tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
8,6538
EURO
10,1615
ALTIN
493,75
BIST
1.416
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
17°C
İstanbul
17°C
Gök Gürültülü
Cuma Parçalı Bulutlu
20°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
23°C
Pazar Az Bulutlu
25°C
Pazartesi Sağanak Yağışlı
24°C

Devlet Kira Yardımı Nasıl Alınır? 2021 Kira Yardımı E-Devlet

Devlet Kira Yardımı Nasıl Alınır? 2021 Kira Yardımı E-Devlet

Kira yardımı hakkında Devlet kira yardımı başvurusu, kira yardımı nasıl alınır, kira yardımı başvuru e-Devlet, dar gelirliye kira yardımı, Kira yardımı e-Devlet, Kaymakamlık kira yardımı, e-devlet kira yardımı başvurusu 2021, kira yardımı sorgulama e-devlet, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kira yardımı, Kira yardımı başvurusu yap e-Devlet gibi bilgileri yazımızdan bulabilirsiniz.

Devlet Kira Yardımı Başvurusu 2021

Kira yardımı korona virüs sürecinde özel olarak yapılması beklenen bir yardım değil, geçtiğimiz yıllarda da dar gelirli maddi açıdan ihtiyaç sahibi ailelere düzenli olarak yapılmaktaydı. Devletten kira yardımı iki şekilde gerçekleşmektedir. Bunlardan ilki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yapılmakta diğeri ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının üstlenmiş olduğu kira yardımı kentsel dönüşüm bazında verilmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ise dar gelirli durumu olmayan ailelere yönelik yapılmaktadır. Bu iki kira yardımları başvurunun yanıtlanması halinde yapılmaktadır.

Ayrıca esnafa kira ve hibe desteği sağlanacaktır. Konu hakkında detaylı bilgi için Esnafa Fatura ve Kira Hibe Desteği başlıklı yazımıza tıklayabilir, hangi esnafların bu destekten yararlanacağını görüntülemek için ise 3000 TL Hibe ve Kira Desteği Alacak Esnaflar Listesi 2021 yazımıza tıklayınız.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kira Yardımı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından alınacak olan kira yardımı, diğer tüm sosyal yardımlar gibi gerekli şartları içinde barındırmaktadır. Başvuru ve başvuru sürecinde gerekli evraklar usulüne uygun yapıldığı takdirde kira yardım başvurusunun geri dönüşü olumlu yönde olacaktır. Kentsel dönüşüm sebebiyle alınacak olan kira yardımları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından değil, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ödenmektedir.

Devlet Kira Yardımı Nasıl Alınır? 2021

Devlet Kira Yardımı Nasıl Alınır? 2021

Yardım başvurularında genellikle istenmiş olan muhtaçlık belgesi kentsel dönüşüm için alınan kira yardımların istenmez. Bakanlık tarafından alınacak olan kira yardımında mülkün yıkım kararı alınmış olması gerekmektedir. Hem kiracıya hem de mülk sahibine verilecek olan kira yardımı Bakanlık tarafından onaylanmış konutlar için gerekli olmaktadır. Konutunun kentsel dönüşüme vermek isteyen kişiler ise dilekçe ile başvuruda bulunabiliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kira yardım başvuruları Büyükşehirlerde Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüklerinde diğer illerde de Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinde gerçekleşmektedir. Dilekçeli başvuru onaylanması halinde tahliyeden sonra kira yardımı mülk sahibine ve kiracıya verilmektedir. Kentsel dönüşüm adı altında alınacak olan kira yardım süresi 18 aydan başlamakta ve geçtiğimiz günlerde açıklanan kira yardım süresi 36 aydan 48 aya çıkarılmıştır. Gerekli görüldüğü durumlarda uzatılan süre en fazla 48 ay olmaktadır. Kira yardımı başvuruları ise konutun tahliyesinden itibaren en geç 12 ay içerisinde yapılmasını gerekmektedir.

Kaymakamlık Kira Yardımı

İhtiyaç sahibi kişilere kira yardımı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile yapılmaktadır. Bu kira yardımının Çevre ve Şehircilik Bakanlığından alınan kira yardımı ile arasında fark bulunmaktadır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının kira yardımı muhtaç kişiler verilmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının kira yardımı kaymakamlıklar tarafından gerçekleşmektedir. Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi bireyseniz SYDV’nın yardımından yararlanabilirsiniz.

Belirli şartları bulunan kira yardımında başvuru sonrasında değerlendirmeye alınır ve değerlendirme sonucu olumlu geçen kişilere yardım yapılmaktadır. Kaymakamlıklara yapılacak olan kira yardım başvurusu hane içinde hane büyüğü tarafından başvuru yapılacağını belirtelim ve kaymakamlıklara yapılacak olan kira yardım başvurusunda istenen belgeleri açıklayalım..

Kira Yardımı Nasıl Alınır? Kira Yardım Başvurusu

Kira yardımı için kaymakamlıklara başvuru yaparken kişinin yanında olması gereken belgeler aşağıda sıralanmaktadır. Ayrıca kaymakamlıklara başvuru yapılabildiği gibi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarında da kira yardım başvuruları alınabilmektedir.

  1. Gelir Belgesi
  2. Muhtaçlık / Fakirlik Beyanı
  3. Yerleşim Yeri / İkametgah Belgesi
  4. Kurumdan Alınan Başvuru Formu
  5. T.C Kimlik Belgesi

Bu belgelerle başvuru işlemleri yapılabilmektedir. Muhtaçlık ya da diğer adıyla fakirlik belgesi muhtarlıktan alınmaktadır. Tüm bu istenen belgeler eksiksiz bir şekilde sağlandığında gerekli işlemlerin ardından kaymakamlıklarda yetkili kişiler tarafından başvuru açılmaktadır. Başvuru sonrasında inceleme yapılmakta ve inceleme sonucuna göre kira yardım parası alınmaktadır.

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? adlı yazımız için tıklayınız.

2021 Yılı Kira Yardım Parası

Kira yardımları ilden ile göre değişmektedir. 2021 yılında en düşük kira yardım parası 595 TL iken, en yüksek kira yardım parası ise 960 TL olmaktadır. 960 TL kira yardım parası Büyükşehirlerde ikamet eden kişilere verilmektedir.

595 TL kira yardım paralı alan iller; Artvin, Ardahan, Bartın, Bilecik, Bayburt, Bolu, Bingöl, Çankırı, Gümüşhane, Erzincan, Iğdır, Hakkari, Karaman, Kırıkkale, Karabük, Kilis, Tunceli, Yalova ve Nevşehir illeridir.

960 TL kira yardımı verilen iller; İstanbul, İzmir ve Ankara illeridir.

675 TL kira yardımı; Amasya, Aksaray, Düzce, Bitlis, Giresun, Edirne, Kars, Isparta, Kırıkkale, Kastamonu, Niğde, Muş, Osmaniye, Siirt, Rize, Uşak, Yozgat ve Şırnak illeridir.

755 TL illeri; Afyon, Adıyaman, Batman, Ağrı, Çorum, Çanakkale, Kütahya, Elazığ, Sivas, Ordu, Zonguldak ve Tokat illeridir.

830 TL’lik kira yardımı alan iller;  Balıkesir, Denizli, Aydın, Erzurum, Diyarbakır, Antep, Eskişehir, Kayseri, Hatay, Maraş, Kocaeli, Manisa, Muğla, Malatya, Samsun, Sakarya, Trabzon, Tekirdağ, Van ve Urfa illeridir.

905 TL kira yardımı alan iller ise; Antalya, Adana, Konya ve Bursa illeridir.

Yorumlar

  1. Hakan Şahin dedi ki:

    Yardımınızı bekliyoruz saygılar