tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
32,1763
EURO
34,9643
ALTIN
2.502,83
BIST
10.895,25
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
22°C
İstanbul
22°C
Az Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
23°C
Cuma Az Bulutlu
23°C
Cumartesi Az Bulutlu
22°C
Pazar Az Bulutlu
22°C

Devlet Huzurevi Yaşlı Bakımevi Başvuru ve Fiyatları 2023

Devlet Huzurevi Yaşlı Bakımevi Başvuru ve Fiyatları 2023

Devlet huzurevi fiyatları, devlet huzurevi ve yaşlı bakımevi başvurularını ve şartlarını ele alırken Yaşlı bakım merkezi devlet desteği, Özel yaşlı bakım evleri fiyatları, Özel yaşlı bakım evleri devlet desteği, Devlet yatalak hasta bakım evleri, Huzurevi ücretleri zamlandı, Özel huzurevi fiyatları, Yaşlı bakım evi fiyatları 2023, Devlet huzurevine nasıl Başvurulur, Devlet Huzurevi Fiyatları 2023, Devlet yatalak hasta Bakım Evleri, Devlet destekli yaşlı bakım evi, Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, Yaşlı Bakım Evi, Lüks huzurevi fiyatları, Engelli bakım merkezi ücretleri gibi konuları hakkında bilgi vereceğiz.

Devlet Huzurevi Fiyatları 2023

Kimsesi olmayan ihtiyaç sahibi yaşlı vatandaşlara devlet tarafından verilen huzurevi hizmetleri tamamen ücretsizdir. Devlet huzurevi fiyatları 2023 için şunu diyebiliriz; yaşlı vatandaşların geliri ve üzerine kayıtlı herhangi bir mal varlığı bulunmuyorsa bu yaşlılar huzurevlerine ücret vermeden ücretsiz bir şekilde yararlanabilmektedir.

Bunun tam tersi olarak, yaşlı vatandaşın düzenli bir geliri varsa (emeklilik maaşı gibi) ve üzerine mal varlığı kayıtlı ise huzurevi hizmetinden yararlanamaz. Tabi bu durumda olan yaşlı vatandaşlarımızda bulunmaktadır. Böyle olan vatandaşlar ise özel huzurevlerine başvuruda bulunup hizmet alabilirler.

Devlet Huzurevi Yaşlı Bakımevi Başvuru ve Fiyatları 2023

Devlet huzurevleri ve yaşlı bakımevleri, belirli yaş üstü her T.C vatandaşının ihtiyaçları halinde bakımını üstlenen devlet kurumları olmaktadır. Bakıma ihtiyacı olan ve kimsesi olmayan yaşlılar için hizmet veren bu kurumlar, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olarak çalışmaktadır.

Devlet huzur evi ve yaşlı bakım evleri konusunda en baştan belirtmek gerekirse bu kurumlardan yararlanmak için belirli şartlar bulunmaktadır. Yaşlı yakınları tarafından da devlet huzur evleri fiyatları ve yaşlı bakımevi başvuruları internet üzerinden oldukça fazla bir şekilde araştırılmakta.

Özel Yaşlı Bakım Evleri Devlet Desteği

Yaşlı ve aynı zamanda ihtiyaç sahibi kişilere devlet tarafından sağlanan yaşlı bakımevleri ücretsiz bir şekilde hizmet vermeye devam etmektedir. Çevresinden bakımevlerine belirli ücret verildiği konusunda bazı duyumlar almış kişiler de bulunmaktadır. Bunun nedeni ise devlete bağlı olmayan özel huzurevi ya da özel bakımevlerinden hizmet alınmasıdır.

Özel huzurevleri devlet huzurevlerine göre belirli fiyat aralığında hizmet vermektedir. Tekrardan belirtmeliyiz ki; devlete bağlı olan yaşlı bakımevlerinden herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Belirli yaş üstü ve muhtaç olan kişiler için hizmet veren yaşlı bakım evleri:

 • Huzurevleri
 • Yaşlı Bakımevleri
 • Yaşlı Rehabilitasyon Merkezleri

Huzurevleri, sağlık sorunları yaşamayan yaşlı vatandaşların gözetim altında tutuldukları kurumlar olmaktadır. Yaşlı bakımevleri ve rehabilitasyon merkezleri ise tedavisi olmayan hastalıkları bulunan yaşlı vatandaşlara hizmet veren devlet kurumları olmaktadır. Bu üç kategori haricinde yaşlı vatandaşlar için özel bakım servisleri de hizmet vermektedir. Özel bakım servisleri yatağa bağlı veya zihinsel engeli olan yaşlılar içindir.

Özel Yaşlı Bakım Evleri Fiyatları

Özel huzurevlerinin fiyatları ise belirli nedenlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Aşağıdaki etmenlere göre özel huzurevi fiyatlarında değişiklik yaşanmaktadır. Bunlar;

 • Huzurevinin mevcut konumu
 • Sunulan hizmetin kalitesi
 • Kurumun fiyat politikası
 • Huzurevinde bulunan kişi sayısı
 • Uzman kişilerin (doktor, hemşire) olup olmaması

özel huzurevi fiyatlarını etkilemektedir.

Devlet Huzurevi Yaşlı Bakımevi Başvuru Şartları Nelerdir?

Ücretsiz bir şekilde devletin sunduğu huzur evi hizmetlerinden yararlanmak için belirli şartlar bulunmaktadır. Devlet huzurevlerinden yararlanmak için istenen şartlar aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir;

 • Kişinin 60 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.
 • Huzurevine alınacak olan yaşlının kendine bakabilir olması gerekir. ( Tuvalet ve beslenme ihtiyaçları gibi)
 • Akıl sağlığında herhangi bir rahatsızlık olmaması gerekir.
 • Kurumdaki diğer vatandaşları etkileyecek şekilde bulaşıcı hastalığın olmaması gerekir.
 • Vatandaşın kötü alışkanlıklara bağımlı olmaması gerekir.
 • Yaşlı vatandaşın ekonomik ve sosyal yoksunluğunun olmaması gerekmektedir.
 • Huzurevinden hizmet alacak kişinin çocukları var ise, bakımı üstlenecek olan çocukların maddi durumunun olmadığının ispatı gerekmektedir.

Bu şartları barındıran yaşlı vatandaşlar huzurevlerine alınabilmektedir. Başvuruda bulunan yaşlıların araştırmasını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında görev alan yetkili kişiler yapmaktadır.

Devlet Huzurevi Yaşlı Bakımevi Başvuru ve Fiyatları

Devlet Huzurevi Yaşlı Bakımevi Başvuru ve Fiyatları

Devlet Huzurevine Başvuru İçin Gerekli Belgeler

Başvuruda bulunacak olan kişilerin başvuruya gitmeden önce bazı evrakları hazırlaması gerekmektedir. Kayıt esnasında hazır bulunması gereken belgeler;

 • Yaşlı vatandaşın huzurevi başvuru dilekçesi,
 • T.C kimlik kartı ön arka fotokopileri,
 • Maaşı gösteren gelir belgesi,
 • Huzurevine uygun olunduğuna dair onaylı sağlık belgesi

bu belgeler ile devlet huzurevlerine başvuru yapılabilmektedir. Ayrıca başvurusu onaylanan kişiler istedikleri zaman kurumdan ayrılabilmektedir.

65 Yaş Aylığı Nasıl Alınır? 2023 (Yaşlılık Maaşı) bilgi için tıklayınız.

Devlet Huzur Evi Başvurular Nereye Yapılır?

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi belirli şartları taşıyan yaşlı vatandaşlar gerekli belgeler ile huzurevlerine başvuruda bulunabilir. Başvurular ise belirli Müdürlüklere yapılmaktadır. Başvuruların yapılabileceği yerler ise;

 • Yaşlı kişiler ikamet ettikleri ilçedeki huzurevlerine ya da merkez müdürlüklerine başvuru talebinde bulunabilirler.
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının İl Müdürlükleri huzurevi başvuruları almaktadır. (İl veya İlçe Sosyal Hizmet Merkezleri)
 • Muhtarlıklara veya kolluk kuvvetlerine de başvuru yapılabilmektedir. Bunun nedeni ise kamu kurum ve kuruluşları aracılığı ile başvuruların alınabilmesidir.
 • Huzurevlerine başvurular online olarak e-Devlet üzerinden de gerçekleştirilebilmektedir.
 • Yaşlı vatandaşların evden çıkamadığı durumlarda ya da belirli sağlık sorunları nedeniyle ALO 183 numaralı çağrı merkezi üzerinden de huzurevi başvuruları geçerli olabilmektedir. Telefon ile yapılan başvurularda vatandaş evinden alınır ve huzurevine götürülebilir.

Özel Yaşlı Bakım Evleri Fiyatları 2023

Ücretsiz bir şekilde huzurevlerinden yararlanmak isteyen kişiler, huzurevleri için belirli şartları taşıması gerekir. Şartlar uymuyorsa kişi özel huzurevlerine yönlendirilmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı özel huzurevi fiyatlarını da belirleyebilmektedir. 2023 yılı özel huzurevi fiyatları 1.500 TL ile 19.500 TL arasındadır. 

Ücretsiz Huzurevlerinden Kimler Yararlanır?

Huzurevi fiyatları hakkındaki yazımızda da belirtmiş olduğumuz gibi belirli şartlar bulunur. Bu şartları taşıyan vatandaşlar devletin huzurevlerinden ücretsiz bir şekilde yararlanabilir. Fakat şartları kendinde barınmayan vatandaşlar ise ücretli, özel huzurevlerinden faydalanabilmektedir. Devletin ücretsiz olarak hizmet verdiği huzurevi ve yaşlı bakımevinden yararlanacak olan vatandaşlar aşağıda belirtilmiştir. Bu kişiler;

 • Altmış yaşını tamamlamış olan kişiler,
 • Sosyal Güvenlik Kurumundan aylık geliri olmayan kişiler (emekli olmayanlar),
 • Dul veya yetim aylığı almayan yaşlı vatandaşlar,
 • Üzerine kayıtlı taşınır ya da taşınmaz mal varlığı olmayan yaşlı vatandaşlar,
 • Bakmakla yükümlü kimsesi bulunmayan kişiler,
 • Yaşlı vatandaşın sosyal ve ekonomik yoksunluk içinde olması gerekir.

Herhangi bir şekilde geliri olan fakat bu geliri ile hayatının devam ettiremeyecek olan yaşlı vatandaşlar ücretsiz olarak devletin huzurevlerinden yararlanabilmektedir. Ancak kişinin maddi durumu yerinde olduğu anlaşılırsa vatandaş özel huzurevlerine yönlendirilecektir. Kısacası yukarıda maddeler halinde belirlenen şartları sağlayan vatandaşlar devlet huzurevi ve yaşlı bakımevi hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde faydalanabilecektir.

E-Devlet Huzurevi Başvurusu

Yazımızda huzurevi başvurularının nerelere yapılabileceğinden kısaca bahsetmiştik. İlgili müdürlüklere şahsen başvuru haricinde telefon ile başvuruda yapılabilmekte. İnternet üzerinde de huzurevi başvuruları yapılabilmektedir. Neredeyse her türlü resmi işlemlerin gerçekleştirildiği e-Devlet sistemi ile huzurevi ön başvurusunda bulunabiliyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının e-Devlet üzerinden yürütmüş olduğu huzurevi başvurularında vatandaşın T.C kimlik numarası ve e-Devlet şifresi gerekmektedir. Giriş işlemi yapıldıktan sonra e-Hizmetler bölümünden “Huzurevleri Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezlerine Yerleşme Talebi Ön Başvurusu” tercih edilerek başvurular gerçekleşebilmektedir.

Açılan sayfada sağ üst köşede bulunan ” + Yeni Başvuru ” butonuna basarak yaşlı vatandaşımız başvuru talebinde bulunabilmektedir. Sistem tarafından verilen mesajda yer alan bilgi ise şu şekildedir:

Bu hizmetten yararlanmak için kişinin 60 yaş üzeri olması gerekmekte, 60 yaş üzerinde olan vatandaşlar Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezleri’ne yerleşmek üzere ön taleplerini buradan iletebilmektedir.

Yeni başvuru oluşturulurken kişiden onay alınmaktadır. Onay için e-Devlet üzerinden verilen metin ise;

HUZUREVLERİ YAŞLI BAKIM VE REHABİLİTASYON MERKEZLERİNE YERLEŞMEYE İLİŞKİN KİŞİSEL VERİ SORGULAMA VE ARAŞTIRMA İZİNİ BİLGİSİ.

“Huzurevleri Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezlerine Yerleşme için başvuruda bulunmaktayım. Bu hizmet kapsamında değerlendirmeye esas teşkil edecek bilgi ve belgelerin edinilmesi amacıyla ilgili yönetmelik ve mevzuat kapsamında araştırma, inceleme, raporlama ile tarafıma ilişkin gelir durumu, mal varlığı, nüfus kayıt bilgileri gibi ihtiyaç duyulan konularda araştırma yapılmasını ve ilgili sistemlerden yapılacak sorgulamalara (ABS, SOYBİS, MERNİS, BÜTÜNLEŞİK SİSTEM vb. Bakanlıkça elde edilecek bilgiler ile diğer kamu kurumlarından bu kapsamda elde edilebilecek verilere) 24/03/2016 tarihli ve 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında izin verdiğimi, elde edilecek bilgi ve belgelerin, müracaatımızla ilgili değerlendirmelerde esas alınacağını kabul ediyorum.”

“Hakkımda başvurum ile ilgili konularda araştırma yapılmasına izin veriyorum.”

yukarıda belirtilen şartlar kabul edildiğinde onay kutucuğuna basarak işlem devam etmektedir. Kişisel bilgiler doğru ve eksiksiz bir şekilde sisteme girildiğinde kişinin e-devlet üzerinden huzurevi ön başvuru talebi iletilecektir.

Yorumlar

 1. Cemil dedi ki:

  Devlet huzurevi yaşlı bakımevi başvuru yapmak istiyorum

 2. Güllü dedi ki:

  Devlet huzur evi yasli bakim evine muracat yapmak istiyorum

  1. Bekir çam dedi ki:

   Karşı yakaya yapilan devlet huzur evinde çalışmak isteerim sertivikam var uluslararası geçerli 15 yıl hastane deneyimim var sivas merkezde ikamet etmekteyim