Güncel Ajans

Devlete Ait Bankalar Hangileridir? Güncel Liste 2020

Devlete Ait Bankalar Hangileridir? Güncel Liste 2020

Faaliyetlerine devam eden birçok banka belirli dönemlerde kampanyalar düzenlemektedir. Televizyon, bilgisayar ve cep telefonlarında sık sık karşılaştığımız reklamlarda bankaların sunmuş olduğu çeşitli kredi paketlerini hepimiz görmüşüzdür. Bu bankaların hangisinin özel, hangisinin devlet bankası olduğu vatandaşlar tarafından da büyük merak konusu olmuştur. İş bankası, Vakıfbank ve Ziraat Bankası gibi bankaların devlete ait bankalar olup olmadığı en çok araştırılan konular arasında yerini korumaktadır. Ülkemizdeki devlete ait bankaların hangileri olduğunu ve hangi bankaların özel olduğunu içeriğimizde bulabilirsiniz.

Korona virüs salgın nedeniyle açıklanan kredi paketleri kamu bankaları aracılığıyla vatandaşlara ulaştırıldı. Bu nedenle Ziraat Bankası, Vakıfbank ve İş Bankası devlet bankası mı? kamu mevduat bankaları hangileridir? Özel bankalar hangileridir? gibi sorular vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Devlete ait olan bankalar listesine ve diğer bankalara yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Devlete Ait Bankalar Hangileridir?

Kamu bankaları olarak da adlandırılan devlet bankaları, ülkemizde devlet bünyesinde hizmet veren bankalar olmaktadır. Devletin sermayesi ile kurulmuş olan kamu bankaları, devlet tarafından yönetilmektedir. Ülkemizde birden fazla banka faaliyet göstermektedir. Bu bankalar arasında hangi bankaların devlete ait olduğu vatandaşlar tarafından araştırılmaktadır. Her dönem farklı kampanyalar ve paketler sunan bankalar devlet bankası ve özel sermayeli banka olarak ikiye ayrılmaktadır. Günümüzde neredeyse her yaştan vatandaşın bankalar ile bir ilişiği bulunmaktadır. Bankaların sayısının fazla olması kişide en iyi devlet bankası hangisidir? ya da en iyi özel banka hangisidir? sorularını doğurmaktadır. Banka sayısının fazla olmasından dolayı daha çok müşteriye sahip olabilmek için bankalar, kendi aralarında rekabet ortamı yaratmaktadır. Devlet bankalarında ise bu durumdan pek söz edilmez. Devlet tarafından yönetilen kamu bankaları daha çok vatandaşlara ekonomik açıdan destek olabilecek niteliktedir. Salgın süresinde açıklanan destek paketleri bunun en net örneğidir. İhtiyaç sahibi kişilere devlet tarafından sunulan destek paketleri vatandaşlara kamu bankaları (devlet bankaları) aracılığıyla iletilmiştir. Bankaların özel ve devlet olarak ikiye ayrıldığından söz etmiştik. Gelin özel ve devlet bankalarını birlikte inceleyelim.

Özel ve Devlet Bankaları Hangileridir?

Devlet bankaları bilindiği gibi uygun koşullarda düşük faiz oranlarıyla finansman kaynağı olmaktadır. Devlete ait bankalar sermaye ve faaliyetlerini kamu kurum ve kuruluşları için gerçekleştirmektedirler. Ülkemizde 2020 yılında faaliyetlerine devam eden devlet bankaları olarak karşımıza en çok Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank  gelmektedir. Elbette devlete ait bankalar yalnızca bu 3 banka ile sınırlı değildir. Bu kamu bankaları dışında da devlet ait bankalar vardır.

Uygun faiz oranlarıyla kredi veren özel ve devlet bankalarını görüntülemek için “En Uygun Kredi Veren Bankalar” adlı içeriğimize tıklayınız.

İlginizi Çekebilir-  Kredi Kartı Limit Artırımı (BDDK Yeni Düzenleme)

En İyi Devlet Bankası Hangisidir? Güncel Liste 2020

2020 yılı devlet ait bankalar aşağıdaki gibidir. Bu bankalar;

 • Ziraat Bankası
 • Ziraat Katılım
 • Halkbank
 • Vakıfbank
 • Vakıf Katılım
 • Birleşik Fon Bankası
 • İller Bankası
 • Adabank
 • Türkiye Kalkınma Bankası

Yukarıda liste halinde belirtmiş olduğumuz devlet bankalarının bazıları yatırım, bazıları kalkınma/yatırım bankası, bazıları ise mevduat bankası olmaktadır. Anlaşılacağı üzere devlete ait bankalar;

 • Kamu Mevduat
 • Kamu Katılım 
 • Kalkınma Yatırım

olmak üzere üçe ayrılır. İçeriğimizin devamında bu bankaları ele alacağız.

Kamu Mevduat Bankaları Hangileridir?

Kamu bankaları olarak sık sık karşılaştığımız Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank kamu mevduat bankaları olarak faaliyetlerini sürdürmektedirler. Bu üç banka aynı zamanda kamu katılım bankası olarak hizmet vermektedir. Ziraat, Vakıf ve Halkbank kişi ve kurumlara değil devlete ait bankalar olmaktadır.

 • Ziraat Bankası: Vatandaşlar tarafından Devlet tarafından sağlanan ödemelerin gerçekleştiği banka olarak da bilinmektedir. Diğer bankalara kıyasla kredi faiz oranları düşük olarak vatandaşların kullanımına sunulmaktadır. Kredi faiz oranları ise; ihtiyaç kredisinde %1,24, konut kredisinde %1,09, taşıt kredisinde ise %1,2 olmaktadır.
 • Vakıfbank: Farklı ülkelerde de şubesi bulunan Vakıfbank’ın kredi faiz oranları Ziraat Bankası gibi düşük oranlıdır. Devlete ait bankalarda biri olan Vakıfbank, %58 devletin, %17 devlet vakıflarına, %25 oranla da halka açık olmaktadır.
 • Halkbank: KOBİ denildiğinde akla gelen Halkbank, ihtiyaç, konut ve taşıt gibi kredi ürünleri için uygun faiz oranlarında kredi kullandırmaktadır. %51 oranla devletin olan Halkbank, mevduat hesapları için de yüksek faiz oranları sunmaktadır. Vatandaşlar tarafından tercih edilme düzeyi Vakıf ve Ziraat gibi oldukça yüksektir. Halkbank’ın ihtiyaç kredisi faiz oranı %1,21, taşıt kredisi faizi %1,15 ve konut kredisinde faiz oranı ise %0,99 olmaktadır.

Kamu Katılım Bankaları Hangileridir?

Ülkemizde faaliyetlerine devam eden 5 adet devlete ait katılım bankası bulunuyor. Bu kamu bankaları ise kamu ve özel sermeyeli olarak ikiye ayrılıyor. 2020 yılında faaliyetini sürdüren katılım bankaları ise;

 • Ziraat Katılım Bankası
 • Vakıfbank Katılım Bankası
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Türkiye Finans Katılım Bankaları
 • Türkiye Emlak Katılım Bankası
 • Kuveyt Türk Katılım Bankaları

Kalkınma ve Yatırım Bankaları Hangileridir?

Kuruluşların yatırım finansmanı olmak için faaliyet gösteren bankalar, kalkınma ve yatırım bankalarıdır. Bu bankalar diğer bankalarda olduğu gibi mevduat ve katılım fonunu almazlar. Devlete ait olan kalkınma ve yatırım bankaları ise;

 • Eximbank
 • Türkiye Kalkınma Bankası
 • İller Bankası

TMSF Bünyesindeki Bankalar

Açılımı Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu olan TMSF Bankaları, tasarruf mevduatı ile katılım fonu sahiplerinin haklarını koruyan devlet kurumudur. Katılım fonlarının ve mevduatın sigortalanmasının yetkili ve görevli Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) ait 2020 yılında iki adet banka bulunmaktadır. Bunlar Adabank ve Birleşik Fon Bankası olmaktadır.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun internet sitesi üzerinden tüm bankaları görüntülemek için tıklayınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.