tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
32,1905
EURO
34,9792
ALTIN
2.508,88
BIST
10.895,25
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
24°C
İstanbul
24°C
Parçalı Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
22°C
Perşembe Az Bulutlu
22°C
Cuma Az Bulutlu
23°C
Cumartesi Az Bulutlu
22°C

Dul Kadın Babasının Emekli Maaşını Alabilir mi? 2023

Dul Kadın Babasının Emekli Maaşını Alabilir mi? 2023

Dul kadın babasının emekli maaşını alabilir mi? Bu yazımızda sizler için Emekli dul bayan babasının maaşını alabilir mi, 2023 dul maaşı ne kadar olacak,  Dul kadın hem eşinden hem babasından maaş alabilir mi 2023, Boşanmış kadın ölen babasının maaşının ne kadarını alır, Ölen-babanın maaşını dul kızı alabilir mi, Boşanmış kadın babasının maaşını Alabilir mi, Kocasından emekli maaşı alan babasından da alabilir mi, ölen-babanın maaşını çalışan kızı alabilir mi gibi konular hakkında Dul Kadın Babasının Emekli Maaşını Alabilir mi? başlıklı yazımızda tüm merak edilenleri açıklıyoruz. 

Dul Kadın Babasının Emekli Maaşını Alabilir mi? 2023

Eşinin vefat etmesiyle ya da eşinden boşanmasıyla dul kalan kadınlara devlet birden fazla yardımda bulunuyor. Dul kadın babasının emekli maaşını alabilir mi? sorusu vatandaşlar tarafından özellikle bayanlar tarafından merakla araştırılıyor. Dul ve yetim maaşlarından yararlanan vatandaşlar aldıkları maaşları geriye ödeme yapılıp yapılmayacağını da araştırıyor. Dul ve yetim maaşlarının ne gibi sebeplerden dolayı da kesileceği tartışılıyor. Sosyal yardımların içerisinde bulunan dul maaşları 2023 yılında da vatandaşların en fazla merak ettiği konular arasında yer alıyor.

Dul Kadın Hem Eşinden Hem Babasından Maaş Alabilir mi?

Dul kadınlar veya hiç evlenmemiş olan kız çocukları anne veya babaları ölünce Sosyal Güvenlik Kurumundan aylık olarak maaş alma hakkına sahip olabiliyor. Kız çocuğun dul maaşı alabilmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Öncelikle ölen anne ya da babanın emekli olması gerekmekte. Tabii emekli maaşının da kendi adına olması gerekiyor.

Bunu çok kısa belirtecek olursak kişinin annesi ölen kocasından dolayı aylık alıyor ise kişiye ayriyeten bir aylık bağlanamaz. Kişiye babasının maaşından hissesine düşen kadar aylık bağlanmaktadır. Yetim maaşı alabilmek için ölen kişinin emekli olması da gerekmez. Kişinin anne veya babası ölüm tarihinden önce en az 900 gün SSK’sı var ise veya yine en az 1800 gün Bağ-Kur’u bulunuyorsa ölüm maaşından faydalanılabilmektedir.

Dul Kadına Ölen Babadan Ne Kadar Maaş Kalır?

Anne ve babasını vefat etmesinin ardından yetim kalan çocuklara başka bir maaş alacak çocuk olmaması durumunda ve kendisi haricinde emekli maaşını alacak kimse olmaması halinde ölüm aylığının %50 oranı bağlanmaktadır. Kısaca ölen baba 1500 TL alıyor ise, yetim kalan çocukta tek başına emekli maaşını alacaksa 750 TL olarak alabilir. Eğer başka maaş olan çocuk veya eş olması durumunda vefat eden babadan kalan maaşın hissesi çocuk için %25 olmaktadır. Böylece alınacak olan maaş 375 TL olmaktadır.

Dul Kadın Babasının Emekli Maaşını Alabilir mi?

Kocası Ölen Kadın Babasının Emekli Maaşını Alabilir mi?

Emekli olan kadının bazı durumlarda 3 farklı emekli maaşı alma hakkı olabiliyor. Bunları madde madde belirtecek olursak;

  1. Kendi çalışmasından dolayı SSK emeklisi olarak maaş alabiliyor,
  2. Bağ-Kur emeklisi kocasının ölümünde sonra dul aylığı da alabiliyor,
  3. Emekli Sandığından emekli olmuş babasının ölümünde sonra da yetim aylığı alabilmektedir.

Çalışan Kadın Ölen Babasının Maaşını Alabilir mi?

Kendisi çalışıyor ya da emekli ise babasından maaş alamamaktadır. Ancak babası emekli sandığından, kadınsa bekar, SSK’lı ya da Bağ-Kur’lu ise maaş alabilmekte. Kadın devlet memuru ya da emekli sandığından emekli olmuşsa ölen kişinin emekli sandığı anne ve / veya babasından yetim aylığı alamamaktadır.

Eşinden Boşanan Kadın Ölen Babasının Maaşını Alabilir mi?

Eşinden boşanan kadın ölen babasından maaşını alabilir mi sorusuna gelecek olursak, kadın memur olarak işe başlarsa bu hakka sahip değildir. Ayriyeten kendisi SSK’dan emekliyse emekli sandığından emekli olan ölmüş babalarının yetim aylığını alabilmektedir. Son olarak da eşlerinin vefat etmeleri durumunda ölen eş Bağ-Kur’lu ise hiçbir kesinti yaşanmadan kadının 3 maaşını da alabilir.

Ölen Kişinin Maaşı Eşine Ne Zaman Bağlanır?

Ölen kişinin maaşı eşine ne zaman bağlanır soru içinde şu şekilde açıklama yapalım. Aktif olarak sigortalı çalışan ya da emeklilik sonrası ölen kişinin dul eşine %50, aylık bağlanmış çocuğu bulunmayan duş eşine ise %75 oranında aylık bağlanır. Tabi bu sigortalı olarak çalışmaması veya kendi sigortalılığı nedeniyle SGK Kurumundan emekli aylığı bağlanmamış olması şartıyla gerçekleşir.

2023 Dul ve Yetim Maaşı Ne Kadar Oldu?

Dul ve yetim aylığına ocak ayında yapılan zamlar ile değişti. 2023 yılında en düşük dul ve yetim aylığı 627 TL, en yüksek dul ve yetim maaşı 15.055 TL oldu.

Yorumlar

  1. ALEV ÇUBUKGİL dedi ki:

    babam ssk emeklisi kendim emekli sandığından emekliyim eğer bunun tersi olsa babam emekli sandığı emeklisi kendim ssk lı olsam maaş bağlanabiliyormuş hem dulum hem yetimim ayrıca babam yıllarca prim ödemiş 23 senedirde dulum SGK kurumları birleştirilmedi mi bana yapılan şey biraz haksızlık olmuyor mu