tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
9,4866
EURO
11,0363
ALTIN
544,89
BIST
1.511
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
18°C
İstanbul
18°C
Parçalı Bulutlu
Perşembe Parçalı Bulutlu
15°C
Cuma Çok Bulutlu
16°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
17°C
Pazar Çok Bulutlu
19°C

Dul Kadın Babasının Emekli Maaşını Alabilir mi? 2021

Dul Kadın Babasının Emekli Maaşını Alabilir mi? 2021

Dul kadın babasının emekli maaşını alabilir mi? Bu yazımızda sizler için Emekli dul bayan babasının maaşını alabilir mi, 2021 dul ve yetim aylığı alanlara müjde, 2021 dul maaşı ne kadar, 2021 dul ve yetim maaşı ne kadar oldu, 2021 yetim maaşı ne kadar, babadan yetim aylığı ne kadar sürede bağlanır, Ssk emeklisi dul kadın SSK emeklisi babasından maaş alabilir mi, 2021 dul maaşı ne kadar olacak,  Dul kadın hem eşinden hem babasından maaş alabilir mi 2021, Boşanmış kadın ölen babasının maaşının ne kadarını alır, Ölen-babanın maaşını dul kızı alabilir mi, Boşanmış kadın babasının maaşını Alabilir mi, Kocasından emekli maaşı alan babasından da alabilir mi, ölen-babanın maaşını çalışan kızı alabilir mi, Emekli Sandığı’ndan emekli bir dul bayan babasından maaş alabilir mi gibi konular hakkında Dul Kadın Babasının Emekli Maaşını Alabilir mi? başlıklı yazımızda tüm merak edilenleri açıklıyoruz. 

Dul Kadın Babasının Emekli Maaşını Alabilir mi? 2021

Eşinin vefat etmesiyle ya da eşinden boşanmasıyla dul kalan kadınlara devlet birden fazla yardımda bulunuyor. Dul kadın babasının emekli maaşını alabilir mi? sorusu vatandaşlar tarafından özellikle bayanlar tarafından merakla araştırılıyor. Dul ve yetim maaşlarından yararlanan vatandaşlar aldıkları maaşları geriye ödeme yapılıp yapılmayacağını da araştırıyor. Dul ve yetim maaşlarının ne gibi sebeplerden dolayı da kesileceği tartışılıyor. Sosyal yardımların içerisinde bulunan dul maaşları 2021 yılında da vatandaşların en fazla merak ettiği konular arasında yer alıyor.

Dul Kadın Hem Eşinden Hem Babasından Maaş Alabilir mi?

Dul kadınlar veya hiç evlenmemiş olan kız çocukları anne veya babaları ölünce Sosyal Güvenlik Kurumundan aylık olarak maaş alma hakkına sahip olabiliyor. Kız çocuğun dul maaşı alabilmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Öncelikle ölen anne ya da babanın emekli olması gerekmekte. Tabii emekli maaşının da kendi adına olması gerekiyor.

Bunu çok kısa belirtecek olursak kişinin annesi ölen kocasından dolayı aylık alıyor ise kişiye ayriyeten bir aylık bağlanamaz. Kişiye babasının maaşından hissesine düşen kadar aylık bağlanmaktadır. Yetim maaşı alabilmek için ölen kişinin emekli olması da gerekmez. Kişinin anne veya babası ölüm tarihinden önce en az 900 gün SSK’sı var ise veya yine en az 1800 gün Bağ-Kur’u bulunuyorsa ölüm maaşından faydalanılabilmektedir.

Dul Kadına Ölen Babadan Ne Kadar Maaş Kalır?

Anne ve babasını vefat etmesinin ardından yetim kalan çocuklara başka bir maaş alacak çocuk olmaması durumunda ve kendisi haricinde emekli maaşını alacak kimse olmaması halinde ölüm aylığının %50 oranı bağlanmaktadır. Kısaca ölen baba 1500 TL alıyor ise, yetim kalan çocukta tek başına emekli maaşını alacaksa 750 TL olarak alabilir. Eğer başka maaş olan çocuk veya eş olması durumunda vefat eden babadan kalan maaşın hissesi çocuk için %25 olmaktadır. Böylece alınacak olan maaş 375 TL olmaktadır.

Dul Kadın Babasının Emekli Maaşını Alabilir mi?

Kocası Ölen Kadın Babasının Emekli Maaşını Alabilir mi?

Emekli olan kadının bazı durumlarda 3 farklı emekli maaşı alma hakkı olabiliyor. Bunları madde madde belirtecek olursak;

  1. Kendi çalışmasından dolayı SSK emeklisi olarak maaş alabiliyor,
  2. Bağ-Kur emeklisi kocasının ölümünde sonra dul aylığı da alabiliyor,
  3. Emekli Sandığından emekli olmuş babasının ölümünde sonra da yetim aylığı alabilmektedir.

Çalışan Kadın Ölen Babasının Maaşını Alabilir mi?

Kendisi çalışıyor ya da emekli ise babasından maaş alamamaktadır. Ancak babası emekli sandığından, kadınsa bekar, SSK’lı ya da Bağ-Kur’lu ise maaş alabilmekte. Kadın devlet memuru ya da emekli sandığından emekli olmuşsa ölen kişinin emekli sandığı anne ve / veya babasından yetim aylığı alamamaktadır.

Dul Kadın Hem Eşinden Hem Babasından Maaş Alabilir mi? 2021 isimli yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Eşinden Boşanan Kadın Ölen Babasının Maaşını Alabilir mi?

Eşinden boşanan kadın ölen babasından maaşını alabilir mi sorusuna gelecek olursak, kadın memur olarak işe başlarsa bu hakka sahip değildir. Ayriyeten kendisi SSK’dan emekliyse emekli sandığından emekli olan ölmüş babalarının yetim aylığını alabilmektedir. Son olarak da eşlerinin vefat etmeleri durumunda ölen eş Bağ-Kur’lu ise hiçbir kesinti yaşanmadan kadının 3 maaşını da alabilir.

Ölen Kişinin Maaşı Eşine Ne Zaman Bağlanır?

Ölen kişinin maaşı eşine ne zaman bağlanır soru içinde şu şekilde açıklama yapalım. Aktif olarak sigortalı çalışan ya da emeklilik sonrası ölen kişinin dul eşine %50, aylık bağlanmış çocuğu bulunmayan duş eşine ise %75 oranında aylık bağlanır. Tabi bu sigortalı olarak çalışmaması veya kendi sigortalılığı nedeniyle SGK Kurumundan emekli aylığı bağlanmamış olması şartıyla gerçekleşir.

2021 Dul ve Yetim Aylığı Alanlara Müjde

Dul ve yetim aylığı, Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez artırılır. TÜİK’in Temmuz 2021’de açıkladığı enflasyon verilerine göre, dul ve yetim aylığı alan SGK ve Bağkur üyelerine farklı oranlarda, emekli sandığına bağlı olanlara ise farklı oranlarda zam yapılacak. Dul ve yetimlerin ücretleri de emeklilik oranları belirlenirken otomatik olarak belirlenmektedir. TÜİK’in yılın ilk 6 aylık ve son 6 aylık enflasyon rakamlarını açıklamasının ardından dul ve emekli maaşları artıyor. Öte yandan söz konusu emekli maaşı, sigorta türüne göre değişiklik göstermektedir.

2021 Dul ve Yetim Maaşı Ne Kadar Oldu?

Dul ve yetim aylığına ocak ayında yapılan zamlar ise;

  • 1.500 TL alanlar, 2021 Ocak’ta 1625 TL,
  • 1.600 TL alanlar, 2021 Ocak’ta 1733 TL,
  • 1.700 TL alanlar, 2021 Ocak’ta 1850 TL,
  • 2.000 TL alanlar, 2021 Ocak’ta 2167 TL almaya başlamıştır.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.