tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
32,2958
EURO
35,1336
ALTIN
2.406,02
BIST
10.422,82
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
31°C
İstanbul
31°C
Hafif Yağmurlu
Cuma Hafif Yağmurlu
26°C
Cumartesi Az Bulutlu
28°C
Pazar Az Bulutlu
30°C
Pazartesi Az Bulutlu
28°C

E-Devlet Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023

E-Devlet Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023

Çocuk sahibi ve durumu olmayan ailelere yönelik mama ve bez yardımları hakkında SGK bez yardımı, bez ve mama yardımı başvurusu e-devlet ve Mama ve bez yardımı başvurusu, e-devlet mama ve bez yardımı başvurusu, bez ve mama yardımı başvurusu 2023 e-devlet, Bebek bez parası yardımı sorgulama, e-devlet mama ve bez yardımı başvurusu, E devletten mama ve bez yardımı başvurusu, mama ve bez yardımı başvurusu yap, mama bez yardımı başvurusu 2023, mama ve bez yardımı başvuru formu e-devlet, Bez ve mama yardımı nasıl Başvurulur, Mama bez yardımı numarası, Bez yardımı başvuru formu, e-devlet bez mama yardımı ile ilgili tüm bilgileri detaylı olarak Mama ve Bez Yardımı Başvurusu E-devlet 2023 başlıklı yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

E-Devlet Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet tarafından düzenli bir şekilde her yıl ihtiyaç sahibi ailelere sosyal yardımlar yapılmaya bu yılda devam etmekte. 2023 yılında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sağlamış olduğu yardımlarda çocuklu aileleri de kapsayan sosyal destekler bulunmaktadır.

Durumu olmayan binlerce kişiye yapılan yardımlar da çocuklu ailelerin çocuklarını için mama, bez ve süt yardımları haricinde çocukların eğitimi için de yardımlar söz konusudur. Geçirdiğimiz bu zorlu süreçte geliri olmayan hatta olmayan geliri ile çocuk büyüten ailelere bez ve mama yardımları geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2023 yılında da veriliyor.

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu 2023

Durumu olmayan kişilerin gerekli ihtiyaçlarının karşılanmasını devlet üstlenmiş durumda. Birden fazla alanda yapılan yardımların içerisinde çocuklu ailelere belli başlı yardımlarda yapılmaktadır. Her yardımın getirdiği gerekli şartlar olduğu gibi mama ve bez yardımı içinde şartlar bulunmaktadır. Geliri belirli seviyenin altında ve bakmakla yükümlü çocuğu olan ailelere maddi destekler sağlanmaya devam etmektedir.

Yardımdan yararlanabilecek olan anne ya da babanın şartlara uygun olup başvuru yapması halinde değerlendirme sonucu onaylanan ailelere 2 yıl boyunca mama ve bez yardımı yapılmaktadır. Ödenekten yararlanacak olan ailenin başvuruları gerekli incelemeler sonucunda karar bağlanır. Bu süreç ise yaklaşık 30 günü bulmaktadır.

Mama ve Bez Ödeneği Ne Kadar?

Bu yıl için güncellenen Aile, Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından mama ve bez yardımı 150 TL olarak verilmektedir. 2 yıl boyunca alınacak bu ödeneğin başlıca şartı ise kişi başına düşen gelir ile alakalıdır. Kişi başına düşen gelirin altında geliri olan ailelere bez yardımı ile mama yardımı Bakanlık tarafından sağlanmaktadır. Çocuklu aileye devletin verdiği ödenekler mama ve bez yardımıyla sınırlı kalmıyor aynı zamanda doğum parası ve süt parası da (emzirme ödeneği) veriliyor.

Süt parası olarak karşımıza çıkan emzirme ödeneği, mama ve bez yardımları gibi belirli süre aralığında yapılmamakta, bir defalığına ödenmektedir. Başvuruları ise Sosyal Güvenlik Kuruma yapılmaktadır. Gereken evraklar ise; başvuru formu, kimlik belgesi ve doğum raporu olmaktadır. Süt parası / emzirme ödeneği Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı çalışan anneye verilmektedir. Anne çalışmıyor ve baba SGK’lı ise yine bu ödenekten hane yararlanabilmektedir.

Mama ve bez yardım parasına 316 TL süt parası ve 300 TL – 600 TL arası doğum parası da ekleniyor. Birinci çocukta 300 TL, ikinci çocukta 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL doğum parası ödeneği veriliyor. 2023 yılı için ihtiyaç sahibi çocuklu ailelere verilen çocuk destek ödenekleri bu rakamlarda olmaktadır.

Mama ve Bez Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru Nereye Yapılır?

E-Devlet Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023

Doğum ve Süt Yardımı 2023

Yukarıda da belirttiğimiz gibi yeni doğan bebeklere verilen bu yardımlar sadece mama ve bezle sınırlı olmamaktadır. Yeni bebekleri olan ailelere doğum ve süt yardımı da sağlanmaktadır. 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğum yapan ailelere ödenecek olan destek tutarları ise;

 • İlk çocuk için verilen doğum yardımı 300 TL,
 • İkinci çocuk için 400 TL,
 • Üç veya daha fazla çocuklar içinse 600 TL’dir.

Fakat bu destek tutarları ikiz çocuk doğumlarına için değişiklik göstermektedir. Ayriyeten çalışan annelere kreş parası desteği de sağlanmaktadır.

 • İkiz çocuklarda ilk doğumlarına 700 TL,
 • Üçüz doğumlarda 1.300 TL,
 • Dördüz veya daha fazla olan çocuklarda ise her çocuk için 600 TL eklenerek destek verilmektedir. Bu yardımlardan yararlanmak için yukarıda belirtilen tarih dikkate alınmalıdır.

Mama ve Bez Yardımı Başvuru Numarası

Ocak 2023’de yapılan artışla süt parasının 316 TL olmasına karar verildi. Ancak artan miktar verilirken doğum yılına özellikle dikkat gösterilmektedir. Yurtdışında doğan Türk çocuklarına yardım konsolosluklara veya dış temsilciliklere sağlanacaktır.

Memur olan annelerin çalıştıkları kurumlara müracaat etmeleri gerekmektedir. Fakat doğrudan sosyal güvenlik kurumuna talepte bulunulması halinde talepler de dikkate alınır. Bu ödemeler ise annenin T.C. kimlik numaraları ile PTT şubelerine yapılır. Gerekli bilgiler için 144 ve 183 numaralı numaraları da arayabilirsiniz.

Bez ve Mama Yardımı Başvurusu 2023 E-Devlet

Durumu olmayan dar gelirli çocuklu ailelere mama ve bez yardım ödeneği verilirken bazı şartlar istenmektedir. Şartlar yardım almayı gerekli kılıyorsa belirli süreçlerin geçmesinden sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu ödeneği çocuklu ailelere vermektedir. Aynı zamanda mama ve bez yardım ödeneği başvuruları çeşitli kurumlar aracılığı ile gerçekleştiriliyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Vakıflarda, Sosyal Güvenlik Kurumlarında, Muhtarlıklarda ve Kaymakamlıklara bağlı olan Sosyal Hizmetler Müdürlüklerinde başvurular yapılabiliyor. Bakanlık tarafından çocuklu, dar gelirli ailelere yapılan mama ile bez yardımı belirtmiş olduğumuz kurumlarda başvuruları alınırken, başvuruda bulunacak olan anne ya da babanın yanında olması gereken evraklar bulunuyor. Bunları şu şekilde sıralayabilir;

 1. Kurum tarafından başvuran kişiye verilen başvuru formu,
 2. Kişinin T.C kimlik kartı,
 3. Gelir belgesi.

Bu şartlar ile anne ya da ilgili kurumlardan herhangi birine başvuruda bulunabilir. Başvuru işlemleri tamamlanan kişilere 1 ay süre içinde değerlendirme sonucu hakkında dönüş sağlanacaktır. Başvuruda bulunan kişinin kişisel bilgilerini beyan ettiği formdan alınacak iletişim numarası ile sonuç bildirilecektir. Talepleri olumlu değerlendirilen ailelere mama ve bez ödenekleri PTT aracılığı ile verilmektedir. Başvuru ve gerekli belgelerden önce asıl bilinmesi gereken mama ve bez yardım ödeneği şartları yazının devamında yer almaktadır.

Maddi yardım yapan kurum ve kuruluşlar hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Mama ve Bez Yardım Ödeneği Şartları

Durumu olmayan aynı zamanda çocuk bakmakla yükümlü ailelere 2 yıl boyunca düzenli bir şekilde verilecek olan mama ve bez yardım ödeneği şartları aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.

 1. Çocuğun doğum tarihi 2015 yılından sonra olması,
 2. Doğumdan sonra bebeğin sağ olarak hayatına devam etmesi,
 3. Anne ve babanın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması,
 4. Anne ve babanın mavi kartlı olması,
 5. Anne / babanın sağ olması,
 6. Toplam hane geliri kişi başına düşen gelirden alt seviyelerde olması,
 7. Aileye farklı kaynaklardan gelir girişi olmaması gerekmektedir.

Bu şartları taşıyan aileler rahatlıkla başvuru işlemlerini yukarıda belirtmiş olduğumuz belgelerle tamamlayabilmektedir.

Bebek Bez Parası Yardımı Sorgulama 2023

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sosyal yardımların sorgulama işlemleri genellikle e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Bez ve mama yardımı başvurusu e-devlet üzerinden yapılabildiği gibi sorgulama işlemleri de e-devlet kapısından kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Mama yardımı ile bez yardımı sorgulaması, başvuruda bulunan kişinin e-devlet hesabı üzerinden olmaktadır.

T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapılır. Giriş işlemi ardından arama butonuna “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” yazılır. Açılan sayfa üzerinden bez ve mama yardımı sorgulama ekranı açılmaktadır. E-devlet üzerinden yapılacak olan sosyal yardım bilgileri sorgulama işlemiyle haneye yapılan diğer yardımlarda görüntülenebilmektedir.

Yorumlar

 1. Aslı dedi ki:

  mama ve bez yardımı almak istiyorum

 2. Eylem dedi ki:

  Bebeğim var. Bebek bezi, ıslak mendil, süt, meyve, sebze ihtiyacım var. Para istemiyorum. Allah rızası için destek olurmusunuz? Çaresizim. Allah insanı çaresiz bırakmasın. Allah insanı insana muhtaç etmesin. Destek olmak isteyen insana teşekkür ederim. Allah razı olsun. Mail hesabımı yazacağım. eylemmetin58@gmail.com