbbi rapor düzenleyecektir. Rapor sağlık kurulundan alınacaksa, raporu düzenleyen kamu hastaneleri departmanına tescil ettirilmelidir. Kayıt işleminin ardından ilgili bölümlerde kontroller yapılmakta ve ardından bir doktor paneli görülmektedir. Heyet kontrol edildikten sonra talebin durumuna göre bir rapor düzenlenir. Devlet kuruluşlarından alınması zorunlu raporlar ise;

 • İşe giriş
 • Üniversitelere kayıtları
 • Askerlik işlemleri
 • Memuriyet girişleri
 • Ehliyet alımı ve değiştirme işlemleri
 • Ağır ve tehlikeli işlere giriş
 • Hac işlemleri
 • Spor konuları
 • Yurt kayıtları
 • Av tezkeresi alınmasının gerektiği durumlar
Sağlık Raporu Nereden Alınır? Ücretleri

Sağlık Raporu Alma E-Devlet 2023 Ücretsiz

Özel Hastaneden Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Özel hastanelere alınan raporlar, kamu hastaneleriyle aynıdır. Rapor almak için web sitesi veya hastane telefonu servis randevusu talep etmek için kullanılabilir. Ancak özel hastanelerden sağlık raporu istemeden önce dikkate alınması gereken bir nokta var. Sağlık Bakanlığı’nın 2004 yılında çıkardığı genelgeye göre, özel hastaneler usulüne uygun oluşturulmuş olsa dahi vergi muafiyeti raporları, özel sağlık kurulu raporları, engellilik raporları, uluslararası tedavi raporları yayınlayamazlar.

Tıbbi rapor almadan önce yapılması gereken ilk şey, talep edilen raporun kapsamı hakkında detaylı bilgi almaktır. Çünkü daha önce de belirtildiği gibi, tüm kurumlar her nesne için tıbbi rapor veremez. Uygun kurum belirlendikten sonra talep için gerekli evraklarla ilgili sağlık kuruluşuna gitmelisiniz. İşlemlerinizi daha hızlı işlemek için bu aşamada randevu almayı unutmayın.

Sağlık Raporu İçin Gerekenler Nelerdir?

Sağlık raporu almak için başvurduğunuz sağlık kurumu sizlerden bazı belgeler isteyecektir. Bu belgeler ise;

 • Kişisel sağlık bilgi formu
 • Kimlik belgesi
 • 2 adet fotoğraf
 • Sağlık raporu ücreti

Yukarıda listelenen kişisel sağlık bilgi formu sorulara yol açabilir. Burada bahsedilen form, alınacak raporun türüne göre uyarlanmış bir başvuru belgesidir. Farklı amaçlarla hazırlanan bu belgeye Ek 6 sağlık raporu formu denir. 18 yaş üstü kişiler ile 18 yaş altı vatandaşlar, kendileri ve ebeveynleri tarafından imzalanması gereken bu form, kişinin genel sağlık durumu hakkında doktora bilgi vermeyi amaçlamaktadır.

Sağlık Raporu Ne Kadar Süre Geçerli?

Gerekli evrak ve prosedürleri doldurduktan sonra, söz konusu raporu alan birçok kişi sağlık raporunun geçerliliği, aynı raporu ne kadar süreyle kullanabilirim sorusuyla karşılaşır. Hastane ve sağlık merkezlerine gitmek istemeyen ya da her seferinde raporlama ücreti ödeyen vatandaşların bu soruyu merak etmesi oldukça normaldir. Sağlık raporunun süresi Sağlık Bakanlığı tarafından 1 yıl olarak belirlenmektedir. Vatandaşlar hastane veya aile sağlığı merkezinden aldıkları raporları bir yıl içerisinde farklı kurumlara sormak için kullanabilirler.

Sağlık Raporu İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Sağlık raporu için iletişime geçilecek departman, alınacak raporun kapsamı ile ilgilidir. Tek hekim sağlık raporları aile hekimleri veya işyeri hekimleri tarafından verilebilir. Daha kapsamlı bir rapor türü olan bir komite raporuna ihtiyacınız varsa, bu konuyla ilgilenen hastane kurulu tarafından inceleneceğiniz anlamına gelir. Bu konseydeki doktorların uzmanlıkları hastaneden hastaneye farklılık gösterebilir.

Sağlık Raporu Çeşitleri Nelerdir?

Vatandaşlar birçok alanda sağlık raporuna ihtiyaç duyabilirler. En yaygın sağlık rapor çeşitleri ise;

 • İş başvurusu için talep edilen sağlık raporu
 • Ehliyet alımı için talep edilen sağlık raporu
 • Evlenmek için talep edilen sağlık raporu
 • Spor lisansı ve müsabakaları için talep edilen sağlık raporu
 • Silah ruhsatı almak için talep edilen sağlık raporu
 • Üniversite kaydı için talep edilen sağlık raporu
 • Askere gitmek için talep edilen sağlık raporu

Sağlık Raporu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Daha önce de belirtildiği gibi sağlık raporları 1 yıl geçerlidir. Bir yıl içinde aynı raporun birden fazla kopyasına ihtiyacınız varsa raporu e-devlet üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Bunun için bölümün sonundaki bağlantıya tıklayarak e-Devlet sisteminin “Tek Hekim Sağlık Raporları Sorgulama” sayfasına gidin ve sisteme giriş yapın. Açılan ekranda size yazılan sağlık raporlarını görüntüleyebilirsiniz.

E-devlet üzerinden tek hekim raporu sorgulama yapmak için buraya tıklayınız.

Ehliyet İçin Sürücü Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Aday sürücüler, ehliyet için sağlık raporu düzenleyen hastane ve aile sağlığı merkezlerinden ihtiyaç duydukları sağlık belgesini alabilirler. Kişilerin ilgili sağlık kuruluşuna başvurmadan önce e-devlet sağlık raporu sistemi üzerinden sağlık raporu talebi oluşturması gerekmektedir. Ek 6’da yer alan sağlık raporu formunun yerini alan bu online başvuru formu, ehliyetini yenilemek ve yeni ehliyet başvurusu yapmak isteyen vatandaşların işlerini kolaylaştırmak için uygulanan bir sistemdir. Online formu doldurmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Sağlık Raporu Alma E-Devlet 2023 Ücretsiz: 

 1. Öncelikle e-devlet sisteminin “Kişisel Sağlık Bilgi Formu” sayfasını ziyaret etmelisiniz. İlgili sayfaya yönlendirilmek için bölümün sonunda verilen bağlantıyı kullanabilirsiniz.
 2. Ardından açılan ve elektronik yönetim sistemine giriş yapan ekranda “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklayın. Şifreniz yoksa PTT şubelerinden temin edebilirsiniz.
 3. Giriş yaptıktan sonra, ekranın sol köşesindeki “Yeni Başvuru” metnine tıklayın. Ayrıca bu ekranda sizin için oluşturulan ehliyet sağlık raporunu da görüntüleyebilirsiniz.
 4. Ardından açılan sayfada istenen bilgileri doldurun. Ayrıca ekranın sol tarafındaki menüden sonraki sayfalarda görünecek bölümleri de görebilirsiniz.
 5. Formu doldurup gönderdikten sonra bir sağlık kuruluşuna gidip raporunuzu alabilirsiniz.
Sağlık Raporu Nereden Alınır? Ücretleri

Sağlık Raporu Nereden Alınır? 2023 Ücretleri

İşe Giriş İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

İşe alım sırasında talep edilen sağlık raporları hastanelerden önceden alındı. Ancak yeni düzenleme ile işyeri hekimleri bu raporu yayınlamaya başladı. Yani yeni bir lokasyonda işe başlayacaksanız söz konusu firmanın işyeri hekimi tarafından muayene edilmeniz gerekmektedir. Bu şekilde hem işiniz daha hızlı yapılır hem de şirketlerin çalışanlarını takip etmeleri kolaylaşır.

İşe Giriş Sağlık Raporunun Ücretini Kim Öder?

İşe giriş sağlık raporu işyeri hekimi tarafından verildiği için herhangi bir ücret ödenmemektedir.

Spor İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Konu spor sağlık raporları olduğunda insanların kafasında soru işaretleri ortaya çıkabilir. Çünkü bazı spor salonları ve yüzme havuzları da üye olmak isteyen kişilerden sağlık raporu isteyebilir. Böyle bir rapor almak isterseniz aile hekiminize başvurabilirsiniz. Fakat buradaki ana konu, sporcuların lisans başvuruları için alacakları sağlık raporudur. Sporcular, Türkiye spor federasyonuna göre yarışmaya katılma lisansını geri çekmelidir. Bu ruhsat başvurusu sırasında ayrıca sağlık raporu talep edilmektedir.

Lisans İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Sporcu lisansı için sağlık raporu alacak olanların öncelikle yaşadıkları Gençlik ve Spor Bakanlığı‘na bağlı birimlerden sevk almaları gerekmektedir. Bu sevk süreci için e-devlet üzerinden talep oluşturulması gerekmektedir. Sağlık raporu başvurusu için;

 1. Bölümün sonundaki linke tıklayarak ilgili e-devlet sayfasına gidin ve sisteme giriş yapın.
 2. Sayfa sizi “Spor Bilgi Sistemi” ne yönlendirecektir. Buradan “Sağlık İçin Sevk Raporu” bölümünü seçin ve açılan sayfada istenen bilgileri girerek sevk talebinizi oluşturun.
 3. Bu işlem tamamlandıktan sonra herhangi bir hastane veya aile sağlığı merkezinden sağlık raporu alabilirsiniz.

Silah Ruhsatı İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Silah ruhsatı almak isteyen vatandaşların başvuru sırasında sunmaları gereken sağlık raporunu tam donanımlı bir hastaneden almaları gerekmektedir. Silah ruhsat başvurusunda bulunanlar, Sağlık Bakanlığınca onaylanan bu hastanelerde heyet huzuruna çıkar ve heyetin uygun görmesi halinde raporlarını alır.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Belediyelerden evlenme talebinde bulunmak için çiftlerden istenen belgelerden biri de sağlık raporudur. Bu durumda evlilik için nereden tıbbi rapor alınacağı sorusunu gündeme getirmektedir. Evlenme teklifi yapılırken sunulacak sağlık raporu aile hekimleri ve hastanelerden temin edilebilir. Her iki kuruluşta da çiftler için belirli testler ve muayeneler gerekmektedir. Rapor, bu incelemeler sonunda elde edilen verilere dayanılarak hazırlanır.

Üniversite Kaydı İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Ülkemizdeki her üniversite kayıt yaptırmaya gelen öğrencilerden sağlık raporu talep etmektedir. Bu sağlık raporunun kişinin genel sağlık durumu hakkında yüzeysel bilgiler içermesi yeterlidir. Bu nedenle üniversiteye kayıt yaptıran kişiler sağlık raporlarını ücretsiz olarak aile sağlığı merkezlerinden alabilirler. Dileyen kişiler de rapor için hastanelere gidebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.