tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
13,5246
EURO
15,4809
ALTIN
789,97
BIST
2.072,93
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
9°C
İstanbul
9°C
Az Bulutlu
Pazartesi Az Bulutlu
6°C
Salı Hafif Yağmurlu
5°C
Çarşamba Az Bulutlu
9°C
Perşembe Hafif Yağmurlu
9°C

Doğum Parası ve Süt Ödeneği Ne Kadar? 2021 Nasıl Alınır?

Doğum Parası ve Süt Ödeneği Ne Kadar? 2021 Nasıl Alınır?

Doğum parası ve süt ödeneği nasıl alınır, emzirme parası ne kadar 2021 yılında kaç para olacak, nasıl alınır, doğum parası ne kadar, süt parası ne zaman yatar, başvurular nereden yapılır, kimlere ödenir, emzirme ödeneği başvurusu e-devlet, Doğum yardımı ve süt parası başvuru, 2021 doğum parası hesaplama, doğum parası sorgulama, Süt parası, Emzirme ödeneği, Doğum yardımı ödeneği gibi konular hakkında tüm bilinmesi gerekenleri Doğum Parası ve Süt Ödeneği Ne Kadar? 2021 Nasıl Alınır? adlı yazımızda ele aldık.

Doğum Parası ve Süt Ödeneği Ne Kadar? 2021 Nasıl Alınır?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 2021 yılında yeni doğum yapan annelere emzirme ödeneği adı altında süt parası ödemesi yapılacaktır. Süt parası alabilmek için başvuru şartlarını taşıyor olmak ve ilgili kuruluşlara gerekli belgelerle başvurmak gereklidir.

Doğum Parası ve Süt Ödeneği Nasıl Alınır? 2021 Şartları

Süt parası, SGK tarafından sigortalı çalışanlar için verilen bir ödenektir. Bunun için doğum yapan annenin çalışması gerekmez. Eş sigortalı ise doğum yapan anne emzirme ödeneğinden faydalanabilir. Süt parası şartlarını belirtmek gerekirse;

 1. Doğum yapan annenin çalışıyor olması,
 2. Doğum yapan anne çalışmıyorsa, eşin sigortalı olarak çalışıyor olması,
 3. Emzirme ödeneğinden 4-A’ lı ve 4-B’ li çalışanlar yararlanabilmektedir.

Emzirme Ödeneği Başvurusu E-Devlet

Süt ödeneği nasıl ve nereden alınır? Konuyu sizin için inceledik. Süt parası talebi için kuruma gitmeye veya kuruma dilekçe vermeye gerek yoktur. Doğumdan sonra doğum belgeniz doğum yaptığınız hastane tarafından alınır, SGK süt ödeneği için belgeler hazırlanarak kuruma gönderilir. Süt ödeneği talebi oluşturulduktan sonra emzirme ödeneğinizi e-Devlet üzerinden ödeneğin son durumunu takip ederek, PTT şubelerinden alabilirsiniz. Hastanede doğum yapmayan kişiler, bebeğin kimlik bilgileri ve annenin doğum belgesi ve nüfus cüzdanı ile kuruma başvuruda bulunabilirler.

Süt Parası Nasıl Alınır? 2021 Şartları

Yukarıda açıkladığımız gibi sigortalı olarak çalışan annenin, anne çalışmıyor olsa bile doğum yapması veya eşinin sigortası olması yeterlidir ve aşağıdaki şartları da sağlaması gerekir.

 1. 4-A hükümlerine göre çalışan SGK’lılar için doğum tarihinden önce son 1 yıl süresinde minimum 120 gün boyunca sigortasının yatırılmış olması,
 2. 4-B hükümlerine göre çalışanla, aynı şekilde son 1 sene içinde en az 120 gün boyunca sigortasının yatmış olması ayrıca SGK’ ya herhangi bir sigorta borcunun olmaması gerekmektedir. Bu borçların içinde GSS primleri de yer almaktadır.
 3. Ayrıca süt parası için bebeğin halen hayatta olması gerekmektedir.

Süt yardımı başvurusunda bulunacak SGK’lı çalışanlar, sigortalılığı sona ererse, işten ayrılırsa, işe son verildiği tarihten itibaren 300 gün içinde bebekleri doğmuşsa, sigortalı olarak çalışan anne veya baba bebeğin doğum tarihinden 15 ay önce en az 120 gün SGK primi ödemiş olma şartı aranır. Bu koşullar uygun ise, emzirme ödeneği alınabilir.

Doğum Parası ve Süt Ödeneği 2021 Güncel

Doğum Parası ve Süt Ödeneği 2021 Güncel

SGK’nın geçtiğimiz yıllarda belirlediği anne sütü parası 180 TL iken, 2021 yılında 202 TL tutarında olmaktadır. Bu yardım doğum yapan anneye bir kez ödenir. Devlet memurlarına ödenen aile yardımı ve SGK tarafından evli kişilere verilen asgari aile geçim ödeneği bu ödenekten hariç tutulmuştur.

Süt Parası Kaç Ay Verilir?

Emzirme yardımından yararlanmak isteyen ebeveynler, çocuğun doğum tarihinden itibaren (verilme tarihinden itibaren) 5 yıl içinde başvurmalıdır. 5 yıllık zamanaşımı aşan aileler zamanaşımı sebebiyle süt parasından yararlanamazlar. Ödenek yalnızca bir kez ödenir. Maaş gibi aylık ödeme olarak yapılmaz.

Sosyal güvenlik kurumunun Alo 170 hattından bilgi alabilirsiniz. Başvurular, gerekli belgelerle birlikte sosyal güvenlik kurumunun il veya ilçe müdürlüklerine şahsen yapılmalı ve ödemeler Ziraat Bankası tarafından talepte bulunan anne veya baba adına yapılır.

Emzirme Ödeneği Gerekli Evraklar

 1. Süt parası dilekçesi örneği; Word belgesini sitemizden bilgisayarınıza indirip kişisel bilgilerinize göre doldurarak SGK’ya başvurabilirsiniz. Süt Parası Dilekçe Örneğini bu linkten indirebilirsiniz.
 2. Doğumun gerçekleştiği hastaneden alınan doğum raporu.

Bu belgelerle doğumdan itibaren 5 yıl içinde süt ödeneği başvurusunda bulunarak 2021  yılı  için 202 TL’lik süt parasından yararlanabilirsiniz.

Süt İzni Alabilir Miyim?

İşçilerin ve memurların doğumdan sonra çocuklarını emzirmelerine izin verilir. Bu kapsamda çalışan annelerin toplam 1,5 saat emzirme izni vardır. Bu sürenin kullanımına ilişkin herhangi bir kısıtlama yoktur. Tatiller, günün farklı saatlerinde belirli dönemlerde de kullanılabilir. Çocuğun izne hak kazanabilmesi için bir yaşından küçük olması gerekir. 1 yaşına geldiğinde annenin izin hakkı sona erer. İzin, çalışılan süreler için geçerlidir. Çalışma dışı günlerde annenin böyle bir hakkı yoktur.

Memurlar için süt izini şu şekildedir; Doğum izninin bitiminde anne ilk 6 ay günde 3 saat, sonraki 6 ay 1.5 saat kullanabilir. Ancak bu süre içinde ücretsiz izin alınmışsa süt izni kullanılmayacaktır.

Süt Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Süt parası hakkında sorgulama yapmak isteyenler için bunu e-devlet üzerinden yapmak mümkündür. E-devlet şifreniz yoksa PTT’den 2,5 TL’ye alabilirsiniz. Sosyal yardım bilgilerini sorgulamak için tıklayın. Süt ödenekleri her ayın 8. ve 14. günleri arasında ödenir. Sadece ödenek alanların PTT hesaplarına yatırılır. Belirtilen süre içerisinde bu ödemeleri hesaplarından çekmeyenlerin ödemeleri kuruma gönderilir. Bu anlamda paranın zamanında alınması önemlidir. T.C kimlik kartınızla gidip ödemeyi alabilirsiniz.

Emzirme Ödeneği 2021 SGK

Sosyal Güvenlik Kurumunun emzirme ödeneği hakkında paylaştığı tüm bilgileri buradan görüntüleyebilirsiniz.

Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sistem üzerinden talebinizi yaptıktan sonra doğum yardımı alıp alamayacağınızı öğrenmek için e-Devlet üzerinden kolayca yapabilirsiniz. E-Devlet’e giriş yaptıktan sonra arama kısmına “Doğum Parası” yazarak arama yapmanız gerekmektedir. Ardından arama sonuçlarında yer alan “Doğum parası sorgulama” seçeneği ile işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Doğum parası yardımlarını sorgulamanın bir başka yöntemi de 183 – 144 numaralı çağrı merkezlerinin aranmasıdır. Bu numaralar üzerinden doğum yardımlarını sorgulayarak gerekli tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. PTT şubelerinden doğum paranızı alabilirsiniz.

Çalışmayan Anneler Doğum Parası Alabilir mi?

Çalışan anneler doğum yardımı alabildiği gibi çalışmayan anneler de bu hakka sahiptir. Bunlar, 3 veya daha büyük çocuk sayısına göre ücret farklığı yaşanmaktadır.

 1. 1 Çocuk için 300 TL
 2. 2 Çocuk için 400 TL
 3. 3 Çocuk ve diğerleri için ise 600 TL

Bu tutarlarda doğum ödeneği verilir. Aynı şekilde çalışmayan anneler de doğum parasını PTT şubelerinden alabilirler. Bu yardım çocuk 5 yaşına geldiğinde kesilmektedir.

2021 Doğum Yardımı Parası Ne Kadar?

Bağ-kurlu, SGK’lı ya da çalışmayan anneler için doğum parası ücreti aynı olmakta ve bu tutarlar aşağıdaki gibidir:

 1. 1. Çocuk için: 300 TL
 2. 2. Çocuk için: 400 TL
 3. 3. Çocuk ve üzeri çocukların doğumu İçin: 600 TL
 4. İkiz çocuklar için: 700 TL

İlk ikiz doğum ücreti için 700 TL, ikinci ikiz doğumda ise 1.000 TL doğum parası verilmektedir.

Doğum Parası Hesaplama 2021

Doğum parası ödeneğinin hesaplanması için verilen yasal bilgiler doğrultusunda sizleri bilgilendirdik. 510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre doğum raporundan para alma şartları şu şekilde net bir şekilde belirlenmiştir;

“Hastalık ve analık sigortasından sigortalıya hastalık veya analık hallerine bağlı olarak ortaya çıkan iş göremezlik süresince, günlük geçici iş göremezlik ödeneği verilir. Analık sigortasından sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe, bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalılardan; kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadına ya da gelir veya aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşine, her çocuk için yaşaması şartıyla doğum tarihinde geçerli olan ve Kurum Yönetim Kurulunca belirlenip Bakan tarafından onaylanan tarife üzerinden emzirme ödeneği verilir. Sigortalı kadına veya sigortalı olmayan eşinin doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe emzirme ödeneği verilebilmesi için, Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının;

a) (a) bendi kapsamında olanlar için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması,
b) (b) bendi kapsamında olanlar için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi yatırılmış ve genel sağlık sigortası primi dahil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması, şarttır.”

Doğum parası, annenin doğum öncesindeki son 3 ayda alınan brüt ücretin toplamı üzerinden yapılır. Bu toplam üzerinden günlük brüt ücreti hesaplanır. Çalışan annenin günlük brüt ücretinin 3’te ikisi doğum parası olarak ödenir.”

Sonuç olarak, brüt günlük maaş, doğum izni hafta sayısı ve bebek sayısına göre fiyat hesaplanır. Verilen para, maaş farklılıklarına göre değişebilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.