Güncel Ajans

Devlet Hastanesi Diş Teli Fiyatları 2020

Devlet Hastanesi Diş Teli Fiyatları 2020

Gelişimsel bozuklar sebebiyle ağızda oluşan kötü görüntünün kişiye rahatsızlık vermesi yönünde çene yapısının diş yapısına göre dar olması gibi birçok nedenden ötürü insanlar diş teli taktırmayı tercih etmektedir. Bir bakıma estetik olduğu düşünülen diş teli hakkında devlet hastanelerinin diş teli karşılayıp karşılamadığına yönelik soruların merak konusu olduğunu düşünmekte ve bu konuya açıklık getirmekteyiz. Damak problemleri beraberinde getirdiği çarpışık dişler herkes tarafından beğeni ile karşılanmaz. Bu sebeple ağız içerisinde kişiye rahatsızlık veren hemen hemen her yapısal bozukluk dolayısıyla diş teli taktırma düşüncesini oluşturur. Diş teli hakkında en merak edilen konulardan bir diğeri ise kaç sene diş teline sahip olacağınız hakkında olacaktır. Bunun kesin bir cevabı olmamakla birlikte her hastaya göre hastanın şikayeti ve tedavi sürecine ilişkin yapılan aşamaların ne kadar süre zarfında cevap vereceği öngörülemez. Dolayısıyla hastaya takılacak olan diş teli süresi hakkında kesin bir zamandan bahsedilemez. Kişinin rahatsızlık duyduğu ağız ve diş yapısının tedavi yöntemi ile en güzel sonuçlar yakalanırken aynı zamanda en sağlıklı iyileştirmelerde görülmektedir. Devlet hastanesi diş teli karşılanıyor mu? Diş telini kimler taktırabilir? vb. gibi diş teli hakkında en çok merak edilen soruları sizler için cevapladık. Detaylarıyla yazımızda…

SGK Devlet Diş Teli Tedavisini Karşılar mı?

Diş teli taktırmanın maliyetleri olduğunun düşünülmesi sebebiyle kişiler devlet hastanesini tercih etmekte. Ancak devlet hastanelerinin diş teli takıp takmadığı hakkında bilinçsiz kalan kişileri bilinçlendirmek adına Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından devlet hastanelerinde diş teli taktırmak için bir takım çeşitli durumlar meydana gelmesi gerekmekte ve böylelikle hastaların tedavisi için gereken kriterler aşağıdaki gibi sıralanmıştır.

 • Diş teli kullanımı sonradan ya da genetik sebeplerle gerekebilmektedir.
 • Ağız ve ağız sağlığı kişinin hayatını etkileyebilecek oranda bozukluklara sahipse, bu durumda devlet hastanesinden diş teli tedavisi almak mümkündür.
 • Çene iskeletlerinde sorunlar olması ya da dişsel yapının bozulduğu durumlarda diş teli tedavisi için devlet hastanelerine başvurulabilmektedir.
 • Çene geriliği, dişlerde yamukluk ya da çene bozuklukları durumlarında diş teli tedavisi için başvuru yapılabilir.

Yukarıdaki çeşitli durumların kişiler tarafından yaşanması nedeniyle yani estetik amaçlı olmamak kaydıyla mecburen yapılması gereken diş teli hakkında SGK diş teli tedavisi hizmeti sunmaktadır. Ortodonti uzmanlar tarafından sağlanan diş teli ile; hastaya uygulanacak tedavi yöntemi için ilk belirlenen aşama muayene süreci olacaktır. Muayene süreci sonrası gerek olunan diş teli için asıl tedavi aşamaları devreye alınır. Öncesinde de belirttiğimiz üzere devlet hastanesinden diş teli yardımı bekliyorsanız belli koşulları sağlamanız gerekmektedir. Bunların ilk kısmı çeşitli durumlar adı altında ifade edilirken diğer koşullar ise şu şekilde olacaktır.

Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile diş teli tedavisi hizmeti almak isteyen kişilerin;

 1. T.C vatandaşı olması gerekir.
 2. Sosyal güvencesi olması gerekmektedir. (anne ya da baba kapsamında)
 3. 18 yaşını aşmamış 19 yaşından gün almamış olması gerekmektedir.
 4. SGK tarafından karşılanacak diş teli tedavisinin bedeli olarak kişi tedavi sürecinde kullanılacak olan malzeme ve ekipmanların tutarlarına ödemekle yapmakla yükümlüdür.
 5. Devlet hastanesinden alacağınız randevunun süresi ay ve yılları bulabilmektedir. Bu gibi durumlar için erken randevu oldukça önemlidir.

Devlet Hastanesi Diş Teli Fiyatları

Diş Teli Takan Devlet Hastanesi

Devlet hastanelerinde diş teli tedavisi uygulaması yapılmaktadır. Diş teli tedavisi kapsamı gereği 18 yaşından küçük bireyleri kapsamaktadır. Tedavi olacak hastanın estetik amaçlı yaptıramayacağı diş tedavisi için belirlenen durumların ortodonti bölüm uzmanları tarafından muayene sırasında tespit edilir. Tespiti yapılan hastanın tedavi süreçleri her hastaya göre farklılık göstermektedir. SGK’nın belli bir kısmını karşıladığı tedavi süreci bedelini SGK karşılıyor iken siz tedavinizde kullanılacak malzeme ve ekipmanları parasını tahsis etmeniz gerekmektedir. Diş teli taktırmanın ve bunu SGK ile olacağı birtakım hastaneler vardır. Bunlar sırasıyla;

 • Ağız ve diş sağlığı merkezleri,
 • Devlet diş hastaneleri,
 • Devlet hastanelerinin ortodonti bölümleri,
 • Devlet kliniklerinin diş ve ortodonti bölümleri,
 • Diş sağlığı eğitim ve araştırma hastaneleri,
 • Üniversitelerin diş hekimliği bölümleridir.
İlginizi Çekebilir-  Cezaevi İzinleri Uzatıldı mı? (30 Eylül-30 Kasım)

Devlet Hastanesinden Diş Teli Tedavisi Randevusu Nasıl Alınır?

Devlet hastanelerinin bünyesinde barındırdığı birimlerden diş ile bağlantılı olan ortodonti hekimlerince uygulanacak olan diş teli hakkında MHRS aracılığı ile randevu oluşturabilirsiniz. Öncesinde de belirttiğimiz gibi randevuların en erken tarihte alınması gerekmektedir. Aksi halde randevu tarihiniz yılları bulabilir. 18 yaşından büyük hastalar için diş teli tedavisi SGK kapsamı dışındadır. Dolayısıyla Sosyal Güvenlik Kurumu yalnızca 18 yaşından küçük olan hastalar için ücretsiz diş teli tedavisi hizmeti sunmaktadır.

Ücretsiz Diş Teli Takan Hastaneler 2020

Türkiye’de hizmet vermekte olan hastanelerden diş teli tedavisine ilişkin uygulanan yöntemlere ilişkin tedavinin ücretsiz olduğu bazı hastaneler aşağıdaki gibidir;

 • Alibey Köy Ağız ve Diş Hastanesi
 • Ataşehir Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi
 • Bağcılar Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi
 • Eyüpsultan Devlet Hastanesi
 • Göztepe Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
 • İstanbul Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Merkezi
 • Kağıthane Devlet Hastanesi
 • Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Hastanesi
 • Okmeydanı Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi
 • Bakırköy Sadi Konuk Eah Bakırköy Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
 • Bayrampaşa Devlet Hastanesi
 • Esenyurt Necmi Kadıoğlu Devlet Hastanesi

Devlet Hastanesi Diş Teli Fiyatları

Hastaya uygulanacak her tedavi yönteminin süresinde farklılık olabileceği gibi diş teli ücretleri de her hastaya göre değişiklik göstermektedir. Bunun yanında söz gelimi tanıdığınızın alt çeneye taktırdığı diş teli fiyatı 5.000 lira olduğunu varsayarsak sizinde al çenenize taktırılacak olan diş telinin 5 bin lira olacağı kesin değildir. Tanıdığınızda yalnızca yamukluk varsa sizde yamukluk, dişlerin üst üste binmesi ve  alt çene darlığının olması durumunda elbette sizin dişiniz için ödemeniz gereken ücret daha fazla olacaktır. Bu sebeple 2020 yılı itibariyle ortalama olarak diş teli fiyatları tek çene olarak 3.000 TL ila 5.000 TL arası değişmekte iken çift çene diş teli tedavisinde ise bu rakam 5.000 ila 9.000 TL’ye ulaşabilmektedir. Her hastaya farklı tedavi ile farklı ücret tarifesi detayını unutmamak gerekir. Devlet tarafından karşılanması mümkün olan diş teli tedavisinde aranan şart hastanın 18 yaşından küçük olması gerekmektedir. Geçtiğimiz yıllarda diş teli tedavisinde Sağlık Bakanlığı tarafından sunulan hizmet ile her hastanede ücretsiz iken günümüzde belirlenmiş kriterler aranmaktadır. Kişinin bu kriterlere uyması neticesinde kişiye diş teli tedavi uygulanmaktadır.

Devlet Hastanesi Burun Estetik Fiyatları” hakkında bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.