tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
32,1880
EURO
34,9310
ALTIN
2.502,89
BIST
10.895,25
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
22°C
İstanbul
22°C
Az Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
23°C
Cuma Az Bulutlu
23°C
Cumartesi Az Bulutlu
22°C
Pazar Az Bulutlu
22°C

Devlet Hastanesi Tüp Bebek Fiyatları 2023 Tüp Bebek Fiyatları

Devlet Hastanesi Tüp Bebek Fiyatları 2023 Tüp Bebek Fiyatları

Tüp bebek devlet desteği 2023, SGK tüp bebek tedavi şartları ve fiyatları, Tüp bebek sahibi olmayan isteyen kişilerin yapması gereken işlemler, SGK tüp bebek şartları ve tüp bebek fiyatları, 2023 tüp bebek fiyatları, tüp bebek tedavisi nasıl gerçekleşir, tüp bebek tedavisi aşamaları, tüp bebek fiyatı 2023, tüp bebek raporu nasıl alınır 2023, SGK tüp bebek şartları 2023, Devlet hastanesinde tüp bebek yaptıranlar, Yeni tüp bebek yonetmeligi yürürlüğe girdi, SGK tüp bebek 2023, Devlet hastanesi tüp bebek fiyatları 2023, SGK ile anlaşmalı Tüp Bebek Merkezleri, Tüp bebek fiyatları gibi konular hakkında en güncel ve detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Devlet Hastanesi Tüp Bebek Fiyatları 2023

Tüp bebek tedavisi ile çocuk düşünen yetişkinler internet üzerinden en çok SGK tüp bebek masraflarını araştırıyor. Doğal yollar ile çocuk sahibi olamayan aileler tüp bebeğe başvuruyor. Tedavi masraflarının yüksek olmasından dolayı devlet tarafından karşılanacak olan tüp bebek tedavisi hakkında bilgi sahibi olmak isteyen ailelere öncelikle belirtmemiz gereken nokta ise bazı şartların sağlanması ile SGK tüp bebek masraflarını karşılıyor. İstenen şartlar ise hastaneden hastaneye farklılık gösterdiği gibi kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında yaptırmış olduğu sigorta koluna göre de farklılık göstermektedir.

Tüp Bebek Devlet Desteği 2023 Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavi masrafları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirli oranlarda karşılanmaktadır. SGK’nın tedaviyi karşılayabilmesi için kişinin sigortalı olması gerekir. Belirli şartlar doğrultusunda devlet, tüp bebek tedavisinin belirli yüzdeliklerini karşılar. Tedavinin belirli bir kısmının SGK tarafından karşılanması, tedavinin kaç kez denendiği ile yakından ilgilidir. Tedavide Sosyal Güvenlik Kurumunun karşıladığı masrafların oranlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Ayrıntılı Ultrason Fiyatları 2023

Tüp Bebek Tedavisi

Bilmeyen ya da tedavi yöntemi olarak tüp bebek ile yeni karşılaşan kişilere kısaca tüp bebekten bahsetmek gerekirse, tıp dilinde invitro fertilizasyon olarak bilinen tüp bebek, doğal yollar ile çocuk sahibi olmayan yetişkinler için kullanılan tedavi yöntemi olmaktadır. Bu yöntem vücut dışında yumurta hücrelerinin sperm ile döllenmesi gerçekleştirilir. Bireylerin doğum süreci ya da bebeğin gebelik süresince vücut içerisinde kaldığı sürede gerekli koşullar sağlanmıyorsa tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olunabilmektedir.

Genel olarak bakıldığında kadınların rahimlerinde oluşan sorunlardan dolayı kullanılan bu yöntemde yumurtanın döllenme işlemi vücut dışında yapılır ve vücut dışında döllenmiş olan yumurta tekrardan rahme yerleştirilir. Bu işleme de tüp bebek tedavisi denir.

Tüp bebek tedavisi için anne ve babanın onayı ve ilgili doktor raporu olması gerekir. Bunun haricinde bireylerin vücutlarının bu tedavi için uygun olması ve gereken diğer şartların sağlanması gerekmektedir. Bu şartların sağlanıp sağlanmadığı ise alanında uzman doktorlar tarafından yapılacak inceleme ve değerlendirmeler sonucunda kesinleşmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Nerede Yapılır?

Tüp bebek tedavi bahsetmiş olduğumuz gibi rahim dışında yumurtanın döllenmesi ile gerçekleşir. Bu nedenle son derece temiz ve ekipmanların eksiksiz olduğu bir ortamda yapılması gerekir. Tedavi ise belirli sağlık kuruluşları aracılığıyla yapılmaktadır. Sağlık kuruluşlarının sunmuş olduğu şartlara göre tedavi masrafları belirlenmekte ve buna göre hasta  kabul etmektedir.

Tedavide Yaş Sınırı Var mıdır?

Elbette yaş sınır tüp bebek tedavisinde oldukça önemlidir. Belirlenen yaş sınırı 39 olmaktadır. 39 yaşından gün alamamış ve 23 yaşını doldurmuş tüm bireyler tüm bebek tedavisine başvurabilirler.

Tüp Bebek Raporu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Tedavi için gerekli belgeler alanında uzman doktorun tüp bebek kararını onaylaması ile hazırlanmaktadır. Doktorun onayı haricinde anne ve babanın da onay vermesi gerekmektedir. Tedavinin gerçekleşeceği sağlık kurumunda, istenen gerekli belgeler hakkında hastaya bilgi verilecektir.

SGK Tüp Bebek Tedavi Şartları ve Fiyatları

SGK Tüp Bebek Tedavi Şartları ve Fiyatları 2023

SGK Tüp Bebek Şartları 2023

Tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olabilmenin şartları Sağlık Bakanlığı ve diğer ilgili Bakanlıklar tarafından oluşturulmuş olan yönetmelikler ile belirlenir. Tüp bebek sahibi olmak için gereken şartlar aşağıda belirtilmiştir. Bu şartlar;

 • Sağlık Kurulundan rapor alınmış olması gerekir.
 • Çiftin 3 yıl evli kalması gerekmektedir.
 • Bu üç yıl içinde en az iki defa aşılama yapılmış olması gerekir.
 • Aşılama işleminin gerçekleştiği kurum ise Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde, resmi bir kurum olması gerekir.
 • Son 3 yıl içerisinde de tüm tedavi yöntemleri denenmiş olmasına rağmen olumlu sonuç alınmamış olmalıdır.
 • Bu durum ise ilgili kurum tarafından belgelenmelidir.

SGK Tüp Bebek Tedavisi Desteği Nasıl Alınır?

Devlet desteği olarak sunulan tüp bebek tedavisi, normal yollar ile bebek sahibi olamayan yetişkinlere kullandırılan tüp bebek tedavisinden faydalanmak isteyen ve bu tedavinin ücretlerini ise karşılayamayacak olan ya da tedavi öncesinde ve sonrasında maddi desteğe ihtiyacı olacak kişilerin ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla sağlanan hizmettir.

Tüp bebek tedavisinde devletin vereceği destek tutarı hakkında net bir rakamın ortaya atılması mümkün olmamaktadır. Bunun nedeni ise SGK aracılığıyla verilmekte olan bu desteğin miktarı, tedavinin kaçıncı kez denendiği ve tedavi için belirlenen toplam masrafın ne olduğu gibi faktörler verilen desteğin miktarını değiştirmektedir.

Ancak açıklamak gerekirse Sosyal Güvenlik Kurumu, tedavi için belirlenmiş masrafların belirli bir yüzdeliğini karşılanmaktadır. Tüp bebek tedavisinin tamamı SGK tarafından karşılanmamaktadır. Tedavi sayısına göre masrafların belirli kısmı karşılanıyor. Buna göre tüp bebek tedavisinde devletin karşıladığı masrafların yüzdelik oranları şu şekildedir:

 • Tüp bebek tedavisinin 1. denemesinde oluşan masrafların %30’u,
 • Tedavinin 2. denemesinden oluşan masrafların %25’i,
 • Tedavinin 3. denemesinde oluşan masrafın %20’i

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaktadır.

Tüp Bebek Devlet Desteği 2023

Tüp bebek tedavisinden yararlanmak için kişiden istenen şartları maddeler halinde belirmiştir. Bu şartların karşılanabilmesi için öncelikle sağlık raporunun hazırlanmış olması gerekmektedir. Düzenlenen bu raporda bireyin doğal yollar ile çocuk sahibi olamayacağının belirlenmiş olması gerekir. Tüp bebek tedavisinde devletin desteğini almak için 39 yaşından gün almamış ve 23 yaşını doldurmuş olmak şartı bulunur.

Üç yıllık evli kalma şartında çiftlerin en az iki defa aşılama yapmaları da zorunlu tutulmaktadır. Fakat bazı durumlarda ise üç yıllık evli kalma şartı da aranmaz. Bu durumlara kısaca değinecek olursak;

 • sperm sayısı 5 milyondan az olan kişilerde,
 • tüpleri kapalı olanlarda,
 • yumurta rezervleri düşük olan kişilerde

üç yıl evlilik şartı aranmamaktadır. Tüp bebek tedavi uygulamasını yapacak olan merkezin Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşmesinin bulunması gerekir. Aksi halde SGK tedavinin belirli bir kısmını karşılamamaktadır. Ayriyeten son 3 yıl içerisinden de tedavi yollarından olumlu sonuç alınmamış olması gerekir. Bu durum ise yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi kurum tarafından belgelenmelidir. En az 5 yıllık sağlık sigortası prim gün sayısının tamamlanmış olması da gerekmektedir.

Tüp Bebek Desteği İçin Başvuru Nereye Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tüp bebek tedavisinin karşılanabilmesi için tedavi desteğinin başvurusu SGK’ya yapılmalıdır. Başvuru sonrasında kişinin tedavi masraflarının belirli bir kısmı (% 30, % 25, %20 ‘si ) SGK tüp bebek masrafları karşılama politikasınca karşılanmaktadır. Başvurular Sosyal Güvenlik İl ve İlçe Merkezlerine ilgili uzman doktor raporu ile birlikte şahsen müracaatla yapılmalıdır.

Tüp Bebek Tedavisinde Devlet Desteği Ücreti 2023

Devlet hastanesi tüp bebek fiyatları 2023 yılında da en çok araştırılan konular arasında yer almaktadır. Tedavinin masrafları her ilde farklılıklar gösterebilmektedir. Masraf tutarının belirlenmesinde belirli kriterler bulunmaktadır. Tedavi masrafını belirleyici etmenlerden bazıları ise;

 • Hastane
 • Hastanenin konumu (İli)
 • Hastanenin tedavi şartları
 • Hizmet politikası
 • Tüp bebekte tedavisinde kullanılacak teknoloji

gibi etmenler tedavide ödenecek olan tutarı belirlemektedir. Ortalama tüp bebek tedavi masrafı ise 10 bin TL ile 20 bin TL aralığında olmaktadır.

Özel Hastane Doğum Ücretleri hakkında bilgi için ilgili yazımızı okuyunuz.

Yorumlar

 1. Bilgi dedi ki:

  Detaylı bir makale olmuş. Baştan sona okudum ve karşılaşmış olduğum için de mutluyum. Teşekkür ederim.